Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

participare fete palete si palete AMATUR

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de Emil Tudor Vezi post
    Hai, zi
    Ca n-ai teminat mesajul...
    Zi si de doua fete de aceeasi culoare.
    pai nu ai zic ca m-ai ajutat tu

    Comentariu


    • #52
      Cel mai bine este sa se respecte regulametul , eliminati din turneu cei care incalca regulamentul si asa o sa linisteasca majoritatea . Mergem la turnee sa ne vedem nivelul si sa ne autodepasim , inteleg ca regulamentul poate fii putin mai bland cu cei care care au o paleta hobby sau 2 fete soft de aceeasi culoare, am fost la turnee unde am jucat cu aparatori foarte buni care stiu sa foloseasca acel material si aveau si topspin de bachand , jos palaria pentru acei jucatori defensivi care stiu jocul si cu soft si cu material, oricum cine isi pune un material non-ittf sau cine contesta aceste materiale, majoritatea sunt jucatori slabi parerea mea.
      Lemn : Yasaka Sweeden Classic
      Fh : Butterfly bryce
      Bh : Butterfly bryce

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de Radu George Vezi post
        Cel mai bine este sa se respecte regulametul , eliminati din turneu cei care incalca regulamentul si asa o sa linisteasca majoritatea . Mergem la turnee sa ne vedem nivelul si sa ne autodepasim , inteleg ca regulamentul poate fii putin mai bland cu cei care care au o paleta hobby sau 2 fete soft de aceeasi culoare, am fost la turnee unde am jucat cu aparatori foarte buni care stiu sa foloseasca acel material si aveau si topspin de bachand , jos palaria pentru acei jucatori defensivi care stiu jocul si cu soft si cu material, oricum cine isi pune un material non-ittf sau cine contesta aceste materiale, majoritatea sunt jucatori slabi parerea mea.
        da asa e sunt jucatori slabi sau medii (la nivel de amatori vorbesc) precum am afirmat asa cum sunt si cei care folosesc tot felul de fete interzise sau alte jmecherii, ca altfel ii gasesti la sectiunea Open. Dar dansii nu se duc acolo pentru ca stiu ca sunt maturati de jucatorii de acolo pt ca nu mai merge cu jmecherii acolo ci doar cu valoare. Problema este ca acesti jucatori vin tocmai ca sa bata jucatori slabi sau medii si asta o fac sfidator pe fata lasand un gust amar jucatorilor incepatori cu intentii bune care nu stiu sa joace contra acestor fete.

        Comentariu


        • #54
          salutare.....adevarata valoare a unui amaturist este sa stie sa joace impotriva oricarui adversar,chiar daca este ierbar sau topspinist.....cand invatam sa batem ierbarii atunci putem spune ca stim tenis.....nici eu nu pot trece de ierbari...si???ma antrenez mai mult,ma documentez mai mult si poate ii voi infrange pana la urma....uitati-va la coreeni care majoritatea sunt defence....joaca cu iarba si sunt ff greu de batut....dar totusi nu sunt printre primii din lume.....tot cei care ataca au prima sansa....in amatur sunt oameni si mai saraci care nu isi permit toti fete ittf care sunt scumpe sa recunoastem.....eu personal accept sa joc cu oricine ,cu orice paleta ar avea el....daca e bun cu o iarba si ma infrange tot respectul pt el....
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de zalter Vezi post
            salutare.....adevarata valoare a unui amaturist este sa stie sa joace impotriva oricarui adversar,chiar daca este ierbar sau topspinist.....cand invatam sa batem ierbarii atunci putem spune ca stim tenis.....nici eu nu pot trece de ierbari...si???ma antrenez mai mult,ma documentez mai mult si poate ii voi infrange pana la urma....uitati-va la coreeni care majoritatea sunt defence....joaca cu iarba si sunt ff greu de batut....dar totusi nu sunt printre primii din lume.....tot cei care ataca au prima sansa....in amatur sunt oameni si mai saraci care nu isi permit toti fete ittf care sunt scumpe sa recunoastem.....eu personal accept sa joc cu oricine ,cu orice paleta ar avea el....daca e bun cu o iarba si ma infrange tot respectul pt el....
            din ce ai scris reiese ca nu ai inteles nimc din ce am scris eu sau nu ai citit nimc.
            una este te duci si iei bataie de la un ierbar sau ce o fi el si sa zici domle e mai bun asta e, si alta e sa te duci joci cu unul care-si pune fete ciudate doar pentru ca stiu ca il pun in dificultate pe adversar (nu pentru ca ar stii el sa loveasca cu ele) si asta in total dospret fata de spiritul jocului (si cum am mentionat acele fete nu sunt ieftine deloc, ba chiar se plaseaza in categoria fetelor scumpe deci nici vorba de situatia ca le pune pentru ca nu are bani) dupa care au o atitudine de genul domle l-am facut si pe asta. Dupa care se felicita pe since ce talent inascut are el ca a putut sa pacaleasca adversarul din cauza fetei. Pe de alta parte au si o dorinta acerba de a castiga un meci cu orice pret si oric mijloace. Asta e de fapt problema celor care folosesc fete interzise sau stiu eu ce fel de fete ciudate. Si profita de acest supterfugiu in regulament ca se ascunda sub pavaza ca domle nu au bani fara bun simt as zice eu.
            Citez din afirmatia uui ierbar pe care l-am batut intr-un sfert de finala la un concurs de la Top Arena din bucuresti : Eu intreb ma si de ce ti-ai pus ma iarba? El zice: pai stii de cand ma chinui sa iau si eu o diploma? vaicarinduse si blestemandu-si soarta ca m-a intalnit pe mine.
            Asta e adevarata problema de fapt si de drept, nu ca nu au bani sa-si faca palete

            Comentariu


            • #56
              Eu zic asa: daca esti bun, il bati si cu iarba si fara iarba. Daca e el bun, te bate si cu iarba si fara iarba. Daca omul vrea sa castige si respecta regulile stabilite dinainte si reuseste, foarte bine, inseamna ca e mai bun.
              Daca ITTF a interzis niste materiale dupa ce multa vreme le-a aprobat, inseamna ca ITTF incearca sa canalizeze tenisul de masa spre un anume tip de spectacol. Nu cred ca la nivel de amatori se pune problema fetelor interzise sau permise de ITTF. Cum regulamentul Amatur prevede ca trebuie sa ai paleta cu fete care au fost macar o data aaprobate de ITTF si sa aiba culori diferite, cred ca, la nivelul nostru e suficient de restrictiv.
              Daca unii jucatori incearca sa profite de nestiinta altora si pun iarba ca sa ia o diploma, nu mi se pare de condamnat, asa cum nu mi se pare nici ca ar trebui restrictionat accesul lor la Amatur si cum mi se pare si imposibil de verificat. Am mai spus toate astea ori in topicul asta, ori in cel cu Polemicile, ori in altul. Trebuie sa tinem cont de faptul ca orice padure are uscaturile ei si ca orice comunitate cu bun-simt va avea oameni care vor incerca sa profite de portitele din Regulament.
              Amatur se bazeaza pe bun-simt si respect si ceea ce oferi vei primi inapoi.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de grasomega Vezi post
                Eu zic asa: daca esti bun, il bati si cu iarba si fara iarba. Daca e el bun, te bate si cu iarba si fara iarba. Daca omul vrea sa castige si respecta regulile stabilite dinainte si reuseste, foarte bine, inseamna ca e mai bun.
                Eu cred ca o exprimare mai aproape de adevar e urmatoarea : Daca e bun sau tu habar nu ai sa joci contra ierbii te bate si cu iarba interzisa si cu iarba aprobata. Daca esti bun il bati si daca joaca cu iarba aprobata si cu iarba interzisa.
                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de rflash Vezi post
                  Eu cred ca o exprimare mai aproape de adevar e urmatoarea : Daca e bun sau tu habar nu ai sa joci contra ierbii te bate si cu iarba interzisa si cu iarba aprobata. Daca esti bun il bati si daca joaca cu iarba aprobata si cu iarba interzisa.
                  E foarte adevarat ce spui tu. Dar problema este ca aia buni se duc la open si amatorii joaca in categoria inferioara tocmai pentru ca stiu ca nu sunt buni si incearca sa joace si oamenii cu adversari de nivel apropiat cu al lor (pentru ca pentru multi de la amatori nu este un tel sa devina super buni cum este pentru cei de la Open care sunt pasionati de tenis mult mai mult decat cei de la Amatori) , pentru ca altfel se duc la open si iau bataie de nu se vad dar raman cu gustul amar al neputintei. Si supriza este ca cei mai multi ierbari ii gasim la Amatori pentru ca surpriza sunt la fel de incepatori numai ca incearca sa triseze jocul si sa se bucure ca au batut niste jucatori un pic mai buni ca ei care nu stiu sa joace contra ierbii sau altor materiale mai ciudate.

                  Comentariu


                  • #59
                    Baiatul meu cel mare s-a apucat de tenis de masă, asa, in joaca. Este dependent de push-ul de backhand.
                    Tot in joaca i-am facut o paleta semi-profi la care i-am pus iarba pe rever. A fost foarte bucuros de rezultatele imediate.
                    Dupa ce i-am explicat ce si cum e cu fata aia, a vrut fata pips-in. Zis si facut.
                    Si este mai multumit asa, cu toate ca au inceput sa-l bata fostele victime.
                    Ma bucur ca mi-am educat frumos copilul, si-mi fac mea culpa pentru incercarea nereusita de a trisa...
                    TsE

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de rflash Vezi post
                      Eu cred ca o exprimare mai aproape de adevar e urmatoarea : Daca e bun sau tu habar nu ai sa joci contra ierbii te bate si cu iarba interzisa si cu iarba aprobata. Daca esti bun il bati si daca joaca cu iarba aprobata si cu iarba interzisa.
                      Aaaa... da, acum am citit mai bine ce am scris. Merci, Cristi.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de taiegatu Vezi post
                        Si supriza este ca cei mai multi ierbari ii gasim la Amatori pentru ca surpriza sunt la fel de incepatori numai ca incearca sa triseze jocul si sa se bucure ca au batut niste jucatori un pic mai buni ca ei care nu stiu sa joace contra ierbii sau altor materiale mai ciudate.
                        Asta pana invata chiar si aceia sa joace contra ierbii. Chiar daca joaca la amatori, sunt destui care se descurca foarte bine impotriva materialelor.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #62
                          Ziua buna.
                          Dragi colegi care "condamnati" ierburile interzise sau neinterzise , tigaile , paletele vietnameze cu fete albastre , paletele pioner , placajele , traforajele , cauciucurile resapate sau nu .... am rugamintea sa jucati o data sau de 2 ori cu dl. Pietris .... dupa care intoarceti-va pe forum si vorbiti de cum sare mingea din paletele pe care le-ati "damnat" pana la jocul cu dl. Pietris.
                          P.S. Acest post este un pamflet si nu doreste sa faca atac la persoana.


                          Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                          FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                          BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                          Comentariu


                          • #63
                            Un ghid pentru jocul impotriva jucatorilor cu "materiale" (in engleza): http://tabletennis.about.com/od/long...yagainstlp.htm
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #64
                              Ghid live - va stau la dispozitie )
                              Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de Ceausescu Vezi post
                                Ziua buna.
                                Dragi colegi care "condamnati" ierburile interzise sau neinterzise , tigaile , paletele vietnameze cu fete albastre , paletele pioner , placajele , traforajele , cauciucurile resapate sau nu .... am rugamintea sa jucati o data sau de 2 ori cu dl. Pietris .... dupa care intoarceti-va pe forum si vorbiti de cum sare mingea din paletele pe care le-ati "damnat" pana la jocul cu dl. Pietris.
                                P.S. Acest post este un pamflet si nu doreste sa faca atac la persoana.
                                Dl Pietrisi macar stie sa foloseasca acele fete bate destui de la open. Si am jucat contra dansului stilul este ciudat dar destul de curat

                                Comentariu


                                • #66
                                  SOFTul si IARBA

                                  Stimati Colegi!

                                  1. Folosirea paletelor cu 2 fete de aceeasi culoare este impotriva regulamentului amatur, deci daca noi jucam cu astfel de adversari, este treaba noastra.
                                  Normal, daca ai un pic de piele pe obraz, e greu sa-i explici ca nu-i corect, mai ales, daca stii ca te va intreba cu tupeu: "Ce-i bre, te crezi in superliga?"
                                  2. IARBA (Sunt mai multe feluri de iarba, si mai multe feluri de oameni care joaca cu ele, dar in continuare aceasta categorie o voi numi "IERBARI" si restul "SOFTISTI")
                                  Regulamentul amatur da voie jucatorilor sa foloseasca orice tip de iarba, chiar si cele interzise intre timp. Ok, am sa invat sa joc impotriva acestor fete, dar de ce sa nu invete acesti jucatori sa dea un topspin de ex. Tot respectul pentru "IERBARII" care folosesc si partea cealalta a paletei, cel cu soft, dar sunt foarte putini. La fel, tot respectul pentru concurentii care au jucat zeci de ani cu soft, dar nu mai au forta si viteza necesara, ca urmare au ales aceasta varianta. Dar cand faci niste miscari de ii apuca plansul pe spectatori cand incerci sa dai cu softul, e cu totul alta treaba. In acest caz IARBA are rostul doar de a intimida si de a ascunde pregatirea slaba a concurentului respectiv. Totusi eu (si poate si alti jucatori), ne enervam dupa un astfel de meci pierdut la scor, iar adversarul iti mai si explica zambind, ca esti bun, dar trebuie sa mai inveti si ca asta e numai spre binele tau. Astfel in 2-3 ani vom avea mai multi "IERBARI" decat "SOFTISTI" la amatur, ceea ce in mod sigur dauneaza tenisului de masa si fair-play ului. De ce nu exista separat concursuri pentru "IERBARI"? Fiindca n-ar mai fi doritori!
                                  In concluzie multumesc lui Dumnezeu, ca fotbalul se joaca cu minge rotunda, si ca Alonso nu si-a pus INCA nitro pe masina!


                                  P.S. N-am vrut sa jignesc pe nimeni, daca am reusit totusi, sa ma ierte.

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Sincer discutia poate merge inca pe vreo 20 de pagini de aici incolo si tot aici o sa fim cu concluziile adica.....niciunde. Am si eu o intrebare la fel de interesanta pt softistii care au fete aprobate(cu bureti tensor, power sponge si mai stiu eu ce tehnologii avansate). cand dati peste un adversar care are 2 amarate de sriver fx in culorile regulamentare si ele mai genereaza spin doar pe anumite portiuni de vreo 2-3 cm de pe suprafata de joc. ce mai faceti?
                                    stiti ca asa ceva e pe trei sferturi anti?il reclamati ca nu e spinul suficient incat sa va faceti voi jocul? il intrebati de ce nu si le schimba? de ce nu trece la ceva mai serios ca evident ca strica spectaculosul schimb de topspin -retopspin la care se angajeaza 90% dintre amaturistii de toate zilele( sper sa sesizati ironia)? Oare noi ierbarii sa nu ne plangem ca voi obtineti spinul si viteza cam 90% din tehnologii pe care altii poate nu si le permit decat din tehnica si ore de antrenament? Am mai spus-o si o repet. garantez ca 99 din 100 de plangaciosi nu stiu diferenta intre un superblock si un inferno clasic asa ca ei s-ar plange ca trisezi si daca pui un block cu o iarba cu frictiune si ei ar ridica mingea atat de mult incat ar da-o afara crezand ca e plina de efect. eu am o propunere pt softisti........hai sa dam atat de tare cu mingea in iarba lor pana le sar zimtii si sa ii determinam sa creada ca iarba aia interzisa e doar un dezavantaj. pana atunci spor la antrenamente si nu uitati dragi "topspinisti" puri ca o sa va simtiti mai jucatori atunci cand o sa dati mai mult de 2-3 topspinuri dintr-o iarba frictionless decat dintr-un capac cu softul.
                                    bty joo sae hyuk / bty defense 2
                                    victas v20 xiom omega 5 tour
                                    tsp curl p1r feint long 2

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      problema e ca:
                                      90% din softisiti sunt fortati sa invete jocul pt ca altfel o sa ia bataie pe linie.
                                      in timp ce ierbarii o parte dintre ei isi pun iarba pt ca nu stiu sa joace si stiu ca incurca (adversarii mediocrii adica de nivelul lor) si in felul asta castiga meciul.
                                      In rest la jucatorii avansati nu se pune problema ce isi pune fiecare pe paleta pt ca stiu jocul amandoi.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        pana la urma scopul acestui joc e sa castigi......sa fim realisti totusi si sa recunoastem ca cei care se plang de materiale ori sunt slabi ori au parteneri slabi de joc care fac dintr-un spin reversal o tragedie. ati avut vreodata"imensa neplacere" sa dati peste ierbari care doar ataca cu zimtii lor, ale caror lovituri chiar ca nu se mai intorc in veci pe masa? garantez ca nu. deci daca ne tot lamentam ca ne bat cei care folosesc doar 2 lovituri intr-un meci atunci sa punem paleta in husa si sa trecem la sporturi mai pasnice. daca nu stim sa mai si improvizam ca e absolut clar ca de automatisme la nivelul asta nu se pune problema inseamna ca suntem doar lovitori de mingi de tenis si nu jucatori. daca tot ne permitem tenergy-uri si alc/zlc.zlf-uri care insumeaza vreo 1000 de lei toata combinatia hai sa ne cumparam si un set-up de 20 de dolari cu 2 short-pips ca sa nu mai alimentam ierbarii cu ce au ei nevoie si anume .....muuuult spin. stiti sa jucati cu alea? normal ca nu....ca nu mai lifteaza asa usor mingea peste fileu ca fața aia de 80 de euro. ca sa lamurim situatia...si eu sunt un ierbar....dar de acum incolo cand am sa dau de unul ca mine am sa imi iau o paleta cu 2 softuri si ii dau topspin pana ori cad eu jos ori greseste el...indiferent ce are pe paleta...pentru ca din punctul meu de vedere e mai usor sa bat un ierbar atacandu-l decat sa astept sa ne taiem in ierburi pana uit ce spin a inversat unul sau a accelerat celalalt ..haide-ti sa gandim cu o rautate pozitiva atunci cand intram la masa contra unui ierbar....ca mai bine de jumatate din voi pierd meciul intre prezentatul paletei si primul punct. si ca o concluzie....joaca fiecare cu ce i se potriveste mai bine nu cu ce ar vrea altii......cand am sa vad toti atacantii ca renunta la tenergy pentru nittaku learner atunci sa renunte si ierbarii la frictionless(ps: eu am o iarba legala)
                                        bty joo sae hyuk / bty defense 2
                                        victas v20 xiom omega 5 tour
                                        tsp curl p1r feint long 2

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          era vorba despre jucatorii incepatori si nu de cei avansati care stiu sa loveasca.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de Ceausescu Vezi post
                                            Ziua buna.
                                            Dragi colegi care "condamnati" ierburile interzise sau neinterzise , tigaile , paletele vietnameze cu fete albastre , paletele pioner , placajele , traforajele , cauciucurile resapate sau nu .... am rugamintea sa jucati o data sau de 2 ori cu dl. Pietris .... dupa care intoarceti-va pe forum si vorbiti de cum sare mingea din paletele pe care le-ati "damnat" pana la jocul cu dl. Pietris.
                                            P.S. Acest post este un pamflet si nu doreste sa faca atac la persoana.
                                            Am avut norocul si onoarea de a juca cu nea Nicu Pietris acum doi ani la Curtea de Argeș si doar pentru acest simplu lucru consider ca a meritat sa fac cei aproape 500km dus intors. Batranul e bun de pus in enciclopedie, caci ceea ce face la masa nu veti regasi in nici un manual de tenis de masă!!! Jocul lui e in primul rand bazat pe implementarea la cel mai inalt nivel a ANORMALULUI la nivel de NORMAL!!! Toate loviturile lui sunt atat de atipice, nesemanand cu nimic din actuala lume a tenisului de masa, incat ai impresia ca e rupt dintr-o lume paralela, in care jocul a evoluat dupa legi inca nestiute ale mecanicii. Privindu-l cum joaca,veti avea posibilitatea de a vedea lovituri date spre dreapta, mingea luind-o intr-o veselie spre stanga, mingi falfaite "a la foglia seca", moarte, balbaite, adormite, rasuflate, teleghidate, topaite, basinoase care-si schimba directia prin aer "dupa cum vrea muschii" lui nea Nicu si si n-are limba romana atatea adjective pentru a descrie in totalitate cam cum "umbla" mingea prin aer!!!. Nu exista savant si nici calculator care ar pute modela traiectoriile imprimate de nea Nicu Pietris. Ceea ce insa e de admirat este profunda analiza a jocului, acumulata in zeci de ani de joc. Te citeste din doua mingi si apoi te intoarce pe dos cat ai zice peste! Am dat de un clip de prin 2008, ce ilustreaza perfect cele spuse mai sus.Sa ne traiesti nea Nicu !
                                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Se mai ridica 2/3 jucatori care incearca sa-i copieze stilul,sa vedem pana unde vor ajunge ?

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                daca cineva ii copiaza miscarile si evident mingea sa se miste dupa aceiasi euristica ca in cazul domnului Pietrisi are o bere de la mine

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Postat în original de taiegatu Vezi post
                                                  daca cineva ii copiaza miscarile si evident mingea sa se miste dupa aceiasi euristica ca in cazul domnului Pietrisi are o bere de la mine
                                                  De incercat sa-l copieze incearca,dar n-au inca maiestria necesara,nici reactile care se deprind in timp. Mai este arta pregatiri de a citi adversarul si in mod normal a paletei de joc [lama ,maner,fete] care sa-ti vina ca o manusa perfecta.
                                                  Asa ca mai avem de asteptat un pic,rabdare ,Danut.

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de laky Vezi post
                                                    Am avut norocul si onoarea de a juca cu nea Nicu Pietris acum doi ani la Curtea de Argeș si doar pentru acest simplu lucru consider ca a meritat sa fac cei aproape 500km dus intors. Batranul e bun de pus in enciclopedie, caci ceea ce face la masa nu veti regasi in nici un manual de tenis de masă!!! Jocul lui e in primul rand bazat pe implementarea la cel mai inalt nivel a ANORMALULUI la nivel de NORMAL!!! Toate loviturile lui sunt atat de atipice, nesemanand cu nimic din actuala lume a tenisului de masa, incat ai impresia ca e rupt dintr-o lume paralela, in care jocul a evoluat dupa legi inca nestiute ale mecanicii. Privindu-l cum joaca,veti avea posibilitatea de a vedea lovituri date spre dreapta, mingea luind-o intr-o veselie spre stanga, mingi falfaite "a la foglia seca", moarte, balbaite, adormite, rasuflate, teleghidate, topaite, basinoase care-si schimba directia prin aer "dupa cum vrea muschii" lui nea Nicu si si n-are limba romana atatea adjective pentru a descrie in totalitate cam cum "umbla" mingea prin aer!!!. Nu exista savant si nici calculator care ar pute modela traiectoriile imprimate de nea Nicu Pietris. Ceea ce insa e de admirat este profunda analiza a jocului, acumulata in zeci de ani de joc. Te citeste din doua mingi si apoi te intoarce pe dos cat ai zice peste! Am dat de un clip de prin 2008, ce ilustreaza perfect cele spuse mai sus.Sa ne traiesti nea Nicu !
                                                    si adversarul are ceva pe rever, pare a fi sp?

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X