Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

New balls, please!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • New balls, please!

    No more celluloid, no more ping-pong balls?
    Vedeti aici raspunsul lui Adham Sharara:
    http://sports.cntv.cn/20110513/110809.shtml
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Deci noile mingi ar fi dintr-o singura bucata. Asa am inteles din ce vorbea Adham cu chinezoaica.
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3
      Da, putin mai grele, o singura bucata, mai rapide.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Citisem undeva ca ar lua mai putin efect, deci faptul ca sunt mai rapide nu ar ajuta foarte mult... decat la smash.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Nu vorbim de mingile de 44mm, ci de limitele intre care se poate inscrie o minge de 40 de mm. Acum limita este intre 39,5 mm si 40,5 mm, iar pe viitoe limita va fi intre 40,0 mm si 40,6 mm.
          Acum vis-a-vis de spin, este posibil sa aiba o suprafata mai lucioasa si sa nu se manifeste efectul la fel din masa, dar eu cred ca vor fi ok.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Da, stiu ca nu vb de 44
            Probabil ca vor fi ok. Oricum, daca se interzice celuloidul nu prea e de ales.
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              Posibil sa fie asemanatoare cu cele petru aer liber ?

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Antal Denes
                Posibil sa fie asemanatoare cu cele petru aer liber ?
                Nu cred.
                Cred ca vor fi de aceleasi dimensiuni, elasticitate similara sau mai mare si viteza mai mare rezulta chiar de aici. Dupa cum se vede in film, mingea noua continua sa sara mult dupa ce cea de celuloid s-a oprit.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Iata un raspuns complex oferit de dl. Sharara unui forumist:
                  http://ooakforum.com/viewtopic.php?t=18031#p197811
                  Se pare ca mingile noi vor fi introduse anul viitor si la 1 iulie 2013 vor fi scoase mingile de celuloid din competitiile oficiale, urmand ca dupa 2-3 ani sa dispara de tot.
                  Mingile noi vor fi dintr-o singura bucata, greutatea fiind dispusa uniform si vor fi, probabil, mai rapide si vor fi mai greu de invartit (spin mai mic).
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    De ce oare schimbarea? S-a trecut de la 38 la 40 mm pentru a fi mai vizibila la tv si a creste popularitatea tenisului de masa! Acum vom trece la altele mai rapide???
                    Fh: Rakza X
                    Blade: Bty Innerforce ULC
                    Bh: Rakza X Soft

                    Comentariu


                    • #11
                      Exista niste acorduri internationale, pentru eliminarea din fabricatie, a tuturor produselor din celuloid, procesul fiind se pare, foarte toxic si poluant.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Sunt curios sa vedem cum sar aceste mingii noi!!! La noi cred ca apar prin 2013!!!
                        ---------- Post added 11-Dec-2011 at 20:50 ----------
                        Din ce material sunt confectionate cele noi? Vor fi mai rezistente ca cele acuale?
                        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                        FH - Xiom Sigma II Pro
                        BH- Xiom Sigma II Pro

                        Comentariu


                        • #13
                          asa ca strangeti bani pentru urmatoarele generatii de fete, si cum 50 de parai e deja banal la mai toti producatori...aoleeeu sa mai zic si de lemne?!!

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                            Exista niste acorduri internationale, pentru eliminarea din fabricatie, a tuturor produselor din celuloid, procesul fiind se pare, foarte toxic si poluant.
                            O sa jucam cu mingi Eco !!!
                            Fh: Rakza X
                            Blade: Bty Innerforce ULC
                            Bh: Rakza X Soft

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de ClaudiuManoiu
                              Sunt curios sa vedem cum sar aceste mingii noi!!! La noi cred ca apar prin 2013!!!
                              ---------- Post added 11-Dec-2011 at 20:50 ----------
                              Din ce material sunt confectionate cele noi? Vor fi mai rezistente ca cele acuale?
                              Sunt fabricate din plastic (polipropilena, parca). Vezi cum sar in link-ul din primul post, daca o mai merge.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                din pacate, se pare ca o sa se aplice legea cu interzicerea mingilor din celuloid , insa doar din 2012 ( dupa Olimpiada de la Londra are sa intre in vigoare aceasta lege ).
                                pe langa aceasta lege, s-au mai adus anumite modificari la regulament.
                                unele sunt OK, altele cam ciudate (legate de nr de logouri pe care producatorul de mese de ping-pong le poate avea pe marginea mesei si cuantumul amenzii daca aceasta regula este incalcata).

                                pentru detalii, verificati la : http://www.ittf.com/world_events/wtt...ts_updated.pdf
                                Boys, be ambitious !

                                Comentariu


                                • #17
                                  Daca baga mingile astea... nu are nici un rost sa fabrice fel si fel de fete cu control, spin, efect si etc.. pt ca n-o sa mai conteze aproape deloc. Putem juca si cu o paleta hobby de 10 roni
                                  BL: Der Materialspezialist Revolution All+
                                  FH: Andro Rasant Grip 1,9
                                  BH: Der Materialspezialist Mega-Block 1,5

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                    Sunt curios sa vedem cum sar aceste mingii noi!!! La noi cred ca apar prin 2013!!!

                                    ---------- Post added 11-Dec-2011 at 20:50 ----------

                                    Din ce material sunt confectionate cele noi? Vor fi mai rezistente ca cele acuale?
                                    Teoretic ar trebui sa fie mai rezistente, stiut fiind ca cele de acum se sparg de la ambinare. Daca vor fi mult mai rezistente, vor fi si scumpe pt ca fabricantii trebuie sa "faca de o shaorma", nu?
                                    ---------- Post added 12-Dec-2011 at 22:29 ----------
                                    Postat în original de victor0987 Vezi post
                                    asa ca strangeti bani pentru urmatoarele generatii de fete, si cum 50 de parai e deja banal la mai toti producatori...aoleeeu sa mai zic si de lemne?!!
                                    Nu cred ca va fi nevoie de vre-o "ajustare" la fete sau lemne. "Bilele" vor tinde sa aibe caracteristici cat mai asemanatoare, cu ceea ce este acum.
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de TimeShift
                                      din pacate, se pare ca o sa se aplice legea cu interzicerea mingilor din celuloid , insa doar din 2012 ( dupa Olimpiada de la Londra are sa intre in vigoare aceasta lege ).
                                      Acolo zice doar ca dupa Olimpiada din 2012 vor cere fabricantilor sa produca mingi POLY, dar nu vor interzice celelalte mingi.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Parca pina acum se plingeau de faptul ca punctele se joaca prea rapid si gushterul de acasa din fotoliu nu prea mai intelege ce se intimpla ... acum vor sa faca mingea si mai rapida? Eu cred ca va fi putin mai lenta .. in fine - vom trai si vom juca.
                                        Si apropos, nenea seful are dreptate ca e toxic celuloidul. Cred ca unii mai batrini asa ca mine isi aduc aminte ca pe vremea lui Ceasca omoram tintarii dind foc la mingi de ping - si nu e gluma!
                                        Timo Boll ALC
                                        FH: DHS 3 NEO 2.2
                                        BH: DHS 3 NEO 2.2

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Pai nu e ca vor ei s-o faca mai rapida, dar asa a iesit
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de grasomega Vezi post
                                            Acolo zice doar ca dupa Olimpiada din 2012 vor cere fabricantilor sa produca mingi POLY, dar nu vor interzice celelalte mingi.
                                            permite-mi sa precizez mai bine, dat fiind ca poate am creat o confuzie : conform linkului postat mai sus , la pagina 11 a Decisions to Propositions at the AGM 2011 , la pagina 11 , punctul F, propus de Executive Committee (of ITTF) se spune, si citez " The ITTF Executive Committee and the Equipment Committee shall request from Ball Manufacturers to produce 40 mm non-celuloid balls after the 2012 Olympic Games, in preparation for the total ban of celluloid production by national governments arround the world [...] ".

                                            deci, este clar ca nu o sa se excluda aceste produse, probabil o sa mai mearga in paralel 1 an sau ceva de genul acesta, se va crea o perioada de ajustare, insa ma astept ca prin 2013 sau 2014 cel tarziu sa interzica mingile din celuloid.

                                            legat de celuloid, nu am gasit foarte multe studii chimice si/sau legate de partea chimica, insa exista cateva in care se specifica ca este putin toxic (celuloidul in sine), insa este cu mult mai daunator mediului inconjurator si implicit oamenilor procesul de productie a materialului celuloid. am sa ma interesez mai exact maine sa vad daca este chiar adevarat sau doar apa de ploaie. pe un site am gasit ca materialul celuloid ar fi cancerigen ( acuma si-au gasit sa-mi zica ,dupa ce m-am jucat ani de zile cu mingi din celuloid ... pfff ) , dar nu bag mana in foc pentru aceasta informatie.

                                            pana una alta, diferente intre celuloid si noul material din care o sa fie facute noile mingi cu siguranta au sa fie, si implicit diferente in felul in care vor reactiona fetele mai vechi cu noul material. este imposibil un comportament identic, dat fiind ca , din punct de vedere chimic, mecanic, si constructiv, cele 2 mingi sunt diferite, iar daca este sa mergem si la un nivel molecular, cu siguranta au sa fie diferente majore in structura moleculelor, si implicit in comportamentul noului material cu cauciucul din fata.
                                            ganditi-va la un exemplu foarte simplu : cauciucurile de vara vs cauciucurile de iarna. in principiu sunt din "cauciuc" . constructiv (mecanic), ranforsarile de metal sunt putin diferite, structura chimica si moleculara este putin diferita , ca sa nu mai pomenesc de profilul cauciucurilor care este total diferit. la drum, este clar o diferenta, fiecare cauciuc fiind facut pentru un anumit mediu.
                                            Boys, be ambitious !

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Pe undeva pe dupa toate ghidusiile astea exista ceva interese... celuloidul nu e nici toxic nici cancerigen decat daca ajunge in organism prin ingerare (cred ca nici unul dintre noi nu suntem asha zbanghii sa papam mingiutele noastre dragi) sau daca se inspira produsii partiali din procesul de oxidare (adica daca dai foc la mingiuta si aspiri fumul)... celuloidul nu ajunge in organism prin epiderma (piele) indiferent cat o strangi si o plimbi dintr-o mana in alta
                                              Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Asa cum am mai scris, procesul de fabricatie al celuloidului este toxic si poluant, nu produsul finit.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Vor fi oare compatibile cu actualele fete, sau va urma o noua generatie mai scumpa? Si nu in ultima instanta, oare cum vor sari noile mingi din iarba???Eu sper ca la fel...de urat!
                                                  Ultima editare de laky; 13.dec.2011, 13:04.
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X