Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

New balls, please!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Dar pacat ca nu va mai avea ce efect sa inverseze Ca daca noile mingi nu vor mai prinde la fel de mult efect...
    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
    Aristotle



    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Cosnic Vezi post
      Dar pacat ca nu va mai avea ce efect sa inverseze Ca daca noile mingi nu vor mai prinde la fel de mult efect...
      Iti promit ca tot asa o sa ne uitam dupa ele .
      Viscaria
      Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de Cosnic Vezi post
        Dar pacat ca nu va mai avea ce efect sa inverseze Ca daca noile mingi nu vor mai prinde la fel de mult efect...
        Daca acest lucru se va adeveri, aceasta epoca a mingilor de PVC va fi dominata de sanvisurile super rapide...si ne vom intoarce in istorie cu vreo treizeci de ani! Dar nu cred ca diferentele de spin sa fie atat de dramatice, incat sa puna in pericol super spinul softurilor...si mai ales spinreversalul ierburilor!!!
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #29
          Eu cred ca viitoarele mingi, vor fi construite pe cat posibil la fel cu cele din celuloid. Adica vom lua mingea in mana, ne apucam de o diagonala si vom zice: "no ce mare branza...schimbam putin unghiul si gata". Si diferanta dintre ele, nu va fi nici macar de "anvergura" celor 2 pagini de comantarii pe acest subiect
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de Cosnic Vezi post
            Eu cred ca viitoarele mingi, vor fi construite pe cat posibil la fel cu cele din celuloid. Adica vom lua mingea in mana, ne apucam de o diagonala si vom zice: "no ce mare branza...schimbam putin unghiul si gata". Si diferanta dintre ele, nu va fi nici macar de "anvergura" celor 2 pagini de comantarii pe acest subiect
            ...absolut deacord...
            Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

            Lume multa, oameni putini...

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Cosnic
              Eu cred ca viitoarele mingi, vor fi construite pe cat posibil la fel cu cele din celuloid. Adica vom lua mingea in mana, ne apucam de o diagonala si vom zice: "no ce mare branza...schimbam putin unghiul si gata". Si diferanta dintre ele, nu va fi nici macar de "anvergura" celor 2 pagini de comantarii pe acest subiect
              Asa-i ca tu n-ai vazut filmul din primul post?
              E clar ca vor fi apropiate, dar ai vazut cat de mult sare mingea fata de cea de celuloid? Asta inseamna ca sare tare cand dai tare. O sa fie frumos, dar o sa avem nevoie de o perioada de adaptare.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #32
                "The new ball is more bouncy and less spiny"
                http://www.tabletennisdaily.co.uk/fo...uot-Proof-quot

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  Asa-i ca tu n-ai vazut filmul din primul post?
                  E clar ca vor fi apropiate, dar ai vazut cat de mult sare mingea fata de cea de celuloid? Asta inseamna ca sare tare cand dai tare. O sa fie frumos, dar o sa avem nevoie de o perioada de adaptare.
                  Bineinteles ca am vazut filmuletul ...
                  We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                  Aristotle



                  Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                  Comentariu


                  • #34
                    http://ooakforum.com/viewtopic.php?p=213386#p213386
                    Aici un film cu jucatori profesionisti testand noile mingi din plastic.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #35
                      Foarte interesant link-ul si review-ul interesant ... Shutdown si reset la tot ce am acumulat pana acum si recomand stoc serios de mingii "vechi" ... Se va ajunge la pret prohibitiv la cele vechi ? Parca vad o discutie la cald in sala pe jumatate soptita
                      "Ia scoate nea Fane mingia aia a matale de 100 de euro sa ma jucam ca pe vremuri ..."
                      Multumesc de articol
                      cristake
                      Mizutani ZLC | MX-S

                      Comentariu


                      • #36
                        Se mai aude ceva de noile mingi ? au aparut prin magazine ?
                        BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                        "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                        Comentariu


                        • #37
                          dupa cum se vede in film, nu sunt asa de rezistente mingile astea, sunt mai subtiri se sparg mai repede... simplu mergem cu geanta plina cu mingi la sala ...
                          Ultima editare de leo33; 22.mai.2012, 23:06.

                          Comentariu


                          • #38
                            Dupa parerea mea o ajustare va trebui facuta cu siguranta la nivel de fete si lemne...daca la noi amatorii va fi mai putin important cred ca la nivel de top vor fi facute niste corectii serioase...cu toate acordurile internationale impotriva poluarii, care nu cred ca sunt luate asa de in serios cum ar trebui, opinia mea este ca aceasta schimbare are de asemenea conotatii economice...fetele vor trebui ajustate ca sa "produca" niscaiva spin in plus(desi mi se pare f dificil in conditiile actuale) iar despre lemne...cred ca bty cu lemnele sale compozite(carbon, arylate, zylon, etc) cred ca vor face si ei niste banuti in plus...au unul abia ma stabilizasem la un setup rezonabil dupa "speed glue ban" si acum o luam de la capat...
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: New balls, please!

                              Un nou review video, cu comparatii cu mingea actuala si cea de 38mm.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #40
                                Pentru conformitate, iata un filmulet cu vechiul process de fabricatie a mingilor la Nittaku:
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #41
                                  Au aparut deja pe piata, se gasesc aici http://ttnpp.com/store/home/643-pali...poly-ball.html . A incercat cineva dintre amaturisti acest tip de mingi?
                                  Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                                  Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                                  Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de Bogdan A Vezi post
                                    Au aparut deja pe piata, se gasesc aici http://ttnpp.com/store/home/643-pali...poly-ball.html . A incercat cineva dintre amaturisti acest tip de mingi?
                                    da ... nici nu-s scumpe , adica 2 $ bucata ... la noi o sa fie preturile de la 2 euro in sus / bucata ...
                                    si nici nu-s ITTF approved , doar 3 * normale ...

                                    sunt scumpe pe moment ... nu cred ca merita , inca ...
                                    Boys, be ambitious !

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de TimeShift Vezi post
                                      da ... nici nu-s scumpe , adica 2 $ bucata ... la noi o sa fie preturile de la 2 euro in sus / bucata ...
                                      si nici nu-s ITTF approved , doar 3 * normale ...
                                      sunt scumpe pe moment ... nu cred ca merita , inca ...
                                      Din informatiile pe care le am la 2 euro bucata vor fi foarte ieftine Am inteles ca o sa iasa un pret foarte mare la noile mingi. Sa speram ca o sa dureze mai mult.
                                      BUTTERFLY Romania
                                      Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                      E-mail: office@prosoftbn.ro
                                      BUTTERFLY Store Bucuresti
                                      Tel. Mihai: 0736-887467
                                      E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                      Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                      Instagram: @butterflyromania
                                      YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                      http://www.tt-shop.ro
                                      http://www.butterfly.tt
                                      http://www.tenisdemasa.ro

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Test cu noua minge de plastic de la PING SKILLS:
                                        Echipament: www.tenismasa.ro

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          French League says no to the poly balls!
                                          French League says no to the poly balls!

                                          National Federations can decide when to implement the new plastic balls. The French Table Tennis Federation analysed the implementation of the new ball and decided not to implement it, at least in the next season of the French League. So the French League will be played with the celluloid ball.




                                          The French Federation officially announced the reasons of its decision on its web site:

                                          ? It is thought that manufacturers won't have enough supply on time (at least not until summer when players are in the pre-season) DHS informed that they haven't started the mass production, while Xushaofa informed that they have enough stock, but its ball won't be used in the 2014 and 2015 ITTF World Tour Circuit.

                                          ? The world production isn't ready yet.

                                          ? There is no enough stock currently, so no enough balls to train

                                          ? There is no information from manufacturers

                                          ? Celluloid balls will continue to be manufactured

                                          ? Clubs still have large stock of celluloid balls
                                          French Federation's report also mentioned the situation in Germany. The Germany Federation recommends that the Bundesliga, second and third division implement the new ball, while people in charge of other divisions can decide if they implement or not the poly ball.


                                          I can't understand it. I'm not sure about when poly balls will be available to public but i guess it will be soon. New balls will be available in some countries this May but DHS said they haven't started mass production until now. Maybe those balls will be produced by other manufacturers.

                                          Also CTTSL will not use new balls for this season. Probably they have the same reasons of French League to do this.

                                          Anyway, I hope new DHS balls be available soon.
                                          Blade: XIOM Feel ZX3
                                          Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                          Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de luci_rac Vezi post
                                            French League says no to the poly balls!
                                            .................................................. ....................................
                                            So the French League will be played with the celluloid ball.
                                            Poate nu se citeaza din acelasi autor, dar, in caz contrar, frantuzii astia se contrazic grav.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              In saptamana 22-26 aprilie la Victoria s-au putut testa mingile noi de plastic.La Oradea,la Pingpongmania la Marius a ajuns una pt teste ,la Brașov la Gelu este una si la Gura Humorului la Dan mai este una.Cu ocazia urmatoarei tabere o sa aveti posibilitatea sa testati mingea de plastic,deocamdata este f scumpa si nu se comercializeaza decit catre cluburi,dar in curand o sa se joace in primele 5 divizii din Germania.

                                              Ca obs, suna diferit si are mai putin efect ,in rest nu am putut constata alte mari diferente.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                                Poate nu se citeaza din acelasi autor, dar, in caz contrar, frantuzii astia se contrazic grav.
                                                Nu se contrazic deloc ! Ei spun ca nu joaca cu mingiile de plastic si ca vor juca in continuare cu cele de celuloid !
                                                Blade: XIOM Feel ZX3
                                                Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                                Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  JOOLA Update: New 3-Star Super P Plastic Table Tennis Balls available 7/1/14!

                                                  Blade: XIOM Feel ZX3
                                                  Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                                  Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Stiga ITTF Approved Plastic/Poly Ball Review

                                                    Blade: XIOM Feel ZX3
                                                    Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                                    Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X