Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Parazitarea unui turneu A de catre turnee B"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Parazitarea unui turneu A de catre turnee B"

    Cu ocazia turneului A de la Miercurea Ciuc s-a spart "buba", care pana acum crestea in liniste, incet dar sigur. Dupa ce am postat turneul A, ne-am trezit ca in doua, trei zile, pentru aceeasi zi au fost organizate patru turnee B, care au aspirat pe multi din potentialii participanti!!! Nu contest dreptul nimanui de a organiza turnee, acolo si atunci cand crede de cuvinta, dar suprapunerea la concurenta cu un turneu A, duce la degradarea atat de mult laudatului spirit AMATUR. Organizarea de turnee B, la o aceeasi data cu un turneu A, programat anterior prin intermediul sectiunii AMATUR al forumului, trebuie sa fie facuta doar cu anumite conditii restrictive, referitoare in principal la respectarea unei distante rutiere minime(eu as propune 300 km) fata de localitatea unde se organizeaza turneul "A". Deoarece regulamentul din acest punct de vedere este foarte evaziv, rog conducerea AMATUR sa faca modificarile de vigoare, pentru evitarea "atomizarii" circuitului de turnee. Cine totusi vrea sa organizeze un turneu de tenis de masă, poate sa o faca, dar sa foloseasca un al mijloc mediatic de popularizare, nu Forumul. In mod concret fata de 130 de participanti anul trecut, am avut doar 60 de concurenti, carora le multumesc inca o data pentru efortul de a veni la noi.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    distanta de 300km e mult...mult prea mare...nu puteti sa obligati oamenii sa strabata jumatate de tara, nu avem nici drumurile , nici liniile de tren, nici posibilitatile materiale din afara
    Blade: Viscaria
    FH: Tenergy05
    BH: Tenergy05

    Comentariu


    • #3
      Poate e prea mult spus o parazitare ! Dar pe de alta parte daca tot vorbim de termeni medicali si intre atinsi cu totii de virusul " amatur " este explicabil! Personala este de apreciat efortul tuturor organizatorilor de a mentine virusul "in viata" si indiferent de locul de desfasurare! Cu referire directa la turneele desfasurate sambata aceasta pot aprecia in special ca in București turneul de la Viva Sport a devenit o traditie lunara, o consecinta este efortul deosebit al organizatorilor ( fam Tanase ) de a investi permanent intr-o sala deosebita care sunt sigur ca in curand va rivaliza Top Arena - Sema Park ! Rezultat direct : sunt atrasi si virusati permanent bucurestenii , amatori noi de miscare si adrenalina de concurs se prezinta de fiecare data la convocari noi !. In plus Turneul Viva Sport, cu caracterul oficial de turneu B Amatour a fost chiar anuntat inca de pe data de 07.05.2011 !. Si tot personal, regret ca Turneul de la Miercurea Ciuc NU a fost programat o saptamana mai tarziu, respectiv 04 Iunie cand cu siguranta as fi participat cu mare placere!

      Comentariu


      • #4
        D-le Lakatos, cu respect fata de parerea D-vs, va raspund in acest topic, dar pentru ca raspunsul este ceva mai larg, voi posta acest raspuns si la rubrica organizatorilor.

        Contrar unor pareri alarmiste, numarul participantilor la turneele Amatur a crescut fata de anul trecut, in fiecare saptamana participand la turnee peste 200 de jucatori, fata de aprox 120 anul trecut.

        Numarul de participari
        Turnee A
        01.01-31.05 2010==1604
        01.01--31.05 2011==2194
        Turnee B
        01.01-31.05 2010==855
        01.01--31.05 2011==1741
        Fata de anii trecuti, turneele A au devenit turnee regionale. Cu mici exceptii, la turnee s-au inscris jucatori din judet si din 9-10 judete apropiate, numarul de jucatori depinzand in special de numarul de participanti din judet.
        Chiar si asa, turneele A au avut mai multi participanti decat anul trecut, doar la Galați (89), Craiova (74), si Miercurea Ciuc (60) avand sub 90 de participanti, fata de turnee in 2010 cu 41, 51, 54, 65, 72 de participanti.
        Este drept, in 2011 au fost si turnee la care participarea a a fost mai mica decat cea scontata, Bistrița si Miercurea Ciuc fiind chiar ultimele doua exemple. Cauza: un numar sporit de turnee in zone apropiate au crescut oferta .- 3 turnee A in interval de 3 saptamani la distanta de mai putin de 150 de km (Reghin, Bistrița si Miercurea Ciuc), in timp ce cererea a scazut datorita conditiilor economice.
        Sa nu uitam ca cei 120 de participanti de la M Ciuc de anul trecut au participat la un turneu A+.
        De asemenea, din cele 4 turnee care s-au disputat concomitent cu cel din M Ciuc, cel mai apropiat a fost cel de la Cluj, aflat la 240 km!
        Faptul ca doua sau trei turnee nu au reusit sa atraga foarte multi competitori nu poate fi considerat o “criza” in Amatur, ci mai de graba ar trebui sa duca la strangerea legaturilor in zona, cu centrele apropiate, in cazul M Ciuc de Brașov, Odorheiul Secuiesc, Sf. Gheorghe, Tg. Mureș, Reghin, Bistrița, Cluj, Piatra Neamț , din care au participat destul de putini jucatori.

        In acest context este importanta organizarea a cat mai multor turnee B, pentru atragerea a cat mai multi participanti in circuit, pentru cresterea altor centre de tenis, asemenea multora care au aparut in Amatur, pentru atragerea copiilor, pentru apropierea factorilor locali de decizie de acest sport, ca sa enumar doar cateva motive.

        Recomand tuturor organizatorilor ca, pentru a avea cat mai multi participanti la turnee, sa atraga oricat de multi participanti NOI la turnee B, care pot participa ulterior si la turnee A, iar oferta de concurs sa fie cat mai buna, asa incat sa atraga si participanti din zone ceva mai indepartate.
        Foarte important, `aduceti copii cat mai multi la sala si la turnee, acestia pot deveni cei mai fideli participanti la turneele viitoare!
        Pentru anul viitor vom adapta calendarul la aceste tendinte, asa incat sa raspunda cat mai bine dorintelor participantilor, daca se va repeta tendinta de reducere a numarului de participanti la turneele A, va urma probabil o reducere usoara a numarului de turnee A si rezervarea unei sambete pe luna pentru turneele B, asa incat sa nu se suprapuna peste turneele A din zone mai apropiate de 250 de km.
        Ultima editare de Dan2; 30.mai.2011, 11:28.

        Comentariu


        • #5
          Ai dreptate dl. Lakatos , au mai fost dezbateri pe aceasta tema ,sunt avantaje si dezavantaje .
          Dar cum am mai spus , duc la regionalizarea turneelor si automat la scaderea numarului de participanti la turneele A .
          La B-urile zonale se aduna cei din apropiere , reducand costurile si timpul deplasarilor .
          Per total nr. participantilor e mai mare adunate .
          Solutia trebuie gasita , tinandu-se cont si de economic !

          Comentariu


          • #6
            Sa zic si eu ceva.... turneele A sunt solicitante, se joaca putin, se sta mult. Trebuie cazare, deplasare 2 zile, si alte eforturi.
            Turneele B, pentru marea masa a "inferioristilor" sunt mai atractive: se joaca mai mult, dureaza mai putin, pana seara ajungi acasa.
            Cred ca sunt destui de putini aceia care pot sa-si lase indatoririle casnice si serviciul cate 2-3 weekend-uri pe luna pentru a participa la turnee A.
            Important este sa nu va suparati, pentru ca este greu sa organizezi turnee fara sa ai surprize de acest gen.
            Eu am incercat la un moment dat sa calculez durata totala a unui turneu in functie de numarul de participanti si de mese. Calculul este greu, dar sunt sigur ca se poate face un tabel Excel care sa indrume organizatorii in alegerea solutiei optime, incat sa optimizeze durata concursului. Si sa creasca la loc atractivitatea turneelor A.
            TsE

            Comentariu


            • #7
              Subscriu la parerea exprimata in postul anterior. Din pacate din cauza unor probleme medicale nu am putut participa la turneul de la Viva, dar ce trebuie remarcat este faptul ca multe din turneele B organizate anul acesta se desfasoara in locatii unde in trecut s-au organizat turnee A, iar numarul de mese nu difera foarte mult ... ceea ce este foarte important deoarece duce cum e si firesc la un turneu unde nu se mai asteapta atat de mult si care se termina la o ora complet rezonabila. In cazul concret de la Viva unde au fost 60 de participanti de 10 mese, unde a fost si open si amatori e firesc ca cei din București sa se fi concentrat pe acest turneu.
              In plus, dupa cum a punctat si dl Bodeanu au fost 3 turnee in 3 saptamani consecutive cam in aceeasi zona ... mi se pare absolut normal ca sa fie foarte putini cei care isi permit o investitie de bani si mai ales de timp astfel incat sa participe la toate, iar sa fim cinstiti turneul dvs nu avea cum sa concureze cu cel de la Reghin care a fost A+ si nici cu cel de la Bistrița unde dupa turneu lumea l-a putut vedea pe viu pe Creanga.
              Si ultimul argument, cel mai putin important in opinia mea, dar poate cu mai mare importanta pentru altii ... clasamentul Amatur contabilizeaza mai multe turnee B decat anul trecut, sunt 4 in loc de 2, iar cei care vor sa adune puncte trebuie automat sa participe la dublul turneelor B fata de anul trecut, deci mai multe lume va fi interesata de un turneu B care se desfasoare intr-o locatie situata la 1 ora de mers cu masina decat de un turneu A pentru care trebuie sa mearga minim 3-4 ore.
              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

              Comentariu


              • #8
                Da, se pare ca principiile economiei de piata functioneaza si in AMATUR , inclusiv concurenta neloiala.
                Eu cred ca, deciziile in AMATUR nu ar mai trebui luate de catre o singura persoana. Trebuie sa se puna de acord in luarea deciziilor , toti organizatorii de turnee .
                Haideti fratilor ! Intilniti-va, imprieteniti-va si gasiti cele mai bune solutii, care sa satisfaca majoritatea.
                Ca doar nu sunteti dusmani !

                Comentariu


                • #9
                  Ma bag si eu in discutie ca tot romanu' impartial.Am atras atentia inca de la inceputul anului asupra fenomenului de regionalizare care are in primul rand cauze economice.
                  Se pare ca e un lucru inevitabil la momentul actual .Cine avea timp liber si bani suficienti participa cu siguranta,deoarece la M Ciuc se fac turnee frumoase.In plus,fiind un turneu
                  la care au lipsit multi jucatori din top 60,se puteau lua puncte multe in clasament(pentru cei interesati)
                  Ceea ce unii pierd din vedere este reciprocitatea.In cazul meu am fost la M.Ciuc la doua turnee(frumoase),impreuna cu inca 4 jucatori din oras.Au fost si oameni din Suceava,V.Dornei,G Humor,Rădăuți,Straja(toate aflate in jud Sv).La Fălticeni am organizat doua turnee A.La G.Humor s-au facut vreo 2-3.La Suceava 1. Cati jucatori din zona dvs au participat?
                  Cred ca stiti raspunsul,nu are rost sa-l reamintesc eu aici.In general vorbind,Erdos,Pal,Lakatos,Pui sunt cam singurii jucatori care mai vin din cand in cand pe la turnee aflate mai departe de o azvarlitura de bat de M.C.Nu e un repros,i9ncerc sa va ofer inca o explicatie.Stima!
                  of all the things i lost i miss my mind the most

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu vad unde este concurenta neloiala a organizatorilor! Sunt cuvinte prea mari! Eu unul prefer sa merg 100 de km, de 5-6 ori pe an, la un B decat sa fac mii de kilometri sa bifez turneele A din celalalt capat de tara. Particip la turneele A care sunt la indemana, niciodata la peste 300km, si pentru asta ar trebui sa multumim organizatorilor de turnee A ca ne ofera aceasta posibilitate, in schimb noi ce facem? Acuzam aceeasi organizatori ca-si iau unul altuia "clientii"'? Ca fac concurenta neloiala? Ne lamentam inainte ca nu sunt concursuri la indemana, acum ne vaitam ca sunt prea multe si nu mai ies calculele unora, asa ne trebuie! Amaturul evolueaza si zic eu ca in bine, se vor cerne turneele in functie de ce ofera acestea, de distante si de situatia financiara a fiecarui amaturist!
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de laky Vezi post
                      Cine totusi vrea sa organizeze un turneu de tenis de masă, poate sa o faca, dar sa foloseasca un al mijloc mediatic de popularizare, nu Forumul.
                      Nu mi se pare o idee buna.
                      Daca vrem sa mergem la un turneu in amatur unde sa ne informam ? pe PRO tv ?
                      E foarte bine ca sunt postate turneele pe forum.Organizatorii ar trebui sa se inteleaga intre ei...sa fie comunicare.
                      Blade: Bty Primorac Carbon off+
                      Bh:Tenergy 80 fx
                      Fh:Tenergy 80 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        de ce nu ar fii asa multe concursuri suprapuse in Vrancea ... aici este exact invers nu se face macar 1 pe an . scuze de off-topic.
                        Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                        Fh : Butterfly bryce
                        Bh : Butterfly bryce

                        Comentariu


                        • #13
                          Subscriu domnului Cosma de la Fălticeni si de ce o fac ? pentru ca asa este, la turnee este ca la o nunta la tara, te duci, iti vin . Am facut cateva deplasari in centrul tarii, invitand astfel " nuntasi " din zonele respective, dar din pacate nici macar nu s-au inscris la concursul din Targoviște. Dar asta este o alta problema, pe care imi pare rau ca am adus-o in fata. In Ardeal lucrurile sunt mai simple, de ce? fiindca sunteti situati in centru si puteti atrage competitori din toata tara, fara ca ei sa se deplaseze foarte mult. De exemplu, la Mangalia, situati la marginea tarii, intotdeauna se va umple sala. Din ce motiv? grupul acela de baieti superbi atrag ca niste magneti foarte multi amaturisti. Strangeti-va randurile si organizati-va mai bine pe plan local! Regret daca interventia mea nu a fost pe placul tutoror.

                          Comentariu


                          • #14
                            O motivatie destul de ieftina pentru faptul ca participarea a fost asa mica...
                            Nu turneele B au diminuat din participarea la aceasta competitie !

                            La ultimul A de la Miercurea Ciuc de anul trecut(A+chiar),unde am participat,imi amintesc cu placere(printre putinele de la acel turneu),ca au fost participanti din zone destul de indepartate,sute de km cum spune cineva mai sus,Brăila,Galați,Constanța,București,Reghin,Argeș .etc
                            Au fost ei cumva la aceste turnee B organizate in aceeasi data cu cel de la Miercurea Ciuc ?

                            Imi pare lipsa mare de bun simt sa faci o asemenea acuza,cand acum un an,pe 7 august,cand era programat un turneu cu scopul de a ajuta un prieten din amatur,iar o alta localitate organizeaza un turneu B...si a avut grija sa-l posteze inaintea celui programat cu ceva timp in urma ca turneu A-normal tot din solidaritate...care o fi localitatea ?..

                            Ca sa nu o mai lungesc :

                            Faptul ca ati avut o participare la care nu va asteptati,este numai meritul dvs.,si se datoreaza in cea mai mare masura "ospitalitatii" de care ati dat dovada la ultimele turnee organizate in aceasta localitate!

                            Restul...e istorie..

                            Comentariu


                            • #15
                              E vorba probabil si de o oarecare suparare pentru ca la numarul de participanti scazut organizatorii nu cred ca si-au acoperit cheltuielile.
                              Oricum, cand vine vorba de distante trebuie obligatoriu tinut cont si de infrastructura ... este infinit mai simplu de mers de la Constanța la Topoloveni de exemplu pentru ca ai autostrada in proportie de 80% din drum fata de a merge de la Galați la Miercurea Ciuc.
                              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                              Comentariu


                              • #16
                                Iata si parerea mea:

                                1. Ca sa se tina impreuna miscarea de "Amatour" e nevoie sa fie niste puncte si actiuni comune. Din acest punct de vedere este important ca toate actiunile de Amatour (implicit toate turneele) sa fie publicate (si) pe forum.

                                2. Parerea mea este ca participarea mai redusa de la M. Ciuc si Bistrița se datoreaza organizarii lor foarte aproape de turneul A+ de la Reghin unde prezenta a fost numeroasa. Cu infrastructura de drumuri, cu situatia financiara mai precara sunt prea putini care pot face deplasari lungi repetate. Sa nu uitam ca suntem jucatori amatori nu profesionisti, ca atare participam in timpul nostru liber pe care trebuie sa o partajam in asa fel incat sa avem timp si de familie.
                                Daca cele 3 turnee se organizau la distanta de cel putin 4 saptamani, tind sa cred ca alta ar fi fost participarea.

                                Cat despre turneele B, ele sunt locale, cu participare in special locala si eventual din judetele vecine.

                                Ca si concluzie, o cadenta normala a turneelor (ca sa existe participare mai numeroasa) ar fi un turneu A si 3-4 turnee B pe fiecare regiune per luna.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Stimati colegi amaturisti as vrea sa va intreb daca este un avantaj s-au dezavantaj sa locuiesti in zona centrala a tari ?
                                  Se tot vorbeste de loialitate , cand esti loial miscari amatur ;
                                  Cand organizezi , ori cand participi s-au ambele ?
                                  Nu cu mult timp in urma au mai fost cazuri cand s-a cerut renuntarea la B-uri ,va reamintesc București , Brașov , Sighișoara !
                                  Cu acesata ocazie va reamintesc , acel grup din Sighisora care participa dupa posibilitatile lor la turneele din tara este al doilea an la rand cand li s-a luat posibilitatea de a intra pe harta amaturului !
                                  De recomandat ar fi sa nu facem din acest topic atac la persoana[ne] , sa ne vedem cu bine si cu multa intelegere .

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Stimati colegi!
                                    fiecare punct de vedere expus de antevorbitorii mei in acest topic contine cel putin un sambure de adevar.Pana la urma insa Amatur-ul reprezinta pentru multi dintre noi posibilitatea(oferta) de a (ne) petrece week-endul cat mai placut posibil,facand ceea ce noi indragim mai mult.Acei factori care ne separa si ne conditioneaza participarile la turnee(domiciliul,obligatiile familiale sau de servici,situatia financiara,etc.) "palesc" de cele mai multe ori in fata dorintei acerbe de a(mai)juca inca un turneu,si apoi inca unul...iar placerea de a reintalni cunostinte vechi si prieteni mai noi,de a depana amintiri (placute si mai putin placute)comune este hrana noastra la sfarsit de saptamana!Haideti sa nu fim chiar asa de exigenti cu noi insine si sa intelegem ca fiecare dintre noi face CE poate,face CAT poate si,mai ales,face CAND poate!Mult succes tuturor!Va salut cu respect!
                                    I love table tennis !

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      imi pare rau ca intervin, dar vad tot timpul pe forum, si nu doar la o singura tema, disputele acestea interminabile. ca o concluzie ceva mai ''aspra'' si cu scuzele de rigoare, ''faceti din rahat bici si din tantar armasar''....nu ar fi oare mult mai simplu ca cei care au dificultati de orice fel(in special organizatorice si de participare) sa ceara frumos ajutor, sa fie ajutati acolo unde se poate si atat cat se poate, iar in rest sa jucati cat mai mult ping-pong si sa va bucurati cat mai intens atunci cand faceti asta, indiferent ce litera puneti pe afis(A sau B sau OMEGA) si indiferent daca la un turneu participa OTILIA BADESCU sau badea NECULAI din APAHIDA. si apropo de ''valoarea turneelor, am mai vazut o disputa kilometrica despre asanumitii ''divizionari'' care se infiltreaza uneori la turnee gen B sau mai ''slabute'' si isca adevarate uragane...ati putea sa va ganditi asa, ca pierderea nu este a organizatorilor sau a celor ''nelegitimati'' in aceste cazuri, ci dimpotriva a celui in cauza, pentru ca oricum daca castiga turneul va avea totdeauna placerea la jumate.
                                      sa iertati, boieri dumneavoastra, indrazneala si trufia, daca s-au simtit prea mult in mesajul acesta! toate cele bune!!!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Vali Suta Vezi post
                                        O motivatie destul de ieftina pentru faptul ca participarea a fost asa mica...
                                        Nu turneele B au diminuat din participarea la aceasta competitie !

                                        Ca sa nu o mai lungesc :

                                        Faptul ca ati avut o participare la care nu va asteptati,este numai meritul dvs.,si se datoreaza in cea mai mare masura "ospitalitatii" de care ati dat dovada la ultimele turnee organizate in aceasta localitate!

                                        Restul...e istorie..
                                        Am citit cu atenție toate remarcile sosite ca raspuns la topicul meu. Le-am considerat de bun simț, conținand unele aspecte, care la momentul deschiderii topicului mi-au scapat. Le mulțumesc celor, care fara rautate, mi-au transmis punctul lor de vedere.
                                        Cu atât mai mult m-a șocat remarca domnului Suta, cu care am crezut ca am o relație ce depașește statutul de coparticipanți la un concurs oarecare! Va rog domnule Suta, sa-mi explicați mie și tuturor celor implicați in mișcarea AMATUR din Miercurea Ciuc, AICI ȘI IMEDIAT ce legi ale ospitalitații am încalcat la ultimele turnee organizate în aceasta localitate, datorita carora în percepția dv., am fost aspru sanctionați prin neparticipare? Sa știe lumea pe viitor la ce riscuri se expune venind la Miercurea Ciuc!!! .De ce, doar acum la un an va varsați necazul pe modul de organizare a acestor turnee ? De ce nu ne-ați dat posibilitatea sa ne analizam ospitalitatea noastra cu UNITATEA DV. DE MASUR?? Poate mai invațam si noi ceva!
                                        Cu stima...
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Se pare ca domnul Suta nu are curajul pentru a da un raspuns.In consecinta, topic inchis.
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X