Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Chestionar grupa Open

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Chestionar grupa Open

    S-a propus si s-a votat ca legitimatii fara activitate de performanta au dreptul sa participe in AMATouR, si acum trebuie sa ne hotaram ce si cum facem cu ei.

    Vreau sa stiu care este parerea participantilor in AMATouR cu privire la infiintarea (si nu despartirea) grupei de Open in care sa intre orice jucator legitimat doreste (chiar si cei din divizii chiar daca nu cred ca ar fi cazul), acesta va functiona inpreuna cu cea de Amatori.



    CATEGORIA OPEN
    -AMATORI AVANSATI- jucatorii care au jucat cel putin o semifinala, 2 sferturi sau au iesit din grupe de 3 ori la turnee A sunt considerati avansati (cred ca vreo 30-40 intrunesc conditiile astea).
    -LEGITIMATII DIN DIVIZII SI CALIFICARI (sunt inclusi automat)
    -LEGITIMATII DIN ONOARE SI JUNIORII trebuie sa se califice din turneele de la categoria amatori.
    -din aceasta categorie jucatorii care nu au confirmat la 2 turnee consecutive dreptul de a participa la categoria Open sun retrogradati la cea de Amatori



    CATEGORIA AMATORI va include toti jucatorii care nu au drept de participare pana in acel moment in categoria Open (un jucator nou intra automat in categoria Amatori)

    unui jucator care promoveaza in categoria Open i se mentin punctele obtinute pana in acel moment la categoria Amatori

    TURNEELE A vor fi de 3 tipuri in fuctie de cati jucatori la categoria Open sunt inscrisi astfel:
    -daca sunt mai mult de 14 se organizeaza 2 turnee separate unul pentru OPEN si unul pentru AMATORI
    -daca sunt intre 8 si 13 in grupele inferioare acestia joaca impreuna cu amatorii dar trebuie sa se califice din grupe pe unul din primele 3 locuri si pentru ei se organizeaza un tablou superior separat de amatori.
    -daca sunt sub 7 avansati turneul se tine ca si pana acum, dar in acest caz jucatorii de divizie nu au dreptul sa participe la turneu.





    aceasta e propunerea mea, va rog sa va dati cu parerea, avantajele acestui sistem sunt:
    -clasamentul va fi unitar (deci nu vor fi 2 clasamente) dar se va specifica la fiecare statutul sau.
    -modificarea se poate face din mers pentru ca rezultatele(punctele) jucatorului din categoria amatori raman chiar daca acesta promoveaza
    -posibilitatea integrarii in circuit a oricarui jucator indiferent de statutul sau (chiar si jucatori de superliga)
    -posibilitatea organizarii de turnee concomitente in localitati diferite pentru categoriile Open si Amatori
    -atragerea spre circuit a localitatilor cu cluburi ce au echipe in divizii (deci posibilitati de organizare sporite etc.)

    observatie:nu sunt de acord ca la campionatul national sa participe jucatori legitimati eventual facem 2 campionate unul pentru Amatori si unul pentru Open si amatorii avansati au dreptul sa participe la oricare din cele 2 campionate.
    1
    sunt de acord cu 2 divizii de Amatori si Open
    0,00%
    0
    nu sunt de acord si doresc ca sistemul sa fie cel vechi
    100,00%
    1
    doresc 2 divizii dar fara jucatorii de divizie
    0,00%
    0

  • #2
    In principiu jucatorii care sunt calificati pentru grupa Open ar fi:
    NISTOR DOREL BISTRITA
    TOTH LASZLO CLUJ
    APIAN FLORIN BISTRITA
    RUSU CALIN CLUJ
    SOOS DESZO CAMPIA TURZII
    OPINCARU MARIUS PIATRA NEAMT
    BODEANU MIHAI BUCURESTI
    ACSINIA CATALIN SUCEAVA
    DASCALITEI MIHAI BUCURESTI
    TRIFU BOGDAN BUCURESTI
    BACOTIU CIPRIAN CLUJ
    ANTON FLORIN CAMPULUNG M.
    DINU GHEORGHE BUCURESTI
    IACOB CLAUDIU ALESD
    ZAMBLAU IONUT CLUJ
    GATEA MARIUS PIATRA NEAMT
    VLASE DORIN CIPRIAN ADJUD
    MIRCEA VALENTIN BUCURESTI
    BACARDI NICU PIATRA NEAMT
    TIC IOAN ORADEA
    LEORDA DAN REGHIN
    IVAN ALEXANDRU BISTRITA
    RUSU STEFAN CLUJ
    FARKAS LORANT MIERCUREA CIUC
    ANDREI DAN PIATRA NEAMT
    PUI DANIEL MIERCUREA CIUC
    SOROHAN ANCA CLUJ
    OPINCARU MARCEL PIATRA NEAMT
    ZIDAR VICTOR REGHIN
    DUMITRU IOAN BISTRITA
    CIOBANU GABRIEL VATRA DORNEI
    BORODAN CRISTIAN ORADEA
    BODEANU DAN BUCURESTI
    LUKA IOSIF Zalău
    RUSTI CATALIN SUCEAVA
    SARGU MIHAIL BISTRITA
    HORVATH TIBI ORADEA
    ANDRECUT VIOREL BISTRITA
    POPUTE REMUS ORADEA
    BERESCU CLAUDIU Galați
    CIOBANU ALEXANDRU BUCURESTI
    MOROSANU VASILE SUCEAVA
    RADU CONSTANTIN BUCURESTI
    i-am selectat dupa criteriile:
    1 semifinala sau
    1 sfert de finala+1 iesire din grupe sau
    3 iesiri din grupe

    Mai sunt cativa care au intrunit doar partial conditiile (au un sfert de finala sau 2 iesiri din grupe dar acestia sunt putini). Acestor jucatori li se vor lua in considerare aceste punctaje.

    Din cauza faptului ca multi din jucatorii buni ar trece la divizia Open calificarile din divizia Amatori vor fi considerate o semifinala sau 2 sferturi, iar daca un jucator ajunge intre ultimii 2-3 din turneu de Open, sau nu se califica din grupele inferioare pe tablou comun este retrogradat la divizia Amatori.


    Tipul 1 de turneu (turnee separate) daca jucatorii de la grupa Open sunt minim 14.
    Sistemul de joc ar fi 2 grupe de 7-10 din care se califica primii 4 in sferturi dupa sistemul 1cu4 si 2cu3.
    La 14-19 jucatori punctajele ar fi de maxim 40 si minim 10 cu 2 retrogradati iar la 20 si peste ar fi de maxim 45 si minim 8 cu 3 retrogradati.

    Jucatorii retrogradati trebuie sa aibe o clasare in sferturi de finala la un turneu de Amatori pentru a fi reprimit in divizia Open.

    Tipul 2 de turneu(grupe superioare separate) daca de la Open sunt 8-13 participanti (un turneu normal cu grupe inferioare in care intra toata lumea, dar cu grupe superioare separate) .
    primii 2 din fiecare grupa se califica pe tabloul de Open si urmatorii 4 pe tabloul de Amatori (in acest caz un jucator de la Amatori poate juca in grupa de la Open si invers)
    In acest caz punctajele grupei superioare Open ar fi intre 15 si 40 iar a celei de Amatori intre 10 si 30 (sistemul normal de punctaj)

    Tipul 3 de turneu (cel actual) daca de la grupa Open ar fi sub 7 participanti.

    In ultimele 2 tipuri de turnee daca un jucator de la Open nu se califica din grupele inferioare este retrogradat.

    De asemenea turneele B cu peste 8 jucatori din categoria Open primesc punctaje intre 2 si 14 puncte, iar daca sunt intre 5-7 intre 2 si 12 puncte.

    Daca acest sistem se accepta voi face o detaliere a lui pe site-ul circuitului pentru a fi inteles de toata lumea.

    Comentariu


    • #3
      va rog sa va exprimati opiniile chiar si punctuale (sistem, punctaje, etc).

      Comentariu


      • #4
        OPEN

        Postat în original de filo
        va rog sa va exprimati opiniile chiar si punctuale (sistem, punctaje, etc).
        IN OPINIA MEA,CU CAT SISTEMUL DE JOC ESTE MAI COMPLICAT,CU ATAT EL DEVINE MAI NEATRACTIV,MAI GREU DE INTELES(MAI ALES PENTRU CEI CARE NU STAU IN FIECARE ZI PE FORUM) SI NU IN ULTIMUL RAND MAI DIFICIL DE ORGANIZAT SI DE GESTIONAT.DACA UNUI JUCATOR DE DIVIZIE II OFERA VREO SATISFACTIE SA CASTIGE LA CEL DE PE LOCUL 400 IN CLASAMENT,ATUNCI EU VOI FI SI MAI BUCUROS SA II CIUPESC CATEVA PUNCTE INTR-UN SET.ORICUM,RISCUL MARE SI-L ASUMA EL PENTRU CA O INFRANGERE LA UNUL DINTRE NOI ESTE CA O VICTORIE A TUTUROR AMATORILOR,CARE SUNT CU OCHII PE EL.IN CE PRIVESTE LEGITIMATII DIN CAMPIONATE JUDETENE SAU ONOARE,S-A VAZUT LA IASI,UNDE MAI TOTI IESENII PARTICIPANTI FACEAU PARTE DINTR-O ASEMENEA STRUCTURA,CA NIVELUL LOR NU ESTE CU MULT SUPERIOR NOUA,DOAR CA MAI CIZELAT SI MAI ANTRENAT,CEEA CE NU FACE DECAT SA NE STIMULEZE,ASA CA SUNT BINEVENITI IN RANDUL AMATOURILOR.IN CONSECINTA EU VOI VOTA PENTRU SISTEMUL ACTUAL DE JOC CARE PERMITE SI CELUI DE PE LOCUL 400 SA FACA IN GRUPE O PARTIDA CU CEL DE PE PRIMUL LOC IN CLASAMENT SI SA FIE MANDRU DE ASTA.ESENTA IDEII DE AMATOUR ESTE DE A ADUNA LAOLALTA CAT MAI MULTI AMATORI SI NU DE A-I DISPERSA PE MAI MULTE NIVELE(PENTRU ASTA EXISTA FRTM).
        DR. NEUBAUER SPECIAL
        DR.NEUBAUER DOMINATION+SUPERANTI 1.5

        Comentariu


        • #5
          Eu sunt de acord cu tine dar mai exista o problema pe care nu o iei in calcul, aceea a jucatorilor amatori si mai incepatori care vine la cate un turneu si dupa ce vede la ce nivel se joaca nu mai participa. Eu am avut la Alesd la ultimul turneu B cativa jucatori care au jucat 3-4 meciuri si nefacand nici un set au plecat acasa, reprosandu-mi ca de ce i-am zis ca e concurs de amatori ca astia numai amatori nu sunt. Satisfactia si placerea cea mai mare in tenisul de masa nu este sa joci cu Nistor sau Toth (cu ei te plimbi dupa mingi nu joci) ci sa castigi si sa pierzi meciuri stranse cu jucatori de valori apropiate, deci in acest caz un jucator de curtea blocului are sanse sa castige un meci sau doua.
          Si chiar daca unii jucatori ar dori sa joace cu Nistor sau Toth tot ar putea-o face pentru ca numai in cazul in care sunt mai mult de 14 jucatori de la Open se separa turneele.

          Pentru mine acest sistem este o bataie de cap in plus dar sunt convins ca este un pas inainte, si oricum organizarea turneelor nu este atat de dificila precum pare (variantele noi sunt de fapt modificari ale variantei initiale) , varianta cu 2 grupe superioare a fost testata cu succes la turneul A de la București si oricum daca un organizator doreste sa organizeze numai dupa sistemul vechi nimeni nu-l poate impiedica sa o faca.

          Eu zic ca la Reghin datorita faptului ca sunt multe mese putem incerca sistemul nou sa vedem ce zice lumea la fata locului si apoi sa hotaram daca renuntam la el sau nu.

          Comentariu


          • #6
            as vrea si eu jocuri pt pc cu tenis de masă
            eu

            Comentariu


            • #7
              cine ma poate ajuta?
              eu

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X