Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fatza pentru BH

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fatza pentru BH

    Bun (re)gasit
    As vrea sa va solict parerea in legatura cu o problema pe care o am.
    Este vorba de fața potrivita pentru BH. In prezent folosesc Rakza 7 Soft sau Donic Acuda F3.
    Problema despre care vorbesc este returul servelor cu mult spin. Altfel spus, nu prea ma descurc cand trebuie sa returnez serve "otravite".
    Stiu. Cheia este antrenamentul. Problema este ca stau foarte prost cu timpul. Ca atare, as vrea sa fac un mic compromis, gasindu-mi o fața care sa compenseze lipsurile mele. Poate o fața care sa aiba spinul mai redus.
    Astept sugestii avizate in acest sens.
    Gata. Ma opresc aici.
    Multumesc

  • #2
    pune iarba.......la inceput te scoate din bucluc...returnezi servele fara emotii...apoi,cand te obisnuiesti, poti sa si ataci si sa pui probleme...daca vrei o fata lisa, poti incerca gambler reflectoid care, am inteles, anuleaza mult din spin, si este si mai lenta, numai buna pt un rever mai slab...
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

    Comentariu


    • #3
      Ia-ti o iarba sau o fata antispin

      Comentariu


      • #4
        Reflectoid este totusi o fata lipicioasa. Anuleaza din spin daca lovesti mingea plat, la contacte usoare e sensibil la spinul adversarului.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Multumesc pentru opinii.
          Sincer nu as vrea sa fac asa schimbari radicale. Din cand in cand (atunci cand imi reuseste...) imi place sa mai dau si cate un topspin de BH. La iarba nu cred ca o sa trec. Nu stiu, ce as putea face eventual cu o fața-sandwich. Am inteles ca se poate imprima si putin efect cu ea.
          Initial eu ma gandeam tot la o fața soft, dar care sa aiba un spin poate mai decent, si care sa nu reactioneze asa mult la spinul adversarului. Repet: problema mare este la returul servei spinoase.
          Mai astept si alte opinii.
          Multumesc

          Comentariu


          • #6
            -pai nu poti fi si cu buzele unse dar si cu slanina-n pod...daca-ti iei o fata spinoasa, imprimi efect dar e si sensibila la spin si-o sa ai in continuare probleme la serve otravite...daca-ti iei o fata fara mult spin o sa ai efect spre 0 dar n-o sa ai probleme cu spinul adversarului...
            -nu incurajez jocul cu iarba fiindca de la un anumit nivel e mai greu sa joci cu ea decat impotriva ei...
            -cel mai bine e sa-ti iei o fata spinoasa si sa te chinui sa scoti serve pana ai sa simti ce trebuie sa simti...
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #7
              Daca nu vrei sa treci pe anti/iarba ,incearca cu Jasaka Mark V XT s-au din fetele chinezesti lipicioase care sunt si ieftine si nu faci paguba mare ,nu pierzi viteza prea mult ,castigi control .
              Mai sunt sandwcy care te pot ajuta mult /

              Comentariu


              • #8
                Am eu o sugestie: Focus III Snipe. Nu prea e sensibila la spin si nici nu genereaza cine stie ce spin daca dai incet, dar daca dai tare si intra mingea in burete, genereaza un spin chiar bun. Dau niste topspinuri de la semi-distanta f bune cu ea.
                Uite niste review-uri: http://www.tabletennisdb.com/rubber/focus-3-snipe.html

                ---------- Post added 09-Jun-2011 at 20:24 ----------

                Nu cred ca ar fi prea bine sa incerci lipicioase cum a sugerat Dl. Antal Denes. Sunt f sensibile la spin. Focus Snipe e total nelipicioasa.
                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                Comentariu


                • #9
                  da...am uitat...friendship snipe ar fi f.buna pt backhandul tau...si apropo de fetele lipicioase...am jucat cu friendship faster esn si-mi sarea mingea aiurea la serve otravite...dar nu e o regula...
                  tibhar def plus jumulita
                  gambler reflectoid 1,0
                  dawei 388 D-1 ox

                  Comentariu


                  • #10
                    Da... depinde si ce burete au. Daca e mai moale sare mai putin aiurea pt ca o parte din spin e absorbita.
                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                    Comentariu


                    • #11
                      Sau daca nu esti multumit de fetele propuse pana acum incearca fetele clasice de control: Sriver FX, Yasaka Mark V30 sau GPS, Tibhar nimbus soft, etc...
                      Andro Rasanter 48
                      Butterfly Timo ALC
                      Andro Rasanter 48​

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu in locul tau as lasa fetele in pace si as pune mana sa fac antrenamente specializate de preluari de serve...pe BH daca zici ca acolo stai mai slab...daca pot altii sa preia serve urate si cu mult spin ar trebui sa poti si tu, nu? Ca doar aia nu au 5 maini si 4 nasi (de-aia de mirosi cu ei )
                        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                        Comentariu


                        • #13
                          Daca serva e scurta, n-o lasa sa sara, ia mingea repede si taie, daca e taiata mingea, da drept sau topspin daca e cu efect lateral, fara efect sau cu topspin.
                          Daca mingea trece de masa, da topspin: tare daca mingea e inalta, mai moale si cu efect daca e joasa.
                          Ce zici?
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #14
                            Ca varianta la Acuda S3 poti incerca si Xiom Omega 4 elite de 2,0 mm cel mult...din punct de vedere strict persoanl sunt ceva mai reusite pt bh...erau f bune pt preulari din serva si Joola Energy X-tra, dar cele cu coperta veche pentru ca cele noi arunca cam tare si nici nu au spinul necesar care sa compenseze...Indiferent de varianta pentru care vei opta important este sa studiezi un pic problema la nivel teoretic...pentru a intelege ce se intampla de fapt la masa si apoi sa incerci sa faci antrenamente specifice pentru a remedia acest punct slab, atat cat iti permite timpul...Ideal ar fi sa fie cineva gen Crisiti C care sa iti dea si serve "belicoase" si apoi sa fie in masura sa iti si explice ce te-a "lovit"! Baftta!
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de grasomega Vezi post
                              Daca serva e scurta, n-o lasa sa sara, ia mingea repede si taie, daca e taiata mingea, da drept sau topspin daca e cu efect lateral, fara efect sau cu topspin.
                              Daca mingea trece de masa, da topspin: tare daca mingea e inalta, mai moale si cu efect daca e joasa.
                              Ce zici?
                              Si daca nu-ti dai seama ce efect lateral are, poti sa ochiesti spre centrul mesei. Astfel sunt sanse mai mici sa dai afara din cauza unui efect lateral pe care nu l-ai observat.
                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                              Comentariu


                              • #16
                                Multumesc pentru idei. Stiu ca principala problema in toata ecuatia asta e antrenamentul. Am recunoscut inca de la inceput. Insa tot la fel de mare problema e - in cazul meu- lipsa timpului. Asta e si motivul pentru care incercam sa gasesc o solutie... sa spunem de compromis.
                                Inca o data Multumesc tuturor.
                                Succes

                                Comentariu


                                • #17
                                  Eu iti recomand sa iti iei un S3 mai subtire si sa vezi ce iese.
                                  Eu am avut inainte pe BH Joola X-plode Sensitive MAX si de cele mai multe ori cand incercam sa intep mingea lung se ducea un pic afara. Dupa ce am pus S3 de 2.0 a disparut aceasta problema. S3 mi se pare o fata foarte buna pt BH si cu una mai subtire ar trebui sa te acomodezi mult mai repede decat cu o alta fata.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Donic Slice 40, buna, te scote din belea.
                                    FH: GoldArc 8, 2.1
                                    STIGA XU XIN
                                    BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      exact cand nu esti sigur de efectul mingii.. executa o lovitura spre centru astfel scazi radical shansele pierderii punctului in acel moment plus..poti surprinde adversarul neraspunzand la efectul lui cu efect

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X