Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Diferente intre DONIC ACUDA S3, XIOM VEGA EUROPE si XIOM VEGA ELITE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Diferente intre DONIC ACUDA S3, XIOM VEGA EUROPE si XIOM VEGA ELITE

    Daca a jucat cineva macar cu 2 din cele 3 rog sa posteze cateva impresii comparative.

    Bonus m-ar interesa o comparatie intre oricare dintre cele 3 si Solcion.

    Merci
    Jun Mizutani
    Tenergy 05 FX

  • #2
    Din intamplare am jucat (ma rog, am incercat) cu toate cele trei mentionate de tine. O sa incerc sa-mi exprim punctul de vedere fara a pretinde ca este infailibil
    S3 si Vega elite am testat pe BH
    Vega Eurpoe FH/BH
    Donic Acuda S3 si Vega Europe in combinatie cu Donic Dotec Carbon. Xiom Vega Elite am incercat-o o seara doar, si nu mai retin exact pe ce lemn era montata.
    In opinia mea, Acuda S3 se aseamana destul de mult cu Vega Elite. Ca si burete, Vega Elite este (putin)mai moale decat S3, si nu este negru (cu carbon, asa cum este la celelalte fețe ale gamei Vega), deci nu are acel efect de catapulta foarte pronuntat la Vega Europe, de exemplu.
    Ca o concluzie, din cele trei, ACUDA S3 si ELITE fac parte cam din aceeasi categorie de fețe.
    Vega Europe, este deja altceva. Sare mult mai tere, efect de catapulta, spin mai pronuntat.
    Catalogarea mea ar fi cam asta:
    Viteza: Vega Europe >Acuda S3≥Vega Elite
    Control: Vega Elite> Acuda S3> Vega Europe
    Spin: Vega Europe≥ Vega Elite> Acuda S3
    Cam atat...

    Comentariu


    • #3
      Multumesc Anomis, foarte interesant si util postul tau, care fata dintre S3 si Elite ti s-a parut mai okay pentru taiat si bloc pe BH?
      Jun Mizutani
      Tenergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        Introduceti in ecuatie va rog si TIBHAR NIMBUS SOFT, par tot fete tensor soft si controlabile similare cu celelalte.
        Jun Mizutani
        Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Eu am Tibhar Genius Sound Soft , cea mai noua Tibhar, si o aseman mult cu Vega Europe, la repulsie si la control. Spin mai mult la Xiom.
          Corectez aici: din www.tibhar.de Ai dreptate, este fara soft:
          TIBHAR Genius+ Optimum Sound
          The soft version of Genius+ Optimum has an extremely strong catapult effect paired with a light playing sensation.
          You’ll feel how the energy transfers from your bat to the ball. A weapon for players who, although they privilege a soft attack, do not want to give up explosive strokes in an open game near or far from the table. The energy loaded sponge combined with the newly developed rubber surface offers an optimal mixture of dynamism, playing sensation, sound and control.
          Tu, Adi, ai asa ceva, din ce tin eu minte>
          TIBHAR Genius Sound
          Genius Sound corresponds to the softer and reworked version of Genius, making it the ideal rubber for a very dynamic game, allowing a brand new variety of strokes at mid-distance. Genius Sound gives sufficient security to realise great-quality balls in any playing situation.
          From the combination of its newly developed sponge and spin-rich surface Genius Sound was born: experience a rubber rich in sensation, with great sound, fast and full of spin.
          Ultima editare de Emil Tudor; 15.iun.2011, 22:50.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Emil Tudor Vezi post
            Eu am Tibhar Genius Sound Soft , cea mai noua Tibhar, si o aseman mult cu Vega Europe, la repulsie si la control. Spin mai mult la Xiom.
            Dl. Emil fetele nu se numesc Tibhar Genius Sound Soft chiar daca sunt relativ soft si anume 37,5 grade si au un spin si un control extraordinar ci se numesc Tibhar Genius Sound fara soft, scrie pe spatele lor:





            mai multe detalii tehnice despre acest tip de fata aici : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-2.0-mm-neagra!
            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

            Comentariu


            • #7
              Multumesc de pareri.
              Am senzatia ca Vega Europe si Genius Sound au viteza mai mare in timp ce Vega Elite si Nimbus Soft sunt mai soft si mai de control. Deci am cam sarit-o pe Europe.
              Mi-a fost recomandata de un antrenor Acuda S3 ca si alternativa la Solcion cu mentiunea ca mai sunt fete soft asemanatoare gen Vega Elite si Nimbus Soft. De asta sunt curios de diferentele dintre ele si daca se poate raportate si la Solcion.
              Jun Mizutani
              Tenergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de end-er Vezi post
                Multumesc de pareri.

                Am senzatia ca Vega Europe si Genius Sound au viteza mai mare in timp ce Vega Elite si Nimbus Soft sunt mai soft si mai de control. Deci am cam sarit-o pe Europe.

                Mi-a fost recomandata de un antrenor Acuda S3 ca si alternativa la Solcion cu mentiunea ca mai sunt fete soft asemanatoare gen Vega Elite si Nimbus Soft. De asta sunt curios de diferentele dintre ele si daca se poate raportate si la Solcion.
                Ai grija la mici confuzii: fetele cu viteza mare de la tibhar dintre cele povestite mai sus sunt genius si genius optimum variantele cu sound in coada adica genius sound si genius optimum sound sunt de control nu de viteza. Daca vrei comparatii exacte intre vitezele lor uite aici o sa afli cate ceva http://www.wsport.com/catalogue/?tod...revs&col=2&o=d .
                Oricum tine minte ca datele tehnice care apar pe site-uri sunt date pentru grosimea maxima a buretelui daca fata pe care o analizezi / cumperi nu e grosime maxima atunci are cu ceva mai putina viteza si ceva mai mult control fata de ceea ce da producatorul.
                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                Comentariu


                • #9
                  is tare curios ce-o sa-ti iei...cu cat afli mai multe cu atat intri mai tare in ceata...eu cred ca o sa-ti iei tot solcion
                  tibhar def plus jumulita
                  gambler reflectoid 1,0
                  dawei 388 D-1 ox

                  Comentariu


                  • #10
                    Constatarea cu ceata este corecta Solcion nu mai iau, oricum e discontinued. Stiu doar ca vreau ceva asemanator, tensor, soft si cat mai controlabila.
                    Jun Mizutani
                    Tenergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Incearca sa cauti si sa gasesti un Donic Sonex JP Soft. Au fost primele mele fete cu care am jucat si mi-au placut foarte mult cum s-au comportat. Sunt tensor si se aseamana cat de cat cu Solcion-ul...eu cred ca o sa fii multumit de ele...
                      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                      Comentariu


                      • #12
                        Cu un control destul de bun pe bh poti incerca si Xiom Omega IV elite...este practic un Vega Europe cu viteza mai redusa si mult control...Donic sonex Jp soft dunt din generatia veche si nu se poate compara sub nici o forma la capitolul spin cu Acuda S3 sau Xiom Vega/Omega IV elite...
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #13
                          Care e diferenta intre Vega Elite si Omega 4 Elite? Din ce am citit par foarte similare.
                          Jun Mizutani
                          Tenergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de flash Vezi post
                            ...Donic sonex Jp soft dunt din generatia veche si nu se poate compara sub nici o forma la capitolul spin cu Acuda S3 sau Xiom Vega/Omega IV elite...
                            As putea sa va contrazic un pic la partea asta...Sonex JP Soft sunt din generatia "de mijloc" a fetelor, fiind totusi incadrate in tehnologia "Formula Donic" si sunt fete pe baza de APA. Din generatia veche, eu cel putin, consider ca fac parte Sriver, Yasaka Mark V si Nittaku Hammond, de exemplu...adica fetele care au fost special copncepute pentru a fi lipite cu speed-glue, si care isi ating performantele optime NUMAI daca le lipesti cu speed-glue...

                            Iar la capitolul spin...pai avand in vedere ca joc cu Donic Sonex JP Gold si Acuda S3 si tinand cont si de faptul ca am jucat destul de mult timp si cu Sonex JP Soft pot spune ca sunt asemanatoare la spin...

                            Plus de asta omul parca a mai deschis un topic in care intreba care fete sunt cele mai apropiate de BTY Solcion si din fetele cu care am dat pana acuma, sincer Sonex JP Soft mi s-au parut cele mai apropiate de Solcion...dar asta e doar parerea mea, e foarte posibil altii sa ma contrazica, si lor sa nu li se para asemanatoare cele 2 fete...
                            Ultima editare de Kobalt; 20.iun.2011, 09:03.
                            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                            Comentariu


                            • #15
                              Salutare Kobalt, cu ce alte fete soft ai mai jucat in afara de Acuda S3?
                              Jun Mizutani
                              Tenergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Chiar vrei sa le enumar pe toate aici? Am incercat destule, printre care: BTY Solcion si Sriver FX, Donic Sonex JP Soft si Gold, Donic Acuda S2 si S3, Tibhar Sinus, Xiom Omega 3 si 2, Xiom Vega Euro si Pro, Omega 4 Euro, Donic Slice, Yasaka Pryde si Rakza si Mark V...si probabil mai sunt unele care nu-mi vin chiar acum in minte...

                                Am pus si fete cu burete de duritate medie (nu chiar soft) pentru ca daca dai cu booster si/sau speed-glue un astfel de burete se inmoaie si devine soft...

                                Unele din fetele enumerate doar le-am incercat, altele mi-au placut si am ramas mai mult timp cu ele...asta cu "placutul" unei fete fiind ceva foarte subiectiv de la o persoana la alta...

                                Eu doar ti-am spus care dintre fete mi s-a parut cel mai apropiata de BTY Solcion, din ce am jucat eu pana acuma...si raman la parerea ca Donic Sonex JP Soft e fata aceea...parca pe tine asta te interesa, nu?
                                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                Comentariu


                                • #17
                                  Kobalt, multumesc pentru explicatie, ai jucat cu o groaza de fete Ce am citit despre Sonex JP Soft si nu prea mi-a placut e ca sunt de generatie veche si au rezistenta scazuta. Parca as prefera totusi ceva mai noi gen Omega Elite, Vega Elite, Acuda S3 sau ceva de genul asta. Nimbus Soft banuiesc ca si ele sunt putin mai vechi, nu?
                                  Jun Mizutani
                                  Tenergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Da, Nimbus Soft sunt cu o generatie mai vechi decat Acudele sau Xiom Vega/Omega 4. Dar crede-ma ca daca ai grija de ele(le cureti, nu le atingi de masa etc.) vor rezista destul de mult. Mie mi-a placut cum se asezau Nimbus si Sinus Soft pe lemne compozite (cu carbon in ele), asa ca banuiesc ca pe un lemn ca al tau (all-wood si cu miez de balsa) se vor aseza cu atat mai bine si vei avea simt la topspin & co.

                                    Oricum avand in vedere ca un Donic Cayman absoarbe foarte mult din impactul cu mingea la lovitura datorita miezului de balsa poti linistit sa pui niste fete OFF pe el. Eu am avut exact combinatia Donic Cayman cu Sonex JP Soft si se purta exemplar. Daca vrei tu neaparat niste fete de ultima generatie poti incerca Vega Elite sau Omega 4 Elite pentru control mare sau Vega Euro/Omega 4 Euro/Yasaka Rakza 7 Soft pentru un plus de viteza si ceva control pe-acolo...

                                    Succesuri nebanuite iti doresc!!
                                    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Multumesc pentru sfaturi, foarte utile, mai ramane doar sa ma hotarasc la una din ele
                                      Jun Mizutani
                                      Tenergy 05 FX

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X