Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum reduceti dimensiunile lamei?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cum reduceti dimensiunile lamei?

    ma supara ca lemnele def sunt mari...gen 156x166...cu ce taiati voi lama?...lemnul isi schimba proprietatile?eu stiu...nu mai e bine echilibrat...
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    ce lemn e de 156x166 ca as fi interesat de unu .... ?
    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
    Aristotle



    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

    Comentariu


    • #3
      Eu am modificat niste lemne DEF, e drept din cele moderne, cu viteza destul de mare, unul din ele avand chiar carbon (Nittaku Shake defence). Au iesit niste lemne excelente, pe care le-as incadra la OFF- spre OFF. Am procedat in felul urmator: Am creat un sablon din carton subtire, trasand pe el cu pixul, conturul unui lemn care mi-a convenit, de exemplu "Bty T.B. ALC", pe care apoi l-am decupat cu foarfeca. Apoi am aplicat centrat acel sablon pe lemnul DEF si am trasat conturul, tot cu pix. Nu am taiat diferenta cu un traforaj pt ca nu am avut, dar am inlaturat-o la un polizor, avand grija sa tin lemnul in asa fel incat sa nu se exfolieze straturile.Cand m-am apropiat de cote, am continuat cu hartie abraziva din ce in ce mai fina. E ceva de munca dar rezultatul final este pe masura timpului si priceperii investite.
      Noile "creatii" acopera cu mare succes, o nisa inexistenta pe piata, pe care fabricantii consacrati, o cam ignora
      Ultima editare de Visco; 29.iun.2011, 15:34.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        cred ca o sa tai cu un pendular...apoi finisez cu un smirghel...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de bubu ruz Vezi post
          cred ca o sa tai cu un pendular...apoi finisez cu un smirghel...
          Din postul Domnului Aurel Onut am inteles ca exact solutia de tip fierastrau pendular/ traforaj nu este indicata.
          Sa ne spui daca merge metoda fierastrau, si la ce lemn (cu ce grosime) ai aplicat-o.
          Ultima editare de Emil Tudor; 30.iun.2011, 08:37.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            Cred ca ar merge cu un traforaj cu panza cu dinti fini si fara graba. La pendular ar fi valabil acelasi lucru. As avea emotii sa nu apara exfolieri.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Eu am modificat un Joola Chen Defender cu sablon pentru contur apoi am ajustat cu cutterul, ca si cand as fi ascutit un creion. Cand m-am apropiat de limita, am folosit un smirghel gros, cu o bucata de lemn in spate, sa-l tina drept si sa nu deformez cantul prea mult. Smirghel fin la final. 10-15 minute de munca destul de lejera, fara risc mare de exfoliere.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Eu mi-am modificat un nittaku tenor dar de aceasta operatiune s-a ocupat maestrul Pietris... initial avea 159 cu 151mm si l-am adus la u clasic 157 cu 150 mm de la bty(forma d ou)... nu stiu exact cum a procedat dar ceea ce e sigur este faptul ca nu iti dai seama ca acest lemn nu a fost cu dimensiunile respective din fabrica...pe de alta parte lemnul devine ceva mai usor...am observat ca scade putin viteza si creste controlul...daca nu e aplicata o ajustare "barbara" nu cred ca sunt probleme...
                Blade: Viscaria, FL
                fh: T05, 2,1 mm, black
                bh: T05, 2,1 mm, red

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de flash Vezi post
                  Eu mi-am modificat un nittaku tenor dar de aceasta operatiune s-a ocupat maestrul Pietris... initial avea 159 cu 151mm si l-am adus la u clasic 157 cu 150 mm de la bty(forma d ou)... nu stiu exact cum a procedat dar ceea ce e sigur este faptul ca nu iti dai seama ca acest lemn nu a fost cu dimensiunile respective din fabrica...pe de alta parte lemnul devine ceva mai usor...am observat ca scade putin viteza si creste controlul...daca nu e aplicata o ajustare "barbara" nu cred ca sunt probleme...
                  si ma rog cu adica scade viteza daca micsorezi lama unui lemn de unde aceasta teorie?? in general lemnele cu lama mare sunt def sau all atunci cand sutezi paleta prinde mai mult aer fiind mai mare si deci nu are aceasi viteza ca atunci cand folosesti aceasi lama dar la dimensiuni normale sa zicem lama ia mai outin aeer deci este mai rapida!! nu ?? si oricum in afara de faptul ca daca micsorezi lama este si lemnul mai usor nu cred ca se intampla nimic !
                  DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de alehandro Vezi post
                    si ma rog cu adica scade viteza daca micsorezi lama unui lemn de unde aceasta teorie??
                    E o problema de conservare a impulsului. Scazand dimensiunea lemnului scade masa paletei din diferenta de lemn si fete, iar la aceeasi viteza impulsul paletei este mai mic. In mod corespunzator si impulsul imprimat mingii la ciocnire scade proportional, deci si viteza acesteia dupa ciocnire. Micsorarea vitezei mingii conduce si la cresterea controlului, dupa cum a observat si flash. Cel putin in aces caz teoria si experimentul dau acelasi rezultat
                    TB ZLF & T05/T05FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Un alt motiv pentru care creste controlul este ca la final vei avea un sweet spot mai mare decat initial, comparativ cu suprafata totala a lemnului evident ... deci chiar daca lovesti mai spre margine vei avea un control bun.
                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        (at)macocco - este masa paletei relevanta la ciocnirea cu mingea atunci cand paleta este tinuta in mana? Eu vad relevanta masei in faptul ca iti trebuie o mana mai puternica pentru a accelera o paleta mai grea la aceeasi viteza cu una mai usoara sau, daca ai aceelasi volum si masa mai mare -> paleta are densitate mai mare deci, paletele cu mase diferite au proprietati diferite... din cauza densitatii diferite.
                        (at)rflash - cred ca sweetspot-ul se micsoreaza atunci cand se micsoreaza dimensiunea lemnului datorita faptului ca lemnul nu are aceleasi proprietati elastice pe masura ce punctul de contact se apropie de margine. Daca teoria ta ar fi corecta atunci producatorii de lemne(all wood) de lux - Hurricane King de exemplu, ar folosi placaje mai mari pentru a produce lemne cu sweet spot similar celor cu carbon.
                        Poate ma insel, ii rog pe cei care au experienta si sunt mai priceputi ca mine sa ne clarifice daca sweetspot-ul este dependent de dimensiunea lemnului.
                        ---------- Post added 20-Jul-2011 at 22:45 ----------
                        (at)alehandro - viteza paletei este un factor independent de viteza cu care loveste jucatorul. Daca ar fi sa lovesti cu aceeasi forta, o paleta def sau all+ va arunca mingea mai incet decat o paleta off+
                        Teoria ta cu forta de frecare mai mare pentru suprafete mai mari este corecta, dar se refera la viteza cu care poate lovi jucatorul, nu la viteza paletei in sine.
                        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu am jucat demult cu un Primorac Carbon care era "miscorat artificial". Fata de unul normal impresia mea a fost ca sweet spotul era mai mare procentual la varianta redusa decat la cea originala.

                          E cunoscut faptul ca in cazul fetelor sunt mai bune cele din mijloc decat cele de pe margine (in procesul de fabricatie al fetelor, acestea se produc la dimensiuni mult mai mari si sunt ulterior taiate la forma patrata arhicunoscuta). Daca s-ar alege pentru comercializare doar cele din mijloc pierderile ar fi destul de mari si ar conduce la preturi si mai mari, motiv pentru care si fetele de pe margine sunt scoase pe piata. Banuiesc ca o logica asemanatoare se aplica si in cazul lemnelor.
                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Ashes Vezi post
                            (at)macocco - este masa paletei relevanta la ciocnirea cu mingea atunci cand paleta este tinuta in mana? Eu vad relevanta masei in faptul ca iti trebuie o mana mai puternica pentru a accelera o paleta mai grea la aceeasi viteza cu una mai usoara sau, daca ai aceelasi volum si masa mai mare -> paleta are densitate mai mare deci, paletele cu mase diferite au proprietati diferite... din cauza densitatii diferite.
                            Am lipsit un timp....
                            Da, sigur ca are relevanta. Paleta si mana jucatorului nu formeaza un solid rigid pentru a fi luate in calcul impreuna in calcularea impulsului. Nu vad legatura dintre densitate si subiectul in cauza....
                            TB ZLF & T05/T05FX

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X