Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Agnita - sala de antrenament tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Craciun Fericit !







    Comentariu


    • Thanks,Santa Iuliu!
      I love table tennis !

      Comentariu


      • Postat în original de csabazedler Vezi post
        Thanks,Santa Iuliu!
        You are welcome, Bro !

        Comentariu


        • Pe lângă zilele geroase și ninsorile abundente,începutul de an ne-a propus și momente de reală bucurie,sentiment prilejuit de vizita "Maestrului" Adimucu la sala noastră de antrenamente de la Prut.Cu franchețea nealterată și umorul,sec, inegalabil,lucruri deja deja (re)cunoscute,Alin ne-a tinut in suspans încă o dată cu ultimele aventuri de pe tăr?murile bulgărești,acolo unde s-a auto exilat de ceva vreme!
          I love table tennis !

          Comentariu


          • Csaby, "exilarea" e forțată totdeauna
            Dar mă ?ntorc mereu cu plăcere în locul în care îmi trezește de fiecare dată amintiri plăcute, deși e neschimbat.

            Maestre, aștept cu nerăbdare să mă "inviți" pentru încă 5 minute măcar în acel garaj-atelier de la "întreprindere", de unde eu de fapt mi-am luat zborul către turneele AmaTur. P?nă nu ieși la pensie...











            Comentariu


            • Incepatoriii prezenti ieri seara la obisnuitul antrenament de joi au avut parte de o placuta surpriza,pe langa obisnuitele mingi si palete cele trei mese de antrenament din sala de la Prut fiind "ornate" si cu dulciuri!
              Respect?nd traditia inceputa acum 10 ani,"Mos Nicolae" ne-a vizitat sala in ajun de sarbatoare curios,se pare,sa-i cunoasca si sa-i vada la lucru pe cei mai noi dintre micii ping-pongisti agniteni.Copiii s-au aratat recunoscutori mosului si i-au dedicat primul lor (mini)turneu,cu partide in care s-au straduit sa puna in practica cele invatate pana in prezent,cu ambitii si sperante mari in viitor.Matteo Maier(12),Terbea Sonia(10),Anghel Cristina(10),Barner Christian(11),Schiopu Rares(7) si Catalin Cristea(11),ei sunt "schimbul de maine" in tenisul de masa agnitean!
              I love table tennis !

              Comentariu


              • O liniste neobisnuita invaluieste sala noastra de antrenamente de patru saptamani,de când,impreuna cu copiii #Stam acasa!
                Inauntru,chicotele si chourile copiilor din zilele "bune"sunt acum inlocuite de zgomotele terifiante date de puternice rafale de v?nt care ne testeaza de cateva zile rezistenta geamurilor iar,pe la colturi,paianjenii incearca timid sa-si reconstruiasca pinzele indepartate cu cateva zile inainte.Prietenul nostru fidel,SHORTY,vegheaza imperios asupra meselor si a paletelor frumos ordonate,provocandu-ne parca la joc,insa,instantaneu,mirosul de spirt si dezinfectant ne readuce cu picioarele pe pamant ........dar,ne vom reintoarce cu si mai mare dorinta si placere de a juca ping-pong,asta nu ne-o poate lua nici CORONA!
                I love table tennis !

                Comentariu


                • Vadit emotionati,luni seara ne-am intalnit la sala cu Paul si Endre pentru a-l comemora pe GeoIarba,prietenul si colegul nostru de sala,plecat dintre noi la cele vesnice.Am depanat impreuna amintirile frumoase traite in toti acesti ani, intamplari care mai de care mai comice dar si cele mai recente care,inevitabil,ne-au indepartat pe unii de altii.
                  Marti,la inmormantare,am prezentat cu Endre condoleante si o coroana de flori din partea noastra si a tuturor prietenilor din Amatur.
                  La urma urmei,suntem oameni iar omul este supus greselii....asa ca noi te-am iertat,Geo,Odihneste-te in Pace!
                  I love table tennis !

                  Comentariu


                  • Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
                    Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                    https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                    Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                    Comentariu


                    • Emotii puternice m-au cuprins,duminica seara,la reintalnirea cu colegii Paul si Endre in sala noastra de la Prut dupa atatea luni .
                      Eu,cu fizicul serios "avariat" de Corona si mama natura,ei cu kilogramele "dobandite" in toate aceste luni de inactivitate,si toti trei cu moralul serios afectat de pandemie si de previziunile nu tocmai optimiste pentru urmatoarele luni,ne-am incumetat totusi la prima "miscare" din acest an.Printre cele cateva seturi,amintiri depanate de la turnee si alte intamplari,am cinstit si onorat memoria colegilor nostri de sala,Geo si Adrian,dar si a lui Marcel Giosan,plecati (prea repede) dintre noi anul trecut.
                      Iata,coincidenta sau nu,luna martie ne-a adus din nou impreuna pentru a ne reaminti de inceputurile noastre in tenis de masă odata cu primul turneu Amatur organizat in Agnita,acum 10 ani,pe 19 martie 2011(motiv pentru care vinerea viitoare vom suna "adunarea" tuturor membrilor sectiei noastre pentru a sarbatori acest eveniment).
                      In luna august,de-asemena,se vor implini tot 10 ani de cand am infintat si sectia de tenis de masă cu Paul,ADI si GEO,si 10 ani de cand eu am inceput "oficial" antrenamentele cu copiii......si s-au intamplat multe lucruri frumoase in toti acesti ani.Au pasit pragul salii noastre peste 100 de copii,cca 40 au ramas pentru mai mult de un an impreuna cu noi iar 16 au "rezistat" pana la izbucnirea pandemiei,acestia constituind si nucleul clubului in timp.
                      3 dintre ei au cucerit titlurile de campioni judeteni ai ONSS:Toader George(2015),Nechita Alex(2016) si Cioca Raul(2017),reprezentandu-ne judetul la etapele nationale ;
                      4 dintre ei au cucerit cel putin un Turneu Amatur,Campionat judetean pentru elevi amatori sau competitii scolare
                      8 dintre ei au urcat cel putin o data pe un podium la campionatele judetene,competitiile scolare sau turneele Mini-amatur;
                      Nu-mi doresc decat sa putem reincepe cat mai curand activitatea cu copiii,si intre noi "batranii",caci viata are cu totul alt farmec cand POTI sa faci ce STI si ce-ti PLACE.
                      Sa ne revedem sanatosi cu totii!
                      Ultima editare de csabazedler; 23.feb.2022, 10:35.
                      I love table tennis !

                      Comentariu


                      • Se implinesc azi 10 ani de la primul turneu Amatur organizat in Agnita!
                        Aproape 80 de participanti(55 de adulti si 24 de copii) s-au intrecut atunci pentru laurii victoriei la cele doua categorii ale turneului,in final cei mai buni cucerind titlurile si premiile puse in joc de organizatori.
                        Clasamentul in partea de sus arata astfel:
                        1.Govoreanu Florin-Cisnadie
                        2.Danieluc Gabriel-Sibiu
                        3.Schuller Cristian-Sighișoara
                        4.Iancu Sorin-Sibiu
                        iar la copii:
                        1.Bartha Huba Szilard-Odorhei
                        2.Lacatus Raul-Agnita
                        3.Malancravean Razvan-Agnita
                        4.Rotariu Andrei-Sibiu
                        A fost inceputul "telenovelei" Govo-Lopatica,care avea sa se repete (aproape) la fiecare turneu organizat la noi la Agnita si care avea sa continue pana in zilele noastre...si la care (inca) nu se cunoaste finalul!!!!
                        A fost debutul in Amatur al catorva dintre vecinii nostri din Sighișoara,Cristur,Praid,M.Ciuc,Brașov,Sibiu si Odorhei,colegi care aveau sa ne devina in timp prieteni de nadejde si participanti infocati la turneele amatur din tara!
                        A fost "semnalul de alarma" la vederea pozelor de la turneul de copii si startul in derularea campaniei "O paleta veche poate naste un amaturist nou",la care au aderat multi dintre voi,actiune care a culminat cu infintarea grupei de copii a sectiei noastre de tenis de masă!
                        A fost un imbold pentru noi,"familia" de ping-pongisti din Agnita reprezentata de GEO,Paul,ADI,Jozsi si subsemnatul,sa ne continuam activitatea,reusind in urmatorii 2 ani sa ne "imbogatim" logistica,ajungand la 8 mese noi si robot de antrenament!
                        A fost inceputul unei frumoase idile intre om si sport in care ne regasim,mai mult sau mai putin,fiecare dintre noi!
                        "LA MULTI ANI" !
                        I love table tennis !

                        Comentariu


                        • Postat în original de csabazedler Vezi post
                          Se implinesc azi 10 ani de la primul turneu Amatur organizat in Agnita!
                          Aproape 80 de participanti(55 de adulti si 24 de copii) s-au intrecut atunci pentru laurii victoriei la cele doua categorii ale turneului,in final cei mai buni cucerind titlurile si premiile puse in joc de organizatori.
                          Clasamentul in partea de sus arata astfel:
                          1.Govoreanu Florin-Cisnadie
                          2.Danieluc Gabriel-Sibiu
                          .....
                          A fost inceputul unei frumoase idile intre om si sport in care ne regasim,mai mult sau mai putin,fiecare dintre noi!
                          "LA MULTI ANI" !
                          Frumos ! Foarte frumos !
                          Felicitari, fratellino ! Dragostea ta pentru sport, dar si daruirea, altruismul, perseverenta, seriozitatea au adus micului nostru oras din centrul tarii o speranta, o lumina, un viitor si constituie o dovada in plus ca OMUL sfinteste locul.
                          Amaturul a castigat mult prin tine si multi altii ca tine (Vasile, Claudiiu, Vasile, Csiky, Viorel, Iulian, Florin, George, s.a.) SI-TI VA RAMANE DATOR.

                          Comentariu


                          • Dupa o pauza fortata de peste doi ani,membri clubului de tenis de masa din Agnita se vor reuni din nou miercuri,30.03.2022 orele 18:00,pregatind "Turneul B+ Agnita 02-03 aprilie",prefatand totodata marea sarbatoare a tenisului de masa "WTTD 2022"din 06 aprilie.
                            Va asteptam cu drag!
                            I love table tennis !

                            Comentariu


                            • ...."Mai rau sa nu fie"!
                              De parca nu erau suficiente toate "premiile" dobandite in perioada pandemica,care mi-au zdruncinat serios fizicul si psihicul,a mai venit si sfarsitul(pacatos) lui 2022 la pachet cu o hernie inghinala de toata frumusetea care ma va tine pe "tusa" o buna bucata de timp.Convalescenta de dupa operatie se anunta dificila pentru ca moralul mi-e la pamant,fara micile satisfactii oferite de ping-pong,iar fizicul incearca sa se ridice peste definitia "impotentei",pe care acum o inteleg la adevarata dimensiune.
                              Cu toate astea,in fiecare dimineata cand ma trezesc nu-mi doresc altceva decat....mai rau sa nu fie,pentru ca-mi doresc sa pot continua proiectul inceput acum 12 ani cu copiii din Agnita!
                              Sper ca voi depasi "in timp real" perioada nefasta pe care o traversez si ,mai ales,sper ca voi reusi sa revin intr-o zi la masa de ping-pong alaturi de voi,amaturistii de pretutindeni!
                              Va doresc tuturor multa sanatate...ca-i mai scumpa decat toate!
                              I love table tennis !

                              Comentariu


                              • Ziua de azi,17 martie 2023,va fi marcata in amintirile mele si a copiilor din Agnita pasionati de ping pong ca "Ziua renasterii"!!!
                                Datorita interesului manifestat de copiii din oras si imprejurimi,multumita unui efort comun :Administratie locala-Gimnazii-Colegiul ATL,azi vom reincepe antrenamentele cu copiii in salile de sport din incinta colegiului.
                                Desi marcat inca de "convalescenta" post pandemica si,mai nou,de cea operatorie,am acceptat fara nici o retinere sa continui "proiectul" demarat acum 12 ani cu noua titulatura de "Clubul de tenis de masa Agnita".
                                Din pacate pentru noi,vechea locatie de la Prut a devenit in ultima vreme impracticabila,din motive independente de vointa noastra,si suntem nevoiti sa ne despartim de ea,cu inima stransa dar plina de amintiri frumoase!
                                Sa auzim numai de bine!!!
                                I love table tennis !

                                Comentariu


                                • Postat în original de csabazedler Vezi post
                                  Nenumarate sunt exemplele din lumea sportului,cand cel "mic" ii calca pe urme celui "mare"!
                                  Antrenamentele de la sala din anul asta au evidentiat tot mai mult dorinta de afirmare a fratilor Toader,George(17 ani) si Valentin(13 ani).Motivat de "rivalitatea" cu Alex Nechita,"liderul" generatiei '97,George a inteles ca numai prin munca se poate afirma si "a strans din dinti la antrenamente" mai mult ca oricare,si-a imbunatatit jocul si intarit mentalul,iar dupa tabara de la Sibiu si-a consolidat stilul de joc.Jucator ofensiv prin excelenta,cu un topspin ucigator de fh,George a confirmat progresele din acest an realizand cateva performante remarcabile,incepand cu locul I la faza judeteana a ONSS din aceasta primavara dar si cateva clasari frumoase la turneele din Amatur,devenind cel mai bun junior al judetului nostru si un reprezentant de frunte al tenisului de masa din Agnita in Amatur!
                                  Motivat de realizarile fratelui sau mai mare,Valentin a inceput tot mai mult sa-i calce pe urme si,dotat cu un talent inascut,ambitios si serios la antrenamente,motivat la maxim,a reusit sa se impuna in aceasta vara ca lider al noii generatii de tenismeni din Agnita,generatia de dupa "2000",ocupand locul I la turneul de copii(cl V-VIII) recent desfasurat la Agnita.
                                  Mentinand stacheta pregatirilor inalta,performantele vor aparea ca o consecinta fireasca a lucrurilor bine facute,iar "rivalitatea"dintre ei va creea emulatie printre toti ceilalti elevi de la sala,dornici sa le ameninte "coroanele".Pentru noi,cei mai in varsta,pentru activitatea de la sala,nu poate fi decat un lucru pozitiv,as spune chiar firesc pentru evolutia noastra,pentru ca,iata,viitorul tenisului de masa din Agnita este pe maini bune!
                                  Revazand aceasta postare,dupa aproape 8 ani,constat ca previziunea mea nu este departe de realitate.In prezent Vale a devenit unul dintre amaturistii cu cea mai rapida ascensiune in clasament,un atacant cu joc debordant,elaborat si eficient,foarte placut ochiului,care s-a "cizelat" in ultimii 3 ani sub bagheta antrenorului Nelu Corbureanu la Dumbraveni.
                                  I love table tennis !

                                  Comentariu


                                  • Vrand,parca,sa sparga cumva monotonia zilelor normale de antrenamente,aceasta vacanta de vara ne propune si cateva cursuri (gratuite si intensive) de limbi straine oferite de copiii de "dincolo" (re)veniti in vacanta la bunici.
                                    Italiana,spaniola,germana si engleza se adauga (anul asta) celorlalte doua limbi "folosite" uzual in sala la antrenamente:romana,folosita de toti pentru comunicare si scor,si maghiara,folosita exclusiv de mine (foarte rar) pentru incurajare!!!!cand imi mai scapa cate o ..galusca,ha,ha,ha!Si (chiar) daca,lingvistic,aceste diferente sunt evidente,starnind cateodata confuzii dar si un comic molipsitor, prestatiile tuturor la masa de jos,pasiunea si bucuria tuturor de a(se)j uca tenis de masa imi (re)amintesc ca sunt toti COPII,frumosi si sanatosi,care se bucura de viata!
                                    I love table tennis !

                                    Comentariu


                                    • Recentul turneu de la Ocna Sibiului a consemnat debutul in circuitul Amatur pentru 3 copii din Agnita:Narcis,Ercole si David,elevi in cl.a VI a si a VII a la Scoala Gimnaziala nr.2 din oras.
                                      Chiar daca nu au reusit sa treaca de grupele inferioare,parcursul lor a fost datator de sperante pentru urmatoarele turnee la care,mai mult ca sigur,vor participa in viitor.
                                      Mai mult decat rezultatele in sine,(rezultate care pe Narcis l-au afectat mai mult decat pe ceilalti doi deoarece a condus in doua partide cu 2-0 si a pierdut cu 3-2,la jucatori mai experimentati decat el,pierzand astfel si sansa unei calificari neasteptate,dar meritata,in superioare),am remarcat aplombul cu care cei trei copii s-au luat la tranta cu mai experimentatii lor adversari si,mai cu seama,bucuria si placerea de a juca pe care le degajau la fiecare partida.
                                      Diferenta de valoare dintre ei si ceilalti participanti(aproape toti) a fost vizibila si s-a facut consemnata la finalul partidelor in clasamentele grupelor inferioare,ei terminand pe ultima si penultima pozitie.Acest lucru trebuie sa insemne pentru ei si ceilalti copii doar o motivatie in plus pentru a spori antrenamentele si a depasi bariera psihica si tracul inerent al primei participari.
                                      Mult succes,copii!
                                      I love table tennis !

                                      Comentariu


                                      • Yeeeeesssss,i did it!
                                        Participarea la recentul turneu de la Ocna a insemnat si incercarea mea de a depasi (pragul psihologic impus de) lunga convalescenta postoperatorie.
                                        Partidele disputate mi-au aratat ca lucrurile nu stau,inca,chiar asa de bine din punct de vedere fizic,dar eu simt ca sunt pe drumul cel bun,nepierzand prea mult din placerea si dorinta de a juca tenis de masa.
                                        Le multumesc tuturor celor care m-au sustinut,si ma sustin in continuare in activitatea mea sportiva,in special copiilor si colegilor veterani de la sala,principalii "vinovati" ai perpetuarii acestei discipline sportive in Agnita!
                                        Va salut pe toti cu respect si-mi doresc sa ne revedem sanatosi si cu aceeasi mare placere la turneele Amatur!
                                        I love table tennis !

                                        Comentariu


                                        • Mos Craciun nu ne-a uitat !
                                          Cu toate greutatile intampinate anul acesta de sectia noastra de tenis de masa, "Mosul" ne-a vizitat vineri la antrenamentul -turneu de sfarsit de an,rasfatindu-i pe micii ping-pongisti cu pizza si dulciuri!
                                          Toti cei 12 copii s-au straduit sa rasplateasca generozitatea Mosului si,de la cei mici pana la cei mari,au jucat cel mai frumos tenis al lor dand nastere la adevarate finale de "Hoby" in care pasiunea,ambitia si determinarea tuturor au fost la inaltime.Dupa multe partide frumoase,unele chiar palpitante,nelipsind nici surprizele,cei mai buni s-au dovedit a fi:
                                          1.MOLDOVAN Ionut
                                          2.SUPTIREL Narcis
                                          3.SPATAR Peter
                                          4.SPATAR Denis,
                                          urmati de SCERRA Ercole,CRACANEL Gerard,PADURE Andrei,CERNEA Iustin,LACATUS Ana Maria,GABOR David,CRISAN Alex,IORGA Razvan,toti fiind rasplatiti cu diplome,medalie si articole sportive.
                                          Ca la orice concurs de copii,atmosfera a fost plina de veselie,tenisul impletindu-se armonios cu joaca,cu nelipsitele strigate de bucurie la unii sau lacrimile(de "ciuda" si suparare) la altii,cu momentele "comice" oferite de "Mosul" si "Elful" de serviciu Raul.
                                          Singurul regret a fost ca,din cauza situatie noastre incerte,anul asta n-am reusit sa organizam concursul in Amatur,ca in ultimii 12 ani!
                                          "Sarbatori fericite" tuturor si "La multi ani" Amatur in Anul Nou!
                                          I love table tennis !

                                          Comentariu


                                          • Sincer să fiu, nu mă așteptam la atâtea emoții, din partea copiilor. Se vede că le place tenisul de masă și sunt motivați să facă progrese.

                                            Comentariu



                                            • Comentariu


                                              • Inceputul a fost mai greu !
                                                Ca la orice alta activitate,munca multa,ambitia si perseverenta ne apropie cu fiecare zi de atingerea obiectivelor propuse ,iar asta s-a vazut deja de la a doua participare in Amatur a tinerilor nostri "muschetari".
                                                Sunt convins ca,odata depasit tracul inerent al debutului intr-o competitie de asemenea anvergura,mentinand inalta stacheta pregatirilor si aceeasi mare pasiune pentru tenisul de masa,tinerii ping-pongisti din Agnita se vor apropia tot mai mult de performantele realizate de predecesorii si idolii lor(Alex,George,Raul si Valentin) si,de ce nu,poate chiar sa le depaseasca intr-o zi.Mult succes,copii!
                                                I love table tennis !

                                                Comentariu


                                                • In ton cu semificatia istorica a zilei de 24 ianuarie,antrenamentul de ieri dupa masa a fost transformat in mini-turneul "CUPA UNIRII".Impartiti in doua grupe de cate 5,pe 4 mese,cei 10 copii prezenti au dat nastere la multe partide frumoase,din ce in ce mai echilibrate,dovada progresului realizat de fiecare dintre ei in ultimele saptamani.Clasamentul final arata astfel:
                                                  1.SUPTIREL Narcis
                                                  2.FLESARIU Mihai
                                                  3.SPATAR Peter
                                                  4.MOLDOVAN Ionut
                                                  urmati de Cracanel Gerard,Gabor David,Feldara David,Scerra Ercole,Lacatus Ana si Padure Andrei.
                                                  Felicitari tuturor pentru rezultatele obtinute,spor la antrenamente in continuare si mult succes in viitoarele participari la turneele Amatur!
                                                  I love table tennis !

                                                  Comentariu



                                                  • Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X