Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cand ne jucam la masa cand este ...> ,, PARDON''...???.... sau TUS...???....

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cand ne jucam la masa cand este ...> ,, PARDON''...???.... sau TUS...???....

    Scuze... Poate pare o intrebare ridicola,,, dar am auzit prea multe pareri,,, unul spune asa un altul asa... Cum stiu eu ca este ,,Pardon sau Tus'' este atunci cand mingea cade pe coltul
    de masa de tenis, adica pe dunga alba... si chiar daca mingea atinge masa pe lateral si nu cade pe dunga alba de pe colt,,, nu este Pardon, sau Tus... Asa stiu eu.....


    Va rog corectati-ma daca nu spun bine...... Am prieteni de joc care spun ca nu este asa cum spun eu.... Va multumesc!!!
    Ultima editare de leo33; 12.aug.2011, 11:46.

  • #2
    tus este cand mingea atinge muchia, daca mingea atinge lateralul mesei este OUT

    din politete la un tus se ridica o mana in aer
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de manyaku88 Vezi post
      tus este cand mingea atinge muchia, daca mingea atinge lateralul mesei este OUT
      din politete la un tus se ridica o mana in aer
      Dupa ultimile reglementari nu mai este aut nici cand atinge lateralul mesei ,este punc valabil.
      Tus este si atunci cand mingea cade pe dunga alba , ca isi schimba traiectoria .

      Comentariu


      • #4
        O fi punct valabil, dar pentru adversar.
        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

        Comentariu


        • #5
          eu auzisem ca daca mingea loveste marginea(lateralul) mesei intr-o traiectorie ascendenta, atunci lovitura se considera valabila.
          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

          Comentariu


          • #6
            daca mingea loveste muchia, indiferent de traiectorie DA.

            Situatia pe care o descrii este cea in care mingea vine de jos, sa zicem din stanga mesei, atinge masa, este deviata evident, dar mingea se duce tot spre dreapta, daca ar fi fost lateral ar fi ricosat in stanga.
            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de marcbarbu Vezi post
              eu auzisem ca daca mingea loveste marginea(lateralul) mesei intr-o traiectorie ascendenta, atunci lovitura se considera valabila.
              Nu cred ca e asa. Daca mingea are o traiectorie ascendenta si loveste lateralul mesei, inseamna ca vine de jos, deci nu are cum sa atinga partea de sus a mesei (suprafata de joc).

              Postat în original de Antal Denes Vezi post
              Dupa ultimile reglementari nu mai este aut nici cand atinge lateralul mesei ,este punc valabil.
              Tus este si atunci cand mingea cade pe dunga alba , ca isi schimba traiectoria .
              Verificati punctul 2.01.02 de-aici http://www.ittf.com/ittf_handbook/hb...number=2%2E01&
              ---------- Post added 24-Aug-2011 at 18:33 ----------
              Vedeti aici punctul de la 1:30
              http://www.youtube.com/watch?v=z2Gr4...&feature=feedu
              Ultima editare de RBlade; 24.aug.2011, 14:55.
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                Am mutat tot ce nu avea legatura cu subiectul aici.
                lemn: Waldner Dotec Carbon
                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Corect!
                  Trecand de la sport la limba romana, cuvantul corect nu e nici "pardon" (scuza), nici "tus" (cerneala) ci "tusa".
                  T?Ș?, tușe, s. f. 1. 1. Mica piesa de metal pe care este imprimata o litera, o cifra sau un semn convențional, fixata la capatul unei p?rghii articulate a mașinii de scris, de calculat, de cules. 2. Clapa la orga sau la pian. II. Limita regulamentara a unor terenuri sportive (trasata cu o linie vizibila). ♦ Scoatere a mingii dincolo de tușa1 (II 1) și repunerea ei în joc. III. Lovitura care atinge pe adversar, la jocul de scrima. IV. Felul de a aplica culoarea cu pensula pe pânza unui tablou, care definește stilul unui pictor. – Din fr. touche.
                  Sursa: DEX '98
                  Revenind la tenis, ca si la orice alt sport, tusa nu reprezinta doar muchia mesei, ci tot ansamblul de linii albe care delimiteaza un teren. La dublu de exemplu poate fi tusa pe mijlocul mesei. Cum lateralul mesei nu e alb, nu se considera tusa.
                  Draga clau, ai sa vezi ca domnul leo33 spune in primul post ca nu stie sigur cum se spune corect si nici cat tine tusa. Ba mai mult, cere sa fie corectat. Am modificat explicatia pentru a evita alte discutii pe tema limbii de provenienta a cuvantului.
                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X