Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Din nou despre punctaje

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Din nou despre punctaje

    Am avut neplacuta surpriza sa constat la concursul de la Alesd ca anumiti jucatori care erau capi de serie au dat meciuri in grupe pentru a-si favoriza jucatori din aceeasi localitate sau in defavoarea altor jucatori. De aceea propun un sistem de punctaj bazat nu pe faza in care a fost eliminat jucatorul ci pe balanta victorii-infrangeri din turneu a fiecarui jucator astfel pentru fiecare victorie din grupele inferioare sa se dea un anumit punctaj (de ex. 1p cu jucatori necalificati din grupe si 2 puncte cu jucatorii calificati) totodata jucatorii considerati capi de serie nr. 1 (care nu pot fi decat jucatori din top 10 si castigatori de turnee) sa li se puna puncte de penalizare daca pierd in grupele inferioare sau superioare cu jucatori mai slab cotati, dar acestia vor avea prioritate la asezarea pe tabloul eliminatoriu.

    Inca nu stiu exact cum sa fac dar astept si parerile voastre pentru ca sa facem un sistem echitabil si corect.

  • #2
    Da, ar fi interesant de aplicat un sistem din acesta si aici, cu observatia ca penalizarile sa se aplice pentru toti cei care pierd la un jucator mai slab. Ceva similar se gaseste si in stabilirea rang-urilor la GO. Daca pierzi cu un jucator cu un rang mai mic ca al tau, iti scade rang-ul.

    Singura problema aici va fi calcularea tuturor punctajelor, proces care va deveni un cosmar daca nu ne facem un programel care sa se ocupe de asta automat.
    Butterfly Grubba Carbon-AN All+
    FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

    Comentariu


    • #3
      E normal ce zici dar atunci ar trebui sa avem un om platit care sa faca treaba asta................

      Eu as propune ceva de genul:
      Punctaje grupe inferioare: 5 p este considerat minim ca si pana acum
      + 1p la o victorie cu jucatorii necalificati
      + 2p la o victorie cu jucatorii calificati
      -3p cap de serie nr. 1 la infrangere
      -2p cap de serie nr. 2 la infrangere (alta decat la cap de serie 1)
      Punctaje grupe superioare:
      +3p la victorie cu jucator necalificat in eliminatoriu
      +4p la victorie cu jucator calificat in eliminatoriu
      -6p infrangerea cap de serie nr.1
      Eliminatoriu: +5p per victorie.

      Punctajul maxim la un turneu de 64 cu eliminatoriu de 16 ar fi:
      5+4(4v cu jucatori necalificati)+6(3v cu jucatori calificati)+6(2v cu jucatori necalificati)+4(1v cu jucator calificat in eliminatoriu)+5 (primii 16)+5(in primii +5(semifinale)+5(finala) deci un total de 45 de puncte.

      La un turneu de 40 cu eliminatoriu de 8 ar fi de 5+6+6+6+4+5+5+5=42 de puncte.

      Adevarul este ca acest sistem ar fi mai greu de calculat si nu stiu daca as face fata sa fac clasamentul intr-o zi-doua ca pana acum. Am sa calculez pentru turneul de la Alesd cu ambele variante sa vedem ce iese...........si apoi mai putem dezbate variantele.

      Comentariu


      • #4
        Rangul din clasament e ceva foarte relativ ... tine seama si de valoarea reala, dar si de "harnicia" jucatorului de a stringe puncte prin participarea la cit mai multe turnee.

        Ca sa dau exemplul meu, pozitia actuala pe care o am o consider supraevaluata, caci multi jucatori asa-zis "inferiori" ma bat in turnee, fara sa fie vorba de vreun aranjament ...

        In plus, apar jucatori noi foarte puternici pe care nu-i avem cuantificati inca corect, cum s-a intimplat si la Cluj in 12 mai, deci ei vor sta o vreme in sub-clasament pina vor aduna "putere" dupa regulile actuale.

        Este foarte interesanta ideea cu penalizarea, caci ar putea accelera drumul spre adevar.
        Orice meci in cadrul AmaTour sa fie punctat si apreciat, pozitiv sau negativ.
        Cum ? O sa vedem, de indata ce ideea de principiu va avea suportul necesar.

        O alta chestie interesanta : daca algoritmul de formare al grupelor superioare n-ar fi unic si dinainte stiut, ci ar fi mai multe variante dintre care una s-ar trage la sorti, atunci "inspectarea" grupelor vecine n-ar mai avea sens...

        Ca sa fiu mai clar, un potential loc 1 din grupa X, stiind la un moment dat ca va nimeri cu Ionescu in grupa superioara, s-ar putea sa prefere sa ocupe locul 2, doar ca sa-l evite pe Ionescu si sa fie in alta grupa superioara, cu Popescu (care ii convine mai mult, ca ii stie jocul !)...

        Comentariu


        • #5
          Filo, ai postat cu 6 minute mai repede

          N-am stiut ca propui deja un model de calcul, ca imi modificam putin "discursul"

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de ciprian
            Rangul din clasament e ceva foarte relativ ... tine seama si de valoarea reala, dar si de "harnicia" jucatorului de a stringe puncte prin participarea la cit mai multe turnee.
            Ca sa dau exemplul meu, pozitia actuala pe care o am o consider supraevaluata, caci multi jucatori asa-zis "inferiori" ma bat in turnee, fara sa fie vorba de vreun aranjament ...
            In plus, apar jucatori noi foarte puternici pe care nu-i avem cuantificati inca corect, cum s-a intimplat si la Cluj in 12 mai, deci ei vor sta o vreme in sub-clasament pina vor aduna "putere" dupa regulile actuale.
            Este foarte interesanta ideea cu penalizarea, caci ar putea accelera drumul spre adevar.
            Orice meci in cadrul AmaTour sa fie punctat si apreciat, pozitiv sau negativ.
            Cum ? O sa vedem, de indata ce ideea de principiu va avea suportul necesar.
            O alta chestie interesanta : daca algoritmul de formare al grupelor superioare n-ar fi unic si dinainte stiut, ci ar fi mai multe variante dintre care una s-ar trage la sorti, atunci "inspectarea" grupelor vecine n-ar mai avea sens...
            Ca sa fiu mai clar, un potential loc 1 din grupa X, stiind la un moment dat ca va nimeri cu Ionescu in grupa superioara, s-ar putea sa prefere sa ocupe locul 2, doar ca sa-l evite pe Ionescu si sa fie in alta grupa superioara, cu Popescu (care ii convine mai mult, ca ii stie jocul !)...
            Eventual facem capii de serie dupa punctele din turneele A sau media din turneele A si atunci numai prima data un jucator nou bun ar avea un impact notabil.
            Problema cu algoritmul de repartizare este adevarat ca am patit pe pielea mea de vreo 2 ori in sens negativ, dar trasul la sorti este destul de incorect in repartizarea valorilor, deci trebuie sa gasinm o solutie si buna dar si rapida......

            Comentariu


            • #7
              Filo am si eu o nelamurire: nu am inteles care sunt cei ce au drept de participare la Cupa Romaniei din M. Ciuc, poti te rog sa mai expui/explici conditiile ce trebuiesc intrunite?Pentru ca vreau sa aflu daca eu si niste prieteni avem voie sa participam

              Comentariu


              • #8
                Pentru filo :

                Am inteles problema cu rapiditatea (imi asum incetineala de la Cluj ), dar eu ziceam sa tragem la sorti varianta de algoritm, nu jucatorii !!

                Adica presupun ca algoritmul pe care ni l-ai oferit la Cluj pentru grupele superioare nu este unic, deci daca gasim 3-4 variante, una va putea fi aleasa prin tragere la sorti.

                Trebuie sa spun ca la Cluj eu am tinut algoritmul tau secret, inchis la mine in geanta imediat dupa ce mi l-ai dat, tocmai ca nimeni sa nu stie procedura. Iar pe foile mele de grupe inferioare nu scria absolut nimic despre unde ajunge locul 1-2-3-4 mai departe - intentionat !!!!!!!
                Nici eu nu m-am uitat peste algoritmul tau, doar stii ca te-am rugat sa vii sa ni-l explici cum functioneaza. A mers foarte bine, dar daca de fiecare data se va face la fel, toata lumea va sti cum sa-si netezeasca calea spre eliminatorii.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Andrei
                  Filo am si eu o nelamurire: nu am inteles care sunt cei ce au drept de participare la Cupa Romaniei din M. Ciuc, poti te rog sa mai expui/explici conditiile ce trebuiesc intrunite?Pentru ca vreau sa aflu daca eu si niste prieteni avem voie sa participam
                  In principiu toti jucatorii de la grupa Open (cei scrisi cu verde in clasament) au drept de participare+ organizatorii turneelor+cel mai bun jucator per judet daca nu e nimeni din judet in grupa Open+ 4 jucatori inscrisi de organizatorul local. Oricum cine doreste sa participe sa anunte si apoi vom vedea (totusi nu vom accepta jucatori care au turnee putine daca nu sunt in grupa Open)

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de ciprian
                    Pentru filo :
                    Am inteles problema cu rapiditatea (imi asum incetineala de la Cluj ), dar eu ziceam sa tragem la sorti varianta de algoritm, nu jucatorii !!
                    Adica presupun ca algoritmul pe care ni l-ai oferit la Cluj pentru grupele superioare nu este unic, deci daca gasim 3-4 variante, una va putea fi aleasa prin tragere la sorti.
                    Trebuie sa spun ca la Cluj eu am tinut algoritmul tau secret, inchis la mine in geanta imediat dupa ce mi l-ai dat, tocmai ca nimeni sa nu stie procedura. Iar pe foile mele de grupe inferioare nu scria absolut nimic despre unde ajunge locul 1-2-3-4 mai departe - intentionat !!!!!!!
                    Nici eu nu m-am uitat peste algoritmul tau, doar stii ca te-am rugat sa vii sa ni-l explici cum functioneaza. A mers foarte bine, dar daca de fiecare data se va face la fel, toata lumea va sti cum sa-si netezeasca calea spre eliminatorii.
                    O idee geniala!!!!! am sa o aplic in practica.......

                    Comentariu


                    • #11
                      Fa-mi o schema sa intelegem si eu si restul jucatorilor mai bine cum e cu recalificarile astea.
                      Ma intereseaza numarul de meciuri/jucator (deci cam in cat timp s-ar termina) si daca trebuie sa se termine toate meciurile unei faze pentru a trece la faza urmatoare, etc......

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: DIN NOU DESPRE PUNCTAJE

                        Postat în original de mircea.garaz
                        DEZAVANTAJ PENTRU ORGANIZATOR CA NU MAI ARE TIMP DE JUCAT CI TREBUIE SA PROGRAMEZE MECIURILE SI SA COMPLETEZE REZULTATELE.
                        Asta e un dezavantaj prea mare ca sa mai luam in calcul aceasta varianta (eventual o varianta standard cu 4-5 subvariante ??).

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X