Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Iarba de atac!!!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Iarba de atac!!!

    Salut,

    Imi puteti recomanda niste iarba de atac cu burete.

    Multumesc
    Timo Boll ALC
    FH: Tenergy 05 2.1
    BH: Tenergy 05 FX 2.1

  • #2
    Buna,
    Din cate am citit pe diverse forumuri si conform propriilor teste, TSP Curl P-H pare sa corespunda perfect profilului.
    Am una de vanzare (rosie), dar fara burete. O cumparasem cu, insa e mai derutanta acum si la fel de usor de manevrat.
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...SP-Curl-P-H-OX
    Am deschis recent un subiect cu ratinguri pentru o multime de marci de iarba, din care se vede care-s potrivite pentru atac. Cu cat au perii mai tari cu atat sunt mai bune.
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...rburi-si-lemne
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

    Comentariu


    • #3
      Double Fish 1615 are perii tari si e buna la tras. Ar mai fii si CTT Pogo, care are control f bun pentru majoritatea loviturilor.
      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

      Comentariu


      • #4
        pt. nivelul nostru mi se par mai bune pt atac ierburile cu perisori mai moi si mai lente ca sunt mai controlabile si simti mai bine mingea...cand ai sa ajungi de nivelul lui joo,macar cand era mic ( nu eu ...celalalt ) poti sa-ti pui tsp curl p1r sau tibhar grass...o minge trosnita cu palio ck e imposibil de scos, una cu galaxy neptune e "doar" f.greu... neptune insa pune mai multe pe masa...deci, eu cred ca primul criteriu in alegerea materialelor este nivelul la care joci...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          Xiom Guilotine cu burete 1,3mm. Se poate adapta repede jocul la ea, si are repulsie pentru atac, chiar si pr topspin!
          Vezi ca sunt 2 puse la vanzare, de Daniel Aftenii. Sunt taiate mari si merg pe orice lemn.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            exact ce spuneam...xiom guilotine este greu de controlat mai ales ca are si burete de 1.3 mm...daca esti ierbar bun, cu experienta e o alegere buna, daca nu, abtine-te de la dat o gramada de bani doar ca sa-ti strici "mana"...
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #7
              Eu zic ca sintagma iarba pentru atac nu e prea fericita. Ierburile au fost concepute in scop strict defensiv, ca un raspuns la mingile cu mult efect, pentru a neutraliza topspinul. Unele au un oarecare potential ofensiv, putandu-se ataca in anumite situatii(destul de putine!) in care jocul permite acest lucru, acest lucru ramanand totusi pe planul doi. Nu stiu cati din amatori au stiinta de a ataca permanent cu iarba! Cine doreste un joc activ de atac pe rever, pastrand unele din avantajele oferite de pipsi, va trebui sa se orienteze spre medium si mai ales short pips, multe din acestea din urma fiind concepute pentru jocul ofensiv(Joola Ultra Tango, BT Chalanger atack, Armstrong atack, etc.)In alta ordine de idei nu as subscrie faptului ca fețele cu pipsi tari sunt automat mai bune la atac!Un pips dur nu inseamna automat viteza. Xiom Guilotine este o iarba cu pipsi tensor, moale si grippy ,foarte rapida, pretandu-se mai usor la lovituri ofensive. Grosimea buretelui este cea care determina mai mult valentele ofensive, deoarece mingea cu cat se infunda mai mult in fața, e mai usor de executat o gama mai variata de lovituri, acest lucru fiind insa clar in detrimentul spinreversalului !Deci nu prea le poti avea pe toate. Deci sau iarba OX si un joc exclusiv de aparare pe rever, axat pe blocarea jocului adversarului, pregatirea pentru atacul cu FH si cu atacuri doar sporadice cu reverul, sau o iarba cu un burete mai gros si implicit posibilitatea unui joc mai dinamic si mai activ dar mult mai putin distructiv. Deci iarba cu care se poate ataca cel mai bine(in opinia mea) este BT Feint Long 2 1,1-1,3 mm si Xiom Guillotine. Aviz amatorilor, atacul cu iarba este una din loviturile foarte greu de insusit. necesitand antrenamente indelungate. Cine nu crede, sa-l intrebe pe Boris Carpovici, in opinia mea ierbarul cu cel ofensiv rever din Amatur.
              Ultima editare de laky; 08.sep.2011, 08:40.
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #8
                Se poate ataca foarte usor cu TSP Curl P-H OX. Cu burete poate fi folosita aproape ca o fata neteda. Nu are insa spin reversal la nivelul altor marci si taiatul cere indemanare. Si cu Palio CK OX mi se pare usor de atacat. Evident ca nu e la fel de simpla si naturala miscarea ca si cu o fata neteda, dar nici nu cere eforturi deosebite. Cateva ore de urmarit demonstratii pe youtube, exersat la robot si meciuri.
                Eu joc doar de 2 luni cu iarba si deja reusesc sa trag binisor cu Palio CK OX (la nivel de amatori adevarati, care n-au luat nici macar o ora la club).
                Parerea mea e ca si iarba OX se preteaza unui joc agresiv. Totul e sa-ti misti repede bratul.
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de laky Vezi post
                  Eu zic ca sintagma iarba pentru atac nu e prea fericita. Ierburile au fost concepute in scop strict defensiv, ca un raspuns la mingile cu mult efect, pentru a neutraliza topspinul.
                  Deng Yaping, una dintre cele mai bune jucatoare de tenis de masă din istorie, juca cu iarba RITC 755 pe rever si nu bloca defensiv, nu taia, doar ataca.
                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca privesti mai atent jocul ei, vei vedea ca mai mult impinge scurt cu reverul mingile in urcare, dirijandu-le din incheietura, spre colturile mesei. Nu e un atac in adevaratul sens al cuvantului, prin lovituri de topspin sau drepte.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Corect, dar e un atac totusi, nu este joc defensiv.
                      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                      Comentariu


                      • #12
                        se poate ataca cu iarba foarte bine, numai ca atac nu inseamna neaparat topspin. Loviturile drepte cu o iarba potrivita stilului tau de joc sunt foarte greu de scos. Asa cum spunea si JOO conteaza la ce nivel esti sau unde vrei sa ajungi.Daca de exemplu iti propui sa il bati pe Ma Long nu-ti lua iarba , ia-ti un par, poate iese ceva
                        Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                        FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                        BH : Spinlord Sternenfall OX

                        Comentariu


                        • #13
                          Un coleg de sala joaca pe FH cu Double Fish cu burete de 1mm. Daca-l joci pe FH, te omoara! Mingea plesnita vine foarte urat, este aproape imposibil de returnat. Cu un OX pe BH si un joc agresiv, ar fi o paine de mancat...
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X