Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inca o problema cu fata ptr bh

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Inca o problema cu fata ptr bh

    Deocamdata folosesc galaxy t11 cu un vario big slam pe bh si un xiom vega elite pe fh.Lemnul este off+ si rigid;pe fh am probleme destul de mari,mai ales ca fh este partea mea mai buna,insa bh merge necrezut de bine.Problemele pe fh ar fi cum ca un retopspin ar sari ori peste masa ori in fileu : este o fereastra foarte mica in care mingea ar lua-o bine spre jumatatea de masa a adversarului;mai este problema taiatelor tari care ,daca nu le lovesc eu,ci doar deschid paleta suficient,sar peste masa.Partea buna era bh,care mergea la fix;alte palete insa nu ma satisfac pe bh si anume,trimit mingea mult prea slabut,in jos,in fileu...
    Totusi, m-am hotarat sa schimb lemnul cel putin ,am achizitionat un Balsa carbo x5 fl ,lemn off si mediu-moale ,dar cu care as vrea sa lovesc in continuare bine cu bh .O varianta ar fi sa inversez fetele : sa pun vega elite(fata mai rapida) pe bh si vario big slamul pe fh sau chiar sa achizitionez alta fata ptr bh care ,impreuna cu lemnul, sa se apropie de proprietatile primei palete pe bh.Iar pe fh as avea nevoie sa pot sa lovesc topspinul si sa imprim la randul meu mult efect de topspin mingii,nu doar sa blochez,cum faceam pana acum ca sa mearga mingea pe masa.Sper ca se intelege ce am vrut sa zic.
    As prefera fete chinezesti ,oricum sa fie ieftine.
    Daca aveti recomandari,nu va sfiiti.
    Multumesc.
    Ultima editare de midnight8080; 11.sep.2011, 17:10.

  • #2
    ...parerea mea e sa pastrezi vega elite pe BH, iar pe FH e clar ca ai o "problema"...adica de la blocaj si pana la topspin e un drum lung si nu cred ca o fata noua te-ar ajuta, mai degraba o serie de antrenamente axate pe topspin, pt ca daca inveti miscarea corecta nici efectul imprimat nu se lasa asteptat...
    Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

    Lume multa, oameni putini...

    Comentariu


    • #3
      Ai putea avea probleme de la lemn. Ai inlocuit un lemn Galaxy cu un alt lemn compozit exact din aceleasi materiale, dar de la Butterfly. T11 e foarte greu de controlat. Si eu am avut problemele tale pe FH cu el si l-am vandut dupa cateva saptamani de utilizare. Am dat apoi peste 2 lemne excelente (Andro Temper Tech Off - 55 USD + transport, Xi Enting Flying Dragon - 16 USD + transport).
      Intr-un post de-al meu exista ratinguri pt lemne (dupa cele pentru fetele cu peri lungi).
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...rburi-si-lemne
      Balsa Carbo x3 sta bine acolo (4 din 5), deci e posibil sa fi ales mai bine de data asta.
      Pana cand deprinzi miscarile corecte e bine sa ai un lemn cu control foarte bun. Fetele folosite de tine par in regula.
      Mie-mi place foarte mult Palio Blitz pentru FH. Pentru BH merg bine Friendshio Foucs 3 Snipe sau Galaxy Sun (asta e cam grea).
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de tudorprecup Vezi post
        Ai putea avea probleme de la lemn. Ai inlocuit un lemn Galaxy cu un alt lemn compozit exact din aceleasi materiale, dar de la Butterfly. T11 e foarte greu de controlat. Si eu am avut problemele tale pe FH cu el si l-am vandut dupa cateva saptamani de utilizare. Am dat apoi peste 2 lemne excelente (Andro Temper Tech Off - 55 USD + transport, Xi Enting Flying Dragon - 16 USD + transport).
        Intr-un post de-al meu exista ratinguri pt lemne (dupa cele pentru fetele cu peri lungi).
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...rburi-si-lemne
        Balsa Carbo x3 sta bine acolo (4 din 5), deci e posibil sa fi ales mai bine de data asta.
        Pana cand deprinzi miscarile corecte e bine sa ai un lemn cu control foarte bun. Fetele folosite de tine par in regula.
        Mie-mi place foarte mult Palio Blitz pentru FH. Pentru BH merg bine Friendshio Foucs 3 Snipe sau Galaxy Sun (asta e cam grea).
        ...in primul rand e vorba de Balsa Carbo X5 si nu de X3, si in al doilea rand nu stiu de unde ati scos aceasta fata "Friendshio Foucs 3"...
        Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

        Lume multa, oameni putini...

        Comentariu


        • #5
          Presupusem ca-i o versiune imbunatatita de X3. Ooops, ce bine le-am nimerit. Asa pateste cine tasteaza blind si nu verifica rezultatul. "Friendship Focus 3 Snipe" pentru novici
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu


          • #6
            Cele 3 lemne (Andro Temper Tech Off , Xi Enting Flying Dragon,galaxy t 11) sunt lemne rigide ,spre deosebire de x5 care este mediu,moale.Dupa inlocuirea lemnului va scadea viteza produsului final,dar eu sunt interesat sa mentin proprietatile pe bh si sa reusesc sa dau re-topspinul cu fh cat mai usor ,lucru care il reuseam chiar usor cu donic persson exclusive off (primul meu lemn)...

            Comentariu


            • #7
              Eu am jucat cu Balsa Carbo X5 mulți ani și nu pot spune ca este moale având carbon. Dimpotriva. Și cred ca dupa înlocuirea lemnului va crește viteza. Așa sa-ți faci calculele.
              DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
              BH: DONIC ALLIGATOR DEF
              FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

              Comentariu


              • #8
                Nu are cum sa fie mai rapid ca t11...cu lemnul am jonglat cateva mingi si nu e la fel...

                Comentariu


                • #9
                  Daca combinatia lemn + fata bh vrei sa o pastrezi, iar problema e topspinul pe fh recomandarea mea e sa pui fete mai moi sau un pic mai subtiri.
                  Fetele mai moi iti vor oferi un dwell time mai mare si in teorie ar trebui sa te ajute la topspin / retopsin.
                  Fetele mai subtiri iti vor reduce un pic viteza, dar va creste un pic controlul ... s-ar putea ca aici sa fie buba.
                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Intr-adevar la asta ma gandeam si eu ; mersi .Daca are cineva recomandari de fete chinezesti de acest gen.

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X