Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere modificare regulament turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Stimate D-le Precup! Daca considerati ca la amatori trebuie 3 categorii, atunci se impune si la Open aceeasi impartire. asta inseamna ca organizatorii la fiecare categorie trebuie sa asigure minim 5 mese , asta inmultind cu 6 categorii inseamna 30 de mese. ( maxim 24 intra intr-o sala mare) diferenta de mese o punem in curte. Asta inseamna 4( sau 6) randuri de premii, astfel organizatorii fie ridica pretul inscrierii, fie isi vand casa sa acopere cheltuielile.
    Dupa mine aceasta categorizare a concurentilor pe care ati facut-o , duce la premierea celor mai slabi jucatori. Cred ca faceti parte din partidul de guvernamant care ridica la rang de principiu incompetenta, nestiinta si nemunca. Cei care considera ca sunt prea slabi pentru un asemenea turneu sa stea acasa sa se antreneze inca 1 an dupa care sa vina sa vada la ce nivel au ajuns. Ar cam trebui inchis topicul pentru ca s-a facut valva prea mare pentru a se sustine mediocritatea !!!! Amaturul ca joc, ca performanta, ca legaturi de prietenie, etc. vrea ceva mai mult decat doriti D-voastra! Antrenati-va si ne intalnim la anul! Bafta la joc!!!

    Comentariu


    • #77
      domnilor eu sunt roman(poate tigan, cine stie), iar domnul PANETH FARKAS e maghiar cel putin dupa nume. dar ce a scris dado daniel mai sus sunt sigur ca e absolut adevarat, iar cand am citit va spun sincer ca am plans si ma bucur ca eram singur sa nu ma vada cineva om serios la 40 de ani ca plang la calculator....si nu faptul ca apare numele lui spielberg acolo ma intereseaza, ci faptele lui PANETH FARKAS in sine. iar dupa ce am terminat de citit m-am gandit asa: daca maine l-as vedea pe acest om pe strada, l-as strange in brate, i-as saruta mainile de aur, iar apoi l-as lua acasa la mine si nu l-as mai lasa sa plece....poate stilul in care scriu sa va faca impresia ca sunt glume de prost gust, dar am incercat sa scriu exact ce simt si ce gandesc!!!

      a propos de „oameni pe care am vrea sa ii avem la noi acasa”: in loc de aceste dispute interminabile pe forumuri, va fac o propunere de bun simț-la fiecare turneu impoprtant la care se asteapta o participare numeroasa, cineva care stie unde sa caute, sa pregateasca un material despre un om din tenisul romanesc pe care sa il afiseze undeva la intrarea in sala sau pe un perete unde sa poata fi citit in liniste de toti cei care intra acolo...!

      va rog sa imi scuzati indrazneala. CU MULTA STIMA, ADIMUCU!!!

      Comentariu


      • #78
        Pe foarte scurt despre domnul Paneth Farkas, despre care, cu mandrie pot spune ca mi-a fost si mie antrenor in ultimii mei ani ca sportiv de performanta.
        Detalii gasiti in cartea "Paleta si Planeta", din care mai are cateva exemplare Shuni (Toth Laszlo, fostul meu coleg de echipa la CSM Cluj).
        Material preluat din: "Palestrica Mileniului III ‒ Civilizatie si Sport - Volumul X, Nr. 4 (3, Decembrie 2009"
        Articol scris de scris de Demostene Sofron
        IN MEMORIAM
        Pe “Ulita Regelui” s-a nascut un Print, Paneth Farkas
        On “Ulita Regelui” a prince is born, Paneth Farkas
        Antrenorul emerit Paneth Farkas
        (1917-2009)

        "Am avut prilejul si bucuria de a-l cunoaste personal, de
        a-i fi alaturi în multe clipe si momente, de a scrie despre
        omul Paneth Farkas. Sunt lucruri de pret, care nu se uita
        niciodata si nu se vor uita atâta timp cât sunt pline de
        ?nvataminte. Discutiile cu Paneth Farkas au âmbracat cele
        mai diferite aspecte ale vietii sociale, de la economic la
        politic, de la sport la cultura. Pentru ca Paneth Farkas nu a
        fost numai omul salii de sport, ci si cel al salii de spectacol,
        fie ca a fost vorba despre teatru, opera sau simfonic. De
        aici si ?nvatamintele, discutiile despre credinta, libertate,
        dragoste, familie, fair-play, respect, adversar, spectacol.
        Omul Panteh Farkas a gasit întotdeauna cele mai bune
        raspunsuri, majoritatea argumentate. Experienta de viata,
        deloc usoara, felul lui de a fi si de a se manifesta –
        deschis, prietenos, comunicativ sunt masura personalitatii
        complexe.
        Primele întâlniri cu Paneth Farkas dateaza din anii ‘60,
        atunci când CSM Cluj devenea c?stigatoare a nu mai putin
        de cinci Cupe ale Campionilor Europeni (1961, 1964, 1965,
        1966, 1967), plus alte doua locuri 2 (1962 si 1963). Un
        record despre care se vorbeste si în zilele noastre, despre
        care se va vorbi si în viitor, greu de egalat de vreo alta
        echipa de club din România. Sunt rezultate care vorbesc
        despre antrenorul Paneth Farkas, rezultate care au la baza
        o munca atenta în sala de antrenament, o alta riguroasa ?n
        alegerea tinerilor de perspectiva pentru ?nalta performanta
        sportiva. Paneth Farkas este cel care i-a descoperit si
        lansat în arena internationala pe titratii Dorin Giurgiuca,
        Radu Negulescu, Gheorghe Cob?rzan, Adalbert Rethi,
        Gheorghe Bozga, ?erban Dobosi, Carmen Crisan, Sergiu
        Suciu, Papp Erno, Simion Crisan, B?hm Jozsef, Horatiu
        Pintea, Angelica Rozeanu, Sari Szasz, Ella Zeller, Maria
        Alexandru, Luci Slavescu, Toma Reiter, Geta Pitica, Ligia
        Lupu etc. Regret sincer ca nu-i pot aminti pe toti.
        Antrenorul a contribuit la cucerirea celor 16 titluri
        mondiale, la obtinerea altor 33 europene la nivel de seniori
        si juniori; palmaresul international al antrenorului se
        completeaza fericit cu cele 56 de titluri de campion national
        seniori si juniori, dar si cu cele 126 de titluri de campion
        national pe echipe ! Totul într-o viata daruita tenisului de
        masa, în tot ce a avut acesta mai bun si valoros.
        Ar fi nedrept sa nu vorbesc si despre jucatorul Paneth
        Farkas. A început tenisul de masa la 11 ani, reusind sa se
        afirme într-un timp foarte scurt. Asa se explica locul 2 reusit
        cu echipa României la Mondialele de la Praga din 1936, asa
        se explica cele noua titluri nationale la simplu, alte patru la
        dublu si dublu mixt, intrarea în Cartea Recordurilor prin cel
        mai lung punct disputat – Praga, 1936, adversar polonezul
        Ehrlich; doua ore si 15 minute !!! - o activitate sportiva
        care o anunta si pe cea de antrenor. Antrenor pe care
        nu l-au ocolit laurii, Antrenor Emerit înca din 1961, ITT
        Award of Merit 1993 din partea Federatiei Internationale
        de Tenis de Masa, semn al recunoasterii unei valori
        universale.
        Cum am spus, Paneth Farkas nu a avut parte de o
        tinerete usoara. Cea de a doua conflagratie mondiala l-a
        marcat profund – sunt de amintit cele trei evadari din
        trenurile mortii si am spus totul – dar a fost omul care nu
        s-a victimizat niciodata. Amintirile legate de trenurile si
        lagarele mortii au fost transpuse cinematografic de Steven
        Spielberg, pelicula stabilind astfel o legatura personala cu
        istoria. ”Interviul Dumneavoastra va fi pastrat cu grija, ca
        o parte importanta a celei mai cuprinzatoare colectii de
        marturii constituite vreodata. Departe în viitor, oamenii vor
        putea sa vada o fata, sa auda o voce si sa observe o viata,
        pentru a asculta, a ?nvata si pentru a-si aminti de-a pururi”,
        am citat din scrisoarea lui Steven Spielberg. Rînduri care
        ne apropie si mai mult de Paneth Farkas.
        Omul de la care am avut si avem de ?nvatat ?n
        continuare. Omul a carui opera trebuie cunoscuta. Omul
        ale carui rezultate trebuie duse mai departe. Numai asa ?l
        vom putea cinsti la adevarata lui valoare."

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de tipseragt Vezi post
          desi mi-am propus sa incerc sa nu prea intervin in discutii de data asta simt ca trebuie sa zic si eu ceva...nu stiu cine e rflash dar de obicei daca bine tin minte din ce am citit in general si in trecut pe forum e la obiect si are dreptate. Discutii despre organizare vor fi intotdeauna si probabil si eu voi mai multumit sau mai putin multumit de un anumit turneu dar presupun ca asta e ceva normal. Problema e insa ca eu personal nu m-am simtit bine atunci cand se vorbea la microfon si vedeam famila si pe toti oficialii de acolo probabil "putin" jenati de atmosfera care a cam degenerat. Nici eu nu l-am cunoscut pe d-l Farkas Paneth dar cred ca ptr ce a facut, si nu ma refer doar la tenis, putem sa dam dovada de mai multa rabdare.
          Asa este Gabi! eu nu am fost la acest turneu,(din pacate!),dar sunt convins ca este vorba despre aceiasi "categorie" de indivizi a caror conduita "iese"in relief la fiecare turneu la care participa!Chestiune de RESPECT!!!
          I love table tennis !

          Comentariu


          • #80
            Domnule Precup,
            Deoarece consider ca propunerea D-vs in varianta reformulata este clara si fara aluzii interpretabile, aveti mai jos un raspuns, pe care puteti sa-l considerati oficial:

            Scopul pentru care a aparut Amatur a fost de a oferi un cadru organizat cat mai multor iubitori ai tenisului de masa nelegitimati la FRTM. Initial turneele se desfasurau pe un singur nivel valoric. Datorita cresterii nivelului valoric al participantilor, fie prin antrenamente, fie prin new entry, am hotarat sa infiintam o categorie superioara, in care cei mai buni 25% din participanti sa se intalneasca intre ei, asa incat majoritatea jocurilor sa fie de nivel apropiat. L-am denumit OPEN, deoarece in aceste turnee pot participa la cerere si jucatori de nivel mai mic decat limita conventionala (locul 60 in clasament sau media punctelor in turneele A de minim 18 ), dar pot participa si jucatori legitimati cu un nivel apropiat de al celor mai buni amatori. Rezultatul a fost benefic, multi dintre amatorii de acest nivel au trecut intr-un singur an de la nivelul de amator la cel de legitimat in divizia B si multi dintre jucatorii de nivel mediu au crescut ca valoare si au trecut la nivelul superior.
            Nivelul de baza al turneului destinat amatorilor de nivel mediu a ramas intotdeauna acelasi la turneele A. In Regulament se face o separare intre nivelul incepatori si mediu la o medie conventionala de 13 p, dar nu se organizeaza turnee A separat pentru acestia. Poate ati observat, complexitatea organizarii unui turneu este mare, dificultatile cu care se confrunta un organizator al unui turneu cu doua categorii si trei etape sunt mari. Personal, si impreuna cu alti cativa organizatori am organizat si turneu pentru copiii incepatori, dar efortul suplimentar depus l-am considerat ca pe o investitie in viitor.
            Dumneavoastra propuneti o separare a nivelului de incepatori, dar dupa parerea mea, aceasta ar duce la o plafonare nedorita. Antrenati-va atat cat sa capatati o valoare semnificativa la nivel mediu si problema va fi rezolvata.
            Jucatorii care doresc sa-si incerce sansele in turnee de nivel incepatori au posibilitatea sa-si organizeze (singuri sau prin orice club organizator) turnee de nivel B, in care organizatorul poate stabili singur nivelele de separatie intre categoriile de jucatori, astfel incat oricine poate deveni ( la nivelul sau) pretendent la un loc pe podium.
            De asemenea, au aparut si turnee de casa ale cluburilor ( alte turnee decat in Amatur) special destinate incepatorilor, in care chiar se acorda ca premii ore destinate invatarii acestui sport. Posibil si la Cluj sa apara astfel de turnee.

            In speranta ca raspunsul meu vi se pare satisfacator,
            Va doresc turnee cat mai reusite.

            Dan Bodeanu

            Comentariu


            • #81
              eu zic sa se-nchida topicul acesta,la inceput suna a gluma da vad ca se ia in serios,cui nu-i convine sa stea acasa,nu-l obliga nimeni sa vina la concurs

              Comentariu


              • #82
                turneul de la cluj din data de 1.10.2011 a fost cel mai mare esec. nu se poate ca la ora 20.00 sa nu fie gata grupele inferioare,asa ceva nu sa intamplat nicaieri in tara unde au fost tot atatia concurenti (reghin,bistrita,etc).Din aceasta cauza au fost foarte multi care au abandonat si au plecat acasa (exemplu Nasaudenii Spaller si Olaru).foarte proasta organizare, (ex. cateva grupe de la amatori erau gata ,dar organizatorii nu aveau nici o treaba nici macar nu erau prin zona,sa repartizeze sa se joace celelalte meciuri ramase la mai multe mese ,ca sa se termine mai repede grupele inferioare. Este OK ca aveau statie cu microfon dar nu stiau sal foloseasca .Bine ca la grupele inferioare au stiut sal cheme la masa prin microfon pe Spaller de parca ar fi fost marea semifinala,dar probabil a fost afara in hol o masa prea copioasa la care nu avea acces oricine ,si din aceasta cauza sa intamplat ce sa intimplat ! Speram ca la anul sa nu mai fie la fel!

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X