Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere modificare regulament turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de tudorprecup Vezi post
    In urma participarii la cateva turnee B si la unul A am constatat cu amaraciune ca regulile de participare sunt profund incorecte.

    Haideti sa cotizam pentru a le aduce niste chinezi din top 10 mondial

    Consider sistemul actual totalmente injust pentru cei aflati in situatia mea. Nu simt nici nevoia de-a fi macelarit sistematic de jucatori care-au avut sansa de-a practica acest sport la club si nici sa-mi petrec timpul menajand copilasi de cativa anisori net inferiori mie. Oare cati dintre dvs s-au intrebat ce efect au infrangerile seci asupra psihicului micutzilor? Aduceti-i sa asiste daca vreti sa-i apropiati de acest sport.

    Nici ideea amestecarii openistilor cu amatorii in grupele inferioare de la turnee B nu mi se pare mai fericita.

    Exista suficienti amatori ca mine care n-au fost legitimati nici macar 1 ora la club si vor pierde sistematic meciurile cu cei ce au deprins tainele acestui sport in cadru organizat. Ce sens are sa dam 35 de lei pentru a intalni o fosta jucatoare de superliga ce ne spulbera si ocupa din start un loc dintre cele 4 care asigura calificarea in faza superioara? Jucand 2-3 ore pe saptamana cu prieteni apropiati de nivelul nostru nu le vom putea face fata celor ca ea nici intr-o suta de ani.

    Mi s-ar parea fair ca toti cei ce au fost legitimati si se considera avansati sa aiba turneul lor, unde sa nu-si piarda timpul cu mine sau cu niste chishtoace de copilasi carora abia le trece capul de nivelul mesei.

    Propun deci adaugarea unei categorii pentru jucatori legitimati si fosti legitimati pe langa Amatori, Open si Masters. Aici s-ar putea inscrie fara niciun fel de restrictii toti cei ce au activat la un moment dat intr-un club, detin o tehnica buna sau foarte buna si se considera avansati. Un sistem de punctare similar celui aplicat la categoriile existente le-ar asigura accesul in zona Open.

    Pentru copii cred c-ar trebui sa existe o limita de varsta (sau macar inaltime) pentru admiterea la turneele pentru adulti. Sa fie macar suficient de mari pentru a se putea deplasa cu usurinta in orice zona a mesei... Pentru a nu fi afectati psihic e indicat sa-si masoare fortele cu cei de dimensiunea lor cata vreme nu le pot face fata adultilor.

    Haideti sa nu ucidem adevaratul spirit de competitie cu reguli strambe.

    Ca o paranteza, merita mentionat si ca "gustarica" asigurata de organizatorii turneelor nu-si merita banii. 3-4 banane sunt mai sanatoase, mai hranitoare si costa de 4-5 ori mai putin. De asemenea, cand aduni aproape 200 de oameni intr-o sala, e indicat sa te asiguri ca au unde sa se aseze, ca doar n-or sa stea 10 ore in picioare. La turneul A de la Cluj aproape toate scaunele erau distruse.

    S-auzim de bine.
    cata profunzime...
    cine te obliga sa participi la aceste turnee,unde bag seama nimic nu-ti convine decat faptul ca ai unde sa-ti refulezi regretele de participare!?
    Nu mai bine iti iei 3-4 banane sanatoase (cum spui) si-ti dezvolti imaginatia altfel,constructiv adica, nu numai critic cum o faci ?

    " sa nu ucidem" -"inaltimea la copii".."adevaratul spirit al competitiei","reguli strambe""macelarit sistematic"... hai mai,lasa-ti !

    Comentariu


    • #27
      Domnule Precup,
      Va rog sa-mi raspundeti la doua intrebari:
      1. Intre primii 4 clasati la amatori sa afla doi participanti din Cluj: D-l Serban (loc 258 ) si D-l Maxim (loc 122). Credeti ca nivelul lor nu este potrivit cu categoria Amatori?
      2. V-ati clasat foarte aproape de jumatatea clasamentului. Credeti ca v-ati clasat pe o pozitie in concordanta cu asteptarile D-vs?
      Va rog sa luati in calcul si cateva recomandari:
      -Urmariti cu ceva mai multa atentie si alte turnee si incercati sa cititi cu mai multa atentie actualul regulament.
      Postat în original de tudorprecup Vezi post
      Nu stiu ce-nseamna acea medie de 16 pentru open si nu mai apuc sa fac sapaturi pe forum azi.
      Din cate vad cunostintele D-vs privind regulamentul sunt minime (nu mai vorbesc despre istoricul discutiilor pe aceasta tema pe care le reluati sub o forma mai putin convingatoare)
      -Va rog sa priviti cu mai multa intelegere participarea copiilor la turneele AMATUR, sunt copiii nostri! Acei copii legitimati la CSM care au participat in turneu s-au clasat majoritatea dintre ei sub locul D-vs. Mai mult de atat, nu i-am gasit prin clasamentele federatiei, nici macar la copii. Probabil acest turneu a fost pentru ei un eveniment foarte important.

      Comentariu


      • #28
        Eu zic sa facem mai multe sectiuni sa se bucure tot omul de o cupa,medalie,ceva.deci sa facem la categoria amatur urmatoarele:amatur-,amatur,amatur+,la fel si la open
        sper ca nu totusi

        Comentariu


        • #29
          ba si amatur --,amtur+-,amatur ++,sezonieri,full time,parttime,apolitici,atei,menestrei,ciobanei si musai medalii si cupe la toti !

          Comentariu


          • #30
            sa fie la toata lumea

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Vali Suta Vezi post
              ba si amatur --,amtur+-,amatur ++,sezonieri,full time,parttime,apolitici,atei,menestrei,ciobanei si musai medalii si cupe la toti !
              Culmea este ca regulamentul permite chiar si aceste optiuni, e suficient sa se intalneasca 10 menestrei sau 10 ciobanei la un turneu B si ar avea categoria inregistrata
              Ultima editare de Dan2; 02.oct.2011, 21:24.

              Comentariu


              • #32
                daca s-ar da medalii pt ultimile locuri sa vezi bataie atunci,numai aeriene

                Comentariu


                • #33
                  se poate proceda ca in povestile cu pescari, dupa concurs treceti de exemplu pe la decathlon si cumparati o cupa si o medalie si mergeti cu ele acas :P

                  Comentariu


                  • #34
                    Imi poate repara si oasele antrenorul? Dar de plumbul din picioare cine ma scapa oare?
                    Exista materiale excelente pe YouTube, care explica toate procedeele chiar mai bine decat antrenorii locali. Teoria e insa irelevanta cand timpul iti permite sa joci maxim 4 ore pe saptamana si nu dispui de robot (la domiciliu). La peste 40 de ani nu te scutesc parintii de munca pentru a te putea antrena
                    Esential e sa exersezi frecvent cu adversari de nivel ridicat si la robot, lucru care le e la indemana putinor amatori. Jucatorii buni si foarte buni nu-si vor pierde timpul cu noi, lucru firesc dealtfel.
                    De-asta mi s-ar parea corect sa fie separati cei ca mine de jucatori care-au fost pregatiti in cadru organizat. Lupta cu ei e la fel de inegala ca si cele duse de mine cu absolventi de filologie din Cluj (sectia engleza) dupa ce am petrecut 6 ani printre vorbitori nativi, am predat ani buni la o universitate americana si-am sustinut o droaie de teste in engleza. Va spun sincer ca m-apuca mila de cate ori le suflam oportunitati si nu vreau sa fiu pus in situatia lor de catre organizatori de turnee ce au dificultati in a intelege ca manifestarile sportive gandite pe alte principii decat cel al "dreptului la sansa egala" sunt esecuri.
                    Chiar si impartirea pe categorii de varsta ar fi benefica la turneele noastre. Credeti ca Sampras i-ar face fata lui Djokovic intr-un meci jucat fara menajamente?
                    S-auzim de bine.
                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de tudorprecup Vezi post
                      La peste 40 de ani nu te scutesc parintii de munca pentru a te putea antrena
                      tare asta. adika cei care au timp sa mearga la sala si au peste 40 de ani ii tine mamica cu bani? sau cum ca nu inteleg?

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Vali Suta Vezi post
                        ba si amatur --,amtur+-,amatur ++,sezonieri,full time,parttime,apolitici,atei,menestrei,ciobanei si musai medalii si cupe la toti !
                        mwahahaha......esti tare NENEA Vali ))

                        Eu stiu cu siguranta in ce categorie m-as integra .....
                        Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                          Eu consider ca organizatorii acestor turnee amatur au permis accesul jucatorilor foarte buni la concursurile de amatori tocmai pentru a creste calitatea concursului. Sunt unii jucatori ca tine carora nu le convine ca joaca cu jucatori foarte buni dar ar fi cu mult mai multi cei carora nu le-ar conveni sa joace decat cu incepatori. In fond de ce vii la concurs? Vii ca sa incerci sa te autodepasesti, sa fi din ce in ce mai bun. Astazi ai luat bataie de la un jucator valoros, te duci acasa si te antrenezi mai mult dupa care vii peste o luna si il bati. Si nici pretul de 350 de mii de lei nu mi se pare mult, daca scazi mancarea si apa ajungi pe la 200 de mii. Banii astia ii dai si daca inchiriezi o masa in orasul tau pentru o partida plictisitoare cu cei cu care joci in fiecare saptamana sau zi si carora le stii fiecare serva si miscare. Asa ca hai sa nu exageram cu criticile, intotdeauna este mai usor sa critici decat sa creezi ceva util.
                          Nenica, denominarea a avut loc acum 6 ani. Se pare ca n-ai fost in tara cam de mult timp...
                          Rudius

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de sevraj Vezi post
                            tare asta. adika cei care au timp sa mearga la sala si au peste 40 de ani ii tine mamica cu bani? sau cum ca nu inteleg?
                            Sau poate ca isi intretine dansul parintii, un gest laudabil, la asta nu te-ai gandit cand ai scris chestia asta?
                            Blade-Darker speed 90
                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                            Bh- Testing

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de sevraj Vezi post
                              tare asta. adika cei care au timp sa mearga la sala si au peste 40 de ani ii tine mamica cu bani? sau cum ca nu inteleg?
                              Ma referisem la copiii care au cat timp vor sa mearga la club si sa exerseze. Etapele din viata sarite foarte rar mai pot fi recuperate (a se citi: daca n-am facut tenis de masă la club in copilarie, putin probabil sa mai am oportunitatea asta la peste 40).
                              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                              Comentariu


                              • #40
                                Stimai co-forumisti, va rog sa va calmati un pic, pentru ca de fapt vreti toti cam acelasi lucru.
                                Un sistem de impartire pe categorii mai bun.
                                Din luarile de cuvant ale celor abilitati (a se citi organizatori de turnee), este cel mi greu sa faci politie.
                                Astfel ca se merge pe incredere.
                                Eu personal am incurajat jucatori cu progrese evidente sa treaca la categoria Open pentru a se desavarsi. Uneori am fost contrat, dar in final le e mai bine acolo.
                                Si eu am avut ghinionul sa scoata sufletul din mine un pusti care se antreneaza zilnic. Asta e.
                                Data viitoare l-am vazut pe lista de open, chinuind pe altii.
                                De fapt asta e frumos la Amatur... nu stii nicodata cu cine pici, daca treci sau nu. In superioare, in eliminatorii, in sferturi. Asta-i farmecul, moncher.
                                Hai, ai turneu pe 15 in Zorilor. Bafta de grupa usoara acolo.
                                TsE

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                  Imi poate repara si oasele antrenorul? Dar de plumbul din picioare cine ma scapa oare?
                                  Exista materiale excelente pe YouTube, care explica toate procedeele chiar mai bine decat antrenorii locali. Teoria e insa irelevanta cand timpul iti permite sa joci maxim 4 ore pe saptamana si nu dispui de robot (la domiciliu). La peste 40 de ani nu te scutesc parintii de munca pentru a te putea antrena
                                  Esential e sa exersezi frecvent cu adversari de nivel ridicat si la robot, lucru care le e la indemana putinor amatori. Jucatorii buni si foarte buni nu-si vor pierde timpul cu noi, lucru firesc dealtfel.
                                  De-asta mi s-ar parea corect sa fie separati cei ca mine de jucatori care-au fost pregatiti in cadru organizat. Lupta cu ei e la fel de inegala ca si cele duse de mine cu absolventi de filologie din Cluj (sectia engleza) dupa ce am petrecut 6 ani printre vorbitori nativi, am predat ani buni la o universitate americana si-am sustinut o droaie de teste in engleza. Va spun sincer ca m-apuca mila de cate ori le suflam oportunitati si nu vreau sa fiu pus in situatia lor de catre organizatori de turnee ce au dificultati in a intelege ca manifestarile sportive gandite pe alte principii decat cel al "dreptului la sansa egala" sunt esecuri.
                                  Chiar si impartirea pe categorii de varsta ar fi benefica la turneele noastre. Credeti ca Sampras i-ar face fata lui Djokovic intr-un meci jucat fara menajamente?
                                  S-auzim de bine.
                                  ...sa-nteleg atunci ca dumneavoastra considerati ca o sa ranameti la acelasi nivel de-acum incolo?...adica nu mai vreti sa progresati nimic?...cu tot respectu, sunteti cam lipsit de ambitie...iar in acest caz nu inteleg de ce sunteti deranjat de regulamentul existent...
                                  Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                                  Lume multa, oameni putini...

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Eu zic sa restrictionati organizatorilor de la Cluj posibilitatea de a citi acest topic....ar fi pacat sa se simta prost din cauza impresiilor unui nene fara somn.
                                    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Stimati colegi,
                                      ?mi face mare placere, de fiecare data, sa urmaresc noutatile care apar pe acest web site. Am ?nvatat multe si sper sa ?nvat în continuare din materialele, sugestiile, informatiile pe care unii din colegii nostrii le posteaza pe forum. încerc sa ma implic, în limita timpului disponibil, si în sustinerea acestui sport minunat care este tenisul de masa. Am organizat turnee B, iar acum ca nu mai dispun de atâta timp liber îl ajut pe dl. Stefan Rusu la organizare împreuna cu David Zoltan. înteleg faptul ca este democratie si fiecare are dreptul sa spuna ce vrea. De fapt acesta este si scopul unui forum. Relatiile interumane si progresul se poate face numai prin comunicatie! Deoarece în discutiile dvs. a aparut de doua ori si numele meu, mi-ar face placere sa clarificam niste lucruri.
                                      1-Totul e relativ. Deci este clar ca si Regulamentul AmaTuR se poate âmbunatati. Dar înainte de a cere ceva, ar fi indicat, sa cititi cu atentie acest regulament(de fapt va sugereaza si dl.Dan2), deoarece tot ce cereti dvs. exista în regulament! Poate dvs. nu ati obs. ca la ultimele Turnee B care le-am organizat la Cluj(sala din Zorilor) erau pt. Amatori-A si Open-O(Avansati-O). Tocmai ca sa nu mai fim carne de tun pt. unii si sa putem juca mai multe meciuri. Daca nu stiti ce ?nseamna aceste litere de tipar va invit sa cititi regulamentul. Eu consider ca Regulamentul este bun si acopera doleantele dvs. din acest topic.
                                      2-Organizatorul turneelor poate lua hotar?rea la ce categorii se poate concura. Cui nu-i place sa nu participe.
                                      La organizarea unui turneu sunt anumite aspecte pe care sportivii nu le cunosc. Habar nu au câte sacrificii se fac(timp, efort, bani) si câte"sfori" se trag sa poti organiza un Turneu-A din cauza preturilor care se practica pt. închirierea salilor de sport. Dupa un astfel de turneu organizatorii sunt ca niste" c?rpe de spalat vase". Este cu mult mai simplu sa platesti o taxa!
                                      Niciodata nu o sa putem multumi pe toti deoarece oamenii sunt diferiti. Tocmai de aceea propun ca pe viitor sa nu mai fie obligatoriu sa platesti partea de alimentatie. Fiecare manînca si bea cât doreste si ceea ce doreste. Acest lucru fiind si în avantajul organizatorului.
                                      Consider ca Memorialul Paneth Farkas a fost un turneu reusit si ?i felicit ,cu aceasta ocazie, pe organizatori. Cu siguranta ca datorita feedbackurile dvs., la anul va fi si mai reusit. Dar haideti sa facem o critica constructiva, sa venim si cu solutii. Daca nu întelegem ceva mai bine sa întrebam decât sa "dam cu batul în balta".
                                      3-Referitor la faptul ca unii sunt jucatori mai buni iar altii mai slabi totul depinde de cât de mult te implici, si în mod corect, în practicarea acestui sport. Cei care vor dori sa progreseze se vor implica din t.p.d.vedere. Când pierzi un meci raspunsul ar putea fi: ori tu ai scazut în nivel(pt. ca nu te-ai antrenat, etc...) sau cel care te-a batut a crescut în nivel. Este atât de simplu. Nu mai cautati motive de ce ati pierdut ci gasiti solutii sa învingeti. Iar Turneele A sunt un mijloc excelent prin care poti sa ?ti dai seama de nivelul tau.
                                      Sfatul meu este sa va antrenati cu sportivi mai buni, sa le cereti sfaturi, sa investiti în dotarea dvs.tehnica, sa participati la turneele AmaTuR si daca în scopul dvs. faceti ceea ce trebuie si cum trebuie cu siguranta ca o sa progresati.
                                      Bucurati-va de acest sport minunat care este tenisul de masa.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                        ...organizatori de turnee ce au dificultati in a intelege ca manifestarile sportive gandite pe alte principii decat cel al "dreptului la sansa egala" sunt esecuri.
                                        Stimate domn, Regulamentul actual se bazeaza pe niste principii intelese si acceptate de majoritatea participantilor.
                                        Vom putea discuta despre ele dupa ce le veti cunoaste si le veti intelege. Evident, nu va fi nevoie sa le acceptati, dar va asigur, ca organizatori, vom incerca sa depasim acele dificultati de intelegere despre care scrieti ceva mai sus pentru a discuta propunerile d-vs.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                          cele duse de mine cu absolventi de filologie din Cluj (sectia engleza) dupa ce am petrecut 6 ani printre vorbitori nativi, am predat ani buni la o universitate americana si-am sustinut o droaie de teste in engleza. Va spun sincer ca m-apuca mila de cate ori le suflam oportunitati si nu vreau sa fiu pus in situatia lor de catre organizatori de turnee ce au dificultati in a intelege ca manifestarile sportive gandite pe alte principii decat cel al "dreptului la sansa egala" sunt esecuri.
                                          ati uitat"adaptare rapida la situatii noi "!

                                          de ce nu incercati ejobs,bestjobs ?

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                            Imi poate repara si oasele antrenorul? Dar de plumbul din picioare cine ma scapa oare?

                                            Exista materiale excelente pe YouTube, care explica toate procedeele chiar mai bine decat antrenorii locali. Teoria e insa irelevanta cand timpul iti permite sa joci maxim 4 ore pe saptamana si nu dispui de robot (la domiciliu). La peste 40 de ani nu te scutesc parintii de munca pentru a te putea antrena

                                            Esential e sa exersezi frecvent cu adversari de nivel ridicat si la robot, lucru care le e la indemana putinor amatori. Jucatorii buni si foarte buni nu-si vor pierde timpul cu noi, lucru firesc dealtfel. .

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              AmaTur inseamna si altceva:
                                              http://www.youtube.com/watch?v=NY08VrFNsxc&NR=1
                                              dar tie o sa-ti fie greu sa intelegi ...
                                              Ultima editare de Vali Suta; 03.oct.2011, 01:38.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                                Stimati colegi,
                                                ?mi face mare placere, de fiecare data, sa urmaresc noutatile care apar pe acest web site. Am ?nvatat multe si sper sa ?nvat în continuare din materialele, sugestiile, informatiile pe care unii din colegii nostrii le posteaza pe forum. încerc sa ma implic, în limita timpului disponibil, si în sustinerea acestui sport minunat care este tenisul de masa. Am organizat turnee B, iar acum ca nu mai dispun de atâta timp liber îl ajut pe dl. Stefan Rusu la organizare împreuna cu David Zoltan. înteleg faptul ca este democratie si fiecare are dreptul sa spuna ce vrea. De fapt acesta este si scopul unui forum. Relatiile interumane si progresul se poate face numai prin comunicatie! Deoarece în discutiile dvs. a aparut de doua ori si numele meu, mi-ar face placere sa clarificam niste lucruri.
                                                1-Totul e relativ. Deci este clar ca si Regulamentul AmaTuR se poate âmbunatati. Dar înainte de a cere ceva, ar fi indicat, sa cititi cu atentie acest regulament(de fapt va sugereaza si dl.Dan2), deoarece tot ce cereti dvs. exista în regulament! Poate dvs. nu ati obs. ca la ultimele Turnee B care le-am organizat la Cluj(sala din Zorilor) erau pt. Amatori-A si Open-O(Avansati-O). Tocmai ca sa nu mai fim carne de tun pt. unii si sa putem juca mai multe meciuri. Daca nu stiti ce ?nseamna aceste litere de tipar va invit sa cititi regulamentul. Eu consider ca Regulamentul este bun si acopera doleantele dvs. din acest topic.
                                                2-Organizatorul turneelor poate lua hotar?rea la ce categorii se poate concura. Cui nu-i place sa nu participe.
                                                La organizarea unui turneu sunt anumite aspecte pe care sportivii nu le cunosc. Habar nu au câte sacrificii se fac(timp, efort, bani) si câte"sfori" se trag sa poti organiza un Turneu-A din cauza preturilor care se practica pt. închirierea salilor de sport. Dupa un astfel de turneu organizatorii sunt ca niste" c?rpe de spalat vase". Este cu mult mai simplu sa platesti o taxa!
                                                Niciodata nu o sa putem multumi pe toti deoarece oamenii sunt diferiti. Tocmai de aceea propun ca pe viitor sa nu mai fie obligatoriu sa platesti partea de alimentatie. Fiecare manînca si bea cât doreste si ceea ce doreste. Acest lucru fiind si în avantajul organizatorului.
                                                Consider ca Memorialul Paneth Farkas a fost un turneu reusit si ?i felicit ,cu aceasta ocazie, pe organizatori. Cu siguranta ca datorita feedbackurile dvs., la anul va fi si mai reusit. Dar haideti sa facem o critica constructiva, sa venim si cu solutii. Daca nu întelegem ceva mai bine sa întrebam decât sa "dam cu batul în balta".
                                                3-Referitor la faptul ca unii sunt jucatori mai buni iar altii mai slabi totul depinde de cât de mult te implici, si în mod corect, în practicarea acestui sport. Cei care vor dori sa progreseze se vor implica din t.p.d.vedere. Când pierzi un meci raspunsul ar putea fi: ori tu ai scazut în nivel(pt. ca nu te-ai antrenat, etc...) sau cel care te-a batut a crescut în nivel. Este atât de simplu. Nu mai cautati motive de ce ati pierdut ci gasiti solutii sa învingeti. Iar Turneele A sunt un mijloc excelent prin care poti sa ?ti dai seama de nivelul tau.
                                                Sfatul meu este sa va antrenati cu sportivi mai buni, sa le cereti sfaturi, sa investiti în dotarea dvs.tehnica, sa participati la turneele AmaTuR si daca în scopul dvs. faceti ceea ce trebuie si cum trebuie cu siguranta ca o sa progresati.
                                                Bucurati-va de acest sport minunat care este tenisul de masa.
                                                Am citit tot topicul inainte de a rsapunde, pentru a nu 'plagia' pe cineva, sau a nu jigni pe altcineva. Si bine am facut.
                                                Postul domnului Radu Serban, este, in opinia mea, cat se poate de clar si obiectiv in ceea ce priveste nemultumirile domnului Precup. Poate dorinta de a castiga un meci cu orice pret nu va lasa sa va bucurati de ceea ce se intampla la un turneu cum a fost Memorialul Panet Farkas. Cred ca este aceeasi dorinta (nesportiva- zic eu) care v-a determinat sa va usurati mult drumul spre victorie, apeland la 'farmecele ierburilor'. Asta e mult mai suparator pentru un adversar, decat oricare nemultumire pe care ati mentionat-o dvs in posturile anterioare.
                                                Cu toate ca am jucat cu mai multi ierbari care , pe adevartii APARATORI, nu ma pot supara. Ei asta sunt invatati si antrenati sa faca. Chiar daca iau bataie, strang putin din dinti, si merg mai departe. Insa e mult mai enervant, cand intalnesti un adversar care din comoditate isi tranteste o iarba pe BH, cu care iti intampina orice minge, blocheaza orice joc, si doar se uita linistit la tine cum topai pe langa masa, chinuindu-te sa-i ridici mingea peste fileu. Tu ud, el atat de relaxat, ca aproape il ia somnul. Dar si asta face parte din acel blestemat de regulament Amatur.
                                                Si cred ca turneul de la Cluj a fost unul chiar reusit. Nu pentru mine. Eu am avut parte de doi ierbari (unul dintre ei a castigat tuneul ) ) si doi copii de la CSM Campia Turzii. Cu toate astea, consider ca a fost un turneu reusit. Mi-ar placea sa se repete mai des.
                                                Ultima editare de benimiron; 03.oct.2011, 06:02.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Se pare ca esenta mesajului meu s-a pierdut printre cuvinte. Stimabililor care ataca apeland la tactici de mahala nu ma obosesc sa le raspund. Avem destula becaliada la televizor. Las oile sa le dea replica...
                                                  Recomandasem cresterea numarului de grupe valorice de la 2 la 3, pentru a li se da si celor cu posibilitati limitate de a se antrena sansa de a creste treptat fara a fi batuti mar mai mereu de majoritatea adversarilor.
                                                  Corect ar fi si sa poata juca macar jumatate din numarul de meciuri pe care l-ar putea cumpara la o sala de tenis de masă cu banii platiti pentru inscrierea la turneu. La turneele B organizate in Cluj stii macar ca prinzi minim 8 meciuri in sapte ore pentru 20 de lei, aspect ce mi pare de bun simt. De asemenea, cand incep sa se elibereze mese ai posiblitatea de a continua sa joci. Ca o paranteza, vreau sa le multumesc cu aceasta ocazie organizatorilor turneelor B din Cluj pentru sansa de a-mi largi considerabil lista partenerilor regulati.
                                                  Unii imi vor replica taios "dar aveati posibilitatea sa va inscrieti si la Open la memorial" (ar fi trebuit sa studiez regulamentul inainte de a face afirmatia asta dar nu mai am timp). Ei bine, respect suficient valoarea adversarului pentru a nu-l jigni cu nivelul meu mediu. Si el participa din dorinta de a simti o provocare.
                                                  Nu vad cum adaugarea categoriei Open+ ar putea afecta altfel decat pozitiv desfasurarea unui turneu.
                                                  Amatori: jucatori incepatori si medii
                                                  Open: medii si avansati
                                                  Open+: avansati
                                                  Cresterea numarului de participanti nu e neaparat un indiciu al succesului. Ea sugereaza o tot mai buna difuzare a vestii existentei acestor turnee. Un sondaj de opinie realizat de o firma independenta ar putea surprinde imaginea cat de cat obiectiva a gradului de multumire al participantilor.
                                                  Domnul Radu Serban ne sugera sa ne antrenam cu adversari peste nivelul nostru pentru a creste. Cu tot respectul, il intreb daca ar fi dispus sa-si piarda timpul jucand cu unul ca mine. Aceeasi intrebare le-o adresez si altora aflati la acelasi nivel. As avea enorm de mult de invatat de la dansul si tanjesc dupa aceasta sansa, chiar daca ar insemna sa pierd sistematic luni de zile. Daca nu transpir jucand inseamna ca nu fac sport...
                                                  Pana cand mi-am pus iarba pe BH fusesem cantitate neglijabila in comunitatea jucatorilor buni si foarte buni din Cluj. Dupa am intrat in atentia unor jucatori de nivel ridicat care nu stiu sa joace impotriva ierbii dar in acelasi timp mi-am pierdut din partenerii obisnuiti.
                                                  Nu vad nimic nepotrivit in a solicita ca nivelul Amatorilor sa le fie destinat celor de nivel scazut si mediu. Fiecare si-ar gasi locul mai bine decat acum dupa introducerea unui nivel valoric suplimentar.
                                                  Legat de organizarea turneului de la Cluj am facut niste observatii de bun simt si exista altii ca mine dar care nu au timp sau dorinta de a posta pe forum. Chiar ieri am jucat cu un participant care m-a intrebat de ce-a fost obligat sa plateasca acea mancare semitransparenta?
                                                  Unii dintre noi sunt vegetarieni, iar a ne obliga sa platim pentru carne e nepotrivit. La fel cu apa minerala. Sunt destui care o prefera plata. Serviciul acesta il oferi cand poti multumi pe toata lumea. Consider lipsa de respect sa fiu pus la plata pentru mancare si apa pe care nu le consum. Sunt destule magazine unde poti da o fuga in timpul pauzelor dintre meciuri.
                                                  Restul remarcilor sunt subiective si, dupa cum am mai mentionat, fiecare are libertatea de a nu mai participa la concursuri daca nu-i convine regulamentul.
                                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                                    Unii dintre noi sunt vegetarieni, iar a ne obliga sa platim pentru carne e nepotrivit. La fel cu apa minerala. Sunt destui care o prefera plata. Serviciul acesta il oferi cand poti multumi pe toata lumea. Consider lipsa de respect sa fiu pus la plata pentru mancare si apa pe care nu le consum. Sunt destule magazine unde poti da o fuga in timpul pauzelor dintre meciuri.
                                                    Propunerea mea este sa se renunte la meniu , de acum incolo. Ca organizator de turnee A si B stiu ce probleme implica procurarea unui meniu ca lumea dar la un pret acceptabil.Ar fi mult mai simplu pentru fiecare daca s-ar veni cu pachetul de acasa. Fiecare mananca cand vrea, nu astepti sa vina masa. Sa nu mai vorbim de situatia cand soseste masa calda si tu esti la joc. Se raceste intre timp si o mananci in sila, sau trebuie sa lasi balta mancatul, pentru ca urmezi la joc.Organizatorul, care intotdeauna 100% este si jucator, nu va trebui sa-si piarda timpul cu impartirea pachetelor, cu adunatul cutiilor, caratul sacilor de gunoi etc.Protocolul sa se rezume doar la apa minerala, stocul fiind impartit in mod egal intre apa minerala gazoasa si apa plata. Eventualele alimente sa provina de la sponzori. Asa nu ar mai fi discutii. Am auzit multe opinii cum ca turneul X a fost mai reusit ca turneul Y pentru ca la primul am mancat ca spartii, pe cand la al doile cartofii au fost cam reci si carnea cam talpa! Daca reusita acestui turneu depinde de glandele salivare ale unuia sau altuia, am cam dat cu bata in balta!
                                                    Apropo de cheltuielile unui turneu, pentru ca unii participanti sa-si dea seama, cam ce eforturi financiare se fac cu aceasta ocazie, as ruga pe cei ce organizeaza astfel de competitii, sa posteze scurt tariful salii de joc in Euro/ora. Chiar daca este off topic.
                                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X