Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere modificare regulament turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Imi dau si eu cu parerea.
    1 Eu cred ca spiritele s-au incins cam mult pe tema turneelor.
    2 vorbind despre atitudinea si mancarea de la turnee. Domnilor sa nu incurcam oalele cu borcanele AMATUR este un turneu pentru amatori si din cand in cand profesionisti care vin sa se distreze putin. Deci concluzionez ca majoritatea oamenilor vin la turnee sa se simta bine. Deci o papica buna o berica etc este de bun augur pentru amatori. Deci nu suntem in cazul profesionistilor care se fac luntre si punde sa castige un meci .
    Toate cele bune,
    Danut

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de taiegatu Vezi post
      Imi dau si eu cu parerea.
      1 Eu cred ca spiritele s-au incins cam mult pe tema turneelor.
      2 vorbind despre atitudinea si mancarea de la turnee. Domnilor sa nu incurcam oalele cu borcanele AMATUR este un turneu pentru amatori si din cand in cand profesionisti care vin sa se distreze putin. Deci concluzionez ca majoritatea oamenilor vin la turnee sa se simta bine. Deci o papica buna o berica etc este de bun augur pentru amatori. Deci nu suntem in cazul profesionistilor care se fac luntre si punde sa castige un meci .
      Toate cele bune,
      Danut
      Subscriu cu draga inima propunerii d-lui Laky.
      Berica stiu eu ca nu-i inclusa in meniu, iar daca vrei papica buna tot de-acasa trebuie s-o aduci Cred ca majoritatea merg la turnee pentru a juca tenis de masă, deci singurul serviciu de care au ei nevoie cu adevarat este organizarea de turnee.
      Cu papica si berica se poate descurca fiecare pe cont propriu.
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #53
        D-le Precup, dvs v-ati apucat sa criticati regulamentul fara macar sa-l cititi. Asta nu imi demonstreaza decat o mare superficialitate din partea dvs.

        Impartirea pe 3 categori suna foarte frumos din vorbe, doar ca practica ne omoara. Momentan nu avem la dispozitie un instrument cu care sa putem masura VALOAREA participantilor. Ca a fost legitimat sau nu, ca are 13 ani sau 63, totul se reduce la valoarea fiecaruia. Daca maine s-ar implementa sistemul cu 3 categorii in lipsa unor limite extrem de clare cei din grupa valorica de mijloc, fie vor migra la amatori sa castige, fie se vor duce la open+ ca sa poata juca cu cei mai buni si creste in joc.

        Ideea asta nu e deloc noua, doar ca cu superficialitatea care va caracterizeaza nu ati sapat un pic sa vedeti zecile de pagini cu discutii pe aceasta tema. Ar fi foarte indicat sa existe si pe acest forum o regula care se aplica pe multe forumuri serioase si anume in TOS sa fie clar trecut "ma anagajez sa caut mai intai raspunsul pe forum inainte de a pune intrebari", iar cine nu e in stare sa faca acest lucru primeste un ban de 1 saptamana la prima abatere si apoi la revedere - ban permanent. Cu logica asta "avem idei, n-avem solutii" nu o sa ajungem nicaieri.

        O alta gogorita lansata de dvs e cu materialele video contra antrenor. E o idee atat de stupida incat nici nu o sa ma obosesc sa o comentez.

        Singurul punct corect adresat este cel al mesei. Numai ca lucrurile nu sunt deloc atat de simple precum par. Daca fiecare s-ar duce la plimbare sa-si cumpere de mancare ar rezulta un haos total pentru ca unii jucatori vor fi la masa in momentul in care ar trebui sa joace. Iar in momentul in care li s-ar da pe buna dreptate meci pierdut cu 0-3, imediat apar discutii ca X a venit de la Y km distanta sa joace si n-a apucat decat 2-3 meciuri.

        Speram sa rezolvam aceasta problema cu noul sistem de grupe de joc cu 4-5 jucatori + grupe de recalificare. Acest sistem ar concentra meciurile intr-un interval mai scurt de timp si astfel apar ferestre foarte clare intre diferitele faze ale competitiei, ferestre suficient de mari astfel incat lumea sa se poata duce si manca in liniste. Dupa desfasurarea turneului A+ de la Topoloveni vom putea vedea efectele acestui sistem de joc si discuta pe baza rezultatelor.
        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de rflash Vezi post
          D-le Precup, dvs v-ati apucat sa criticati regulamentul fara macar sa-l cititi. Asta nu imi demonstreaza decat o mare superficialitate din partea dvs.
          Impartirea pe 3 categori suna foarte frumos din vorbe, doar ca practica ne omoara. Momentan nu avem la dispozitie un instrument cu care sa putem masura VALOAREA participantilor. Ca a fost legitimat sau nu, ca are 13 ani sau 63, totul se reduce la valoarea fiecaruia. Daca maine s-ar implementa sistemul cu 3 categorii in lipsa unor limite extrem de clare cei din grupa valorica de mijloc, fie vor migra la amatori sa castige, fie se vor duce la open+ ca sa poata juca cu cei mai buni si creste in joc.
          Ideea asta nu e deloc noua, doar ca cu superficialitatea care va caracterizeaza nu ati sapat un pic sa vedeti zecile de pagini cu discutii pe aceasta tema. Ar fi foarte indicat sa existe si pe acest forum o regula care se aplica pe multe forumuri serioase si anume in TOS sa fie clar trecut "ma anagajez sa caut mai intai raspunsul pe forum inainte de a pune intrebari", iar cine nu e in stare sa faca acest lucru primeste un ban de 1 saptamana la prima abatere si apoi la revedere - ban permanent. Cu logica asta "avem idei, n-avem solutii" nu o sa ajungem nicaieri.
          O alta gogorita lansata de dvs e cu materialele video contra antrenor. E o idee atat de stupida incat nici nu o sa ma obosesc sa o comentez.
          Singurul punct corect adresat este cel al mesei. Numai ca lucrurile nu sunt deloc atat de simple precum par. Daca fiecare s-ar duce la plimbare sa-si cumpere de mancare ar rezulta un haos total pentru ca unii jucatori vor fi la masa in momentul in care ar trebui sa joace. Iar in momentul in care li s-ar da pe buna dreptate meci pierdut cu 0-3, imediat apar discutii ca X a venit de la Y km distanta sa joace si n-a apucat decat 2-3 meciuri.
          Speram sa rezolvam aceasta problema cu noul sistem de grupe de joc cu 4-5 jucatori + grupe de recalificare. Acest sistem ar concentra meciurile intr-un interval mai scurt de timp si astfel apar ferestre foarte clare intre diferitele faze ale competitiei, ferestre suficient de mari astfel incat lumea sa se poata duce si manca in liniste. Dupa desfasurarea turneului A+ de la Topoloveni vom putea vedea efectele acestui sistem de joc si discuta pe baza rezultatelor.
          Poate ca sunt prea multe posturi pe forum pentru a sti ce cuvinte cheie sa folosesti pentru a le filtra. Recunosc ca n-am facut cine stie ce sapaturi, dar nu consider acest fapt nici dovada de superficialitate nici o abatere care sa justifice reactia dvs.
          Ca multi alti forumisti, sunt un om ocupat si nu am intotdeauna suficient timp pentru a-mi cauta raspunsurile la intrebari prin n mesaje, care raspunsuri poate ca nici nu exista.
          Cat despre "gogorita", ideea fusese ca exista materiale video excelente, din care poti intelege tehnicile suficient de bine. De la intelegere pana la executie calea-i lunga, iar un antrenor te poate ajuta sa-ti constientizezi si corectezi greselile. Cele doua metode de pregatire nu se exclud reciproc.
          Inteleg si ca o categorie in plus ar complica sistemul, dar s-ar putea dovedi si benefica.
          Ca in orice dezbatere si in cea deschisa de mine exista multe tabere. Daca dvs aveti timp sa va disecati fiecare idee pentru a va asigura ca nu poate fi combatuta cu argumente logice, eu nu-mi permit aces lux.
          S-auzim de bine.
          S-auzim de bine
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu


          • #55
            Stimati colegi! Memoria regretatului Paneth Farkas trebuie sarbatorita si nu trebuie sa fie o zi a orgoliilor nebune. ROG INSISTENT toti Clujenii, ca odata pe an numele de Paneth Farkas sa nu genereze discutii inutile. Chiar daca v-ati impartit in diferite tabere, din respect pentru acest OM, o zi pe an trebuie sa fiti uniti si toti sa contribuiti la reusita turneului. Nu uitati un lucru, Paneth Farkas a fost evreu si la evrei exista cea mai mare sarbatoare YOM KIPPUR ( ziua iertarii).Incercati , ca in aceasta zi sa va uitati in ochii colegilor cu mai multa dragoste si mai putina ura!!! Odata pe an sa incercati sa organizati TOTI CLUJENII un turneu pe masura numelui pe care il comemoram.Felicitari organizatorilor, jucatorilor si tuturor celor care au contribuit la buna desfasurare a turneului. Shalom!!!

            Comentariu


            • #56
              Si cand te gandesti ca toata aceasta discutie a aparut din cauza ca domnul Precup Tudor a avut parte de o grupa inferioara intradevar grea. Daca avea parte de grupa mea, cu vreo 5 copii, acum nici nu s-ar fi discutat despre regulamente, era totul ok, calificarea in grupele superioare nepund probleme de organizare si tactica si multe altele...De altfel, in urma unor victorii repurtate la turnee recente de categorie B, soldate cu calificari in grupele superioare si chiar mai sus, nu am avut parte de un asemenea recital de promovare a unor noi regulamente din partea celui in cauza. Apropo, in timpul desfasurarii grupelor, domnul in cauza remarca, inainte de fiecare meci cu cei buni, ca sunt sanse mari sa castige din ce vede...poate pune probleme reale...dupa desfasurarea seaca a jocului si a scorului, apareau criticile de genul "cum sa joci cu astia domle?"...deci, sa critici in conditiile astea este cam nasol...cam frustrant...cam unfair...

              Comentariu


              • #57
                Cu riscul de a-mi mai ridica in cap cativa forumisti, marturisesc ca gasesc usor desuet fenomenul patriotismului, de orice natura ar fi el. E greu sa te identifici cu o personalitate despre care ai auzit pentru prima data alaltaieri.
                M-am prezentat sambata exclusiv de dragul jocului, iar subiectul l-as fi deschis si daca treceam de grupele inferioare. Discutii pe tema asta am mai purtat cu diversi participanti la turneele din Cluj, care imi impartasesc opiniile. Spiritele s-au incins tocmai pentru ca exista forumisti care gandesc ca mine.
                Daca ma considerati o anomalie ignorati-mi mesajul. Scopul meu nu este sa colectionez puncte, sa aflu unde ma situez in plan national, sau sa-i dau un capac fenomenal lui X, ci acela de-a practica tenisul de masa alaturi de adversari compatibili si-a ma simti bine jucand.
                As vrea sa ma pot inscrie unde simt ca mi-e locul, adica intr-o grupa pentru jucatori incepatori si medii, cu care sa pot juca de la egal la egal fara a apela la smecherii de genul ierbii. Ma simt prost c-am adoptat-o pentru a le face fata celor avansati. Acest gest mi-a rapit din placerea jocului.
                Ultima editare de tudorprecup; 03.oct.2011, 19:23.
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de tudorprecup Vezi post
                  Cu riscul de a-mi mai ridica in cap cativa forumisti, marturisesc ca gasesc usor desuet fenomenul patriotismului, de orice natura ar fi el. E greu sa te identifici cu o personalitate despre care ai auzit pentru prima data alaltaieri.
                  M-am prezentat sambata exclusiv de dragul jocului, iar subiectul l-as fi deschis si daca treceam de grupele inferioare. Discutii pe tema asta am mai purtat cu diversi participanti la turneele din Cluj, care imi impartasesc opiniile. Spiritele s-au incins tocmai pentru ca exista forumisti care gandesc ca mine.
                  Daca ma considerati o anomalie ignorati-mi mesajul. Scopul meu nu este sa colectionez puncte, sa aflu unde ma situez in plan national, sau sa-i dau un capac fenomenal lui X, ci acela de-a practica tenisul de masa alaturi de adversari compatibili si-a ma simti bine jucand.
                  As vrea sa ma pot inscrie unde simt ca mi-e locul, adica intr-o grupa pentru jucatori incepatori si medii, cu care sa pot juca de la egal la egal fara a apela la smecherii de genul ierbii. Ma simt prost c-am adoptat-o pentru a le face fata celor avansati. Acest gest mi-a rapit din placerea jocului.
                  ...daca jucati doar din placere, de ce ati schimbat pe iarba rapindu-va astfel din placerea jocului?...va cam contraziceti...oricum daca nici cu iarba nu ati trecut de inferioare nu stiu daca chiar a meritat schimbarea...
                  Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                  Lume multa, oameni putini...

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de tudorprecup Vezi post
                    Cu riscul de a-mi mai ridica in cap cativa forumisti, marturisesc ca gasesc usor desuet fenomenul patriotismului, de orice natura ar fi el. E greu sa te identifici cu o personalitate despre care ai auzit pentru prima data alaltaieri.
                    M-am prezentat sambata exclusiv de dragul jocului, iar subiectul l-as fi deschis si daca treceam de grupele inferioare. Discutii pe tema asta am mai purtat cu diversi participanti la turneele din Cluj, care imi impartasesc opiniile. Spiritele s-au incins tocmai pentru ca exista forumisti care gandesc ca mine.
                    Daca ma considerati o anomalie ignorati-mi mesajul. Scopul meu nu este sa colectionez puncte, sa aflu unde ma situez in plan national, sau sa-i dau un capac fenomenal lui X, ci acela de-a practica tenisul de masa alaturi de adversari compatibili si-a ma simti bine jucand.
                    As vrea sa ma pot inscrie unde simt ca mi-e locul, adica intr-o grupa pentru jucatori incepatori si medii, cu care sa pot juca de la egal la egal fara a apela la smecherii de genul ierbii. Ma simt prost c-am adoptat-o pentru a le face fata celor avansati. Acest gest mi-a rapit din placerea jocului.
                    Asta e momentul in care anunti ca organizezi un turneu in care cei care au nemultumiri asemanatoare vor fi satisfacuti. Succes!

                    Comentariu


                    • #60
                      Cu siguranta nu placerea jocului indeamna un jucator de tenis sa apeleze la mirajul ierbii. Dimpotriva, as spune chiar placerea de a omori jocul in favoarea propriului rezultat. Bineinteles, aici nu includ aparatorii adevarati, care au un joc extrem de spectaculos. Si oricum, la nivelul amatorilor, nici chiar cu iarba nu faci fata unui "avansat" (desi e foarte vaga ideea asta). Poate il soliciti mai mult, dar fata nu-i faci. Unuia ca mine, care nu prea are ocazia sa se antreneze cu ierbari, da, ii faci fata.
                      Eu propun, ca daca tot doriti sa jucati "de la egal la egal", incercati sa organizati un turneu doar a ierbarilor amatori. Acolo va puteti masura cu adevarat maiestria si 'toxicitatea' ierburilor.
                      Ultima editare de benimiron; 03.oct.2011, 21:01.

                      Comentariu


                      • #61
                        Intreb si eu inca odata pe domnul Tudor.La un memorial al unui personaj din istoria tenisului de masa al Romaniei si mai ales al Clujului, ne egalat pina in ziua de astazi in cartea recordurilor, de ce jumatate dintre jucatorii amatori sau retras in spate sau au iesit afara la o tigara?
                        Eu cred ca acesti oameni habar nu au de tenis de masă si nu stiu istoria lui Paneth Farkas.Toti invitatii m-au intrebat la sfirsit de ce au facut acel gest sau pasul inapoi.Chiar doresc sa ma intilnesc cu tine in Cluj ca sa-ti dau si o carte Paleta si Planeta si sa mai schimbam niste vorbe.

                        Comentariu


                        • #62
                          Shuni, nu stiu daca am inteles bine. Dar la un moment dat, prezentatorul evenimentului, a cerut ca audienta sa sa retraga putin, in spatele mesei de tenis. Nu stiu daca la asta te referi, sau la faptul ca multi se plimbau si povesteau prin sala (sau afara la tigara, cum zici tu)

                          Comentariu


                          • #63
                            Nu la asta se refera. Omagierea lui Paneth Farkas a durat aproximativ 30 de minute. Dupa aproximativ 20 o parte dintre participanti s-au retras in tribuna si au inceput sa discute pe un ton suficient de ridicat incat sa deranjeze.


                            In legatura cu "patriotismul" si istoria locala ... avand in vedere ca multi dintre participanti au prins vechiul sistem, eu cred ca ar trebui sa fie constienti de faptul ca istoria nu este o materia inutila, doar buna de bagat pe gat la bac. Iar Paneth Farkas isi are locul sau in istoria tenisului de masa atat romanesc cat si mondial. Poate ar fi cazul ca unii sa stea cu 10 minute mai putin pe forum, dar in acele minute sa citeasca un pic de istorie.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #64
                              Haideti sa tundem iarba!!!! Ne chinuim sa jucam cu fețe lisa si vine un ierbar si ne da la temelie, te trimite iar de unde ai inceput.
                              Tenergy 05M.MazeTenergy 64

                              Comentariu


                              • #65
                                Cred ca ce era de spus s-a spus...mai bine,mai rau..propun celui care a deschis acest topic sa-l si inchida.Discutiile despre iarba se pot purta la sectiunea "Antrenamente"sau Regulamente,cele referitoare la schimbarea sist de joc se pot purta la "Regulament Amatur"
                                of all the things i lost i miss my mind the most

                                Comentariu


                                • #66
                                  nu la prezentator ma refer,cristi a spus bine ce a spus circa adica dupa vreo 20 min lumea se plimba in sala si vorbea intr-un ton un pic ridicat.mersi tuturor care au fost alaturi de asociatie care m-au ajutat pentru organizarea memorialului.
                                  MULTUMESC

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    poate ca da,poate ca nu..
                                    Se pare ca multora dintre dvs.va este teama sa spune-ti lucrurilor pe nume.
                                    Parerea mea:
                                    acest tudorica(initiatorul acestui topic),considera ca si reusita in sinea lui initierea si faptul ca fost bagat in seama mai mult decat merita,cauta cuvinte vaste-nu le gaseste decat in limba lui de soparla(cu stanga linge,cu dreapta pupa..si el unde poate...)
                                    Bai Tutzgurene!
                                    ai parte de oameni super ok la Cluj,cine-n moasta te crezi sa-ti bati joc de ceea ce organizeaza ei acolo,tinand cont ca este vorba si de un memorial ?
                                    Fa-ti un memorial pentru tine(preventiv),si te asigur ca nu o sa vina nimeni!
                                    Ce ai facut tu pana acum de-ti permiti sa judeci acesti oameni si felul lor de a organiza ?..
                                    Nu ai avut unde sta jos,te-au durut picioarele..vai ,de tine sarac cu mintea,.pai unde nu-i cap,vai de picioare !
                                    cah

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      sincer cred ca exagerati in afirmatii dle vali are si dl tudor partea sa de adevar nu inteleg de ce incercati sa il ingropati sa zic asa cu alte discutii decat cele ce au deschis acest topic !! cu organizarea pot sa spun ca nu e chiar de nota 10 iar cu mancarea se poate si mai bine sau deloc !! eu afirm acete fapte din partea celor care sau exprimat in acest sens si chiar si eu am fost dezamagit de ea !!
                                      DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Paneth Farkas, cel mai mare jucator de tenis de masă al României a reusit sa scape de trei ori din m?inile nazistilor, în timpul celui de-al doilea razboi mondial. Viata sa a fost o sursa de inspiratie pentru celebrul regizor Steven Spielberg. A început sa joace ping pong pe o masa de croitorie, iar fileul era construit din lemne de foc. Astfel a început lungul drum al campionului national si mondial de tenis de masă. Aseara, ?nsa, s-a stins din viata, la vârsta de 92 de ani, las?nd în urma o viata de legenda.
                                        De-a lungul vietii, el a cucerit peste 50 de medalii de aur la tenis de masă. în 1936 a c?stigat titlul de vicecampion mondial, stabilind un record care n-a fost egalat nici pâna astazi: cea mai lunga minge jucata într-un meci - doua ore si 15 minute. în calitate de antrenor, clujeanul a adus 15 titluri mondiale si 33 europene. „Departe în viitor, oamenii vor putea sa vada o fata, sa auda o voce si sa observe o viata, pentru a asculta, ?nvata si pentru a-si aminti de-a pururi” Spielberg catre Paneth.
                                        De trei ori la rând, fostul mare sportiv a scapat din m?inile nazistilor. A fost ridicat din casa în care locuia în Cluj-Napoca si dus la Auschwitz, deoarece era evreu. „A fost luat direct din casa, cu steaua galbena în piept si dus în camion”, ne-a povestit astazi, sotia sa, Iuliana Popa. Potrivit acesteia, Farkas a fost ultimul membru al familiei de rabini Paneth. Iuliana Popa traia cu el de 22 de ani, fara a se fi casatorit vreodata oficial. „Prima sa sotie a fost ?mpuscata în lagar”, si-a mai amintit aceasta.
                                        „Am fost deportat, am fost hartuit, batut, ?nfometat. Prin ceea ce am trecut nu poate întelege decât acela care a trecut prin asemenea trairi. (...) Evadari, arestari, asa am tinut-o pâna în 1945, când am ajuns din nou la Budapesta, dormeam în casa scarilor, ma ascundeam, ca sa nu mor de foame scotoceam în gunoi...”, povestea marele maestru al ping pongului într-un interviu acordat, în 1990, unei reviste maghiare.
                                        Steven Spielberg, marele regizor american, i-a trimis o scrisoare de multumire în urma cu zece ani, dupa ce Farkas Paneth a fost de acord sa-i împartaseasca prin ce a trecut.
                                        „Interviul Dumneavoastra va fi pastrat cu grija ca o parte importanta a celei mai importante colectii de marturii constituite vreodata. Departe în viitor, oamenii vor putea sa vada o fata, sa auda o voce si sa observe o viata, pentru a asculta, ?nvata si pentru a-si aminti de-a pururi. Va multumesc pentru nepretuita Dumneavoastra contributie si pentru generozitatea Dumneavoastra”, a scris Spielberg.
                                        Paneth este unul dintre putinii clujeni care figureaza în Cartea Recordurilor, dupa ce în 1936 a luat parte la un schimb de mingi ce a durat nu mai putin de doua ore si 15 minute! Meciul l-a disputat în fata polonezului Alois Erlich, în cadrul Campionatului Mondial de la Praga.
                                        Dupa razboi, deoarece casa în care traia a fost nationalizata, sportivul a pus o conditie guvernului de atunci înainte de un meci important cu China. „Daca ?i bat pe chinezi, îmi dati înapoi casa”, au fost cuvintele sportivului. Potrivit concubinei acestuia, i-a batut, iar Paneth si-a primit înapoi casa în care a trait pâna azi.
                                        Sursa ziarul Adevarul, in rest se spun vorbe prea grele in topicul acesta pentru niste oameni care au anumite pretentii.
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Daniel esti mare .
                                          Cine nu stie sa-si respecte inaintasi [valorile].......?

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                            Stimati colegi,

                                            Bucurati-va de acest sport minunat care este tenisul de masa.
                                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                            FH: Tenergy 05 FX
                                            BH: Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Stimati colegi!
                                              De la punctul de vedere exprimat de dl Precup pana la cel subliniat cu aplauze(subscriu si eu)de catre dl Ursulean toti au dreptate , cel putin intr-unul din punctele expuse!!!Acesta este rolul forumului,expunerea unui punct de vedere!
                                              Difera insa modul de exprimare al fiecaruia,si nu neaparat datorita faptului ca au mai mult sau mai putina dreptate!
                                              Inteleg foarte bine frustrarile primului dar va asigur stimate coleg ca nu sunteti singurul care a suferit astfel de tratament in acest circuit(stiu si eu cate ceva!!si ,cred, inca multi altii),si nu v-o spun ca o consolare.Veti constata ca nu exista oameni perfecti dar o pasiune comuna poate sa ne apropie pe multi dintre noi:veti "simti" ca nu exista turneu perfect dar ca parerile noastre exprimate in mod decent pe forum pot contribui la imbunatatirea urmatorului turneu;veti fi de acord ca numai si numai pregatirea va face diferenta intre competitori si nu varsta!
                                              I love table tennis !

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                eu cred ca disputele acestea vor fi tot timpul pe forum....problema e ca pasionatii de pingpong sunt din ce in ce mai multi in romania si fac parte din ce in ce mai multe categorii sociale si de varsta. daca cititi poeziile mele veti intelege mai bine ce spun si in continuare: NICIODATA, NICI UN ORGANIZATOR DE TURNEU AMATUR, SUB NICI O FORMA, nu va putea multumi pe toata lumea. iar daca vreti intr-adevar sa rezolvati odata pentru totdeauna aceasta problema, faceti ce spuneam eu odata in alt topic tot aici pe forumul acesta: taiati toate premiile de la aceste turnee, nu mai oferiti mancare si racoritoare, dar faceti o invitatie ferma doritorilor sa ramana dupa turneu la o noapte alba cu bere, mici si ce o mai fi si cu ce mai aduce fiecare. ceea ce va deranjeaza pe dumneavoastra domnilor AMATURISTI e ideea de CONCURS in sine! cand veti reusi sa eliminati ideea aceasta din orice discurs si demers legat de activitatile AMATUR, veti fi rezolvat problema si veti fi evitat pentru totdeauna si discutiile uneori „neortodoxe”...
                                                domnule tudor, pe mine m-a caftit cu 11-0 la un turneu domnul antal denes!!! desi eu nu stiu nici macar un serviciu de doamne-ajuta sa dau, iar domnul denes avea si „iarba”, eu in momentul asta il consider pe acest om cel mai simpatic si demn de tot respectul meu amaturist si imi doresc ca si el sa ma considere unul din prietenii sai. ma intereseaza foarte putin sau chiar deloc daca domnul denes a castigat in ziua respectiva titlul sau nu sau daca e sau nu openist sau profesionist...treaba lui!

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Dragi forumisti,
                                                  Va multumesc pentru contributiile aduse la aceasta discutie, indiferent cat de critice v-au fost luarile de pozitie. Cand sunt constructive, criticile pot duce doar la progres.
                                                  Am gresit scriind la cald. Daca asteptam macar o zi cu siguranta aveam un alt ton, care ar fi dus la o mai buna interpretare a mesajului.
                                                  Reformulez acum ideile, cu speranta ca vor fi interpretate corect.
                                                  Cred ca in majoritatea domeniilor de activitate nivelul de expertiza e impartit in categoriile
                                                  - Incepator
                                                  - Mediu
                                                  - Avansat
                                                  Consider ca si in tenisul de masa e util sa folosim aceasta grupare. La toate turneele la care-am participat pana acum am constatat lipsa unei grupe in care sa se simta bine si incepatorii. Doar masochistii suspina de placere cand iau batai epocale.
                                                  Propunerea mea era simpla si de bun simt. O impartire in categoriile propuse de mine ar putea permite o crestere treptata a nivelului de joc, dupa posibilitatile financiare si de timp ale majoritatii participantilor la turnee.
                                                  Categoriile sunt:
                                                  A) Incepatori si medii
                                                  B) Medii si avansati
                                                  C) Avansati
                                                  Nu pot intelege ce placere gasesc unii sa castige aproape toate meciurile la scoruri astronomice, pana in finala, unde e posibil sa aiba ceva probleme. Inscrierea intr-o categorie care nu-ti ridica probleme mi se pare lipsita de fair play. Nu e prea usor sa fii cocos intr-un regat al gainilor? Unde-i spiritul de competitie?
                                                  Astfel de situatii se datoreaza exclusiv scaparilor regulamentului.
                                                  Ca jucator situat in zona incepator spre mediu nu sunt inca pregatit pentru intalniri cu jucatori avansati si as aprecia sa existe o categorie potrivita nivelului si aspiratiilor mele actuale.
                                                  Intentia mea nu a fost sa atac sau sa jignesc, dar alegand prost momentul redactarii primului mesaj se pare ca am reusit acest lucru. Imi cer scuze celor ce s-au simtit lezati.
                                                  S-auzim de bine.
                                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    desi mi-am propus sa incerc sa nu prea intervin in discutii de data asta simt ca trebuie sa zic si eu ceva...nu stiu cine e rflash dar de obicei daca bine tin minte din ce am citit in general si in trecut pe forum e la obiect si are dreptate. Discutii despre organizare vor fi intotdeauna si probabil si eu voi mai multumit sau mai putin multumit de un anumit turneu dar presupun ca asta e ceva normal. Problema e insa ca eu personal nu m-am simtit bine atunci cand se vorbea la microfon si vedeam famila si pe toti oficialii de acolo probabil "putin" jenati de atmosfera care a cam degenerat. Nici eu nu l-am cunoscut pe d-l Farkas Paneth dar cred ca ptr ce a facut, si nu ma refer doar la tenis, putem sa dam dovada de mai multa rabdare.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X