Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pregatire palete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Pregatire palete

    In ultimul timp am mai invatat cate ceva de pe Forum despre combinatiile posibile dintre anumite lemne si fete.
    Totusi,poate cineva sa-mi spuna daca lemnele ce compun paletele hobby ce se gasesc in comert(tip Winner) se preteaza la combinatii cu fete profesionale(performante)?
    Cum se pot dezlipi fetele de pe aceste palete hobby fara a ramane buretele pe lemn?(sau macar putin din burete?)A mai incercat cineva sa dea fetele" originale"jos ca sa lipeasca alte fete mai bune(profi)?
    Eu,din nefericire,ma chinui de cateva zile sa dau buretele jos de pe un asemenea lemn si nu reusesc fara a ma enerva la culme!!!!!
    I love table tennis !

  • #2
    Rabdarea e o virtute. Nu ai cum sa dai o fata jos de pe o paleta hobby si sa nu ramana buretele pe lemn...asa ca iti trebuie rabdare si eventual un solvent cu care sa dai pe buretele respectiv ca sa il inmoi si sa il poti da jos mai usor. (toluen, parafina etc.)
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #3
      Poate acetona? Oricum banuiesc ca nu mai folositi fetele respective... Faceti o incercare
      Fh: Rakza X
      Blade: Bty Innerforce ULC
      Bh: Rakza X Soft

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Gabriel91 Vezi post
        Poate acetona? Oricum banuiesc ca nu mai folositi fetele respective... Faceti o incercare
        Acetona este un solvent care se evapora foarte repede.Prerea mea cel mai bun ar fi un diluant nitro,este destul de tare si nu se evapora asa repede.

        Comentariu


        • #5
          sal..eu mi-am facut o astfel de paleta...am folosit diestone pt curatatul buretelui....e un derivat al acetonei.A iesit lemnul ca nou,e un donic de kaufland si am pus 2 fete de la 729 friendship,si anume geo spin tacky 2,2 mm si super fx de 2 mm,si merge super bine.......dar mai intai poti sa testezi lemnul cu o minge si vezi cum sare din lemn,si compara-l cu alt lemn de firma si vezi daca se incadreaza in cerintele tale....poti folosi acetona si o carpa aspra alba neaparat sa nu iti patezi paleta...bafta
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            Dar smirghelul ce are? Rupeti cat puteti si restul dati joc cu smirghel. Cautati si un tub de fixativ spray si dati apoi pe lemn. Daca dati prea mult nu e problema. Tot cu smirghel se rezolva!
            Stiu ca pare o gluma dar e solutie testata. Iar fixativul va scapa de desprinderea aschiilor la dezlipirea fetelor de pe lemn. In plus, coafura rezista!
            Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

            Comentariu


            • #7
              aceste fete se pot da jos pe langa smirgel si acetona cu o masina de slefuit sau cu sprei pt dezlipira feteleo de la dl tibi!
              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

              Comentariu


              • #8
                .... eu stiu pe cineva care a folosit un asa lemn, cu fezte profesionale,,, dar tot timplul trebuia sa relipeasca feztele,,, cadeau foarte repede feztele de pe lemnul acela... scuze.. tu faci cum vrei....
                dar nu cred ca merita efortul... asta depinde de bugetul tau... sunt lemne bune intre 50 ron si 100... noroc...

                Comentariu


                • #9
                  Wauo!Am reusit sa curat lemnul de tot,a iesit fain dupa ce l-am si luat frumos cu smirghelul un pic!Am pus niste fete Bryce, lipite cu solutia primita de la Rares(mi-a zis ca e pe baza de apa),ultimele picaturi,...... merge de minune!!
                  Multumesc pentru sfaturi!
                  I love table tennis !

                  Comentariu


                  • #10
                    cumpara un DONIC VARIO spray, pulverizezi de doua ori pe suprafata lasi 10-15 min. Apoi te apuci de treaba. Era sa uit, cumpara-ti si lac. Spor la treaba. Eu am facut pentru un prieten acest lucru si a mers, am dezlipit fetele de pe un HANOI.
                    FH: GoldArc 8, 2.1
                    STIGA XU XIN
                    BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X