Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tehnica cu long-pips (iarba)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Pai daca o sa mearga topicul spre materiale permise in Amatur, sigur se va intampla asa deja sunt doua topicuri pe tema aceea...
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #27
      SUPER MECI EU ZIC CA DACA VOR FI MECIURi SAEMANATOARE MACAR 15 % IN AMATOUR ATUNCI DA ! POTI spune ca se joaca tenis de masă si ca ierbari sar transforma in aparatori si ar fi un mic spectacol intre un atacant si un aparator ! in orice caz acest filmulet este super !parca ar juca doi supraoameni!
      DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

      Comentariu


      • #28

        Tehnica lui Joo Se Hyuk din alt unghi
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #29
          Genial! Filmarea din unghiul acesta e cel mai frumos schimb de mingi vazut de mine vreodata!
          Blade-Darker speed 90
          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
          Bh- Testing

          Comentariu


          • #30
            Pentru a putea juca contra stilului defensiv, iti trebuie mii de ore de antrenament!!! Chiar si dupa aceea te mai incurci fara sa-ti dai seama!!! Asa ca recomandat este cat mai mult joc la masa, bineanteles de antrenament cu un jucator cu iarba si altul cu anti-spin!!
            ---------- Post added 23-Nov-2011 at 21:16 ----------
            Si eu care joc aproape zilnic ma mai incurc in cate o iarba!!!
            Blade - Timo Boll ZLF - OFF
            FH - Xiom Sigma II Pro
            BH- Xiom Sigma II Pro

            Comentariu


            • #31
              Excelent filmuletul de mai sus. Prin comparatie, am remarcat ca ierbarii locali (ma refer doar la liga judeteana, nu la Amatur) stau mult mai aproape de masa si executa foarte rar un chop ca la carte, doar taieturi scurte. Ar fi foarte interesant sa joc cu un chopper cu miscare completa.
              Jun Mizutani
              Tenergy 05 FX

              Comentariu


              • #32
                e normal sa stam mai aproape de masa, ca la nivelul nostru mingile primite is de multe ori lente si inalte si pot fi atacate chiar si cu iarba...iar cand stai aproape de masa nu poti da chop de ala cu miscare ampla a mainii...ca nu e timp si probabil dau si cu capul de masa
                tibhar def plus jumulita
                gambler reflectoid 1,0
                dawei 388 D-1 ox

                Comentariu


                • #33
                  Am dat de ceva foarte interesant si instructiv, aici este prezentat modul de executie a loviturilor de baza la jocul cu iarba.http://www.longpips.com/index.php?op...d=53&Itemid=55
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #34
                    Foarte interesant d-l Laky!!
                    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                    FH - Xiom Sigma II Pro
                    BH- Xiom Sigma II Pro

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de end-er Vezi post
                      Excelent filmuletul de mai sus. Prin comparatie, am remarcat ca ierbarii locali (ma refer doar la liga judeteana, nu la Amatur) stau mult mai aproape de masa si executa foarte rar un chop ca la carte, doar taieturi scurte. Ar fi foarte interesant sa joc cu un chopper cu miscare completa.
                      Blocul langa masa si apararea clasica sunt doua stiluri diferite de joc. Primul stil necesita mai putina miscare dar si niste reflexe sporite loviturile tipice sunt blocul scurt executat din drop si bloc chopul. Apararea clasica presupune o mobilitate sporita, chopuri adanci si energice, acoperirea unor spatii mai mari . Avantajul este ca la doi metrii de masa topspinul adversarului devine mai previzibil si efectul mingii e mai mic. Aceste doua stiluri total diferite necesita si materiale diferite.Simplificand lucrurile, fetele OX, foarte lente si "foarte friction less" sunt pentru jocul de langa masa, cele cu burete, capabile sa genereze spin, sunt pentru apararea clasica departe de masa. Exista insa si interferente de stiluri, dar aici e putin mai complicat de explicat.
                      Deci ierbarul care pare sa "leneveasca si doar pune paleta asa in scarba",de fapt sta incordat la maxim pentru a anticipa cu o fractiune de secunda atacul adversarului si al bloca printr-un reflex demn de un portar de hochei.
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #36
                        care este cea mai buna fata pt aparare clasica?! multumesc!!
                        DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                        Comentariu


                        • #37
                          Daca ne uitam la aparatorii clasici care joaca la nivel inalt, gasim BTY Feint Long II si III, Tibhar Grass Dtecs, TSP Curl P1-R, Joola Octopus.
                          Sunt sigur ca mai sunt si altele.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #38
                            dar de btf ortodox ce ziceti?
                            DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                            Comentariu


                            • #39
                              Orthodox este o fata pentru cei care joaca in stilul vechi - este o fata pentru stilul hardbat. Fara burete, zimti medii-mari, spinul produs - minim.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #40
                                "am remarcat ca ierbarii locali (ma refer doar la liga judeteana, nu la Amatur) stau mult mai aproape de masa si executa foarte rar un chop ca la carte, doar taieturi scurte. Ar fi foarte interesant sa joc cu un chopper cu miscare completa. "

                                eu nu cred ca lui Joo ii place sa alerge ca un caine in toate partile la 5m de masa
                                cred ca este fortat
                                in sensul in care asta este tehnica contra atacantilor buni
                                cred ca nici un aparator nu pleaca de langa masa daca nu are cine sa-l forteze
                                daca un aparator sta la masa si atacantul il omoara e fortat sa se departeze ca sa-i scoata mingiile
                                daca nu, se apara lejer de pe masa si asta este

                                Comentariu


                                • #41
                                  Domnilor, daca nu jucati des cu acest soft denumit iarba, nu ai nici o sansa in competitie, mai bine zis in amatur!!! Eu recomand celor care vor sa invete loviturile contra ierbii, sa faca cateva antrenamente cu acest soft, ca sa pota deprinde sau perfecta loviturile dificile care se intorc de la acesti jucatori denumiti "ierbari". Si eu m-am antrenat si ma antrenez cu un asa denumit- ierbar, am capatat ceva experienta, dar nu excelez cu toate ca joc destul de des, asa ca trebuie sa faci multe ore de antrenament ca sa poti invinge un asemenea jucator!!! Unii se dau mari si tari ca stiu, ca pot ca..., dar nimeni nu s-a nascut invatat, iar totul se deprinde numai prin munca-antrenament!!! Succes si voua!!
                                  Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                  FH - Xiom Sigma II Pro
                                  BH- Xiom Sigma II Pro

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de danr Vezi post
                                    "am remarcat ca ierbarii locali (ma refer doar la liga judeteana, nu la Amatur) stau mult mai aproape de masa si executa foarte rar un chop ca la carte, doar taieturi scurte. Ar fi foarte interesant sa joc cu un chopper cu miscare completa. "

                                    eu nu cred ca lui Joo ii place sa alerge ca un caine in toate partile la 5m de masa
                                    cred ca este fortat
                                    in sensul in care asta este tehnica contra atacantilor buni
                                    cred ca nici un aparator nu pleaca de langa masa daca nu are cine sa-l forteze
                                    daca un aparator sta la masa si atacantul il omoara e fortat sa se departeze ca sa-i scoata mingiile
                                    daca nu, se apara lejer de pe masa si asta este
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Eu zic ca doar aici e in elementul sau! Pentru a executa acele chopuri energice, ai nevoie de spatiu de manevra. In plus cu cat esti mai departe de masa, mingea adversarului isi pierde mai mult din efect devenind mai controlabila. Bineinteles ca pentru acoperirea spatiului de joc ai nevoie de o conditie fizica deosebita, de care insa Joo inca nu duce lipsa. Deci tipul de aparator clasic va sta intotdeauna departe de masa, apropiindu-se doar atunci cand poate contraataca.
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Joo nu este aparator clasic este aparator modern

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Ceea ce-l face modern, e faptul ca are un joc mai agresiv, folosind des contraatacul. Dar faza de aparare, cu mingi puternic taiate, departe de masa, o joaca in cel mai pur stil clasic!
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            in tot cazul eu mias dori sa pot apara ca el macar 20 la suta !
                                            DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Cine e vedeta ultimelor posturi? Joo Se Hyuk sau Joo de pe forum?
                                              Jun Mizutani
                                              Tenergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                e vreo diferenta?
                                                tibhar def plus jumulita
                                                gambler reflectoid 1,0
                                                dawei 388 D-1 ox

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de Joo Vezi post
                                                  e vreo diferenta?
                                                  Eu zic ca difera in primul rand la dimensiunea ochilor...
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu


                                                  • #50

                                                    ---------- Post added 06-Jan-2012 at 00:27 ----------
                                                    trebuie sa antreb si eu pe cei care au jucat sau joaca cu halmark original ox care sunt avantajele sau sa zic asa punctele forte si minusurile ? merge la chop blok push ?? este diferenta mare intre rosu si negru ?multumesc!
                                                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X