Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri modificare regulament 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri modificare regulament 2012

    O data cu turneul de la Topoloveni am pasit pe ultima linie dreapta din acest an.
    Pentru a pregati din timp regulamentul de anul viitor, va rog sa interveniti cu propuneri pe care le vom discuta si vom incerca sa le aplicam in 2012.
    Am rugamintea ca mesajele sa fie cat mai scurte si clare (daca se poate cate o propunere intr-un mesaj) , astel incat sa fie usor de inteles si de discutat.
    Va multumesc.

  • #2
    Bun gasit.
    Eu am o propunere legata termenul limita de inscriere la fiecare turneu, respectiv inceperea turneului in sine.
    Concret: inscrierile la un turneu anuntat pe forum sa se incheie cu o seara inainte la ora 18:00. De exemplu daca la data de 15.oct. ora 9:30 este anuntat turneu undeva, inscrierile sa se faca pe forum sau telefonic pana in data de 14 oct. ora 18:00. La ora 18 sa se inceapa alcatuirea grupelor, iar in seara respectiva sa se posteze pe forum grupele. Astfel la ora 9:30, asa cum a fost anuntat, se poate da startul la turneu.
    Probleme care ar putea aparea:
    Ce se intampla daca cineva ignora termenul limita si vine neinscris la turneu? Nu va participa. Cu siguranta, data viitoare nu va ignora acel termen limita.
    Ce se intampla daca cineva care este inscris, renunta fara a anunta acest lucru inainte? Daca e repartizat deja la turneu intr-o grupa si nu se prezinta, va pierde la masa verde (0-3) toate meciurile din grupa. Plus va fi anuntat si pe forum ca fiind neserios. Cu siguranta, data viitoare va privi cu mai multa seriozitate anuntul de pe forum.
    Cred ca procedandu-se astfel, se va face economie de timp, si se va manifesta mai mult respect fata de jucatorii care sunt punctali (desi probabil vin de la distanta).
    Mult succes

    Comentariu


    • #3
      Trebuie sa analizam daca vreo unul din sistemele noi de desfasurare a turneelor experimentate anul acesta s-a dovedit viabil.Cel de la Botoșani cu siguranta nu(participare simultana).Rog pe cei care posteaza aici sa se documenteze cat de cat din topicurile cu discutii similare pentru a nu se relua discutii inutile asupra unor subiecte lamurite intrucatva. (vezi postul de mai sus)
      of all the things i lost i miss my mind the most

      Comentariu


      • #4
        - Cotizatia amatur- 1 leu (sau 2 lei la A, A+), platiti la fiecare participare,
        mai usor de suportat / gestionat decat sistemul actual cu 10 lei anual platiti la prima participare.
        Daca nu se vireaza banii nu se prelucreaza rezultatele concursului in clasament.
        Usureaza munca organizatorilor la inscrierea in concurs.
        Nu mai descurajeaza debutantii in amatur. Oricum, se vireaza foarte putini bani in a doua jumatate a anului.
        Cred ca Sorin poate aduce cele mai pertinente observatii la aceasta propunere.
        Si domnul Dan poate ajuta, daca face o statistica- participari singulare * 1leu >= participanti anuali * 10 lei.
        Mersi de rabdare.
        TsE

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de anomis Vezi post
          Bun gasit.
          Eu am o propunere legata termenul limita de inscriere la fiecare turneu, respectiv inceperea turneului in sine.
          Concret: inscrierile la un turneu anuntat pe forum sa se incheie cu o seara inainte la ora 18:00. De exemplu daca la data de 15.oct. ora 9:30 este anuntat turneu undeva, inscrierile sa se faca pe forum sau telefonic pana in data de 14 oct. ora 18:00. La ora 18 sa se inceapa alcatuirea grupelor, iar in seara respectiva sa se posteze pe forum grupele. Astfel la ora 9:30, asa cum a fost anuntat, se poate da startul la turneu.
          Probleme care ar putea aparea:

          Ce se intampla daca cineva ignora termenul limita si vine neinscris la turneu? Nu va participa. Cu siguranta, data viitoare nu va ignora acel termen limita.
          Ce se intampla daca cineva care este inscris, renunta fara a anunta acest lucru inainte? Daca e repartizat deja la turneu intr-o grupa si nu se prezinta, va pierde la masa verde (0-3) toate meciurile din grupa. Plus va fi anuntat si pe forum ca fiind neserios. Cu siguranta, data viitoare va privi cu mai multa seriozitate anuntul de pe forum.
          Cred ca procedandu-se astfel, se va face economie de timp, si se va manifesta mai mult respect fata de jucatorii care sunt punctali (desi probabil vin de la distanta).
          Mult succes
          Desi eu cred ca o astfel de propunere ar rezolva multe dintre problemele legate de organizarea turneelor, din pacate vor fi destul de multi cei care vor fi nedreptatiti de acest sistem. Ritmul vietii in Romania este destul de agitat si imprevizibil, iar impunerea unor astfel de restrictii nu cred ca ar fi foarte utila pentru dezvoltarea Amaturului. In plus sunt destul de multi cei care nu au acces la net in orice moment, daca de exemplu afla vineri la pranz ca pot participa, dar nu sunt langa un calculator pana noaptea ce vina au ei ?

          In plus pot aparea situatii complet incorecte pentru participantii de buna credinta .... daca de exemplu dintr-o grupa de 4 nu se prezinta 2 ? Automat cei 2 se califica mai departe, fara nici un merit. Chiar daca lipseste 1 singur concurent dintr-o grupa, automat cei din grupa respectiva vor avea un mare avantaj fata de restul concurentilor, adica un meci castigat cu 3-0. Cum te-ai simti tu daca cineva mult mai slab decat tine s-ar califica deoarece adversarul nu s-a prezentat (poate chiar a avut un motiv intemeiat pentru care nu a mai ajuns la concurs), iar tu ai fi eliminat ??
          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

          Comentariu


          • #6
            Propuneri:
            1. sa nu se mai acorde puncte suplimentare pentru deplasare si organizare
            2. sa precizam ca "dubla" este regulamentara (aia cand mingea atinge degetul si paleta simultan)
            3. sa mai schimbam cate ceva pe la grile astfel incat departajarea sa fie mai evidenta - acolo prin zona 9-32 ar fi probleme
            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              1.Jucatorii care au trecut de 50 ani,sa-si aleaga singuri la ce categorie sa joace,INDIFERENT de situatia la zi din clasamentul amatur.
              2.Daca un jucator anunta inaintea inceperii unui turneu sa nu fie punctat in clasament,atunci vointa lui sa fie respectata.
              3.Sa se ia masuri concrete impotriva celor care nu-si platesc pana la sfarsitul anului cotizatia de 10 ron .La inscrierea in primul concurs de inceput de an,sa-i fie incasata si cotizatia amatur.Daca nu are,sa faca bine sa imprumute banii respectivi si apoi sa fie inscris la joc.
              4.Sa fie obligatorie o tinuta de joc(adidasi,tenisi-sort,pantalon de trening-tricou,bluza de sport.).Vezi FANE STEFAN-CLUJ.(A nu se intelege ca am ceva anume cu el,dar la un concurs trebuie respectata o anumita tinuta decenta).
              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

              Comentariu


              • #8
                Nu am propuneri de modificare majore, ci doar mici ajustari.
                1. Cred ca, pentru a evita pe viitor discutiile care au aparut pe parcursul anului acesta despre modul de constructie a grupelor, respectiv a tabloului de eliminatoriu, ar trebui specificat modul in care se realizeaza aceasta (eventual intr-o anexa a regulamentului), avand ca exemplu un turneu cu 6-8-10-12 grupe si un tabel de 64, 48, 32, 24, 16.
                2. La punctul 3.1.3 din Regulament, obs. 2 este anulata. Ea prevedea ca jucatorii de divizii superioare sa nu poata juca in Amatur decat dupa 2 ani de pauza. Obs. 3 specifica:
                "Participantii legitimati in divizia B care promoveaza cu echipa in divizia A, sau care se transfera in timpul anului la o echipa de divizia A, pot participa cu drepturi depline la turneele AmatuR pana la incheierea circuitului (turneul final). Revenirea lor in circuit ca legitimati va fi posibila doar dupa incetarea activitatii in divizia superioara." . Cred ca ar trebui specificata clar daca revenirea se face imediat sau dupa un timp si daca este vorba de un timp, care este acesta.
                3. La punctul 6.1 se specifica: "cu aprobarea coordonatorilor circuitului." Trebuie specificat care sunt acesti coordonatori - un loc unde se publica si se aduce la zi lista coordonatorilor. De asemenea, formularea este ambigua, intrucat nu este clar daca toti coordonatorii trebuie sa aprobe, sau numai unul dintre ei sau numai o parte.
                4. La punctul 9.1: "Tricoul, sortul, fusta pot avea orice culoare, cu conditia sa difere in culoarea de baza de culoarea mingii." Si daca nu difera ce se intampla?
                5. Daca se doreste schimbarea modului de calcul pentru clasament, acum ar fi momentul potrivit. S-a mai discutat posibilitatea introducerii unui sistem de punctare in care sa se evidentieze o victorie la un jucator mai bine clasat. Exista un sistem usor de manevrat care sa ofere un bonus pentru jucatorii care castiga la un jucator mai bine clasat si o penalizare pentru cei care pierd la un jucator mai prost clasat? Eu nu sunt deloc in tema, dar mi-ar placea sa se poata folosi un asemenea sistem. Daca este nevoie de ajutor pentru centralizarea datelor, pot sa particip si eu.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  La Open:
                  Pentru sistemul cu grupe de recalificare, propun sa se renunte la Grupele Superioare, sa trecem direct la faza eliminatoriilor, primul clasat din grupa inferioara sa aiba "bye", urmand sa intre dupa primul tur eliminatoriu.

                  Comentariu


                  • #10
                    Referitor la distribuirea grupelor la mesele de joc:
                    - sa se gaseasca un sistem cat mai echitabil si ma gandesc aici la situația in care la un turneu exista si mese care nu sunt omologate ITTF.. Se intampla ca unii jucatori sa nimereasca pe aceeasi masa de proasta calitate si in inferioare si in superioare. In fazele superioare nr. meselor necesare este mai mic si dupa ce ai jucat 10 meciuri pe o bucata de placaj ai un mare handicap cand treci la o masa buna. (Eu am patit-o la Reghin si cred ca mai sunt si altii care au patit-o). Toti platim aceeasi taxa de concurs si meritam conditii egale.Deci grupa superioara sa treaca de fiecare data la alta masa atunci cand nr grupelor superioare este identic cu nr. grupelor inferioare.
                    - organizatorii sa fie obligati sa ofere mingi de 3* la fiecare masa. (mie mi s-a intamplat sa fiu refuzat de adversarul meu cand am solicitat sa jucam cu Nittaku*** in loc de Donic Coach , ovala si uzata, oferita de organizatori pe motiv ca ”nu e mingea oficiala de la masa”)
                    Hurricane III (by Nittaku)
                    Jun Mizutani ZLC
                    Nittaku Hammond Z2

                    Comentariu


                    • #11
                      Fetele neomologate ITTF sa fie total interzise. La orice competitie din afara tarii acestea nu se mai folosesc. AMATURUL daca se respecta( precum si participantii) atunci trebuie sa respecte regulamentele sportive.

                      Comentariu


                      • #12
                        COMPLETARE LA #7.
                        5.Sa fie admisi la masa de joc,numai acei jucatori care folosesc fete aprobate ITTF.Aici fara a face aluzie la ;IERBARI;.
                        6.Propun redefinirea conceptului de OPEN.OPEN=jucatori ACTIVI legitimati+FOSTI jucatori legitimati.La aceasta categorie sa fie primiti si jucatorii PUR AMATORI care isi exprima dorinta sa joace la aceasta categorie.Sectiunea AMATORI =Toti jucatorii din tara care N-AU FOST LEGITIMATI VREODATA la FRTM.
                        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                        Comentariu


                        • #13
                          A
                          Propun organizatorilor sa ia in calcul reducerea costurilor la turnee pt a putea scadea taxa de inscriere.Cateva modalitati;
                          1.Sa se ofere doar niste gustari frugale ,o cafea si o apa{la sticla sau dozator}.Sa se gaseasca la sala pliante ale unor firme de catering,pt doritori.
                          2.Sa nu se ofere mingi de joc,deoarece acestea dispar in nr mare.Sa se gaseasca in schimb de cumparat,si o stea,si trei stele,pt cei ce vor neaparat.
                          Consider ca in acest fel taxa va putea fi redusa cu 10 lei.Cel putin asa am procedat la concursurile A organizate de mine pana acum.
                          B :
                          Hai sa stabilim clar ce persoane beneficiaza de gratuitate in ceea ce priveste taxa de concurs. Imi vin in minte
                          la repezeala cateva nume:Apian, Clau,Botarca.Unul face clasamentul,unul modereaza forumul,altul tine evidenta banilor.Or mai fi si altii care muncesc pt Amatur si Forum si merita asta.Daca organizatorul vrea sa nu ia bani si altora la concursul respectiv,treaba lui.
                          C
                          Nu sunt de acord cu eliminarea punctelor de deplasare.Sistemul actual incurajeaza participare jucatorilor aflati la distante mai mari.
                          In ceea ce priveste punctele acordate organizatorilor evit sa ma pronunt deoarece sunt parte in cauza.
                          Propunerea dlui Tudor Emil cu taxa 1 leu cotiztie la fiecare concurs e interesanta.Organizatorul poate anunta la inceputul concurului ca taxa e de 25 lei,de exemplu,din care 1 leu se duce la trezorerul Sorin pt Amatur
                          Alineatul nr 2 din propunerile lui Gabi Ciobanu nu este realist.
                          In ceea ce priveste alineatul nr 4 din postul lui Cristi Cionoiu propun urmatoarele:daca sortul sau tricoul au aceeasi culoare cu mingea se vor schimba imediat in vestiar.Daca fusta are aceeasi culoare cu mingea se va da imediat jos.Daca si atunci vor fi probleme datorita culorii urmatorului articol vestimentar scos la iveala........Propun ca barbatii amaturisti sa facem de urgenta o sedinta pe messenger sa stabilim neaparat ce si cum procedam.
                          of all the things i lost i miss my mind the most

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de FlorinBN Vezi post
                            Propuneri:
                            1. sa nu se mai acorde puncte suplimentare pentru deplasare si organizare
                            2. sa precizam ca "dubla" este regulamentara (aia cand mingea atinge degetul si paleta simultan)
                            3. sa mai schimbam cate ceva pe la grile astfel incat departajarea sa fie mai evidenta - acolo prin zona 9-32 ar fi probleme
                            Pentru un clasament mai exact eu as readuce in discutie o propunere mai veche si anume folosirea sistemului dublu-knockout in eliminatorii. Acest sistem NU ar mari timpul de concurs, deoarece va folosi mesele oricum ramase libere in cursul eliminatoriilor si ar oferi o sansa in plus tuturor de a se clasa mai bine, daca au avut ghinionul sa nimereasca cu cineva foarte bun in primul tur.
                            Eu chiar cred ca ar fi mai bine sa renuntam la grupele superioare si sa jucat inferioare + recalificare urmate de dublu-knockout + meciuri de clasament.
                            Exemplu :
                            Tablou eliminatoriu de 16 : 8 jucatori intra in primul tur pe lower bracket (cei care au pierdut) si joaca intre ei; cei 4 care au pierdut, deci locurile 13-16 pot juca din nou intre ei astfel incat sa avem 15-16 si 13-14 sau inca o data intre castigatori si pierzatori si astfel fiecare are un loc foarte clar.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de rflash Vezi post
                              Desi eu cred ca o astfel de propunere ar rezolva multe dintre problemele legate de organizarea turneelor, din pacate vor fi destul de multi cei care vor fi nedreptatiti de acest sistem. Ritmul vietii in Romania este destul de agitat si imprevizibil, iar impunerea unor astfel de restrictii nu cred ca ar fi foarte utila pentru dezvoltarea Amaturului. In plus sunt destul de multi cei care nu au acces la net in orice moment, daca de exemplu afla vineri la pranz ca pot participa, dar nu sunt langa un calculator pana noaptea ce vina au ei ?
                              In plus pot aparea situatii complet incorecte pentru participantii de buna credinta .... daca de exemplu dintr-o grupa de 4 nu se prezinta 2 ? Automat cei 2 se califica mai departe, fara nici un merit. Chiar daca lipseste 1 singur concurent dintr-o grupa, automat cei din grupa respectiva vor avea un mare avantaj fata de restul concurentilor, adica un meci castigat cu 3-0. Cum te-ai simti tu daca cineva mult mai slab decat tine s-ar califica deoarece adversarul nu s-a prezentat (poate chiar a avut un motiv intemeiat pentru care nu a mai ajuns la concurs), iar tu ai fi eliminat ??
                              La prima problema, legat de conectarea la interenet: De obicei, organizatorul lasa si un numar de telefon. Daca chiar vineri la ora 16 ai aflat ca poti/nu poti participa a doua zi, il suni si il informezi.
                              In ceea ce priveste a doua problema, in cazul in care lipsesc doi, eu cred ca nu se va intampla. Sau daca se inatampla, se va intampla doar laprimul sau primele turnee. Tocmai, pentru ca astfel lumea se mai disciplineaza putin, si daca o patesc o data, a doua oara vor fi mai atenti putin.
                              Motivul pentru care am propus aceasta reglementare, este tocmai pentru a-i proteja pe cei de buna credinta (majoritatea de altfel) sa nu mai astepte 100 de oameni o ora sau mai nmult, din cauza ca altii (mai putini) nu sunt in stare sa se inescrie cu o seara inainte, si nici nu vin la turneu cu suficient timp inainte, pentru a incepe la timp concursul.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de cata_60 Vezi post
                                A
                                Propun organizatorilor sa ia in calcul reducerea costurilor la turnee pt a putea scadea taxa de inscriere.Cateva modalitati;
                                1.Sa se ofere doar niste gustari frugale ,o cafea si o apa{la sticla sau dozator}.Sa se gaseasca la sala pliante ale unor firme de catering,pt doritori.
                                2.Sa nu se ofere mingi de joc,deoarece acestea dispar in nr mare.Sa se gaseasca in schimb de cumparat,si o stea,si trei stele,pt cei ce vor neaparat.
                                Consider ca in acest fel taxa va putea fi redusa cu 10 lei.Cel putin asa am procedat la concursurile A organizate de mine pana acum.
                                ...
                                Total de acord cu mentiunea ca as renunta definitiv inclusiv la gustarile frugale (eventual se vor oferi doar daca exista sponsori). Apa ar fi suficient pentru ca si la cafea apar discutii ca unii beau, altii nu beau avem si copii care participa. In acest fel organizatorul scapa de o mare bataie de cap!
                                Legat de mingile de joc vreau doar sa spun ca la recent incheiatul concurs de la Topoloveni s-au "topit" 80 de mingi din care doar 15 s-au intors sparte. Q.E.D.!
                                O propunere concreta legata de modalitatea de punctare si clasament ar fi realizarea clasamentului pe baza de coeficienti cu ponderi. De exemplu:
                                Jucatorul are 10 participari la turnee: 4 B, 5 A si 1 A+
                                Putem stabili coeficienti de importanta a acestor turnee care sa pondereze media turneelor respective.
                                O posibila formula: 30% * media turneelor B + 40% * media turneelor A + 30%*media turneelor A+
                                E doar cu titlu de exemplu si coeficientii pot fi stabiliti oricum. Daca am sorta participantii la Open de exemplu dupa media turneelor A ar rezulta o ierarhie mult mai apropiata de clasamentul final al oricarui turneu fata de ierarhia stabilita de clasamentul Amatur!
                                www.clubarena08.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
                                  Total de acord cu mentiunea ca as renunta definitiv inclusiv la gustarile frugale (eventual se vor oferi doar daca exista sponsori). Apa ar fi suficient pentru ca si la cafea apar discutii ca unii beau, altii nu beau avem si copii care participa. In acest fel organizatorul scapa de o mare bataie de cap!
                                  corect !
                                  majoritatea participantilor , cred ca ar fi mai multumiti sa plateasca mai putin la taxa de participare si sa-si aduca mancarea de acasa...si organizatorii au destule alte treburi de facut...decat sa pregateasca ceva mancare , si oricum nu poate multumii pe toti...
                                  foarte bine fara mancare , apa e strict necesar, ... mancare numai daca sunt sponsori...altfel(repet)fiecare isi aduce dupa gustul lui...
                                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                  FH: Tenergy 05 FX
                                  BH: Tenergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Fetele neomologate ITTF sa fie total interzise. La orice competitie din afara tarii acestea nu se mai folosesc. AMATURUL daca se respecta( precum si participantii) atunci trebuie sa respecte regulamentele sportive.
                                    BTY-----Fx 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Achizitionarea unui aparat ENEZ din fondul Amatur, pentru detectarea 100% a paletelor care au fetelor lipite cu speed glue, detectarea fetelor tratate cu Booster si interzicerea folosirii acestora, la fiecare turneu Amatur. Asta pentru respectarea DE TOATA LUMEA si in TOTALITATEA lui a regulamentului ITTF referitor la materialele de joc. Pana cand aceste posibilitati tehnice de detectare a tratarii si lipirii NECONFORME REGULAMENTULUI nu sunt implementate in AMATUR, consider imorala si abuziva interzicerea ierburilor friction less! Regulamentul nu trebuie sa fie pentru unii muma si pentru altii ciuma!
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        - Introducerea unui paragraf in regulament prin care se specifica faptul ca echipamentul (paleta, vestimentatie, minge - eventual) poate fi contestat doar inainte de meci si nu dupa terminarea lui; au fost situatii in care unii jucatori s-au crezut suficient de buni incat sa castige in orice conditii, dar dupa ce au pierdut au reclamat paleta adversarului.
                                        - Organizatorii vor avea asupra lor regulamentul printat sau o conexiune la internet pentru accesarea lui on-line.
                                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de grasomega Vezi post
                                          2. La punctul 3.1.3 din Regulament, Obs. 3 specifica:
                                          "Participantii legitimati in divizia B care promoveaza cu echipa in divizia A, sau care se transfera in timpul anului la o echipa de divizia A, pot participa cu drepturi depline la turneele AmatuR pana la incheierea circuitului (turneul final). Revenirea lor in circuit ca legitimati va fi posibila doar dupa incetarea activitatii in divizia superioara." . Cred ca ar trebui specificata clar daca revenirea se face imediat sau dupa un timp si daca este vorba de un timp, care este acesta.
                                          Propunerea mea este, ca imediat dupa etapa de calificari (ce se tine in fiecare toamna), sa fie anuntati jucatorii ce au paricipat in decursul respectivului an calendaristic in turneele Amatur si au promovat in Divizia A.
                                          Practic, acestia nu vor mai putea participa in urmatorul an calendarisitc in turneele Amatur.
                                          In acest fel se va putea avea o situatie transparenta in acest sens, si totodata, le vom putea urmari rezultatelor lor si evolutiile acestora in diviziile superioare.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Sunt convins ca multe lucruri pot fi discutate si reevaluate,dar daca am incepe cu cateva dintre ele cred ca ar atinge in prima faza macar durata disputarii unui concurs cu peste 100 de jucatori,si taxa de participare,drept pentru care sunt de acord cu doua dintre propuneri expuse sau nu pe acest topic si anume:
                                            1.Sefii de grupe(inferioare cat si superioare),sa poata fi mai responsabili in sensul ca atunci cand primesc foile...sa faca o mica sedinta ,nu mai mult de 15 sec,in care sa PRECIZEZE ca daca cineva nu este la masa in termen de 2-3 min,sa piarda meciul cu 0-3,mai mult chiar,pe cat posibil sa incerce sa-i determine pe ceilalti sa ramana oarecum grupati in apropierea spatiului de joc.Am sesizat,din experienta turneelor atat ca organizator cat si ca participant ca se pierde mult,prea mult timp cu unii dintre noi cu "micile" disparitii de la mese,pierzandu-se timp,lipsa acestuia resimtindu-se spre a doua parte a concursului.
                                            2.in pretul taxei nu ar trebui sa mai apara GUSTAREA (atat de mult discutata pe numeroasele topic-uri,ce a dat nastere la atatea discutii neprincipiale de cele mai multe ori)cat si MINGIILE,deoarece se acutizeaza de la concurs la concurs disparitia lor,incet dar sigur iar organizatorii pot confirma aceasta observatie,minora la prima vedere,dar cu un potential la scaderea taxei,care poate deveni in viitorul nu prea indepartat un alt subiect de discutii,atat de binevenit unor "carcotasi sefi" de pe topic-urile forumului.
                                            BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                            FH - TENERGY 64
                                            BH - XIOM VEGA EUROPE

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Comentarii

                                              Postat în original de rflash Vezi post
                                              Exemplu :
                                              Tablou eliminatoriu de 16 : 8 jucatori intra in primul tur pe lower bracket (cei care au pierdut) si joaca intre ei; cei 4 care au pierdut, deci locurile 13-16 pot juca din nou intre ei astfel incat sa avem 15-16 si 13-14 sau inca o data intre castigatori si pierzatori si astfel fiecare are un loc foarte clar.
                                              Daca cei de pe locurile 13-16 au iesit din concurs, cred ca interesul lor pentru jocurile de clasament va fi minim si fie nu le vor disputa, fie rezultatul nu va reflecta realitatea. Oricum, cred ca nu va ajuta mult la departajarea lor.

                                              Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
                                              Legat de mingile de joc vreau doar sa spun ca la recent incheiatul concurs de la Topoloveni s-au "topit" 80 de mingi din care doar 15 s-au intors sparte. Q.E.D.!
                                              Vis-a-vis de mingi, cred ca se poate calcula ca la o masa se cheltuiesc cam 3-4 mingi in cadrul unui concurs. In functie de numarul de mese si numarul estimat de jucatori, se poate calcula o suma ce va fi inclusa in taxa de concurs. Am impresia ca nu va depasi 1 leu de jucator.

                                              Postat în original de victorache Vezi post
                                              Sunt convins ca multe lucruri pot fi discutate si reevaluate,dar daca am incepe cu cateva dintre ele cred ca ar atinge in prima faza macar durata disputarii unui concurs cu peste 100 de jucatori,si taxa de participare,drept pentru care sunt de acord cu doua dintre propuneri expuse sau nu pe acest topic si anume:
                                              1.Sefii de grupe(inferioare cat si superioare),sa poata fi mai responsabili in sensul ca atunci cand primesc foile...sa faca o mica sedinta ,nu mai mult de 15 sec,in care sa PRECIZEZE ca daca cineva nu este la masa in termen de 2-3 min,sa piarda meciul cu 0-3,mai mult chiar,pe cat posibil sa incerce sa-i determine pe ceilalti sa ramana oarecum grupati in apropierea spatiului de joc.Am sesizat,din experienta turneelor atat ca organizator cat si ca participant ca se pierde mult,prea mult timp cu unii dintre noi cu "micile" disparitii de la mese,pierzandu-se timp,lipsa acestuia resimtindu-se spre a doua parte a concursului.
                                              2.in pretul taxei nu ar trebui sa mai apara GUSTAREA (atat de mult discutata pe numeroasele topic-uri,ce a dat nastere la atatea discutii neprincipiale de cele mai multe ori)cat si MINGIILE,deoarece se acutizeaza de la concurs la concurs disparitia lor,incet dar sigur iar organizatorii pot confirma aceasta observatie,minora la prima vedere,dar cu un potential la scaderea taxei,care poate deveni in viitorul nu prea indepartat un alt subiect de discutii,atat de binevenit unor "carcotasi sefi" de pe topic-urile forumului.
                                              Ideea de la punctul 1 mi se pare prea drastica in conditiile unui concurs destinat amatorilor. Daca unul sau altul au o problema urgenta de natura fiziologica, este posibil sa se trezeasca eliminati din concurs. Oamenii bat sute de km sa joace la unele concursuri. Cred ca programarea imediata a urmatorului meci de pe foaie ar putea sa fie o solutie mult mai blanda si cel putin la fel de eficienta.
                                              La punctul 2 - deja am comentat mai sus. Ma gandesc ca se pot responsabiliza sefii de grupe pentru mingi, la fel ca si pentru foaia de concurs si pix.

                                              Altfel, sunt foarte de acord cu propunerea d-lui Catalin Cozma: "In ceea ce priveste alineatul nr 4 din postul lui Cristi Cionoiu propun urmatoarele:daca sortul sau tricoul au aceeasi culoare cu mingea se vor schimba imediat in vestiar.Daca fusta are aceeasi culoare cu mingea se va da imediat jos. Daca si atunci vor fi probleme datorita culorii urmatorului articol vestimentar scos la iveala........Propun ca barbatii amaturisti sa facem de urgenta o sedinta pe messenger sa stabilim neaparat ce si cum procedam. ", cu conditia ca persoana cu fusta sa aiba minim 18 ani. Serios vorbind, daca omul nu vrea sa-si schimbe tricoul (pentru ca nu are altul, de exemplu), regulamentul nu prevede ce se intampla. Drept urmare, nici nu poti sa faci nimic in cazul respectiv.

                                              Despre materiale: Regulamentul actual prevede obligativitatea unor fete de culori diferite, cu sigla ITTF, chiar daca nu mai sunt aprobate acum. Cred ca ar trebui mentinuta ideea si completata cu regula culorilor rosu/negru, dar nu inasprita prin interzicerea fetelor neaprobate de ITTF si interzicerea speedglue-ului. Cred ca aceasta competitie trebuie sa ramana pentru amatori si, daca si ITTF are probleme mari in a identifica pe cei care boosteaza fetele (toti o fac), Amatur va avea mari probleme cu gestionarea reclamatiilor. Ideea lui Florin Apian cu acceptarea unei contestatii doar inainte de meci, in baza regulamentului Amatur (nu ITTF) mi se pare cea mai buna idee.

                                              Scuze de postul enorm.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Fetele "interzise" sunt o falsa problema. Am mai spus-o de n ori, daca stii sa joci contra ierbii s-ar putea sa pierzi primele 2-3 meciuri la cineva care joaca cu o iarba frictionless, dar pe urma ii vei bate mai usor decat pe ierbarii clasici. Daca nu stii sa joci contra ierbii indiferent ca adversarul joaca cu o fata aprobata de IITF sau nu tot vei pierde.
                                                Cred ca singura regula in privinta fetelor trebuie sa ramana ca FH si BH sa aiba culori diferite.
                                                Si eu sunt de acord cu eliminarea pranzului, gustarii, etc, de altfel am si propus cu ceva timp in urma acest lucru. Totusi, obligatoriu trebuie rezolvata problema intarzierilor la masa de joc pentru ca este evident ca daca fiecare se va duce sa manance cand vrea si unde vrea vor aparea destule situatii cand respectivul nu este la masa cand ar trebui sa joace. Sistemul de joc experimentat la Topoloveni ar rezolva in parte acest lucru, cei care se califica direct in grupele superioare si nu mai joaca recalificari au destul timp sa manance dupa pofta inimii, dar cei care joaca recalificarile nu au aceasta posibilitate, iar cum grupele sunt de 4 jucatori nu este suficient timp intre meciuri. Comanda la firme de catering, pizzerii, fast fooduri, etc vine si ea cu problemele inerente : in primul rand daca respectivul joaca in momentul in care soseste mancare ar trebui sa desemneze pe altcineva care sa preia si sa plateasca mancarea si in al doilea rand daca mancarea ajunge chiar la inceputul meciului, iar acesta se lungeste pe parcursul a 5 seturi intre timp mancarea va fi rece si dupa cum se stie gustul nu mai e deloc la fel.
                                                Daca se pastreaza sistemul cu grupe de recalificare va trebui obligatoriu sa se noteze scorurile (pe langa un sec 3-0 sa apara si 11-6, 11-8, 11-3 de exemplu). La Topoloveni am fost foarte aproape sa ajungem intr-o situatie de egalitate perfecta intre 3 concurenti si avand in vedere abundenta de grupe de 4 sigur ne vom confrunta cat de curand cu o astfel de problema.
                                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Uite cum o sa facem:forumistii sa posteze aici orice propunere cred de cuviinta pt a imbunatati desfasurarea concursurilor noastre. Pe 1 Dec Dan sau altcineva aduna
                                                  toate propunerile,bune,rele,interesante,tampite si le ordoneaza intr-un post.Tragem la imprimanta si la turneul final din 3 Dec le discutam bucata cu bucata.Poate participa la discutie oricine a postat o propunere
                                                  Concluziile trase le vom publica ulterior .
                                                  In alta ordine de idei,propunerea mea cu masurile luate cu cei ce poarta fusta de culoarea mingii de joc este stupida.Ce ne facem daca intr-o zi vine Costin Corcoz la masa de joc imbracat cu fustita alba?
                                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X