Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

paleta defensiva

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • paleta defensiva

    Buna seara prieteni! As vrea sa fac si eu in viitorul apropiat o paleta defensiva cat mai ieftina(chinezeasca) pt taica-miu ca mai joc cu el din cand in cand si ma bate la cap ca "astea sunt palete ma, da-mi una din aia cu zimti cum erau alea chinezesti pe vremuri" . El este chopper-ist(nu ma refer la motociclist :P) convins ca sa zic asa: adica taie tot si la masa si in apropierea ei, atat cu FH cat si cu BH iar cand te-a prins in offside topspin/smash. Nu stiu ce tip de aparare este aceasta pe care o face el si nici ce tip de fete/lemn ar trebui asa ca am nevoie de ajutorul vostru.

    Eu m-am gandit sa iau LKT Instinct ca lemn, Gambler Reflectoid FH, Palio CK531A BH. Dar totusi as prefera ceva cu zimti si pe FH. Acesta fata(senvis) 729 802-40 este buna pt FH pt chop? Din cate am citit eu pe net ar fi printre cele mai bune fete cu zimti pt spin/topspin, dar nu stiu cat de buna e pt chop pt ca este o fata ofensiva. M-ar interesa sa imi faceti voi un setup cu urmatoarele: Gambler Reflectoid, 729 802-40, CTT National Pogo, Palio CK531A, Double Fish 1615. Multumesc pt ajutor!

  • #2
    Eu zic ca e foarte important sa ii pui acelasi timp de fata si pe fh si pe bh. Si ca sa fie similare cat de cat cu cele chinezesti vechi, trebuie sa fie ambele fete, sandvis. N-a dat niciodata topspin tatal tau cu zimti, si nici n-o sa dea. Dar pentru pleznite si pentru taiate sunt numai bune.
    Din cele chinezesti nu stiu ce sa iti recomand, pentru ca am jucat numai cu sandvis de la Bty, dar cauta unul din care sa sara mingea cat mai normal, nu ca din iarba.
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

    Comentariu


    • #3
      Nu tin sa fie acelasi tip de fata si pe FH si pe BH, ba din contra ar putea sa fie una mai rapida si una mai putin rapida. Pana la urma care e diferenta dintre sandvis si iarba. Din cate stiu eu sandvisul este tot o iarba cu burete mai gros si zimtii mai scurti. Intrebarea mea este daca merge pt chop!? Multam!

      Comentariu


      • #4
        Tu nu tii, insa asa ar trebui; pentru ca in loc sa se acomodeze cu 2 fete diferite, care au greutati, densitati si elasticitati diferite(de unde rezulta unghiuri de atac diferite, viteze diferite si efecte diferite), tatalui tau i-ar veni mult mai usor sa se obisnuiasca cu o singura fata. In plus paleta va fi mai echilibrata. Daca tatal tau vrea sa se puna pe antrenat serios, peste vreo 3 ani, poate o sa vrea fete diferite dar pentru moment eu zic ca fete diferite, pe paleta, l-ar incurca.
        Dupa cum am zi si mai sus, sandvisul e foarte bun pentru pleznite si taiate (chop daca vrei tu).
        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

        Comentariu


        • #5
          Pentru chinezisme bune si ieftine ia legatura aici pe forum cu RBlade. Iti face el o paleta super. Garantat.
          DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
          BH: DONIC ALLIGATOR DEF
          FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

          Comentariu


          • #6
            pai de-acolo si-a facut lista
            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

            Comentariu


            • #7
              da, de la RBlade o sa iau materialele in momentul in care ma voi hotari.

              Comentariu


              • #8
                Ma refeream sa se consulte cu RBlade pentru configuratie. Eu de cate ori l-am sunat a avut rabdare sa asculte si m-a sfatuit foarte bine. Ca urmare l-am recomandat la toti prietenii mei.
                DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
                BH: DONIC ALLIGATOR DEF
                FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

                Comentariu


                • #9
                  Poate am vazut eu prost, dar RBlade are numai un sanvis de vanzare, si anume 729 802-40. Eventual ai putea sa ii iei 1.8 pe BH si 2.0 pe FH
                  Un alt lucru pe care trebuie sa il stii e ca sandvisurile se tocesc destul de greu si ca poate fi o alternativa si cumpararea unui sandvis european/japonez SH.
                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Salutare, tatal tau juca cu zimti scurti 100%. Intrebare e daca juca cu zimti scurti cu burete sau fara (hardbat). Incearca sa afli detaliul asta si intreaba-l si daca paleta cu care juca avea capul mai mare decat paletele pe care le-a vazut la tine.
                    Daca juca fara burete ar merge o pereche de 799 OX pe un Toxic5, Toxic3 sau Instinct.
                    Daca juca cu burete, o pereche de 799, 802 (simplu, nu 40) sau chiar si 563 (zimti medii) cu burete (probabil 1.5, ca sa taie cu ele) pe un Instinct.
                    Ti-am trimis si un mp.
                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de marcbarbu Vezi post
                      Tu nu tii, insa asa ar trebui; pentru ca in loc sa se acomodeze cu 2 fete diferite, care au greutati, densitati si elasticitati diferite(de unde rezulta unghiuri de atac diferite, viteze diferite si efecte diferite), tatalui tau i-ar veni mult mai usor sa se obisnuiasca cu o singura fata. In plus paleta va fi mai echilibrata. Daca tatal tau vrea sa se puna pe antrenat serios, peste vreo 3 ani, poate o sa vrea fete diferite dar pentru moment eu zic ca fete diferite, pe paleta, l-ar incurca.
                      Dupa cum am zi si mai sus, sandvisul e foarte bun pentru pleznite si taiate (chop daca vrei tu).
                      Grr ... un pic de logica va rog.
                      Loviturile de FH si BH sunt diferite. Drept urmare chiar daca ai aceeasi fata pe FH si BH tot 2 lovituri diferite ai. Oricum pe BH se foloseste in general o fata cu un burete cu o duritate un pic mai mica, din motive evidente as zice : pe BH lovitura este mai scurta nu ai aceeasi amplitudine ca pe FH, iar un burete un pic mai moale te ajuta sa generezi extra spin & speed.
                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de rflash Vezi post
                        Grr ... un pic de logica va rog.
                        Loviturile de FH si BH sunt diferite. Drept urmare chiar daca ai aceeasi fata pe FH si BH tot 2 lovituri diferite ai. Oricum pe BH se foloseste in general o fata cu un burete cu o duritate un pic mai mica, din motive evidente as zice : pe BH lovitura este mai scurta nu ai aceeasi amplitudine ca pe FH, iar un burete un pic mai moale te ajuta sa generezi extra spin & speed.
                        Corect! Insa probabil tatal lui a jucat cu fete la fel...
                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                        Comentariu


                        • #13
                          Mai mult ca sigur ca a jucat cu sandvis cu burete in trecut dar oricum asta nu conteaza pt ca nu juca cu profesionale, ci juca cu din astea hobby. Ma gandeam sa pun un sandvis pe FH si o iarba pe BH amandoua cu burete ca sa poata sa varieze loviturile. Oricum se va adapta deci chiar nu e musai sa fie la fel fetele...ca doar nu e incepator.

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu cred ca cea mai buna varianta este soft pe FH si short pimples pe BH ... dar ambele fete cu burete de maxim 2.0, de preferabil un 1.7-1.9.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu zic sa dai cu o iarba inainte sa-i iei iarba. Am eu un 837 taiat, il lipim pe un lemn sa vezi cum e.
                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                              Comentariu


                              • #16
                                (at)rflash Fundamentul postului meu este ca tatal sau nu a studiat nici o secunda fiecare lovitura in parte si ca joaca ca orice amator, dupa ureche. Or fi loviturile diferite dar creierul care le coordoneaza e acelasi, si se va intampla urmatorul caz: dansul va incerca sa puncteze cu lovitura pe care o stapanea cel mai bine (spre exemplu fh pentru usurarea explicatiei) in tinerete. Daca dansul a jucat cu zimti si se trezeste cu Tenergy pe FH si iarba pe BH va da constant afara cu FH si constant in fileu cu BH.
                                Mai mult, daca se obisnuieste cu tenergy si incepe sa le dea pe masa, va avea tendinta de a folosi si iarba la aceeasi viteza, si atunci nici macar in fileu nu vor mai ajunge mingile lovite cu reverul.
                                Eu si acum am momente cand uit ca am sandvis pe rever si ca nu sare asa tare ca T05 de pe fh.

                                (at)NuSeeK taiatul cu sandvis e foarte diferit de taiatul cu iarba. In plus, daca tatal tau juca de placere cand si cand, e posibil ca acum, dupa o lunga perioada de nejucat, sa fie la nivel de incepator De ce crezi tu ca am vrea noi sa te sfatuim gresit?
                                La noi la antrenamente a venit un fost profesionist care nu mai jucase de ani buni si a luat bataie. Avea lovituri foarte frumoase, juca foarte organizat, dar nu prea intrau pe masa Cu siguranta ca dupa 6 luni de antrenament nu mai pierde nici un set, dar pana atunci si-a cam furat-o
                                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  ok. multumesc de sfaturi. cred ca pana la urma o sa pun sandvis si pe FH si pe BH

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu zic ca e destul de probabil sa fi jucat cu hardbat si ca cea mai apropiata chestie este Butterfly Orthodox. Daca a jucat cu fete cu burete, atunci ceva short-pips este bun.
                                    802-40 este cam rapida fata de viteza unei palete din vechime. Aceasta era grea, cu burete gros, lent, efectul produs - minim.
                                    563 de asemenea este cam rapida. Poate 802 simpla, daca e mai lenta.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Nu e bine sa faci paleta cu 2 SP.
                                      Dar, daca vrei, am eu doua sandwich-uri SH pentru o asemenea paleta.
                                      Ti le dau ieftin.
                                      TsE

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                        Nu e bine sa faci paleta cu 2 SP.
                                        De ce, in situatia asta (deci nu in general), nu e cea mai buna varianta o paleta cu 2 SP?
                                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Am incercat eu o varianta de paleta, in scop educativ*.
                                          Am si jucat putin cu ea.
                                          Practic sunt alte miscari pentru SP, fata de iarba sau de soft.
                                          Si devii destul de previzibil cu ele.
                                          Pentru un veteran, e destul de greu sa alergi mingea tot timpul s-o lovesti unde trebuie, cum cere SP.
                                          Era un topic cu tehnica cu SP...http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...highlight=pips
                                          Vezi postarea lui Joo, la care subscriu.
                                          Fetele folosite sunt Butterfly Raystorm si Donic Baxter, pe lemn OFF- 7wood.
                                          *educativ = m-am invatat minte
                                          TsE

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Cred ca dumneavoastra ati jucat cu SP dupa ce ati jucat in prealabil cu fete lise si de aceea ati intalnit aceste probleme. Si banuiesc ca stilul dumneavoastra este si ofensiv, nu neaparat aparare. Poate ma insel, si atunci va rog sa ma corectati.
                                            In plus, nu stiu de Baxter, dar Raystormul de la Bty mie mi s-a parut foarte prost.
                                            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de marcbarbu Vezi post
                                              Cred ca dumneavoastra ati jucat cu SP dupa ce ati jucat in prealabil cu fete lise si de aceea ati intalnit aceste probleme. Si banuiesc ca stilul dumneavoastra este si ofensiv, nu neaparat aparare. Poate ma insel, si atunci va rog sa ma corectati.
                                              In plus, nu stiu de Baxter, dar Raystormul de la Bty mie mi s-a parut foarte prost.
                                              Presupunere corecta. Am aplicat SP la tras drept de pe masa. Merge, dar e obositor.
                                              Raystorm are SP aliniati transversal. Trebuie jucat altfel.
                                              TsE

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                hai ca mai rau m-ati bagat in ceata. pana la urma ce combinatie de fete imi recomandati?

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                                  Nu e bine sa faci paleta cu 2 SP.
                                                  Dar, daca vrei, am eu doua sandwich-uri SH pentru o asemenea paleta.
                                                  Ti le dau ieftin.
                                                  Off topic, scuze. Ce sanvisuri?
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X