Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum se prepara speed glue?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cum se prepara speed glue?

    Simplu ca buna ziua! Se cumpara de la pravalie prenadez de orice fel si nitrodiluant 209. Se amesteca in proportie de unu la unu, pana se obtine o solutie omogena! Verificat pe propriile fete! Lipire foarte buna, dezlipire usoara. Pretul de productie in functie de pravalie, cam 18 lei/litru de solutie preparata.Spor la treaba...
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Multumim Laky.

    Comentariu


    • #3
      Daca sunt fete de generatie noua ,care nu au nevoie de speed glue,se poate folosi totusi aceasta lipire? (ar fi vreo schimbare fata de lipici de apa?)

      Comentariu


      • #4
        Eu am un Donic Accuda S2, de vreo un an si trei luni, lipit cu speed glue, dezlipit, mutat pe fel de fel de lemne de enspeori. E intact! Daca foloseam lipici pe baza de apa, cred ca era franjuri pana acum!
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Dar unde gasim Prelandez? Nu ne puteti arata un link cu un model care se comercializeaza pe internet, sa stim ce sa cumparam cand mergem la "pravalia supermarker" ?
          Multumim!
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #6
            multumim f mult....eu toate fetele le-am lipit cu prenadez,,,dar nu stiam cu ce il pot dilua....f bun acest post ,cu aceste informatii va puteti prepara toti un f bun adeziv....lacy rulesss
            fh-xiom vega-pro 2mm
            blade--galaxy-v16
            bh-xiom omega tour--max

            Comentariu


            • #7
              f tare reteta. chiar am vazut si eu ca nu este mare diferenta intre speed-glue si prenadez si ma intrebam cat de diferite sunt ca si compozitie. Prenadez aveti aici, iar nitrodiluant 209 aici. Oricum le gasiti in comert mai mult ca sigur pe amandoua...

              Comentariu


              • #8
                Prenadezul se gaseste in mod curent la orice magazin de chimicale, la fel ca si diluantul 209.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  in cat timp se usuca pe fete si pe lemn>>?
                  DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                  Comentariu


                  • #10
                    Salut! Ma bag si eu in discutie, cu o intrebare.... Eu, de obicei, lipesc numai cu spring fresh (lipici pe baza de apa). Insa in anumite situatii, folosesc speed glue, pentru a aplatiza fetele moi si tensionate, care s-au facut aproape "covrig" gen baracuda big slam, palio blitz, palio macro era, rakza soft. Toate aceste fete, daca nu le "detensionez" un pic cu spped glue, pana cand se fac aproape plate, nu le pot lipi estetic pe lemn. Intrebarea mea este: Daca folosesc acest nitrodiluant 209, pe burete, are acelasi efect ca si toluenul, sau efectul de dilatatie rezulta in urma reactiei diluantului cu prenadezul?

                    Comentariu


                    • #11
                      functioneaza cu diluant simplu. Dar sa nu dai cantitati mari odata, ca deteriorezi fetele, diluantul fiind mult mai concentrat.
                      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                      Aristotle



                      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                      Comentariu


                      • #12
                        Esti sigur? pt ca eu citisem tot pe forum ca unii diluanti contin cam 30% toluen. deci nu prea ar da randament acesti diluanti...

                        Comentariu


                        • #13
                          cand am spus "diluant simplu", m-am referit la diluant, fara cauciuc/prelandez. Eu am folosit doar diluant auto 506, care contine 60% toluen. Nu stiu cum e cu diluantii ceilalti, dar ar trebuis a functioneze si cu ei, doar ca putin mai greu/lent.
                          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                          Aristotle



                          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                          Comentariu


                          • #14
                            Pai inseamna ca diluantul auto 506 este ceea ce imi trebuie

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Cosnic Vezi post
                              cand am spus "diluant simplu", m-am referit la diluant, fara cauciuc/prelandez.[...].
                              Priceless )
                              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                Salut! Ma bag si eu in discutie, cu o intrebare.... Eu, de obicei, lipesc numai cu spring fresh (lipici pe baza de apa). Insa in anumite situatii, folosesc speed glue, pentru a aplatiza fetele moi si tensionate, care s-au facut aproape "covrig" gen baracuda big slam, palio blitz, palio macro era, rakza soft. Toate aceste fete, daca nu le "detensionez" un pic cu spped glue, pana cand se fac aproape plate, nu le pot lipi estetic pe lemn. Intrebarea mea este: Daca folosesc acest nitrodiluant 209, pe burete, are acelasi efect ca si toluenul, sau efectul de dilatatie rezulta in urma reactiei diluantului cu prenadezul?
                                E un lucru interesant ce zici! Din observatiile mele a rezultat ca fetele iau forme de covrig atunci cand se ung puternic cu speed glue, sau sunt tunate cu buster. Atat speed glue cat si busterele maresc tensiunea in structura buretelui dilatandu-l, dar cum topsheetul nu lasa buretele sa se dilate in zona de contact, tensiunile sunt dirijate spre partea opusa, determinand acea curbare a fetei Spre deosebire de buster care determina tensiuni cvasipermanente in burete, tensiunile induse datorita efectului diluantului sunt temporare. Dupa ce acesta s-a evaporat, componenta adeziva din lipici doar fixeaza fata de lemn si nimic mai mult. Poate imi scapa ceva, dar un speed glue aplicat pe o fata curbata( deci tensionata) cum poate sa se indrepte? S-au poate imi scapa ceva?
                                Ultima editare de laky; 30.nov.2011, 14:35.
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Va scapa urmatorul lucru. Eu folosesc speed glue pentru fetele care sunt curbate spre burete, nu spre topsheet, asa cum se intampla in cazul in care folosim booster sau speed glue. Fete cu burete moale si cu un topsheet mai ferm. Gen vega euro, acuda s3, palio blitz rakza soft. Eu aceste fete nu le pot lipi, pentru ca stau ca o "clatita", partea exterioara fiind cauciucul. Astfel folosesc speed glue, pentru a dilata buretele, ajungand astfel sa indrept fata. Sper ca am fost destul de explicit!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de laky Vezi post
                                    E un lucru interesant ce zici! Din observatiile mele a rezultat ca fetele iau forme de covrig atunci cand se ung puternic cu speed glue, sau sunt tunate cu buster. Atat speed glue cat si busterele maresc tensiunea in structura buretelui dilatandu-l, dar cum topsheetul nu lasa buretele sa se dilate in zona de contact, tensiunile sunt dirijate spre partea opusa, determinand acea curbare a fetei Spre deosebire de buster care determina tensiuni cvasipermanente in burete, tensiunile induse datorita efectului diluantului sunt temporare. Dupa ce acesta s-a evaporat, componenta adeziva din lipici doar fixeaza fata de lemn si nimic mai mult. Poate imi scapa ceva, dar un speed glue aplicat pe o fata curbata( deci tensionata) cum poate sa se indrepte? S-au poate imi scapa ceva?
                                    Observatie empirica ! La unele fețe lipite cu solutie pe baza de apa buretele se strange, incovoierea fiind spre partea cu buretele (eu am patit acest lucru la fețe Nittaku Moristo, putin cam vechi). Pe cand la fetele date cu booster sau speed glue in exces, buretele se expandeaza, iar incovoierea este spre partea cu cauciuc.
                                    Am raspuns cam tarziu . Doar 2 minute
                                    Rudius

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Cosnic Vezi post
                                      cand am spus "diluant simplu", m-am referit la diluant, fara cauciuc/prelandez. Eu am folosit doar diluant auto 506, care contine 60% toluen. Nu stiu cum e cu diluantii ceilalti, dar ar trebuis a functioneze si cu ei, doar ca putin mai greu/lent.
                                      Am testat aseara diluantul auto d506. Este foarte bun. a dilatat fetele exact ca un speed glue autenitc. Recomand!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                        Va scapa urmatorul lucru. Eu folosesc speed glue pentru fetele care sunt curbate spre burete, nu spre topsheet, asa cum se intampla in cazul in care folosim booster sau speed glue. Fete cu burete moale si cu un topsheet mai ferm. Gen vega euro, acuda s3, palio blitz rakza soft. Eu aceste fete nu le pot lipi, pentru ca stau ca o "clatita", partea exterioara fiind cauciucul. Astfel folosesc speed glue, pentru a dilata buretele, ajungand astfel sa indrept fata. Sper ca am fost destul de explicit!
                                        Multumesc, am mai invatat ceva!
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Totuși, mare atenție când lucrați cu diluant. Este foarte ușor volatil și foarte inflamabil.
                                          DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
                                          BH: DONIC ALLIGATOR DEF
                                          FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Si pute destul de rau ... dar pentru cine vrea senzatii tari este chiar mai bun decat speed-glue original.
                                            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Senzatii tari la punga de nylon? Nu servim !!!
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                No, io joc numa' cu butterfly, nu cu nylon ... ziceam de efecte si alte alea ...
                                                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Eu cand am folosit ceva simlilar ( poliadez cu diluant 209 ) n-am fost in stare sa lipesc nimic, se curbau fetele imediat si nu mai mergea lipitul de nicio culoare. Banuieste cineva de ce si ce pot face sa nu se mai intample asta?

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X