Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum se prepara speed glue?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    poate nu lasai destul timp pt uscare a fetelor si a lemnului?
    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

    Comentariu


    • #27
      Asa s-a intamplat si l-a mine. Am luat prenandez si nitrodiluant am preparat dar nici vorba sa se lipeasca, se faceau barca inspre topsheet si in momentul in care le lipeam pe lemn incepeau sa se dezlipeasca pe la margini. Am incercat mai multe combinatii cu prenandez mai mult/nitrodiluant mai putin sau invers, chiar si cu prenandez simplu, dar nu a fost chip sa se lipeasca. Banuiesc ca totusi ar trebui diluat cu altceva prenandezul pt ca si asa simplu are o cantitate mare de toluen care duce la curbarea fetelor, sau nu stiu care e problema...Plus de asta, dupa aceste incercari eram high complet ma luase ameteala

      Comentariu


      • #28
        Din pacate, inainte de a lipi cu home-made pe fetele noi trebuie aplicate 2-3 straturi de speed-glue original, altfel intradevar nu stau lipite.
        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • #29
          Speed glue autohton s-a preparat multa vreme cu toluen + cauciuc natural. Nici o alta combinatie nu este la fel de reusita.

          Toluenul este extrem de volatil, deci dilata repede buretele, iar efectul este cam de 2-3 ore. Cauciucul natural, pe langa lipirea fetelor de lemn asigura si o elasticitate in plus pe care nu o vei intalni la alte materiale.

          Atentie insa la preparare, cauciucul trebuie taiat in bucatele cat mai fine, altfel ai foarte mult de asteptat pana cand se dizolva in toluen.
          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

          Comentariu


          • #30
            Cand a aparut adezivul pe baza de apa, scriam asa: "Speed glue = Prenadez iar adezivul pe baza de apa = Aracet". Amandoua au ca agent de lipire, guma arabica, adica cauciucul. "Grosso modo", difera solventul. La Prenadez este volatil, la Aracet este apa (care are un grad de volatilitate mai mic). Daca va aduceti aminte, si la speed glue se efectua acea "PRIMARE", adica se dadeau cateva straturi pe fete (fara sa se lipeasca fata pe lemn), pentru a se acumula cauciuc, pentru ca din prima nu se lipea bine. Cu cat era mai subtire speed glue, cu atat era nevoie de mai multe straturi. Asa este si acum. Daca veti dilua Prenadezul 1/2, veti avea nevoie de multe straturi de PRIMARE. Daca veti sa nu se inconvoaie fetele prea tare la PRIMARE, dati doua-trei straturi de Prenadez nediluat pe ele si asteptati fetele sa revina la DREPT, dupa fiecare.
            Iar ca sa nu le puneti "creierii pe moate" celor care sunt mai la inceput si nu se pricep, evitati expresii de genul "iau forma covrig", "stau ca o clatita", "se fac barca inspre" sau "se inconvoaie catre". Toate lasa loc de interpretari. Este mult mai usor de inteles expresia "concava cu buretele in sus" sau "convexa cu buretele in sus".
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de NuSeeK Vezi post
              Asa s-a intamplat si l-a mine. Am luat prenandez si nitrodiluant am preparat dar nici vorba sa se lipeasca, se faceau barca inspre topsheet si in momentul in care le lipeam pe lemn incepeau sa se dezlipeasca pe la margini. Am incercat mai multe combinatii cu prenandez mai mult/nitrodiluant mai putin sau invers, chiar si cu prenandez simplu, dar nu a fost chip sa se lipeasca. Banuiesc ca totusi ar trebui diluat cu altceva prenandezul pt ca si asa simplu are o cantitate mare de toluen care duce la curbarea fetelor, sau nu stiu care e problema...Plus de asta, dupa aceste incercari eram high complet ma luase ameteala
              salut...eu am lipit cel putin 3 palete numai cu prenandez.....merge de rupe locul....se curbeaza putin si nu e problema,se curbeaza intotdeauna spre topsheet...pui fata cu buretele in sus si 15-20 minute nu lipesti nimik.....intotdeauna dai prima data buretele cu adeziv,dupa aceea dai lemnul.....si dai un strat omogen si subtire.....nu are cum sa nu mearga decat daca te grabesti si lipesti cu adezivul ud...incepi lipirea de la maner spre capatul de sus al paletei....si roluiesti cu ceva cilindric.....eu folosesc o doza de sprey sau o sticla.....poti cumpara si o rola speciala daca ai bani...mai incearca sa vezi ca merge...
              fh-xiom vega-pro 2mm
              blade--galaxy-v16
              bh-xiom omega tour--max

              Comentariu


              • #32
                Ma indoiesc ca "se curbeaza catre topsheet" daca dai cu prenadez pe burete. Sunt absolut sigur ca devine convexa cu buretele in sus.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Am vazut ca merge foarte bine sa primezi fata cu lipici pe baza de apa. Si pe urma sa vii cu speed glue. Sau si mai bine ca sa nu stai sa relipesti des (o sa fie aproape permanent efectul cam dupa al 5-lea tratament), bagi in fata 4-5 tratamente cu booster (in cazul meu 1-2 tratamente = ulei de parafina si celelalte 1-3 tratamente = primul ulei pe care imi pica mana si ochiul si il am la indemana in casa).
                  --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                  --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                  Comentariu


                  • #34
                    Merge cu ulei de candela?
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                      Merge cu ulei de candela?
                      Da, dar numai cu multe rugaciuni și daca ești aghezmuit bine
                      TB ZLF & T05/T05FX

                      Comentariu


                      • #36
                        toluen in concentratie mai mare decat in diluantii sus amintiti se mai gaseste pe undeva?!!
                        DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                        Comentariu


                        • #37
                          Daca s-ar gasi... as fi si eu foarte interesat! Din acelasi motiv. Nu lipirea, ci "intinderea" fetelor pentru a putea fi lipite cu adeziv pe baza de apa!

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de alehandro Vezi post
                            toluen in concentratie mai mare decat in diluantii sus amintiti se mai gaseste pe undeva?!!
                            La fabrica ce produce diluantul in cauza. Daca nu ma insel pe eticheta sunt trecute datele de contact ale producatorului.
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #39
                              Eu am facut Speed glue din Prenlandez obisnuit si diluant s509 amestecat pe o scara de 1:1.Merge grozav doar cu un singur strat din aceasta "potiune" si efectul tine cam 2 zile.
                              " Sa faci capitane o tara ca soarele sfant de pe cer ! " Corneliu Zelea Codreanu

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de alehandro Vezi post
                                toluen in concentratie mai mare decat in diluantii sus amintiti se mai gaseste pe undeva?!!
                                Am vazut la un moment dat in CORA(!?!) diluant pe baza de toluen concentratie 90% daca tin bine minte. A fost singura data cand mi-a sarit in ochi, dar de atunci nu am mai stat sa caut sa vad daca au.
                                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                                  Ma indoiesc ca "se curbeaza catre topsheet" daca dai cu prenadez pe burete. Sunt absolut sigur ca devine convexa cu buretele in sus.
                                  Nu e acelasi lucru?
                                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de Kobalt Vezi post
                                    Am vazut la un moment dat in CORA(!?!) diluant pe baza de toluen concentratie 90% daca tin bine minte. A fost singura data cand mi-a sarit in ochi, dar de atunci nu am mai stat sa caut sa vad daca au.
                                    Nasol daca ti-a sarit in ochi. Te cred ca nu mai ai ce cauta pe acolo....
                                    TsE

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                      Nasol daca ti-a sarit in ochi. Te cred ca nu mai ai ce cauta pe acolo....
                                      +1

                                      O sa ma duc special sa vad daca nu cumva reusesc sa il nenorocesc si pe celalalt (ochi)
                                      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Prenadezul folosit suporta un grad de dilutie de 1 la 2(o parte prenadez si doua parti diluant). Solutia rezultata este mai subtire, si dezlipirea fetelor e mai usoara. Dar cum prenadezurile de pe piata nu prea seamana unul cu altul, se poate experimenta gradul de dilutie pana ce se obtine efectul dorit. Cu cat gradul de dilutie creste, cu atat creste si efectul de speed glue. Dar atentie, o dilutie prea mare poate micsora pana la inutilizare, capacitatea de lipire a solutiei.
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Eu zic sa o cotiti spre subiect si poate mai scoateti de undeva o reteta de lipici. Poate cineva a dat si de reteta lipiciului pe baza de apa?
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de laky Vezi post
                                            Eu zic sa o cotiti spre subiect si poate mai scoateti de undeva o reteta de lipici. Poate cineva a dat si de reteta lipiciului pe baza de apa?
                                            Cel pe baza de apa mi se pare ca seamana foarte mult cu aracetul...deci am putea sa plecam de la o cantitate oarecare de aracet si sa testam diferite combinatii folosind ca solvent pentru diluare apa...eventual sa incercam prima data proportiile de care ziceai tu de 1/3 (element activ) si 2/3 (solvent).
                                            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              aracetul e elastic?
                                              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                              Aristotle



                                              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Nu, daca se intareste, e dur, inflexibil si chiar casant, asa ca iese din calcul.
                                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Sigur aracetul nu contine latex, asa cum este cazul unui adeziv pe baza de apa.
                                                  Cum dl. Tigau produce adezivul Spring Fresh in Romania si acesta este mai bun decat oricare adeziv de marca, eu zic ca e mai putin important sa stii ce formula are un adeziv pe baza de apa, mai important este sa stii ce vrei de la el si sa-ti gasesti propria ta formula. Oricum, ma indoiesc de faptul ca oricine poate produce adeziv pe baza de apa la el acasa, amestecand 2-3 substante care sunt disponibile la magazinele de chimicale, asa cum este cazul cu speed-glue.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    daca doriti toluen va pot procura eu cam la 20 25 litru curat suta la suta !!
                                                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X