Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Taiere perfecta a unei fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Taiere perfecta a unei fete

    ce e mai bine de folosit foarfece sau bistuiru chirurgical? sau altceva ?
    Astept opiniiile dumneavoastra.
    Multumesc.
    Lemn: Zhang Jike Super ZLC
    FH : DHS Hurricane 3 Neo National/Blue Sponge
    BH : Butterfly Dignics 05

  • #2
    Ceea ce am folosit eu cu rezultate bune este acest cutter olfa.
    Are lama foarte subtire, tratata, si are o taietura foarte precisa.
    Cu foarfeca nu cred ca poti rezliza o taietura eleganta.
    Cu bisturiul nu am incercat niciodata, dar sunt unele posturi care spun ca si cu bisturilu se realizeaza o taiere a fetelor foarte buna

    Comentariu


    • #3
      bisturiul

      Comentariu


      • #4
        eu tai cu o forfecuta obisnuita...o tii dintr-un capat pana-n celalalt fara sa te opresti...mie-mi iese f.bine
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          Bisturiu cu tais curbat si lama nu prea subtire ca sa nu existe riscul flambarii si abaterii de la contur. Atentie la bisturiul cu lama dreapta ca varful se poate agata in suprafata pe care pui fata de paleta. E bine sa tii inclinat bisturiul la un unghi mai mic de 90 grade fata de suprafata de taiere. Succes!
          YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

          Comentariu


          • #6
            Dupa ce iti faci "mana" poti taia cu un cutter obisnuit si iese super ... sa nu uiti sa mai rupi cate o bucatica din lama inainte de fiecare fata si sa tai o foaie de ziar sau orice hartiuta ca sa se rodeze foarte putin lama inainte. Bafta
            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

            Comentariu


            • #7
              fara indoiala , cu bisturiul . daca o pui intoarsa pe un suport tare gen capac de bucatarie de taiat legume si ai putina "meserie", fetele ies taiate de parca zici ca sunt una si aceeasi piesa cu lemnul
              Se prea poate sa iasa bine si cu anumite modele de cutter , dar de regula finetea nu este aceeasi , deoarece lama de bisturiu pe langa faptul ca este ascutita electrochimic (deci taie foarte bine) este si foarte subtire.
              BTY Michael Maze
              Tenergy 05 / Omega IV Pro

              Comentariu


              • #8
                Varianta optima este taierea cu laser. Paleta va arata atat de bine incat adversarul va fi mult mai preocupat sa rezolve misterul formei perfecte decat sa joace tenis, in consecinta vei castiga cu 50% mai multe puncte decat inainte
                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de adishorul Vezi post
                  Dupa ce iti faci "mana" poti taia cu un cutter obisnuit si iese super ... sa nu uiti sa mai rupi cate o bucatica din lama inainte de fiecare fata si sa tai o foaie de ziar sau orice hartiuta ca sa se rodeze foarte putin lama inainte. Bafta
                  E foarte buna metoda propusa de "adishorul". Dar e foarte important sa rupi o bucatica din lama cutter-uli dupa fiecare fata taiata.
                  BLADE: Stiga Allround Classic
                  FH: Stiga Almana Sound
                  BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                  Comentariu


                  • #10
                    ajuta daca bisturiul este ud ?
                    Lemn: Zhang Jike Super ZLC
                    FH : DHS Hurricane 3 Neo National/Blue Sponge
                    BH : Butterfly Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Bogy Vezi post
                      E foarte buna metoda propusa de "adishorul". Dar e foarte important sa rupi o bucatica din lama cutter-uli dupa fiecare fata taiata.
                      Cu lamele OLFA DKB 5, e nevoie sa rupi mult mai rar si se pot atasa la orice maner ieftin. Si taie mult mai bine. Eu le prefer bisturiului.
                      http://www.magazin-online-pentagon.r...dkb-5--1002772
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de rflash Vezi post
                        Varianta optima este taierea cu laser. Paleta va arata atat de bine incat adversarul va fi mult mai preocupat sa rezolve misterul formei perfecte decat sa joace tenis, in consecinta vei castiga cu 50% mai multe puncte decat inainte
                        Laser, frate!
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de mentor Vezi post
                          ajuta daca bisturiul este ud ?
                          Ca sa iasa bine, este obligatoriu.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            flexul . eu folosesc flexul .

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu unu am priceput cum sa tai pe langa lemn.
                              Dar cum fac sa tai fata mai mare cu 2mm ?
                              GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu mi-am facut niste sabloane din ceva plastic casant de vreo 3mm grosime...am facut sabloanele dupa marimea lemnului trasand cu pixul dupa lemn(paleta) si dandu-i unghiul dorit pixului din mana(plasticul l-am trasat unde am dorit sa-l tai , apoi cu flexul si cu un smirghel am mers perfect pe linia trasata)...a iesit : unul la 2mm...2,5mm si la 3mm...asa ca orice fata fie noua(patrata) sau mai mare de cat am eu nevoie, intorc fata respectiva cu buretele in sus asezand sablonul de la marginea de jos(la fix) apoi ce depaseste sablonul, ma pun cu un cutter si incep taierea, facand acelasi traseu de mai multe ori pana iasa marginea in plus...O sa iasa o fata perfect taiata si cat de mare doriti dv-stra sa o taiati...Numa Bine!
                                BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am cercetat si eu zona asta si m-am intors la ustensilele din studentie: BISTURIU ( nici un caz medicinal ) si CUTTING MAT... asta pentru a evita distrugerea lamei de bisturiu care este mult mai fina decat arata. Cutiting mat-ul are burete regenerant si in functie de buget se poate achizitiona in format A4 ( in jur 15-20 LEI ) sau pentru un comfort mai mare format A3 (in jur de 35-40 lei ). Acesta se poate spala usor de eventuale resturi de lipici si salveaza lama de lama de la distrugere plus ca sigura un contact foarte bun intre fata si suport ( fiind tot din cauciuc ). Cat despre bisturiu, acesta trebuie sa fie greu, cu un grip bun si in functie de grosimea si duritatea topsheetului se poate schimba forma lamei. Un set complet de lame + bisturiu se gasesc la magazinele de profil in jur a 15 -20 lei si cred ca se pot taia in jur a 100 fete daca nu si mai mult. In functie de unghiul de taiere se va obtine o taietura curata, probleme pot aparea la buteti foarte moi in combinatie cu fete " fragile - mushy " .... Aici recomand foarfeca celor care nu stapanesc joaca cu bisturiul ....
                                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_21833333.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	89,5 KB 
ID:	766042
                                  Mizutani ZLC | MX-S

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de rflash Vezi post
                                    Varianta optima este taierea cu laser. Paleta va arata atat de bine incat adversarul va fi mult mai preocupat sa rezolve misterul formei perfecte decat sa joace tenis, in consecinta vei castiga cu 50% mai multe puncte decat inainte
                                    m-am gandit si eu la varianta asta dar mi-a fost teama ca o fata o sa iasa cu marginile "parlite" sau "inflorite". Poti sa pui cumva si niste poze cu fetele taiate cu laser?
                                    Ultima editare de Stoe; 11.mai.2012, 16:41.
                                    Lemn: Xi Enting Arylate Carbon
                                    FH: Donic BlueFire M1 2.0
                                    BH: Donic BlueFire M2 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Stoe Vezi post
                                      m-am gandit si eu la varianta asta dar mi-a fost teama ca o fata o sa iasa cu marginile "parlite" sau "inflorite". Poti sa pui cumva si niste poze cu fetele taiate cu laser?
                                      Realizezi ca era o gluma, nu?
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Daca nu-i gluma dau eu o mana de ajutor aici
                                        Ultima editare de cristake; 11.mai.2012, 17:27.
                                        Mizutani ZLC | MX-S

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Inteleg ideea, dar intrebarea este: de ce?
                                          Am si eu bisturiu chirurgical si cutter de tip bisturiu si am taiat fetele cu ele pentru o vreme, dupa care m-am plictisit si le tai cu foarfeca.
                                          Paleta nu joaca mai bine daca e cauciucul taiat cu bisturiul, laserul si altele si daca fetele nu sunt taiate perfect, singurul efect este ca pot sa iau pe ele 5 lei in plus daca nu-mi plac, atunci cand ma hotarasc sa le vand. Mda...
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Pai aici vorbim de estetica "uratului" ... si anume la maimutareala pe care o facem cand jucam... Glumeam
                                            Eu unul le prefer taiate perfect cu bisturiul pt ca m-a educat scoala sa tot tai cu bisturiul materiale, imi place finisajul perfect iar cu foarfeca nu prea ma impac... depinde si de fata... insa, unele merg mai bine cu foarfeca, altele merg mai bine cu bisturiul.. .Insa nu te vad jucand cu fete care sa falfaie in afara lemnului ...Cred ca tine exact de estetica si oarecum respectul pentru acest sport, asta nu insemna ca daca nu ai paleta taiata "laser" , nu ai banda de cant, tricou, short si papuci "speciali" nu poti juca excelent ...
                                            Mizutani ZLC | MX-S

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Pentru fanii taieturii perfecte, recomand acest tip de cutter.
                                              Nu pot spune ca l-am probat, dar pare sa fie cea mai usoara si minunata metoda de taiat fetele. Ca si cand ai taia pizza.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Eu le tai cu un cutter normal si imi iasa perfect... daca le vreau cat lemnul le lipesc direct si le tai mai intai buretele din 2-3 taieturi pana adancesc si tai topsheetu... daca le doresc mai mari decat lemnul am un sablon facut din textolit sau plastic dur care e cu 2 mm mai mare decat lemnul si tai tot la fel cu cutteru normal din mai multe taieturi doar cu varful cutterului si la fiecare fata taiata rup din cutter sa fie varful tot timpul perfect sa nu zgarii buretele, ci sa il tai
                                                Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                                BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Un instrument bun, pentru taiatul perfect este bisturiul...a mai scris cineva intr-un post anterior, dar acea scula mi se pare prea scumpa, fata de ce se gaseste in farmacie...manerul bisturiul costa in jur de 7-8 lei(este nr.3) si lame pentru el(nr.11, gen cutter) care costa in jur de 50 bani, maxim 1 leu(depinde de la farmacie la farmacie)...cu o lama se poate taia foarte multe fete(perfecte)...asa arata 'scula' :

                                                  Poate prinde bine la careva care nu stia de el...Numai Bine!
                                                  BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                                  "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X