Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Taiere perfecta a unei fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Forma lamei si a manerului la alegere si mai e si steril
    GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

    Comentariu


    • #27
      Taierea perfecta a fetelor??????? Pai ce facem,ducem materialele la stadiul de perfectiune dupa care le tinem doar pentru poze!?!Si Giorcodel de la standa daca vinde trei oi isi poate cumpara cea mai tare "scula" pentru tenis.Raman la parerea ca taierea fetelor este un amanunt prea nesemnificativ ca sa ii dam atentie atat de mare.In final valoarea este cea care face diferenta si ... tot antrenamentele raman baza.

      Comentariu


      • #28
        Dl cornelus3, acest topic este pentru a invata persoanele care doresc sa isi taie fetele, intr-un mod cat mai estetic posibil. Daca dvs sunteti adeptul taieri fetelor intr-un alt mod, sunti de parere ca nu ar trebui sa faceti un mare caz din treaba asta, si sa incercati sa nu faceti misto de persoanle care vor acest lucru. Nu vreau sa fiu ofensator la adresa dumneavoastra, dar eu unul, ca un adept al taierii perfecte a fetelor, ma simt ofensat de postul dvs. Imi place sa am fetele perfect taiate. Le tai cu bisturiul. Schimb lama la fiecare fata. Si le pun si banda de cant. Se lipeste mai bine pe o fata taiata perfect. Fac si antrenamente cu paleta mea cu fete taiate perfect, si nu le tin doar pentru poze. Revenind la ideea initiala, acest topic nu a fost deschis pentru a trage concluzia ca valoarea si antrenamentele fac diferenta, pentru ca stim deja acest lucru, acest topic a fost creat pentru a invata cum sa executam o taiere perfecta a unei fete!
        Stima!

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Claudiu84 Vezi post
          Dl cornelus3, acest topic este pentru a invata persoanele care doresc sa isi taie fetele, intr-un mod cat mai estetic posibil. Daca dvs sunteti adeptul taieri fetelor intr-un alt mod, sunti de parere ca nu ar trebui sa faceti un mare caz din treaba asta, si sa incercati sa nu faceti misto de persoanle care vor acest lucru. Nu vreau sa fiu ofensator la adresa dumneavoastra, dar eu unul, ca un adept al taierii perfecte a fetelor, ma simt ofensat de postul dvs. Imi place sa am fetele perfect taiate. Le tai cu bisturiul. Schimb lama la fiecare fata. Si le pun si banda de cant. Se lipeste mai bine pe o fata taiata perfect. Fac si antrenamente cu paleta mea cu fete taiate perfect, si nu le tin doar pentru poze. Revenind la ideea initiala, acest topic nu a fost deschis pentru a trage concluzia ca valoarea si antrenamentele fac diferenta, pentru ca stim deja acest lucru, acest topic a fost creat pentru a invata cum sa executam o taiere perfecta a unei fete!
          Stima!
          Subscriu la cele spuse de Claudiu; nu vad nimic rau, ba chiar dimpotriva, in a avea o paleta ingrijita, indiferent de nivelul la care joci. Este alegerea fiecaruia in modul cum isi aranjeaza paleta, si acest topic este binevit pentru f multi jucatori. Trebuie sa ne uitam stramb sau sa facem misto de un incepator care are o paleta cu marginile taiate perfect???sau invers de un profesionist care are fetele ciopartite....nu cred, fiecare cu tipicul lui si atat.
          "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
          Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
          BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

          Comentariu


          • #30
            Subscriu si eu la cele spuse de Dl Claudiu. Si pentru mine e important ca fețele sa fie bine taiate si paleta sa arate cat mai ingrijit. E un topic folositor pentru majoritatea pasionatilor de tenis. Stima tuturor!
            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

            Comentariu


            • #31
              Scuze tuturor celor care se simt ofensati de ceea ce am scris.Departe de mine gandul de a lua la misto pe cineva indiferent de nivelul pe care il are ca si jucator de tenis.In fond fiecare e liber sa se preocupe cum doreste de echipamente si tot ce tine de acest sport.Incercam sa transmit doar ca:
              Raman la parerea ca taierea fetelor este un amanunt prea nesemnificativ ca sa ii dam atentie atat de mare.In final valoarea este cea care face diferenta si ... tot antrenamentele raman baza.
              Sincer nu imi doresc sa intru in polemica cu nimeni de pe acest forum si nu numai.
              Cu stima,
              Cornel Balauca

              Comentariu


              • #32
                Nu mai deschid alt topic deoarece am aceeași întrebare adresata mai sus de a.Bogdan.
                Din păcate el nu a primit nici un răspuns, poate acum după 6 ani, cineva știe cum se procedează pentru a tăia fetele cu 2mm mai mari decât lemnul.

                - - - Actualizat - - -

                Nu stiu cum a aparut mesajul aici, ca eu am scris la postul asta;
                http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post122743

                - - - Actualizat - - -

                Acum asta e, pana la urma este tot topic dedicat tăierii fetelor.
                Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de traian Vezi post
                  Nu mai deschid alt topic deoarece am aceeași întrebare adresata mai sus de a.Bogdan.
                  Din păcate el nu a primit nici un răspuns, poate acum după 6 ani, cineva știe cum se procedează pentru a tăia fetele cu 2mm mai mari decât lemnul.

                  - - - Actualizat - - -

                  Nu stiu cum a aparut mesajul aici, ca eu am scris la postul asta;
                  http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post122743

                  - - - Actualizat - - -

                  Acum asta e, pana la urma este tot topic dedicat tăierii fetelor.
                  iti spun eu. pe mp
                  blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                  Comentariu


                  • #34
                    Am gasit ceva gen lipit pe lemn o banda de 2mm grosime, se taie fetele și după aceea banda de 2mm se îndepărtează.
                    Treaba e ca ala in videoclip avea o banda ceva mai dura, gen plastic / teflon flexibil pe care a lipit-o cu scotch dublu adeziv, ma orientez sa vad ce gasesc prin magazine.

                    - - - Actualizat - - -

                    E mișto treaba cu banda de plastic ca in asa fel nu mai riști sa rașchetezi din lemn.
                    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de traian Vezi post
                      Am gasit ceva gen lipit pe lemn o banda de 2mm grosime, se taie fetele și după aceea banda de 2mm se îndepărtează.
                      Treaba e ca ala in videoclip avea o banda ceva mai dura, gen plastic / teflon flexibil pe care a lipit-o cu scotch dublu adeziv, ma orientez sa vad ce gasesc prin magazine.

                      - - - Actualizat - - -

                      E mișto treaba cu banda de plastic ca in asa fel nu mai riști sa rașchetezi din lemn.
                      Daca sunteti din București apelati cu incredere la Gelu Popescu care are masina speciala de taiat fetele si vi le taie perfect la ce dimensiune doriti.
                      Se poate taia si cu cuter-ul la care se lipeste un distantier de 2mm ,dar trebiue sa aveti unul bun si o suprafata de poliamida dedesubt.
                      Aceasta tehnica de taiere cu 2 mm mai mare este folosita de cand au aparut mingile de plastic fara sudura si aproape orice lovitura cu cantul duce la distrugerea mingii.
                      Pentru aceasta mai exista o banda de cant mai groasa cu burete.
                      Celalalt efect preconizat de marimea fetei ca ar avea un simt mai bun sau o rezonanta este pur un mit pe care uni il simt alti nu in functie de lemnul in cauza.
                      In rest spor la antrenamente.

                      Comentariu


                      • #36
                        înainte tăiam cu un cuter și mai ciupeam din lemn, acum folosesc sculele din imagine, cu ele tăierea este impecabila.
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20181218_192514.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	102,6 KB 
ID:	776980
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20181218_192647.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,5 KB 
ID:	776981
                        Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                        LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                        LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                        Comentariu


                        • #37
                          de unde ti.ai luat sculele astea?
                          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                          Comentariu


                          • #38
                            Foarfeca electrica nu o mai gasesc, dar am gasit una identica aici : https://www.expotehnica.ro/scule-osc...xoC_yQQAvD_BwE
                            Cutter-ul cu rola de aici: https://www.dedeman.ro/bucuresti4/cu...5-mm/p/1031292
                            Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                            LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                            LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                            Comentariu


                            • #39
                              eu zic ca va complicati inutil cu fel si fel de scule. Personal agreez taierea cu un foarfece ascutit.Nu am aschiat niciodata lemnul si de la a 3-4 fata taiata, o sa va iasa perfect conturul. Nu e greu deloc, desi la prima vedere ar parea mai migaloasa treaba
                              JOOLA Zelebro
                              FH Joola Rhyzer Pro 45
                              BH Joola Rhyzer Pro 45

                              Comentariu


                              • #40
                                Salutare , personal detin cuterul cu rola chiar acel model expus in link cumparat de mine de la Dedeman insa nu recomand ( nu zic ca nu taie daar nu merge pentru taierea fetelor de paleta) daaar as merge mai degraba pe un cuter cu lama drept sau un foarfece ffff bine ascutit . E doar o parere . Spor

                                Comentariu


                                • #41
                                  Tăiatul cu un cutter drept e la risc, am avut modele de fețe care au ieșit relativ bine, in schimb mi-am belit și o fața model AK47, adică cu cutter drept mi-a zimțat cauciucul (e franjuri), buretele s-a tăiat ok.
                                  Cu un cutter drept trebuie sa tai de mai multe ori, sa am grija cum tai sa nu scape in lemn, in schimb cu cel cu rola tai din prima fără sa afectez lemnul, in plus de asta buretele și cauciucul se taie fără sa rămână bavuri, zici ca fața e tăiata din fabrica la presa.

                                  Mariomoro, probabil rola ta nu mai taie cum trebuie, altfel nu-mi explic cum ție nu-ți iese.
                                  Cat despre foarfeca, din 6 bucăți pe care le am prin casa cu nici una nu am reușit sa tai exemplar (cursiv), mai apare o problema la tăiatul cu foarfeca, trebuie sa ai grija când tai sa nu tragi de ea ca dezlipești fata de pe lemn, după mine tăiatul cu foarfeca e cel mai din topor lucru.

                                  Acum depinde și de talent, eu unul ma descurc de minune cu cutter-ul cu rola.
                                  Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                                  LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                                  LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Cea mai buna metoda e cea folosita de Roman Bogdan, lama gillette

                                    Iese perfecta taietura
                                    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      da, este cea mai subtire si ascutita lama de ras, dar in ce suport o pune, pentru ca doar cu o lama si mana nu poti taia o fata....

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Ba se poate si merge foarte bine, asa trebuie tinuta lama
                                        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Are mana buna si experienta - Eu unul nu as recomanda metoda.
                                          blade :TB ALC
                                          fh : joola rhyzm-P, 2.0
                                          bh : andro rasant grip, 2.0

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Am invatat foarte repede si eu, nu e greu, e o jmecherie acolo cu unghia de la degetul aratator cu care trebuie apasat pe lama. In rest nu trebuie apasat tare, repeti miscarea de doua ori pe burete si cand ai trecut la cauciuc dintr-o mana se taie, la tenergy ma refer, la fete mai soft merge dintr-o singura mana.

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Asa arata perfectiunea cand vine vorba de taierea unei fete!!!



                                            Nici daca ai pile la fabrica nu primesti asa ceva.
                                            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de traian Vezi post
                                              Nu mai deschid alt topic deoarece am aceeași întrebare adresata mai sus de a.Bogdan.
                                              Din păcate el nu a primit nici un răspuns, poate acum după 6 ani, cineva știe cum se procedează pentru a tăia fetele cu 2mm mai mari decât lemnul.

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Nu stiu cum a aparut mesajul aici, ca eu am scris la postul asta;
                                              http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post122743

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Acum asta e, pana la urma este tot topic dedicat tăierii fetelor.
                                              Fa un sablon din placaj, sau plastic, cu 2mm mai mare decit lemnul si tai dupa el cu cutterul.
                                              BLADE: Stiga Allround Classic
                                              FH: Stiga Almana Sound
                                              BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Inca un bibelou cu lama gillette











                                                FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  man, am un cutter smecher cu care pot taia 10 fete, una dupa alta, perfect.

                                                  tu poti face smecheria cu lama la 10 fete?!
                                                  un singur lemn DEF
                                                  zeci de fețe diverse

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Colegu lasa vorba si pune poze
                                                    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X