Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Momentul optim de lovire

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de Kobalt Vezi post
    Uita-te aici, la secunda 16 (si nu numai) la topspinul lui Ma Lin din mingea taiata de Joo Se Hyuk. Despre asta vorbesc eu. Uita-te cu mare atentie sa vezi ca in momentul contactului paleta lui Ma Lin e aproape perpendiculara fata de planul mesei.
    Ai dreptate cand spui ca e aproape paralela. Sunt 3 lucruri care permit executia de mai sus:
    1. Fata foarte lipicioasa
    2. Viteza mare de lovire
    2. Retur cu foarte mult backspin ce-i drept, dar relativ inalt.
    Schimba oricare din parametrii de mai sus si unghiul trebuie mai mult sau mai putin deschis, altfel mingea aterizeaza in fileu.
    Apropo de discutia originala, pentru topspin mingea se loveste in punctul maxim, pentru loop usor in cadere. Iar de lovit in urcare, in general numai cand esti prea aproape de masa, iti vine o minge lunga aproape de margine si nu ai timp sa te departezi (caz in care trebuie s-o iei din drob), sau cand raspunzi la backspin cu soft push sau usor backspin (pentru jucatorii atacanti). Si la block bineinteles.
    Ultima editare de Lestat; 27.ian.2012, 04:21.

    Comentariu


    • #27
      eu cred ca miscarea care-ai vazut-o tu la tipul ala de se termina cu paleta paralela cu masa e vorba de flick si nu de top spin la care paleta e la 90 de grade fata de masa,mi-a iesit si mie de cateva ori da e de exersat

      Comentariu


      • #28
        Eu cred ca nu m-am facut inteles initial...n-am zis niciodata ca unghiul paletei ar fi "paralel" ci exact invers...cand am zis aproape PERPENDICULAR fata de planul mesei am crezut ca se subintelege ca unghiul paletei e APROAPE la 90 de grade fata de planul mesei (care e orizontal)...adica asa :
        _ planul mesei
        | unghiul paletei
        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X