Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

speed gluing your table tennis bat using a glass plate

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • speed gluing your table tennis bat using a glass plate

    a incercat cineva asa ceva ?
    blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

  • #2
    Aici arata cum se ia lipiciul jos de pe fete
    Blade: Butterfly Schlager Carbon
    FH:TENERGY 05
    BH:TENERGY 05

    Comentariu


    • #3
      Re: speed gluing your table tennis bat using a glass plate

      Postat în original de dan comsa
      a incercat cineva asa ceva ?
      f interesant. merge. am incercat dar nu pe sticla ci pe o suprafața lucioasa. se incovoaie aproape ca atunci cand sunt noi
      M. Maze FL
      FH:Roundell Soft 1.9
      BH: Tenergy 80 1.9

      Comentariu


      • #4
        http://www.oneofakindtrading.com.au/

        un site f. bun , cu multe reviews , in special pt. marcile chinezesti , poze si indicatii despre primarea gumelor noi (desi ittf ne obliga sa ne indreptam spre alte tehnologii) si multe altele , un site interesant dupa parerea mea .
        blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Hades
          Aici arata cum se ia lipiciul jos de pe fete
          Da ,am vazut. Dar oare ce adezivi a folosit ca eu cu "Pro Auto" nu pot in ruptul capului sa fac cum face ala?
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Hades
            Aici arata cum se ia lipiciul jos de pe fete
            Problema mare este cum reusesti sa ciupesti adezivul de pe burete fara sa-l deteriorezi! Lipseste de pe film tocmai aceasta miscare! Mie nu-mi iese deloc ......
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              nici mie nu mi a iesit la prima fața,dar la a2-a mi a iesit ca noua
              TB ALC/05FX

              Comentariu


              • #8
                Acum un an mi-am facut varza un sriver fx , era plin de cratere , dar nu am stiut cu ce lipici a fost lipit prima data , saptamana trecuta am reusit sa fac un g2 fx si un sriver fx aproape ca noi (am fost prea nerabdator cand am vazut ca reusesc).
                Lipiciul folosit a fost doar Fair chack , poate de aceea a mers atat de usor .
                Cum am facut : Am intors guma cu buretele in sus si din partea care se lipeste langa maner am tot scobit cu unghia ( nu mi le rod ) pana am reusit sa intorc o bucata de lipici , de fapt am rulat invers cam pe o portiune de 1 cm pe partea dreapta a gumei si cam 1 , 1.5 mm. in spre interiorul gumei sau cat sa se poata apuca cu vf. degetelor .
                Am prins guma cu mana stanga , iar cu degetul mare si aratatorul de la mana dreapta am prins bucata dezlipita si am tras dinspre mijloc spre exterior sau in directia manerului ( n-am stiut cum sa explic mai bine ), si aproape paralel cu planul facut de guma (daca ne imaginam guma asezata pe masa) .
                Cred ca merita incercat , gumele se fac ca noi , se indoaie ( fac domul acela ) cand bagi speed glue in ele de numa .
                blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

                Comentariu


                • #9
                  Re: speed gluing your table tennis bat using a glass plate

                  Postat în original de dan comsa
                  a incercat cineva asa ceva ?
                  Da , cu Globe 999 National (burete albastru). Metoda asta se aplica mai mult pentru fetele chinezesti ca sa se inmoaie si sa se intinda cauciucul(super-priming). Puteti citi mai mult la ei pe site. Am lasat fata neagra vreo 12 ore sub 5 kile pe sticla , dar nu am obtinut totusi mare lucru. Vedeti daca incercati asa ceva riscati sa desprindeti cauciucul de burete daca fata nu e de calitate sau foarte sensibila. Repet , metoda este mai mult pentru fetele chinezesti hard nu pentru cele soft europene care s-ar putea transforma in clatite dupa asa tratament.
                  Teoretic trebuia sa mai las inca 12 ore sub greutati dupa ce mai dadeam niste straturi de speed-glue , dar nu am vrut sa risc pentru ca am observat ca fata s-a intins si nu vroiam sa o deteriorez.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu cred ca este nevoie de atat de multe ore pt ca solventii din adeziv sa-si faca treabasi nici de greutati mari puse pe sticla de deasupra. Buretii si topsheetul de cauciuc aflate sub influenta solventilor pot suferi deformari plastice ireversibile daca aplici o forta mare pe ei. Iar referitor la "teoretic trebuia sa mai las inca 12 ore sub greutati dupa ce mai dadeam niste straturi de speed-glue" cred ca la aceasta strategie de lipire nu se mai aplica teoriile vechi.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de VISCO
                      Nu cred ca este nevoie de atat de multe ore pt ca solventii din adeziv sa-si faca treabasi nici de greutati mari puse pe sticla de deasupra. Buretii si topsheetul de cauciuc aflate sub influenta solventilor pot suferi deformari plastice ireversibile daca aplici o forta mare pe ei. Iar referitor la "teoretic trebuia sa mai las inca 12 ore sub greutati dupa ce mai dadeam niste straturi de speed-glue" cred ca la aceasta strategie de lipire nu se mai aplica teoriile vechi.
                      Nu-s teorii veki. Sunt chestii luate de pe forumul australienilor de la cei care au jucat si joaca cu fețe chinezesti (din aia care au rulat zeci de fete si zeci de lemne).Metoda aia de superprime-ing aia presupune - 2 reprize de cate 12 ore si exact aia urmareste transformari ireversibile (ai punctat bine aici) ale compozitiei fetei (transformarea din hard in mai putin hard )
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Nu. Nu ma refeream la inmuierea temporara a fețelor ci la deformarea plastica a buretilor si a topsheeturilor de cauciuc mai precis subtierea lor ireversibila prin compresie puternica si prelungita, ceea ce duce la o scadere sigura a elasticitatii. Eu am oservat, dupa mentinerea unei presiuni mai accentuate in presa pt palete timp de o ora-doua, aparitia pe suprafața topsheetului a unor mici denivelari date de fiecare "pip" in parte, semn clar a unor deformari plastice. De aceia am devenit mult mai prudent la folosirea presei, aplicand o forta de compresie minim necesara pt mentinerea fețelor pe lemn pana la lipirea lor. Ma intreb deci, oare nu este daunatoare mentinerea fețelor sub o forta de compresie atat de mare si atat de mult timp, atunci cand ele deja sunt puternic "agresate" de actiunea solventilor din adeziv? Cine ar vrea sa joace cu niste clatite?
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Din nou ai dreptate : de aia e vorba - subtierea si intinderea "caucioacelor" e scopul . Daca ai jucat vreodata cu Hurricane 2 sau 3 sau cu Globe 999 iti dai seama despre ce vorbesc. Nu e vorba de aplicarea acestor prese asupra fetelor soft europene gen Desto sau Plasma pentru ca le-ai face praf , ci asupra fetelor hard chineze cu densitati de peste 45 grade. Si chiar si asupra fetelor kineze trebuie precautie deoarece la niste fete de proasta calitate se poate desprinde cauciucul de sponge.
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Uite, la mine scopul este altul : marirea Dwell Time-ului, adica timpului de contact intre mingie si fețele de paleta. Asta se poate realiza numai cand fețele sunt mai moi si mai groase, aducand dupa sine o crestere a spin-ului si uneori chiar a controlului. Viteza este in plus, dependenta de capacitatea fețelor de a inmagazina si apoi de a elibera energia acumulata in faza I-a, a Dwell Time-ului, si aste vine din structura moleculara a materialului din care este facut buretele si cauciucul top sheet-ului, coroborata cu grosimea peretilor celulelor si tensiunea din interiorul lor, caracteristici care adunate dau elasticitatea. Cand ma gandesc la tipul de elasticitate de care avem noi nevoie la palete, i-mi vin mereu in gand acele mingii mari de jucarie cu doua manere pe care copiii se aseaza si sar cu ele. Alea sunt ca o celula mare, cu peretii relativ subtiri dintr-un cauciuc foarte elastic si bine umflate. Revenind la "problema" noastra, sunt de acord ca buretii tari trebuiesc inmuiati, dar ca trebuie subtiati, in nici un caz! De aceia mi-am exprimat ingrijorarea in legatura cu tinerea fețelor sub presiune mare, timp indelungat si mai ales atunci cand se afla sub actiunea solventilor, care ataca structurile moleculare, slabindu-le. De altfel, eu si Vali suntem total de acord despre aceste aspecte, probabil mai putin relativ la presiunea care se exercita. Ce ziceti?
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Hmm, ai observat ca daca pui lipici mult fetele reactioneaza , se curbeaza ... le pui pe sticla cat sunt asa , foarte curbate in sus si asezand greutati peste ele forteaza cauciucul (nu buretele) sa se mai intinda iar buretele sa se mai "lase". Chiar buretele isi revine dupa apasarea aia , nu se subtiaza , gandeste-te ca este facut sa reziste la socuri mult mai mari , dinamice - contactul cu mingea la viteze foarte mari ...
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #16
                                Pai da, ma gandesc, oare ce ar putea provoca mai degraba deformari plastice unei fețe, presiuni mari aplicate timp indelungat sau multiple presiuni mari aplicate in fractiuni de secunda si insumate?
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X