Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce lemn e potrivit?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce lemn e potrivit?

    Ce lemn s-ar potrivi pentru fețele: Yasaka rakza 7 soft? ( am 2 fețe yasaka rakza 7 soft una rosie una neagra noi)
    Butterfly BalsaCarbon X5 ar merge?
    Lemn : Nitaku Septear FL
    FH: Yasaka Rakza 7 2.0
    BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

  • #2
    Eu cred ca Nittaku Septear cred ca se muleaza foarte bine cu Rakza 7 soft...eu am vrut sa cumpar Balsa Carbo X5...cineva mi-a zis o chestie...De ce multa lume cumpara lemnul si dupa aia vrea sa il vanda ?...asa ca am optat pentru Septear , mai ales ca e hinoki care e considerat regele lemnelor.
    BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
    "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

    Comentariu


    • #3
      Am uitat sa mentionez ca am un joc bazat pe atac....atac mult cu forehandul cat si cu atacul.....ce lemn s-ar potrivi cel mai bine pentru yasaka rakza 7 soft de 2.0 si cu stilul meu de joc?
      PS: Imi place sa joc aproape de masa sau la 1 metru de masa cel mai mult ma departez la maxim 1,5 m de masa....deci imi place un stil de joc de langa masa...
      Ultima editare de savuavram; 19.dec.2011, 18:54.
      Lemn : Nitaku Septear FL
      FH: Yasaka Rakza 7 2.0
      BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

      Comentariu


      • #4
        In general cu fețele soft (burete mai moale) merg bine lemnele hard (tare, lemne compozite cu carbon)
        lemn:HML -carbon, hinoki
        fetze; Victas V>01 Limber
        si echipament Xiom

        Comentariu


        • #5
          Ce lemn mi-ati recomanda? Nitaku Septear este bun?
          Lemn : Nitaku Septear FL
          FH: Yasaka Rakza 7 2.0
          BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

          Comentariu


          • #6
            Ar fi bun un lemn allwood "Levi" OFF, cu balsa , dar cine sa fie dispus sa incerce, pana nu a incercat tot ce se poate, de la firmele cu renume?
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Eu cred ca X5 s-ar potrivi foarte bine cu Rakza Soft pentru un joc ofensiv de aproape de masa. Lemnul e usurel, are un feeling hard si merge imperecheat cu fete soft. Am jucat cu un X5 cu Butterfly Solcion si cu altul cu o pereche de Tibhar Primus si amandoua combinatiile erau foarte okay.
              Jun Mizutani
              Tenergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Stati putin ca ne incurcam in topicuri.
                Nu esti tu baiatul de 16 ani care saptamana trecuta vroia sfat legat de lemn Butterfly cu overgrip despre care nu stiai nimic si fete stiga Boost Si joola mambo parca?
                De la buget de 160 ron ai sarit de 400?Inseamna ca Mosul e darnic cu tine,in fine,oricum ce -a intamplat cu paleta aceea?ca vad ca in topicul respectiv nu ai mai spus nimic.
                Promiteai poze cu ea,o laudai ca iti intra toate mingile cu ea,ce s-a intamplat de vrei acum sa iti faci racheta cu carbon?
                Eu am Rakza 7 soft si pe Fh si pe Bh,dar pt cineva avansat ca tine,u ai spus-o ca joci la nivelul prietenilor tai de 25 ani care joaca in liga,ti-ar trebui fete Ca tenergy 64 sau 05,pe un lemn Alc,asta si pt ca nu mai ai nevoie de asa mult antrenament,citez doar din spusele tale.

                Eu zic ca in primul rand sa fii sincer cu tine,sa iti recunosti nivelul,si sa cauti ceva cu mult control pentru inceput.
                Un lemn Butterfly Timo boll ALL+ la 100 ron cu fete De control ca Donic Twingo,sau joola Smart, sunt perfecte pentru inceput,i ia cateva lectii de la un profesor,pentru a invata loviturile de baza,topspinul si lovitura de backhand.


                Mi-am dat seama ca nu le stapanesti din exprimarea ta.
                Niciun jucator de tenis de masă care le stapaneste,atunci cand cauta o paleta nu va folosi expresii ca '"trag bine cu atacul"-e hilar,ci expresii ca imi place sa dau topspin de la o anumita distanta fata de masa,sau imi place jocul cu mingi taiate,nu astfel de expresii specifice pur incepatorilor

                Inca odata,fii sincer cu tine si cumpara o paleta de control,poate chiar si de la Rblade,cu care sa iti formezi mana,si nu sari la echipamente care te depasesc.
                Iti va fi fff greu sa progresezi si e pacat,pentru ca din ce vad,chiar esti atras de sportul asta.

                Bafta si sa ne auzim de bine-Asculta-ne,pe mine si pe ceilalti care te-au sfatuit,ca nu iti va parea rau
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Bravo ...george25...il gasesti pe savuavram si in gaura de sarpe )
                  BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                  "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                  Comentariu


                  • #10
                    Pur si simplu mi-a sarit in ochi numele lui si mi-am amintit de topicul pe care tocmai il crease.
                    Sper sa fie realist si sa isi cumpere o paleta pe masura posibilitatilor sale si sa inteleaga ca daca iti cumperi o paleta identica cu a lui Timo Boll nu joci automat ca el
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      george....treaba statea altcum...am primit 5 milioane si vroiam sa imi iau paleta aceea de care am facut alt topic cu joola mambo si stiga...cu 40 de euro(cam 1,7 milioane fac) si de restu de 3,3 sa imi iau un sistem de boxe .....dar am renuntat la boxe pt paleta....imi permit o paleta acum pana in 5 miliaone ...si am achizitionat 2 fețe yasaka rakza 7 soft 2.0 una rosie una neagra si nu stiu pe ce lemn sa le pun...cred ca pe nitaku septear e bine?pt un stil de atacant inrait?

                      App george....altii cu antrenament intens si care au antrenor si fac de ani buni tenis nu trag asa bine ca mine cu forehendu...pe forehend imi recunosc valoarea...iar pe backhand acolo pot zice ca nu sunt exceptional dar bun e cuvantul potrivit.George chiar daca joc fara antrenor...ma antrenez singur cum pot...stapanesc destule lovituri intrasa fel incat sa ii pun destule probleme oricarui adversar.

                      App acum sa revenit la oile noastre: e buna combinatia FH:yasaka rakza soft 2.0 BH:yasaka rakza soft 2.0 Lemn:Nitaku Septear?Am un joc bazat pe atac si stau langa masa mai mult.
                      Lemn : Nitaku Septear FL
                      FH: Yasaka Rakza 7 2.0
                      BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

                      Comentariu


                      • #12
                        Inainte de a face afirmatii de genul " altii cu antrenament intens si care au antrenor si fac de ani buni tenis nu trag asa bine ca mine cu forehendu" si altele de asemenea maniera, te sfatuiesc sa participi intr-un concurs amatur, ca sa iti vezi adevarata valoare. Afirmatiile tale nu prea arata faptul ca vrei sa muncesti pentru a deveni mai bun, asa cum facem noi muritorii de rand, ci iti trebuie o paleta care sa ti se potriveasca stilului tau de atacant inrait. Intrebarea mea este: cu ce paleta ai jucat pana acum de ai devenit asa de "talentat" intre ale tenisului?
                        Septear este un lemn bun, cu caracteristici foarte bune. Poti incerca sa iei unul de la domnul Tibi, are la 200 de lei la promotie. Bafta!
                        Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                        Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                        Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                        Comentariu


                        • #13
                          bogdan000 nu am zis ca nu vreau sa muncesc...muncesc in fiecare zi ma antrenez...dar am mentionat ca ma antrenez singur , nu cu antrenor...si app miam vazut adevarata valoare de destule ori mai ales....( la mn in oras am mai zis nu am cu cn sa joc care sa ma faca...).Nu ma cred vreun super bun sau ceva de genu...dar e una sa ti se zica peste tot unde joci si cu cine joci ca esti bun....app am jucat pana acum cu Sriver fx si butterfly petr korbel...dar am rupt lemnul de la maner foarte urat....( am condus 3-0 la seturi pe un jucator din liga si am fost egalat 3-3....si de nervi am vrut sa lovesc umpic paleta si din greseala am dat prea tare si am ramas cu manerul in mana....iar am incercat sa deslipesc fețele iar fata rosie am rupto....doar fata neagra am reusit sa o salvez...si mam orientat intrun alt topic spre o paleta cu fețe rosie : joola mambo c neagra stiga boost tc si lemn butterfly...dar dispun acum de un buget mai mare ( 500 de ron) si am luat 2 fețe yasaka rakza 7 soft 2.0 si vreau sa le pun pe un lemn care se potriveste cu fețele si cu stilul meu de joc mai ofensiiv...si pana acum vad ca cel mai bun e nitaku septear....(desigur care se incadreaza si in banii care ii am ).
                          Lemn : Nitaku Septear FL
                          FH: Yasaka Rakza 7 2.0
                          BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de savuavram Vezi post
                            bogdan000 nu am zis ca nu vreau sa muncesc...muncesc in fiecare zi ma antrenez...dar am mentionat ca ma antrenez singur , nu cu antrenor...si app miam vazut adevarata valoare de destule ori mai ales....( la mn in oras am mai zis nu am cu cn sa joc care sa ma faca...).Nu ma cred vreun super bun sau ceva de genu...dar e una sa ti se zica peste tot unde joci si cu cine joci ca esti bun....app am jucat pana acum cu Sriver fx si butterfly petr korbel...dar am rupt lemnul de la maner foarte urat....( am condus 3-0 la seturi pe un jucator din liga si am fost egalat 3-3....si de nervi am vrut sa lovesc umpic paleta si din greseala am dat prea tare si am ramas cu manerul in mana....iar am incercat sa deslipesc fețele iar fata rosie am rupto....doar fata neagra am reusit sa o salvez...si mam orientat intrun alt topic spre o paleta cu fețe rosie : joola mambo c neagra stiga boost tc si lemn butterfly...dar dispun acum de un buget mai mare ( 500 de ron) si am luat 2 fețe yasaka rakza 7 soft 2.0 si vreau sa le pun pe un lemn care se potriveste cu fețele si cu stilul meu de joc mai ofensiiv...si pana acum vad ca cel mai bun e nitaku septear....(desigur care se incadreaza si in banii care ii am ).
                            Deci mor de curiozitate sa te vad jucand,as merge pana la Caras-Severin sa vad un jucator de 16 ani cum bate pe un jucator de Liga.
                            Te rog eu,fa un efort,si macar 1 minut filmeaza-te si posteaza aici filmuletul,si daca stapanesti loviturile asa cum spui,eu imi retrag toate cuvintele si vei avea toata admiratia mea.
                            Pana atunci ramai un mic laudaros,care vrea sa para ceea ce nu este.
                            P.S-si de la Sriver Fx,de ce ai vrut sa cobori la Stiga Boost si mai ales la joola mambo?Sriver e mult peste acele fete,si la spin si la viteza,de ce sa dai un pas in spateîși dc nu ai ramas cu fetele Sriver sa le lipesti pe alt lemn daca te-ai obisnuit cu ele?
                            Despre rakza nu mai spun nimic pana nu te vad jucand intr-un filmulet
                            Daca se poate,da-mi si mie numele complet al jucatorului de Liga pe care l-ai condus 3-0 la seturi.
                            Adica eu care Il vad pe Panea Ovidiu cum isi spulbera toti adversarii indiferent de varsta,Si jucatori experimentati,care nu joaca de azi de ieri ,Ovidiu evoluand abia in divizia B daca nu ma insel,si u de 16 ani joci de la egal la egal cu jucator de Liga!!!! care e mult peste,pai baiatule,ar fi trebuit sa fii campion european de juniori cel putin,sigur te vedea cineva daca era adevarat ce spui si nu atata lauda.
                            Apropo,la Olimpiada sportului scolar la tenis de masă,cum de nu esti campion national?Trag altii mai bine cu atacul decat tine?
                            Ultima editare de george25; 20.dec.2011, 16:09.
                            Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                            FH: Tenergy 05
                            BH: Dignics 05

                            Comentariu


                            • #15
                              Domnule avram, va rog pana ce nu ne demonstrati valoarea si talentul dumnevoastra, va sfatuiesc sa fiti mai modest. Nu stiu daca observati, dar prin afirmatiile dumneavoastra starniti mai mult rasul. Sa punem totul pe seama entuziasmului adolescentin. Totodata , as dori sa stiu de cate ori pe saptamana va antrenati singur si in ce consta antrenamentul. Multumesc
                              Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                              Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                              Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu a specificat liga. Liga majoretelor, liga planoristilor, liga culegatorilor de musetel si macese, etc.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am observat ca multi isi trec la locatie doar judetul. Daca ai vrea sa mergi sa te minunezi, de cum trage cu atacu, tanarul nostru campion(inca neincoronat!), inspre ce localitate te-ai indrepta? Faptul ca multi nu-si trec localitatea de domiciliu,tine oare de tendinta de adancire a anonimatului pe forum ? Scuze de off topic...
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de bogdan000 Vezi post
                                    Domnule avram, va rog pana ce nu ne demonstrati valoarea si talentul dumnevoastra, va sfatuiesc sa fiti mai modest. Nu stiu daca observati, dar prin afirmatiile dumneavoastra starniti mai mult rasul. Sa punem totul pe seama entuziasmului adolescentin. Totodata , as dori sa stiu de cate ori pe saptamana va antrenati singur si in ce consta antrenamentul. Multumesc
                                    In ce sa constea,in meciuri cu prieteni de o varsta cu el,care tin paleta cu 2 sau mai multe degete pe backhand,si care ii inalta toate mingile si el doar le bubuie
                                    In conditiile astea,sigur ca a prins incredere ca are cel mai bun atac.
                                    Stiu asta,pentru ca si eu aveam aceeasi conceptie asupra jocului,ma credeam foarte priceput,pt ca ma laudau prietenii care jucau fara sa stie sa tina paleta in mana,pana am participat la primul meu concurs amatur si mi-am vazut adevaratul nivel de joc,am vazut lovituri adevarate,si apoi cand am invatat si eu loviturile corecte (cu antrenor ca singur nu se poate),acum privesc in urma si rad de mine,ce lovituri puteam avea si credeam ca sunt cele mai bune
                                    ---------- Post added 20-Dec-2011 at 16:17 ----------
                                    Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                                    Nu a specificat liga. Liga majoretelor, liga planoristilor, liga culegatorilor de musetel si macese, etc.
                                    Foarte adevarat domnule Aurel,asta a uitat sa specifice,sau poate acel jucator a jucat primele 3 seturi intr-un picior si cu o mana legata la spate,ca altfel nu imi explic
                                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                    FH: Tenergy 05
                                    BH: Dignics 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Nu ma pot abtine...sunt dispus sa merg pana la Severin (si asa vreau sa merg la Straja la ski) ce mai conteaza 150 km in plus...dar zic eu ca merita , vreau si eu sa invat sa trag topspin cu atacul (mi se pare geniala expresia) , dar mingea sa vina spre mine cu backspin altfel eu nu stric gloantele din atac degeaba...laky daca foloseste OX el trage cu apararea?...scuze de offtopic.
                                      BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                                      "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        si eu sunt din Caras-Severin. Din ce oras esti savuavram? as vrea sa te vad cum joci.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de savuavram Vezi post
                                          Buna. Am 16 ani si joc de 5-6 ani tenis. Am o paleta : FH : stiga drive ; BH : butterfly sriver fx si un lemn usor no name...Mentionez ca paleta este foarte veche. Niste detalii despre stilul meu : In primul rand sa incep cu inceputul si sa mentionez ca sunt jucator de mana dreapta. Si asa mai departe
                                          Asta spuneai acum aproximativ 4 luni. Intre timp ai schimbat lemnul no name cu un petr korbel pe care l-ai rupt dar bati tot cu atac si cu pusul frumos pe masa. Eu m-am cam convins de "talentul" tau. Bafta
                                          Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                                          Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                                          Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Lasati, dom'le copilul/omul! Talentat sau mai putin, el are o problema si ati sarit cu toii pe el din alta cauza.
                                            (at)savuavram: In legatura cu intrebarea de baza: daca ai juxat cu Korbel, de ce nu mai iei unul? E mai ieftin sau la fel ca Septear. Septear e mai rapid si mai rigid putin, dar tot pe acolo. Oricum, ambele merg bine cu Rakza Soft, daca iti plac fetele mai soft.
                                            Eu zic ca mai bine Korbel in cazul tau, ca il stii deja si are mai mult control.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              aveti dreptate dar fiti mai ingaduitori...s-a laudat si el un pic...are doar 16 ani...ajutati-l sa-si faca o paleta buna de atac si invitati-l la un amatur...
                                              tibhar def plus jumulita
                                              gambler reflectoid 1,0
                                              dawei 388 D-1 ox

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de Joo Vezi post
                                                aveti dreptate dar fiti mai ingaduitori...s-a laudat si el un pic...are doar 16 ani...ajutati-l sa-si faca o paleta buna de atac si invitati-l la un amatur...
                                                El oricum ne-a intreabat daca se potivesc Stiga boost si joola Mambo pe un lemn butterfly inca invaluit in mister,si acum vine si ne spune ca si-a luat deja Rakza 7 soft,fara sa ne anunte,ne-a facut o surpriza.
                                                Eu i-as recomanda lemnul meu,Yasaka Extra special,sau yasaka extra offenisive 40,ambele merg f bine cu fetele,si poate juca ambele faze nemaipomenit,si apararea si atacul,chiar si de la 2 metri de masa,(dar nu mai mult),iar un alt atu la combinatia din semnatura ma,este ca mingile de pe masa,se directioneaza f usor unde vrei
                                                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                                FH: Tenergy 05
                                                BH: Dignics 05

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Eu cred ca sunteti invidiosi

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X