Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce lemn e potrivit?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de mschumy Vezi post
    Nu ma pot abtine...sunt dispus sa merg pana la Severin (si asa vreau sa merg la Straja la ski) ce mai conteaza 150 km in plus...dar zic eu ca merita , vreau si eu sa invat sa trag topspin cu atacul (mi se pare geniala expresia) , dar mingea sa vina spre mine cu backspin altfel eu nu stric gloantele din atac degeaba...laky daca foloseste OX el trage cu apararea?...scuze de offtopic.
    Tare de tot!!!
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #27
      superb topic. mi-ati facut ziua mult mai frumoasa

      Comentariu


      • #28
        Personal cred ca el trebuie sa fie mai ingaduitor cu noi, pentru ca un jucator de 16 ani care ataca bine cu atacul(observam aici o figura de stil foarte fina) nu poate fi decat necrutator cu adversarii. Si sunt sigur ca la asa talent alegerea paletei e o simpla formalitate, asa ca nu va mai obositi cu sfaturi inteligente. Spuneti-i care e cel mai rapid lemn ca sa poata baiatu sa dea tare.
        Blade: Viscaria
        FH: Tenergy05
        BH: Tenergy05

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de iahim Vezi post
          Personal cred ca el trebuie sa fie mai ingaduitor cu noi, pentru ca un jucator de 16 ani care ataca bine cu atacul(observam aici o figura de stil foarte fina) nu poate fi decat necrutator cu adversarii. Si sunt sigur ca la asa talent alegerea paletei e o simpla formalitate, asa ca nu va mai obositi cu sfaturi inteligente. Spuneti-i care e cel mai rapid lemn ca sa poata baiatu sa dea tare.
          Tare nu inseamna neaparat si bine.Daca pui suficient efect in minge poti castiga un meci si fara sa tragi o singura minge,bineinteles cu adversari care nu inteleg spinul advers
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #30
            Bine asta nu trebuie sa-mi explici mie trebuie sa-i spui lui. Eu ma descurc
            Blade: Viscaria
            FH: Tenergy05
            BH: Tenergy05

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de iahim Vezi post
              Bine asta nu trebuie sa-mi explici mie trebuie sa-i spui lui. Eu ma descurc
              Absolut,nu ma refeream la tine,el trebuie sa bage la cap,si sa inteleaga ca nu e nevoie sa ataci ca disperatu fiecare minge,pentru ca fiecare lovitura e diferita,are alt tip de spin si trebuie altfel gestionat.
              Nu se poate progresa daca tragi in orice minge si sperand ca adversarul nu o mai returneaza
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #32
                Salutare...Personal aș recomanda pentru fețele Yasaka Rakza 7 soft, urmatoarele lemne de la Yasaka : Ma Lin Extra Offensive, Ma Lin Soft Carbon și Ma Lin Carbon. Le recomand și pentru ca prețurile lor,nu sunt prohibitive,chiar și-n cazul celor cu carbon. Mie,la stilul meu de joc mi-a placut cum merge Yasaka Rakza 7 soft,pe Ma Lin Carbon...cel puțin pe rever,era incredibila...spin,viteza,control,bașca forța,mai mult decât suficienta. Acum banuiesc ca t?nara speranța Savu Avram va începe cu Ma Lin Extra Offensive și va urca treptat,mai repede sau mai încet,depinde de îndem?narea lui,pâna la Ma lin Carbon,sau chiar Yasaka Max 3 D. Sper ca rîndurile de mai sus sa-ți foloseasca în alegerea ta și la final ?ți urez sa ai un Craciun fericit,iar Moșul sa-ți asigure fonduri suficiente pentru alte noi achiziții !

                Comentariu


                • #33
                  Nittaku Tenor iti recomand dar sa nu il cumperi nou merge la mana a 2-a deoarece este foarte scump..
                  Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                  FH:Joola Rhyzm
                  BH:Joola Samba+ max

                  Comentariu


                  • #34
                    savuavram eu nu ma pricep f. bine dar te sfatuiesc sa-ti faci o paleta liniara. Daca fetele au control mare si spin mare foloseste un lemn cu control f.bun (ALL sai ALL+sau ALL-). Desigur ca se poate folosi si un lemn Def. In general e bine sa pleci de la lemn si apoi fetele. Tu ai facut invers. Daca pui pe un lemn off fete moi o sa pierzi controlul pe mingile in forta. Bafta multa si da-ne de stire ce ai ales pana la urma.

                    Comentariu


                    • #35
                      "Daca pui pe un lemn off fete moi o sa pierzi controlul pe mingile in forta"

                      de ce ?

                      Comentariu


                      • #36
                        Nu pot sa-ti dau o explicatie exacta. Poate jucatorii cu mai multa experienta de pe forum vor binevoi sa ne limpezeaca....
                        Stima

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de dumitru23 Vezi post
                          Nu pot sa-ti dau o explicatie exacta. Poate jucatorii cu mai multa experienta de pe forum vor binevoi sa ne limpezeaca....
                          Stima
                          Simplu: fata (cauciucul si buretele) se comprima usor si ajungi sa dai cu lemnul, iar daca lemnul e ff rigid (off+) e ca si cum ai da cu caramida.
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #38
                            Exista bureti moi si totusi densi care nu se comprima pana la lemn cand dai tare.
                            Mie mi se pare ca e buna combinatia fete moi + lemn rigid deoarece fetele moi compenseaza dwell time-ul mic al lemnului.
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #39
                              si in afara de ce a spus rblade off nu inseamna neaparat rigid, poate fi si medium sau chiar soft
                              poate avea si lemnul destul dwell time

                              Comentariu


                              • #40
                                ok am fost ff general in exprimare
                                sa zicem un lemn rigid, greu, din esente tari (toate straturile), lacuit etc
                                Din cate am priceput eu un lemn poate fi rigid din cauza straturilor exterioare tari (de ex carbon) dar cu miez din lemn moale. La genul asta de lemn elasticitatea e locala, in punctul de contact prin comprimarea lemnului moale si nu prin indoirea lamei. Rezulta un dwell time maricel.
                                Acum un lemn compact (toate straturile cu caracteristici similare) poate sa fie flexibil dar cu dwell time mic, iar in combinatie cu o fata ff moale devine caramida.
                                Exista si situati cand comportarea unor combinatii pare bizara si nu se conformeaza cu nici o teorie, dar in realitate e un puzzle care poate fi rezolvat.
                                GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                Comentariu


                                • #41
                                  si copilu? ati "impuscat" copilu...
                                  DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                  FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Yasaka Sweden Classic e un lemn excelent. Am pe el fete rakza 7 si e foarte apropiat de lemnul cu care joc acum(vezi semnatura). Si Ma Lin Carbon e OK insa e mai putin controlabil decat Sweden ( de aceea am renuntat la fetele rakza 7 si am pus soft). Poti incerca si Yasaka Extra 3D care vibreaza. E bun la capace iar datorita vibratiei la lovituri puternice e foarte rapid. Adica dai incet merge incet , dar tare merge rapid. Poti alege cum vrei sa joci. Eu l-am avut cu fete rakza 7 si pot spune ca e un setup foarte bun. Nu trebuie omis faptul ca atat sweden cat si extra 3d au preturi putin peste 1oo ron. Succes!
                                    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de laurentiucat Vezi post
                                      si copilu? ati "impuscat" copilu...
                                      Din cate am inteles din ceea ce spunea el e ca vrea OFF+++++++ , ceea ce nu stie este ca se pot castiga puncte si stil defensiv.
                                      "Copilu" da cu topspin la tot ce prinde si face puncte. Ii trebuie o intalnire cu un jucator cu stil defensiv clasic si sigur se lasa de tenis de masă.
                                      Va rog sa-mi scuzati exprimarea dar ofensiv inseamna ciomageala (puncte) iar defensiv arta (spectacol).
                                      GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        danr: poti sa dai un exemplu de un lemn off care sa fie soft. Sincer nu stiam ca exista si chiar sunt interesat . Ms

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          lemn off soft=timo boll alc
                                          Blade: Timo Boll Spirit
                                          Fh:Tibhar Genius 2.0
                                          Bh:Tibhar Genius 2.0
                                          materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            se pare ca medium
                                            http://www.tabletennisdb.com/blade/b...-boll-alc.html

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Mai soft decat TB ALC este Innerforce ALC, tot butterfly.
                                              Dar nu este prea utilizat.
                                              Asemenea, simt soft are si Innerforce AL, daca poate cineva sa dea referinte despre el.
                                              TsE

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                lemn off soft este tsp balsa 8.5
                                                http://oneofakindtrading.com.au/tsp_...ensive_8_5.htm
                                                se gaseste si la noi
                                                http://www.ttsport.ro/tsp-balsa-85-m...rd=tsp%20balsa

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Se poate vorbi de simt soft catre medium si la Innerforce ZLF, dar e un feeling mai aparte cumva mai greu de comparat cu celelalte din gama.
                                                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X