Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Efect ce-ti intoarce mingea?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Efect ce-ti intoarce mingea?

    Salutare.Sa luam un exemplu:adversarul meu serveste iar eu returnez scurt cu efect langa fileu astfel cand fara ca adversarul sa atinga mingea ea pica in terenul meu.Ce se intampla:se continua mingea sau se pune puncteaza,daca da pt cine?

  • #2
    Punctul tau, daca mingea a cazut regulamentar în terenul adversarului și apoi la tine fără ca el s-o atingă.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Aham multumesc.

      Comentariu


      • #4
        Nu prea este asa! Daca mingea ajunge la tine in teren din efectul tau, si tu nu continui punctul atunci punctul este al adversarului!
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de dado_daniel Vezi post
          Nu prea este asa! Daca mingea ajunge la tine in teren din efectul tau, si tu nu continui punctul atunci punctul este al adversarului!
          Foarte interesanta aceasta regula-cu alte cuvinte,teoretic,este posibil sa joci un meci intreg cu tine insuti,si culmea poti pierde punctul,chiar daca mingea ai trimis-o pe masa adversarului-super tare :d
          Ultima editare de george25; 24.dec.2011, 21:03.
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Nu prea mai inteleg...adica sunt obligat sa continui punctul,altfel il pierd?!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de dado_daniel Vezi post
              Nu prea este asa! Daca mingea ajunge la tine in teren din efectul tau, si tu nu continui punctul atunci punctul este al adversarului!
              Coool Parca-l si vad pe adversar certandu-se cu tine ca el a vazut tuș cand mingea s-a intors inapoi.
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de dado_daniel Vezi post
                Nu prea este asa! Daca mingea ajunge la tine in teren din efectul tau, si tu nu continui punctul atunci punctul este al adversarului!
                Cum sa trebuiasca continuata mingea?!? E punctul tau, evident.

                minutul 2:28

                Comentariu


                • #9
                  corect e punctul tau 100% dar daca va uitati atenti in video dat de Kralizec arbitru' greseste si da punctu' celorlalte si desteptii aia de la scor pun imediat 1-1 dar dupa aia corecteaza 2-0 pt Guo Yuo si Ding Ning. "Dado_daniel" banuiesc ca ai glumit cand ai spus ca trebuie continuat punctul...

                  Comentariu


                  • #10
                    Si eu am crezut la fel ca si voi, postarea cu filmuletul de pe link am vazut-o si eu la Secvente youtube de pe forum postata acum cateva zile. Acolo e clar ca arbitrul da punctul pentru cele care nu au atins mingea, ridica mana pentru ele... Si am crezut ca nu stiu eu bine, ca doar cela este arbitru international!
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      ...dado_daniel...arbitru pur si simplu a gresit...dar pe tabela s-a corectat imediat...
                      Ultima editare de axel; 25.dec.2011, 09:16.
                      Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                      Lume multa, oameni putini...

                      Comentariu


                      • #12
                        in linkul postat la secvente youtube nu mai arata corectarea, in linkul de mai sus este redat si momentul schimbarii scorului. Craciun fericit! Ma mai duc sa fumez doua sarmale!
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #13
                          Re gulile oficiale ale tenisului de masa
                          2.5.14. Mingea este considerata drept buna, daca trece pe dedesubtul sau în afara proiectiei fileului ?n
                          afara mesei, sau daca la returnare este lovita dupa ce a sarit înapoi, peste fileu, ca urmare a efectului
                          imprimat.
                          ---------- Post added 25-Dec-2011 at 12:08 ----------
                          Re gulile oficiale ale tenisului de masa
                          2.5.14. Mingea este considerata drept buna, daca trece pe dedesubtul sau în afara proiectiei fileului ?n
                          afara mesei, sau daca la returnare este lovita dupa ce a sarit înapoi, peste fileu, ca urmare a efectului
                          imprimat.
                          2.10.1. Daca jocul nu este oprit, un punct se pierde:
                          2.10.1.2. Daca se rateaza returul
                          FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                          Comentariu


                          • #14
                            adica regula asta zice de ex: daca eu dau o serva "ghost" cum da ma lin si adversarul nu o atinge si vine inapoi la mine eu sunt obligat sa continui jocul??? asta e o prostie, nu mi se pare logic...

                            Comentariu


                            • #15
                              2.5.14. Mingea este considerata drept buna, daca trece pe dedesubtul sau în afara proiectiei fileului ?n
                              afara mesei, sau daca la returnare este lovita dupa ce a sarit înapoi, peste fileu, ca urmare a efectului
                              imprimat.
                              2.10. Punctul
                              2.10.1. Daca jocul nu este oprit, un punct se pierde:
                              2.10.1.2. Daca se rateaza returul.
                              ---------- Post added 25-Dec-2011 at 12:15 ----------
                              Federatia
                              romana de tenis de masă regulamentul de joc
                              ---------- Post added 25-Dec-2011 at 12:25 ----------
                              Salutare.Sa luam un exemplu:adversarul meu serveste iar eu returnez scurt cu efect langa fileu astfel cand fara ca adversarul sa atinga mingea ea pica in terenul meu.Ce se intampla:se continua mingea sau se pune puncteaza,daca da pt cine?
                              ...este punctul tau.
                              FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de NuSeeK Vezi post
                                adica regula asta zice de ex: daca eu dau o serva "ghost" cum da ma lin si adversarul nu o atinge si vine inapoi la mine eu sunt obligat sa continui jocul??? asta e o prostie, nu mi se pare logic...
                                Adica daca joci singur poti pierde!
                                Ma Lin mai are de lucrat la "ghost serve", nu-i completa: dupa ce serveste, mingea-i vine singura inapoi si cred ca nu s-a hotarat ce urmeaza! Smash sau chop?
                                Viscaria
                                Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Exemplul cu Ding Ning cred ca-i edificator. Un punct se pierde daca se rateaza returul. Dar returul n-a mai venit. Adversarul n-a ajuns la minge.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de NuSeeK Vezi post
                                    adica regula asta zice de ex: daca eu dau o serva "ghost" cum da ma lin si adversarul nu o atinge si vine inapoi la mine eu sunt obligat sa continui jocul??? asta e o prostie, nu mi se pare logic...
                                    Daca tu dai o serva "ghost" returul trebuie sa il faca ADVERSARUL tau, nu tu. Daca adversarul rateaza returul (adica nu mai apuca sa loveasca mingea din cauza ca are prea mult backspin si trece inapoi fileul la tine in teren) atunci e punctul tau. Nu conteaza ca mingea atinge terenul tau dupa ce trece inapoi fileul. Tot ce conteaza e ca adversarul a ratat returul la serva.
                                    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      asa da. am inteles eu gresit regula. eu intelesesem din aceasta regula ca daca mingea vine in teren singura se considera buna si trebuie sa faci tu retur(sa continui mingea) ceea ce era o prostie

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Si daca tot tu mai dai o lovitura din aia? Si inca una? Si inca una? Adica trebuie sa le tot continui, pentru ca-ti tot vine mingea inapoi... Cand se termina punctul? Cand gresesti tu?!? Si-atunci, de fapt, pierzi punctul? E absurd .

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Nuh...pana si eu am inteles.Este punctul tau.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Kralizec Vezi post
                                            Si daca tot tu mai dai o lovitura din aia? Si inca una? Si inca una? Adica trebuie sa le tot continui, pentru ca-ti tot vine mingea inapoi... Cand se termina punctul? Cand gresesti tu?!? Si-atunci, de fapt, pierzi punctul? E absurd .
                                            Nu ai nici un motiv sa dai a doua lovitura de genul ala. Tu deja ai lovit mingea...daca o lovesti a doua oara CONSECUTIV realizezi lovitura dubla si punctul se pune pentru adversarul tau. Pur si simplu daca ai fost atat de bun incat sa dai un backspin care atinge masa adversarului si pe urma se intoarce la tine din cauza efectului atunci nu faci decat sa lasi mingea in pace...si e punctul tau daca adversarul nu e in stare sa o loveasca.
                                            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Era o replica pentru cei care au spus ca trebuie continuata mingea.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                My bad. Am crezut ca si dumneavoastra sustineati acea idee.
                                                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Regula e simpla, punctul se pierde daca mingea atinge orice altceva decat paleta celui care trebuie sa o loveasca dupa ce a atins jumatatea acestuia de masa. Adica... masa adversar, masa mea -> punctul meu.


                                                  <<Serviciul de acest gen este interzis in cazul jucatorilor cu dizabilitati, posibil si la copii, nu stiu daca si la seniori. Adica, nu ai voie sa servesti, apoi sa atinga masa adversarului si imediat sa vina inapoi. Daca atinge de doua ori masa adversarului este ok (cum sunt servele lui Ma Lin).>>

                                                  Update mai consistent: din ittf handbook 2011-2012
                                                  The rally shall be a let
                                                  2.09.01.05.01 after touching the receiver's court returns in the direction of the net;
                                                  2.09.01.05.02 comes to rest on the receiver's court;
                                                  2.09.01.05.03 in singles leaves the receiver’s court after touching it by either of its sidelines.

                                                  Este net daca
                                                  -mingea se intoarce spre jumatatea jucatorului care serveste imediat dupa ce atinge jumatatea adversarului
                                                  -se opreste pe jumatatea celui care face preluare
                                                  -serva cade pe tus in jumatatea jucatorului care este la preluare.

                                                  asta raspunde si la intrebarea de ce profesionistii nu servesc numai tusuri.
                                                  Ultima editare de Ashes; 28.dec.2011, 22:37.
                                                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X