Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Xiom+Donic

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Xiom+Donic

    Craciun fericit tuturor!Sa fiti sanatosi(si familiile voastre) si cat mai multe meciuri castigate!
    Problema mea e urmatoarea: pentru "construirea " unei palete ,dupa cateva zile bune de "studiu" atat pe acest site cat si pe altele,am ajuns la concluzia ca as vrea sa fie facuta din materiale de la doua firme: Donic si/sau Xiom.Ca si calificativ sportiv ma incadrez la categoria OFF.
    Rugamintea mea este ca toti cei care folosesc(sau au folosit)asemenea echipamente sa-mi impartasesca din experienta lor.Multumesc frumos!
    Nittaku Septear
    FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
    BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

  • #2
    am eu asa ceva si pot sa spun ca pt. mine setupul este '' belea'', dar acum tine si de stilul tau de joc si ce fel de lemn preferi , cum sa aiba paleta feelingul, adica moale (elastica) , mediu sau tare. eu prefer mediu si am xiom aria off cu fete omega 4 pro si acuda S2 , ambele grosime max. toate cele bune si sper sa faci alegerea care sa te multumeasca!

    ps. ar fi recomandabil sa nu iei lemn donic,din ce am testat nu prea mi-a placut niciunul , in schimb la xiom ai de unde alege (zetro quad,axelo,aria etc), sau daca vrei ceva ce bate tot , mergi pe butterfly si nu o sa regreti ( in special arylate carbon) .
    BTY Michael Maze
    Tenergy 05 / Omega IV Pro

    Comentariu


    • #3
      Lemn Xiom ignito+ fețe vega europe;- un setup de off, control f. bun.
      lemn:HML -carbon, hinoki
      fetze; Victas V>01 Limber
      si echipament Xiom

      Comentariu


      • #4
        Dar ce au lemnele de la Donic? Sincer, sunt mai ieftine un pic...
        Nittaku Septear
        FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
        BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

        Comentariu


        • #5
          Pentru ca ei sunt cu picioarele pe pamant, fara fumuri ca cei de la Butterfly! Daca stii ce sa alegi, asteptarile nu iti vor fi inselate !
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            Salut Dorele. Mai greu este sa gasesti lemnul si fetele care ti se potrivesc, nu brandul. Noroc ca la inceput , nu este chiar asa de greu. Mai tarziu, lucrurile se complica.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Ba nu ,ca e greu de-acuma!. Lemnu ala e asa si pe dincolo,fața aia sare asa sau nu....Brrrr...Complicat rau! De-asta incerc sa aflu cat mai multe pareri....
              Nittaku Septear
              FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
              BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

              Comentariu


              • #8
                Salut Dorell, bine ai venit printre noi. Dupa cum spunea inteleptul Aurel Onut (Visco) trebuie sa alegi ceva care sa se potriveasca cu mana ta. Aceeasi fata pusa pe doua lemne (catalogate off) diferite sare altfel. Cel mai bine ar fi sa incerci, inainte de a cumpara. Dintre cele doua branduri, Donic are lemne si fete mai usoare decat Xiom, calitatea in joc fiind cam aceeasi, dar cu un mare plus pentru Xiom privind durata de viata a materialelor. Donic are pret mai mic, dar calitatea unei fete tine mai putin in timp decat una de la Xiom.
                Si sa nu uit lucrul cel mai important, care tine loc oricarei firme : antrenamentul!
                Ultima editare de Flam; 26.dec.2011, 17:48.
                Viscaria
                Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Pana nu incerci, nu ai cum sa sti doar din auzite, pt ca te lovesti de subiectivismul altora. Dar e bine sa faci o "medie", din ceea ce "auzi" de la toti. Unde corespund mai multe pareri, inseamna ca este mai aproape de realitate.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Stiu ca cel mai bine ar fi sa poti incerca tot ce ti-ai dori sa folosesti dar... de la a vrea la a putea e cale lunga!In București (sau alte orase mari) intr-adevar poti .Macar doar ca sunteti mai multi jucatori.In orasele mici e mai complicat.Si ma refer la toate orasele mici din tara unde cluburile sunt putine iar jucatorii si mai putini.Si atunci solutia e data de voi,cei de pe acest site(si va multumesc inca odata ptr.timpul acordat) si de cei care comercializeaza echipamentele...Asa ca astept cat mai multe pareri!
                    Nittaku Septear
                    FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                    BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                    Comentariu


                    • #11
                      Bine atunci. Sa ne spuneti ce fel de "OFF", sunteti. Dati mult topspin sau mai mult jucati "drept"? Jucati numai aproape de masa sau vi se intampla sa ajungeti si la distante mai mari, la retopspin sau aparare? Loviti foarte tare mai tot timpul sau plasati mingia cu variatii mari de lungime sau directie? Si mai ales, sa ne spuneti cu ce paleta a-ti jucat pana acum. Chiar daca a fost "hobby" sa ne-o descrieti ca viteza, efect, greutate, rigiditate.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Fetele de la Xiom sunt foarte bune!!! Cred ca si cele de la Donic au ceva de spus!!!
                        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                        FH - Xiom Sigma II Pro
                        BH- Xiom Sigma II Pro

                        Comentariu


                        • #13
                          Lovesc mai "drept",imi place sa joc peste tot(adica nu numai langa masa ),nu lovesc tot timpul tare,imi place mult de tot reverul(si ptr. ca m-i se pare ca e miscarea mai naturala a mainii).Paleta era una medie ca si greutate,nu prea avea spin cat mi-as fi dorit eu
                          Nittaku Septear
                          FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                          BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Ma asteptam la acest raspuns. E normal, topspinul se "fixeaza" mult mai bine, folosind echipamentul care-l favorizeaza.
                            Ca sa ne mentinem pe brandurile favorite dvs, am sa va recomand o solutie "integrata". Cel care comercializeaza ambele branduri, se numeste Tibi pe forum si executa paletele excelent, daca luati toate componentele de la el.
                            Setup-ul pe care vi-l propun este: Lemn "Donic Burn OFF-", cu Mahon , Awan si Kiri.
                            Mahonul este un lemn de mare control, kiri este aproape la fel de usor ca balsa dar foarte rigid iar Awan, un intermediar.
                            Pe acest lemn, merg foarte bine fete de duritate mediu-moale si recomand aici "Xiom Vega Europe" sau "Xiom Omega 4 Elite".
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Aurel Onut (at): Multumesc ptr. timpul acordat si explicatii.

                              Sper sa nu se supere cineva dar eu intreb:se vinde pe site un lemn Xiom Magellan(ALL+:viteza 7si control 8 ).Pe acest tip de lemn se poate face un setup de OFF si daca da cu ce fete recomandati!
                              Nittaku Septear
                              FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                              BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                              Comentariu


                              • #16
                                Pentru inceput un setup cu mult control recomandat de mine: lemn Nittaku septear, fete Yasaka Mark V GPS (are cineva la oferta cu doar 90 lei bucata)
                                Andro Rasanter 48
                                Butterfly Timo ALC
                                Andro Rasanter 48​

                                Comentariu


                                • #17
                                  (at) Acidutzu - GPS-urile ar trebui boosterizate si nu cred ca dansul se pricepe...

                                  (at) Dorell - Magelan e un lemn bun si merge bine tot cu "Xiom Vega Europe".
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Sa vad daca am priceput:-incepi prin sti ce fel de jucator esti:avansat sau incepator,def,atac,langa masa sau departe ,"drept" sau "spin".-->>-in functie de asta alegi fețele--->>iar apoi lemnul care va accentua "calitatile" pe care vrei tu sa le dezvolti ( vrei mai mult spin sau mai mult control sau mai multa viteza) si asta in contradictie cu fața respectiva( lemn All+ sau Off- cu fața Off+) sau in consens(si lemnul si fața de Off+,de ex.).Si bineinteles,si nu in ultimul rand,mult ,da mult antrenament....
                                    Nittaku Septear
                                    FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                    BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      [QUOTE=Aurel Onut;106107](at) Acidutzu - GPS-urile ar trebui boosterizate si nu cred ca dansul se pricepe...
                                      Intradevar merg mult mai bine lipite cu speed glue sau boosterizate... dar merg si cu lipici pe baza de apa mai ales pentru cineva care nu a jucat inca cu palete profesionale. Eu n-am folosit niciodata booster doar speed glue si lipesc foarte rar fetele. Amicul meu Ciprian care joaca mult cu fete chinezesti le unge cu tot felul de uleiuri si parafina
                                      Ultima editare de acidutzu; 27.dec.2011, 19:58.
                                      Andro Rasanter 48
                                      Butterfly Timo ALC
                                      Andro Rasanter 48​

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Dorell Vezi post
                                        Sa vad daca am priceput:-incepi prin sti ce fel de jucator esti:avansat sau incepator,def,atac,langa masa sau departe ,"drept" sau "spin".-->>-in functie de asta alegi fețele--->>iar apoi lemnul care va accentua "calitatile" pe care vrei tu sa le dezvolti ( vrei mai mult spin sau mai mult control sau mai multa viteza) si asta in contradictie cu fața respectiva( lemn All+ sau Off- cu fața Off+) sau in consens(si lemnul si fața de Off+,de ex.).Si bineinteles,si nu in ultimul rand,mult ,da mult antrenament....
                                        Ordinea nu este neaparat fete -> lemn, poate fi si invers. Ideia este ca amandoua sa fie potrivite utilizatorului. Sunt multi care privesc lucrurile din afara, adica "ce fete se potrivesc cu un anume lemn", uitand sa se mai introduca si pe ei in ecuatie, ca si cum ei ar fi nasul, iar componentele, mirii. Dupa cum se stie, in noaptea nuntii, nasul are "raspundere limitata", nu participa la anumite "aspecte" ale procesului. La tenis nu e asa. "Nasul" trebuie sa se poriveasca si cu "baiatul" si cu "fetele", intr-o "sinergie concreta a faptelor".
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Asta cu : "sinergie concreta a faptelor" chiar mi-a placut!
                                          Nittaku Septear
                                          FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                          BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Nu-i originala, e "patent" de la nea Nelu.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Sfatul meu :
                                              Lemn : Yasaka Sweeden Classic sau Nittaku Septear (al doilea un pic mai rapid dar cu mai putin simt la minge decat primul) (astea 2 mi s-au parut cele mai bune lemne cu care am dat pana acuma)
                                              Fete : orice fete soft de grosime 2.0 (ce v-a recomandat dl Aurel Onut sunt super fete - Xiom Vega Europe sau puteti incerca Joola Energy Xtra)
                                              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Tocmai am facut comanda la dl.Tibi urmatorul setup:lemn Xiom Jazz Off- si fete Omega IV Elite 2.0 .Ce parere aveti?
                                                Nittaku Septear
                                                FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                                BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Am expediat coletul
                                                  multumesc
                                                  0728747067
                                                  www.tenismasa.ro

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X