Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

LIGA AMATUR 2012 -campionat pe echipe

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    [/COLOR]
    Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
    Nu a fost luata o decizie de unul singur,acest subiect, a fost dezbatut pe pagina vazuta, numai de coordonatori si câtiva organizatori si s-a convenit de majoritatea, organizarea turneului pe echipe în acest format.
    Pana în prezent domnul Bodeanu nu a luat niciodata o decizie fara sa ne consulte.
    Cele bune.
    Dar nu trebuie consultati toti cei aproape 3000 de membri ? Concursul este facut doar pentru coordonatori si organizatori ?
    Ultima editare de mateidumitru; 23.feb.2012, 18:01.

    Comentariu


    • #27
      Ce se intampla dc in etapa zonala locurile 1 si 2 nu au openisti si locurile 3 4 au cel putin 2 openisti si dorinata jucatorilor echipelor este invers fata de regulament?

      Comentariu


      • #28
        [QUOTE=Dan2;112921]Mai intai va tog sa luati in calcul un numar probabil de echipe in zona D-vs, iar dintre acestea cam cate credeti ca vor fi doar de "openisti". Ma indoiesc ca vor fi 4.
        Mai apoi, cele doua locuri calificate in faza finala la amatori vor fi ocupate fie de echipele de pe locul 3 si 4 -daca se incadreaza in conditiile cerute, fie de urmatoarele clasate care se incadreaza in conditiile cerute, fie - daca nu se acopera locul respectiv- de o selectioanata a regiunii.

        Jucatori de nivel O la 23.02.2012
        In Arad -1
        In Bihor 2
        In Timis 1
        In Hunedoara 5

        Nu ma refer doar la zona noastra, ci, in general.
        Regulamentul, asa cum este conceput acum, poate da nastere la felurite interpretari si, datorita acestora, dupa terminarea etapei zonale, vor avea loc multe aranjamente neprincipiale.
        ---------- Post added 23.02.2012 at 18:16 ----------
        Postat în original de Dan2 Vezi post
        D-le Matei, va rog sa prezentati avantajele variantei cu 4 jucatori, modul de desfasurare si redactati exact paragrafele din regulament pe care le propuneti modificate. Nu tin mortis la varianta propusa si nici nu vreau sa raspund interventiei belicoase pe care ati scris-o.
        -Este avantajul jucatorului care vrea sa joace, dar nu incape intr-o echipa formata din doar 3 jucatori.
        - Nu pot sa propun un anumit mod de desfasurare, fiindca exista alte persoane cu experienta in domeniu, care sunt indreptatite sa o faca.
        - Paragrafele care pe mine, personal, nu ma satisfac, sunt enumerate in primul post.

        Comentariu


        • #29
          "Mult zgomot pentru nimic"cum zicea unu demult tare.Interesul suscitat de acest concurs de echipe nu este chiar asa mare pe cat il estimati unii din dvs..Va veti convinge singuri Concursurile individuale(A,A+,B) se bucura de audienta deoarece si au imbunatit mult formatul fata de acu cativa ani,fiind structurate pe categorii.In cazul echipelor multi nu vor participa deoarece se gandesc ca vor cheltui bani si timp fara a avea sanse reale de a accede in fazele superioare(ceea ce mi se pare corect).
          Pt cei interesati forumul are sub 850 de membri activi din care ceva mai mult de jumatate activeaza pe topicul"Amatur"
          of all the things i lost i miss my mind the most

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de dinicescuion Vezi post
            Ce se intampla dc in etapa zonala locurile 1 si 2 nu au openisti si locurile 3 4 au cel putin 2 openisti si dorinata jucatorilor echipelor este invers fata de regulament?
            Inseamna ca primele doua echipe -fara OPENisti- sunt mai bune decat celelalte si merita sa participe la cat OPEN.
            Teoretic este posibil orice si orice nu poate fi luat in calcul , mai ales la inceput.
            Practic, cred ca este o probabilitate infima sa se intample asa ceva. De obicei, echipa care nu vrea sa iasa pe locul I se lasa invinsa de echipa care chiar doreste aceasta.
            Una din greseala, poate o iesi, dar ori participa si respecta regulamentul, ori renunta si lasa locul celeilalte. Cea care nu se califica la OPEN, ori se adapteaza cerintelor facand un transfer de la echipa care nu doreste (doar aceea are amatori valorosi!), ori renunta, ori prinde un loc prin renuntarea uneia din fata ei.
            Si la alte sporturi se intampla des in ultima vreme ca echipe de amatori sa se rataceasca printre profesionistii ligilor superioare

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de mateidumitru Vezi post
              -Este avantajul jucatorului care vrea sa joace, dar nu incape intr-o echipa formata din doar 3 jucatori.
              Sunt doua formule de joc cu 4 jucatori, una cu 5 din 9 (primii doi din fiecare echipa intre ei si ultimii doi la fel) si 9 din 17.
              In primul caz, veti fi nemultumit deoarece veti juca cel mult doua partide pe meci (foarte probabil numai una) in cele
              ~ doua ore cat dureaza un meci;
              In cel de-al doilea veti fi nemultumit deoarece nu se pot juca decat doua meciuri pe zi (meciul durand foarte mult, uneori 17 jocuri!) si nici organizatorii nu pot gasi o formula convenabila de desfasurare cu mai multe echipe.

              In varianta propusa programul este usor de acoperit, fiecare jucator joaca 2-3 partide in cele doua ore; folosind avantajul rezervei, veti putea juca cel putin un joc (fiind al patrulea in echipa), uneori alegandu-va chiar si jucatorul pe care il doriti;

              Comentariu


              • #32
                Ideea cu competitia de dublu mi se pare buna dar am mari dubii ca va avea si succes in conditiile de organizare pe care le-am citit, ma refer la faptul ca, dupa cum am observat eu, va fi organizata separat de cea de simplu, adica vor exista etape de simplu ca si pana acum dar se vor adauga alte etape de dublu in zile diferite, cel putin asta am inteles eu. In conditiile astea cand deplasarile sunt destul de scumpe (astia scumpesc mereu benzina) este greu sa faci suficiente deplasari pentru competitia de simplu, daca le adaugi si pe cele de dublu multi se vor gandi bine inainte de a se inscrie si in competitia de dublu. Eu as zice ca etapele de dublu sa se desfasoare in completarea celor de simplu, eventual in cel mai rau caz Sambata simplu si Duminica dublu. Este doar o propunere.
                Scuze, am vrut sa zic competitia pe echipe nu dublu.
                Ultima editare de Cornel 67; 23.feb.2012, 20:33.

                Comentariu


                • #33
                  Competitia de dublu este gandita ca un singur turneu, in completarea primului turneu national pe echipe. Nu am gasit alte posibilitati rezonabile. Daca sunt propuneri si initiative pentru dezvoltarea unor turnee de dublu, inclusiv organizarea turneelor, ar primi tot sprijinul.

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Dan2 Vezi post
                    Pana incepe campionatul mai sunt turnee la Arad, Cluj, Bistrița si cateva prin sudul tarii. Chiar daca pentru cativa este ceva mai dificil, nu cred ca este imposibil sa participe. Putem sa reducem nr de participari la un singur A. Ideea cu cotizatia a fost preluata
                    Reducerea numarului de participari la un singur turneu A este rezonabila (turneul de la Arad pica numai bine).
                    Va rugam sa luati in considerare acest aspect la redactarea finala a regulamentului.
                    Multumim pentru intelegere.
                    BLADE: Stiga Allround Classic
                    FH: Stiga Almana Sound
                    BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de Dan2 Vezi post
                      Inseamna ca primele doua echipe -fara OPENisti- sunt mai bune decat celelalte si merita sa participe la cat OPEN.
                      Teoretic este posibil orice si orice nu poate fi luat in calcul , mai ales la inceput.
                      Practic, cred ca este o probabilitate infima sa se intample asa ceva. De obicei, echipa care nu vrea sa iasa pe locul I se lasa invinsa de echipa care chiar doreste aceasta.
                      Una din greseala, poate o iesi, dar ori participa si respecta regulamentul, ori renunta si lasa locul celeilalte. Cea care nu se califica la OPEN, ori se adapteaza cerintelor facand un transfer de la echipa care nu doreste (doar aceea are amatori valorosi!), ori renunta, ori prinde un loc prin renuntarea uneia din fata ei.
                      Si la alte sporturi se intampla des in ultima vreme ca echipe de amatori sa se rataceasca printre profesionistii ligilor superioare
                      Peurile explicatii ,consider mai simplu ar fi ca in regulament faza finala sa se desfasoare pe sectiunea a 2 divizii separate pt locurile 1 2 respectiv 3 4 din fazele zonale mai ales ca exista riscul sa pedepsiti echipe de openesti clasate pe locurile 3 4 care ar dorii sa joace in faza finala.
                      Consider impartirea jucatorilor in experti ,avansati si incepatori o discriminare in miscarae amaturistilor care nu trebuie incurajata de regulament mai ales ca in viitor multi jucatori puternici din amatur se legitimeaza in cadrtu federatiei.

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de dinicescuion Vezi post
                        consider mai simplu ar fi ca in regulament faza finala sa se desfasoare pe sectiunea a 2 divizii separate pt locurile 1 2 respectiv 3 4 din fazele zonale mai ales ca exista riscul sa pedepsiti echipe de openesti clasate pe locurile 3 4 care ar dorii sa joace in faza finala.
                        Faza finala se va desfasura exact cum credeti D-vs ca ar fi mai bine, adica divizii separate pentru 1-2 si pentru 3-4.
                        Cu amendamentul ca regulamentul nu permite unei echipe de openisti foarte buna, dar care nu are sanse decat la locul 2-3-4 sa piarda intentionat meciuri in faza zonala pentru a participa la turneul de categoria a IIa.

                        Probabil, de anul viitor vom putea face campionatul pe doua categorii, in functie de rezultatele din acest an.

                        Comentariu


                        • #37
                          Domnilor sa nu va fie teama de copii , ei sunt viitorul tenisului de masa HAI SA LE OFERIM TOATE SANSELE indiferent de pozitia lor.Noi cand eram de varsta lor de abia asteptam sa jucam cu un senior.Problema nu sunt copii ci acei asa zisi tenismeni care folosind diferite tipuri de fete interzise de federatia internationala de tenis, la noi in amatur sunt aprobate.Atunci sa nu mai vorbim de regulamente ale federatiei daca nu le respectam in totalitate.Eu personal nu-mi fac probleme cu acei domni , dar un copil care intra pentru prima data la masa si intalneste un asemenea jucator se va lasa de acest sport si vom ajunge candva sa spunem CA BALTA ESTE MARE DAR NU MAI ARE PESTE.Imi pare rau sa o spun dar daca este regulament hai sa-l respectam cu totii.VENITI COPIII CARE PUTI SA JUCATI TENIS DE MASA indiferent de pozitia voastra ca acest sport este cel mai FRUMOS.
                          Blade . PHOTINO
                          Fh. Tibhar ev. Mx-p
                          Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de cata_60 Vezi post
                            "Mult zgomot pentru nimic"cum zicea unu demult tare.Interesul suscitat de acest concurs de echipe nu este chiar asa mare pe cat il estimati unii din dvs..Va veti convinge singuri Concursurile individuale(A,A+,B) se bucura de audienta deoarece si au imbunatit mult formatul fata de acu cativa ani,fiind structurate pe categorii.In cazul echipelor multi nu vor participa deoarece se gandesc ca vor cheltui bani si timp fara a avea sanse reale de a accede in fazele superioare(ceea ce mi se pare corect).
                            Pt cei interesati forumul are sub 850 de membri activi din care ceva mai mult de jumatate activeaza pe topicul"Amatur"
                            Aveti dreptate... Imi pare rau ca mi-am racit gura in zadar.

                            Comentariu


                            • #39
                              Asa cum am scris in primul post, inscrierile oficiale vor avea loc dupa data de 6 martie.

                              Totusi, ca ajutor pentru organizatori, echipele care sunt interesate sa se inscrie sunt rugate sa posteze numele echipei si localitatea (strict orientativ, fara numele jucatorilor si fara obligatii ) , astfel vom avea ceva mai devreme o idee despre amploarea competitiei.
                              Manusa a fost deja aruncata de clujeni...

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de cata_60 Vezi post
                                Pt cei interesati forumul are sub 850 de membri activi din care ceva mai mult de jumatate activeaza pe topicul"Amatur"
                                La aceasta ora sunt 1017 membri activi (diferiti), care s-au logat pe forum in ultimele 3 luni.
                                De asemenea sunt in medie 950 de vizitatori zilnici pe forum (unici, de pe adrese diferite), speram sa ajungem la o medie de 1000.
                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                Comentariu


                                • #41
                                  Incet si sigur prinde contur "primul unspe" al echipei Club 11 Timișoara.
                                  Deocamdata echipa este formata din urmatorii jucatori: Chen Xue Jie, Marte Gheorghe, Crisanov Aurel si capitanul echipei, Lazici Sava.
                                  BLADE: Stiga Allround Classic
                                  FH: Stiga Almana Sound
                                  BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Si de la Targoviște prima echipa formata din: Micu Iulian, Ilie Marian, Tudorache Constantin si capitanul echipei Micu Cosmin.
                                    Numele echipei: "TT Targoviște''.
                                    FH/Butterfly Tenergy 05
                                    Blade/DHS Hurricane King
                                    BH/Butterfly Tenergy 05

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Adaug inca o echipa din Dâmbovița(sau zona).

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        .......PAREREA MEA ESTE URMATOAREA:
                                        IN CADRUL turneelor AMATUR de la inceputurile lor a fost o evolutie continua ...si s-a ajuns la o formula care la acest moment satisface in mare parte exigentele noastre de participanti....
                                        ...probabil si la competitia pe echipe se va incepe in tr-un fel si pe parcursul ei vom evolua si se imbunatati forma si continutul competitiei.........
                                        intradevar aspectul financiar este unul care dicteaza anumite decizii........deci,formula propusa 3x3 cred eu ca este cea mai adecvata la acest moment,dupa care in anul ce va veni(destul de repede avind in vedere viteza cu care trece timpul ......) o vom putea imbogati
                                        ...daca merg , in timp, in urma exista o cupa a romaniei la care participau toate centrele de tenis de masă din tara.......componenta echipelor era complexa.....seniori,juniori,copii atit la feminin cit si masculin plus o partida de dublu(nu mai retin daca si dublu mixt).......intilnirile erau facute in cite un oras unde se deplasau 4 echipe...........am scris aceste rinduri nu ca o propunere ci eventual ca o forma de inspiratie.......
                                        o zi buna!
                                        Ultima editare de nickis; 01.mar.2012, 15:49.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Daca in zona ALBA,CLUJ,BISTRITA,MARAMURES,SALAJ,SATU MARE se inscriu pt.fiecare judet 1 echipa formata din jucatori openisti ex; ( cei din cluj ),atunci cele 4 locuri vor fi ocupate de echipe formate din jucatori openisti. Deci la turneul final echipele de pe locurile 3-4 din openisti (experti) vor devenii amatori (avansati). Nu mi se pare corect ,trebuia sa se organizeze pe doua categorii open+amatori,si atunci o sa se inscrie mult mai multe echipe ,pt ca o sa fie incurajati si amatorii !!!

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de spaller Vezi post
                                            Daca in zona ALBA,CLUJ,BISTRITA,MARAMURES,SALAJ,SATU MARE se inscriu pt.fiecare judet 1 echipa formata din jucatori openisti ex; ( cei din cluj ),atunci cele 4 locuri vor fi ocupate de echipe formate din jucatori openisti. Deci la turneul final echipele de pe locurile 3-4 din openisti (experti) vor devenii amatori (avansati). Nu mi se pare corect ,trebuia sa se organizeze pe doua categorii open+amatori,si atunci o sa se inscrie mult mai multe echipe ,pt ca o sa fie incurajati si amatorii !!!
                                            Ne asteptam ca in fiecare zona sa se inscrie in acest an 6-8 echipe, din care doar doua sau maxim 3 au valoare de OPEN
                                            O categorie rezervata pt OPEN ar aduna in zona d-vs doar doua echipe. In Cluj sunt 6 OPEN isti, in Bistrița sunt 4, in celelalte judete cate unul sau 2.
                                            Luati in calcul si faptul ca fiecare echipa poate avea in componenta atat jucatori amatori, cat si OPEN-isti, in faza finala la cea de-a doua categorie putand participa cate unul in fiecare echipa.
                                            Daca vom constata ca numarul echipelor cu pretentii de OPEN va permite alcatuirea unei ligi superioare nationale, o vom initia in 2013.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Buna ziua.
                                              Hia sa inscriem si noi prima echipa din Brașov formata din : Vladoiu Gelu , Bacanu Paulian , Oprea Nicolae si capitanul echipei Nica Ionut
                                              -----------------
                                              Edited by FlorinBN: Scuze, m-am trezit dand clicuri pe pagina si am nimerit pe butonul nu-mi place din greseala.
                                              -----------------
                                              Ultima editare de FlorinBN; 05.mar.2012, 12:21.


                                              Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                              FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                              BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Astazi incepe perioada de inscriere a echipelor ce vor participa la Campionatul pe echipe. Va rog sa completati datele de mai jos, cu minim 3 jucatori. Fisa va fi anuntata pe site; datele personale de contact pot fi transmise prin MP. Data limita de inscriere este 3 aprilie.

                                                Va multumesc.

                                                AMATUR ROMANIA CAMPIONATUL PE ECHIPE 2012
                                                FISA DE INSCRIERE

                                                Nume echipa ……………………………………….
                                                Localitatea…………………………………………..
                                                Judetul……………………………………………….

                                                Componenta echipei:

                                                NR NUME SI PRENUME LOCALITATEA
                                                1
                                                2
                                                3
                                                4
                                                5
                                                6

                                                Capitan echipa……………………………………………..
                                                Nr telefon………………………………………………..…
                                                Adresa e-mail………………………………………………

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  FISA DE INSCRIERE

                                                  Nume echipa: TT Targovsite
                                                  Localitatea: Targovsite
                                                  Judetul: Dâmbovița

                                                  Componenta echipei:

                                                  NR NUME SI PRENUME LOCALITATEA
                                                  1. Micu Iulian TARGVOSITE
                                                  2. Tudorache Constantin TARGOVISTE
                                                  3. Ilie Marian TARGOVISTE
                                                  4. Micu Cosmin TARGOVISTE

                                                  Capitan echipa: Micu Cosmin
                                                  Nr telefon: 0769654438
                                                  Adresa e-mail: cosmin_micu(at)ymail.com
                                                  FH/Butterfly Tenergy 05
                                                  Blade/DHS Hurricane King
                                                  BH/Butterfly Tenergy 05

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Nume echipa; ,,Niste batrani,,
                                                    Loc.Targoviște
                                                    Jud.Dâmbovița
                                                    Formata din; 1.Darmaz Ion
                                                    2.Noragiu Paul
                                                    3.Cernoiu Cristian
                                                    4.Florea Marian
                                                    5.Lazaroiu Adrian
                                                    Capitan echipa;Darmaz Ion-0724249253

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X