Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

MATSUSHITA POWER DEF sau BUTTERFFLY TIMO BOLL ALL sau YASAKA SWEDEN CLASSIC?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • MATSUSHITA POWER DEF sau BUTTERFFLY TIMO BOLL ALL sau YASAKA SWEDEN CLASSIC?

    am si eu nevoie de un sfat de la cei care au jucat cu aceste lemne..pe care dintre ele ar trebui sa-l aleg?
    mentionez ca stilul meu de joc este, bloc, taiat si uneori atac pe backhand si atac pe forehand. multumesc anticipat

  • #2
    multumesc mult pt parerile exprimate! au fost de un real ajutor!!!!!!

    Comentariu


    • #3
      nu cred c-a jucat nimeni cu toate 3 ca sa-ti faca tie o clasificare...eu zic ca matsushita face mai bine faza defensiva,sweden classic pe cea ofensiva iar timo boll pe amandoua cate un pic...cel mai imp e sa-ti stea bine lemnul in mana si sa te adaptezi la greutate si dimensiuni...intre cele 3 lemne sunt dif destul de mari...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        Din cate spui, banuiesc ca stilul tau nu este tocmai ofensiv la BH, dar nu joci nici un stil complet defensiv, de la distanta de masa.
        Daca joci langa masa, un lemn defensiv ca Matsushita nu iti este de folos. Desi are control mare, faptul ca are palaria mare nu te ajuta langa masa, unde trebuie sa fii rapid.
        Daca raman celelalte doua optiuni, eu nu stiu sa zic despre Timo Boll All, dar am impresia ca Yasaka Sweden Classic este mai rapid. Daca este asa, atunci probabil ca aceasta este optiunea buna, intrucat de langa masa trebuie sa poti sa-ti surprinzi adversarul cu viteza ta de reactie si a mingei care vine de la tine, deci putina viteza in plus cu acelasi nivel de control (sau apropiat) iti va aduce, probabil beneficii.
        Tot ce am scris mai sus poate sa se potriveasca exact ca nuca in perete, din cauza informatiilor relativ sarace pe care le-ai dat
        In orice caz, Yasaka Sweden Classic este un lemn bun si controlabil pentru un stil ofensiv, cu un simt foarte placut si un echilibru foarte bun. Pe vremea speed-glue-ului, puteai sa joci cu el si la Nationale fara frica (si international, de ce nu?).
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          sal...eu am un coleg cu care joc si are o matsushita cu rakza pe ea,ataca de numa numa,si e f ok si pe defence,acuma depinde ce fel de fete pui pe lemn....
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            Eu joc cu sweden classic si am dat si cu timo boll all,de celalalt lemn nu stiu nimic.-La viteza mi s-au parut asemanatoare,dar ca simt,si ca duritate,optez pentru sweden,care are un simt mediu-soft,iar TBA,se simte mai rigid,si am simtit si unele vibratii care m-au deranjat,spre deosebire de YSC,care nu are vibratii,iar mingea se simte mult mai bine.
            Lemn:Butterfly Liu Shiwen
            FH: Tenergy 05
            BH: Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              multumesc mult pentru pareri..
              nu am dat mai multe amanunte pt ca nu sunt un jucator asa cum sunt multi de pe acest site..pur simplu imi caut un stil de joc..imi place sa joc ofensiv si sa pun presiune dar am pb cu BH deoarece nu dau topsin si mai mult tai sau pun bloc..pe FH atac de cate ori am ocazia..de aceea am pb cu cei care joaca "tacaneala" pe rever pt ca netragand intru in jocul lor..de aici si nevoia de a-mi crea un stil care sa-i incurce macar si pt asta ma gandeam la un lemn de control, nu neaparat DEF..eu joc pe BH cu BTY Tackiness C de 1.9 si pe FH cu Yasaka Visco..iar ca lemn am un Donic Dotec Orion model mai vechi (nu l-am gasit pe net si nu stiu sa spun ce tip este, as dupa feeling pare un OFF-)
              deci caut sa gasesc varianta optima pt stilul meu..lemn+fete..dar nu este usor pt ca nu am timp destul si nici unde sa ma duc si sa dau cu mai multe lemne si fete ca sa gasesc combinatia ideala pt mine ce putin..de aceea apelez la sfaturile voastre pt ca am vz ca stiti cu siguranta mult mai multe lucruri despre tenis
              PS. ca sti de joc imi place f mult Joo See Hyuk.

              Comentariu


              • #8
                eu zic sa iti pui pe rever o iarba galaxy neptune ox care mie mi se pare cea mai potrivita pt inceput...iti va da siguranta in joc si vei evolua...multi spun ca iarba strica jocul si mana...nu-i adevarat...poate doar pe-ale lor
                tibhar def plus jumulita
                gambler reflectoid 1,0
                dawei 388 D-1 ox

                Comentariu


                • #9
                  multumesc..da..m-am gandit si eu la varianta aceasta de aceea cautam si un lemn DEF care sa se potriveasca..am comandat de la rblade un Palio ck531a pe care mi-a recomandat-o el..sa vad si eu cum merge..asta este cu burete de 0.5..o sa vad cum ma descurc..cu iarba am inteles ca dc vrei sa si tragi e mai greu..

                  Comentariu


                  • #10
                    palio se aseamana mai mult cu fetele interzise...incurci adversarul fara sa te chinui prea tare insa chopurile si atacul nu-s grozave...neptune e o fata versatila, mai spre fetele normale...poti face de toate insa nu prea incurca adversarul si esti mai expus...si eu am jucat cateva luni cu palio ck,dar la un mom.dat am vrut sa mai si atac,sa variez spinul,sa plasez mingi si am schimbat-o...dar pt inceput e ok...iti va oferi siguranta pe rever...
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #11
                      Daca vrei sa joci mai mult aparare trebuie sa te obisnuiesti sa tai si de la distanta, de apoape de masa si de pe masa,iar mingile inalte sa le ataci.
                      Paleta specifica Matsushita def.cu fetele Tackines / Tackifire.
                      Multa munca la antrenament,bafta.

                      Comentariu


                      • #12
                        Sub o forma sau alta, BH trebuie neaparat intarit prin antrenament, pt ca orice oponent, la orice nivel, cand simte ca acolo e o slabiciune, acolo joaca. Atentie, "slabiciune" poate insemna si faptul ca de acolo vin mingi usor de atacat (care nu contin mult spin sau mare viteza). Deci topspin, backspin sau smash, dar sa fie , sa se gaseasca.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X