Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SFAT achizitie pardoseala sala tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • SFAT achizitie pardoseala sala tenis de masa

    Buna seara ,
    In primul rand bine v-am gasit , acesta fiind primul meu post pe forum desi va urmaresc de ceva vreme "din umbra" .
    In al doilea rand am nevoie de un sfat din partea dvs. in legatura cu achizitionarea pardoselii pentru sala personala de tenis de masă .
    Am "rascolit" forumul dar nu am gasit ceva concret (este un singur topic pe forum despre pardoseli) !
    Din considerente financiare nu pot cumpara Gerflor .
    As vrea sa va rog sa ma sfatuiti ce altceva as putea folosii .
    M-am gandit la parchet laminat dar este foarte alunecos si se deterioreaza forte usor (1-2 ani) .
    Va multumesc !
    • Just loving table tennis!
      TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

  • #2
    Cum am mai scris si în celalalt topic, eu zic parchet masiv.
    Mult mai bun ca alte materiale, inclusiv mocheta, OSB, linoleum, mozaic, parchet laminat.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Parchetul masiv de calitate buna este , aproximativ , la acelai pret cu gerflorul (ce-i drept cel de 5 mm) .
      Caut o alternativa mai ieftina de o calitate medie !
      • Just loving table tennis!
        TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

      Comentariu


      • #4
        Am jucat in top tenis arena unde este gerfloor si e ok, in idmclub e parchet laminat ceva mai gros si ar fi fost ok daca era si lipit (pt acum e uzat iar placile se misca de-a lungul lor cam 1-1.5cm in zona de joc), iar in al 3-lea loc unde joc este o padosela de lemn lacuta. Problema la parchet si la dusumeaua lacuita este praful.
        Eu folosesc niste adidasi pentru tenis de camp (zgura) care au aderenta mare pe supradete luciaose (fara praf) iar pe gerfloor aveam senzatia ca alunec.
        E un reflex: daca pantofi scartaie insemana ca nu aluneca iar daca nu scartaie sunt atent sa nu alunec (pe gerfloor nu scartaie).
        GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de AlexU Vezi post
          Parchetul masiv de calitate buna este , aproximativ , la acelai pret cu gerflorul (ce-i drept cel de 5 mm) .
          Caut o alternativa mai ieftina de o calitate medie !
          Ma gandesc ca si o dusumea din lemn masiv ar face treaba, daca ar fi slefuita bine, lacuita si fixata fara compromis. At trebui sa fie mai ieftina.
          Daca bugetul este chiar mic, placile de OSB lacuite, bine fixate in podea, sunt mai ok decât parchetul laminat, care devine lucios dupa 2 luni de utilizare.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Alta solutie pe care am luat-o in calcul ar fi : pe suprafata de beton sa pun polistiren extrudat (cel mai tare posibil) , deasupra lui sa pun placi de OSB iar deasupra covor de PVC de 5 mm (cauciucat) .
            Masa pe care o sa o pun in sala o sa fie o Joola 2000S si ar fi pacat ca din cauza suprafetei de pe jos sa nu sara bila corect !
            • Just loving table tennis!
              TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

            Comentariu


            • #7
              OSB -tratat cu lazuran mat, zic eu si fara covor de PVC...
              lemn:HML -carbon, hinoki
              fetze; Victas V>01 Limber
              si echipament Xiom

              Comentariu


              • #8
                Incercati la PIRITEX.SA-D-nul LUCIAN CHIPER-0745115744,este director de vanzari.....va va face o oferta buna.
                Spuneti din partea mea -GELU POPESCU
                sau
                www.piritex .ro
                multumesc
                www.tenismasa.ro

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de tibi Vezi post
                  Incercati la PIRITEX.SA-D-nul LUCIAN CHIPER-0745115744,este director de vanzari.....va va face o oferta buna.
                  Spuneti din partea mea -GELU POPESCU
                  sau
                  www.piritex .ro
                  multumesc
                  Multumesc frumos pentru informatie !
                  • Just loving table tennis!
                    TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                  Comentariu


                  • #10
                    Din cate am vazut gerfloor tt e un "linoleu" de caucic (posibil sa aibe o textura gen burete).
                    La placile de osb problema e imbiarea lor care la solicitari nu rezista.
                    Daca pardosela e direct pe pamant staturile sunt cele obisnuite pt o casa: pietris margaritar 10cm (sort 1-2cm, pt ruperea capilaritatii), 5-10cm beton egalizare, termoiz 5-10cm (polistiren extrudat), 5-10cm sapa slab armata (fi6/10) + finisaj.
                    Finisajul in cazul de fata poate fi o pardosela din pcv pt trafic greu.
                    ---------- Post added 04.03.2012 at 14:41 ----------
                    http://www.gerflor.com/data/classes/...hure1pays3.pdf
                    tot ceea ce insemna Gerflor
                    GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de a.Bogdan Vezi post
                      Din cate am vazut gerfloor tt e un "linoleu" de caucic (posibil sa aibe o textura gen burete).
                      La placile de osb problema e imbiarea lor care la solicitari nu rezista.
                      Daca pardosela e direct pe pamant staturile sunt cele obisnuite pt o casa: pietris margaritar 10cm (sort 1-2cm, pt ruperea capilaritatii), 5-10cm beton egalizare, termoiz 5-10cm (polistiren extrudat), 5-10cm sapa slab armata (fi6/10) + finisaj.
                      Finisajul in cazul de fata poate fi o pardosela din pcv pt trafic greu.
                      ---------- Post added 04.03.2012 at 14:41 ----------
                      http://www.gerflor.com/data/classes/...hure1pays3.pdf
                      tot ceea ce insemna Gerflor
                      Sala este localizata deasupra garajelor , la mansarda , deci suprafata pe care vreau sa pun pardoseala e beton armat .
                      Eu cred ca cea mai buna solutie ar fi : polistiren extrudat + osb + pardoseala gen gerflor .
                      Am dat mai multe mailuri iar acum astept un raspuns de la mai multe firme .
                      Sper sa reusesc sa primesc un pret bun dar suprafata pe care vreau sa o acopar este destul de mica (60 mp) .
                      Nu aveti idee daca comercializeaza cineva gerflor SH ?
                      • Just loving table tennis!
                        TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de AlexU Vezi post
                        Sala este localizata deasupra garajelor , la mansarda , deci suprafata pe care vreau sa pun pardoseala e beton armat .
                        Eu cred ca cea mai buna solutie ar fi : polistiren extrudat + osb + pardoseala gen gerflor .
                        Am dat mai multe mailuri iar acum astept un raspuns de la mai multe firme .
                        Sper sa reusesc sa primesc un pret bun dar suprafata pe care vreau sa o acopar este destul de mica (60 mp) .
                        Nu aveti idee daca comercializeaza cineva gerflor SH ?
                        Pentru gerflor nou:
                        http://www.sonerg.ro/

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut. Mai exista si varianta, cea mai ieftina cred, de turnare a unei sape de egalizare autonivelanta, într-un strat mai consistent (va rezulta si o suprafata perfect dreapta), pe care sa aplici o vopsea speciala (caucicata cred) asa cum era la fost sala din cladirea Pionierul (vizavi de fosta maternitate Bucur). Aplicand metoda asta ramane insa inconvenientul unei suprafete tare, care nu face chiar bine genunchilor, insa mingea va avea o saritura buna din masa. Spor la treaba si sper sa gasisti solutia cea mai buna.
                          XIOM Ofensive S Off / ST
                          BH - Victas Limber V1
                          FH - Xiom Omega 4 Pro

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de lucian dumi Vezi post
                            Salut. Mai exista si varianta, cea mai ieftina cred, de turnare a unei sape de egalizare autonivelanta, într-un strat mai consistent (va rezulta si o suprafata perfect dreapta), pe care sa aplici o vopsea speciala (caucicata cred) asa cum era la fost sala din cladirea Pionierul (vizavi de fosta maternitate Bucur). Aplicand metoda asta ramane insa inconvenientul unei suprafete tare, care nu face chiar bine genunchilor, insa mingea va avea o saritura buna din masa. Spor la treaba si sper sa gasisti solutia cea mai buna.
                            Din pacate varianta sapei de egalizare autonivelanta nu o pot adopta deoarece am cumparat materialele de izolatie pentru pardoseala (polistiren si OSB) .
                            Am primit cateva oferte iar pretul cel mai mic obtinut pana acum este de 22,11 euro/mp fara TVA la care se adauga costurile de deplasare .
                            • Just loving table tennis!
                              TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                            Comentariu


                            • #15
                              Sincer eu nu inteleg rolul polistirenului. Sa aveti mare grija cu imbinarea placilor osb astfel incat sa nu fie vre-un rost in zona de joc.

                              Din pdf-ul pus mai devreme de mine reiese (pe la ultimele pagini) ca gerflor pe pune direct pe ciment cu un adeziv din gama lor (lipit pe toata suprafata).

                              Amortizarea socurilor pentru genuchi se poate obtine ff bine din incaltaminte si nu din pardosela, depinde de preferinte.
                              ---------- Post added 05.03.2012 at 12:39 ----------
                              p.s. subscriu la sapa + linoleu (gerflor)
                              GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de a.Bogdan Vezi post
                                Sincer eu nu inteleg rolul polistirenului. Sa aveti mare grija cu imbinarea placilor osb astfel incat sa nu fie vre-un rost in zona de joc.

                                Din pdf-ul pus mai devreme de mine reiese (pe la ultimele pagini) ca gerflor pe pune direct pe ciment cu un adeziv din gama lor (lipit pe toata suprafata).
                                Amortizarea socurilor pentru genuchi se poate obtine ff bine din incaltaminte si nu din pardosela, depinde de preferinte.

                                ---------- Post added 05.03.2012 at 12:39 ----------

                                p.s. subscriu la sapa + linoleu (gerflor)
                                Rolul polistirenului este de a izola termic incaperea deoarece jos se afla 2 garaje care nu sunt incalzite !
                                Si pentru mine cea mai buna solutie era gerflorul dar este extrem de scump iar pentru o sala de tt personala nu se merita investitia de ~ 2000 euro .
                                Am mai primit o oferta buna de la Iași . Pardoseala pentru sala de sport de 4 mm cu tot cu montaj , dar fara plinta , la 18 euro mp .
                                ---------- Post added 07.03.2012 at 12:30 ----------
                                Revin cu noutati .
                                Astazi a venit agentul de vanzari de la firma care se ocupa de pardoseli din Suceava si mi-a facut o oferta foarte buna la covor PVC sport Grabo extrem de 8 mm produs de Graboplast intr-o combinatie de 2 culori .
                                Suprafata este dedicata salilior de sport indor .
                                O sa revin cu feedback dupa instalarea covorului !
                                • Just loving table tennis!
                                  TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                                Comentariu


                                • #17
                                  as dori sa stiu pana la urma ce ai folosit, si cat te-a costat, sunt interesat si eu de acest subiect
                                  FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am folosit covor PVC Grabo Extreme de 8mm . Preutul a fost de 20 euro mp la gata !
                                    • Just loving table tennis!
                                      TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      pe 60 de mp... lucru.
                                      DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                      FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de laurentiucat Vezi post
                                        pe 60 de mp... lucru.
                                        Daca in citatul dvs. va referiti la manopera , dupa cum am scris mai sus , pretul de ~20 euro/mp a fost la gata (lipit , sudat , montat plinta , manopera ) !
                                        Pentru suprafata de 60 mp (cred ca a fost putin mai mult) costul a fost de 5000 RON !
                                        • Just loving table tennis!
                                          TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          zisa de mai sus era admirativa. ptr ca vreau sa-mi fac si eu o incapere de cca 50 de mp unde sa instalez o masa de tenis si ma gandeam ca daca o fac in 5000 de lei ar fi perfect. or aici vad ca numai pardoseala intra in banii astia.
                                          DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                          FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            cam pe acolo

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Buna seara ,
                                              La mine costurile au fost mai ridicate deoarece am vrut ca totul sa fie de cea mai buna calitate si am dorit o pardoseala care sa nu se deterioreze foarte repede .
                                              Atasez cateva poze sa va faceti o idee despre cum arata o pardoseala Grabo Extreme .
                                              Mai multi jucatori (care au participat la foarte multe turnee in tara) au spus ca suprafata este exceptionala ! Nu se aluneca , toate socurile sunt absorbite de covor si nu de genunchi etc.
                                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0260.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	97,3 KB 
ID:	765866Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0263.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	95,3 KB 
ID:	765867Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0265.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	94,8 KB 
ID:	765868Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0266.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	80,9 KB 
ID:	765869Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0268.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	95,8 KB 
ID:	765870
                                              • Just loving table tennis!
                                                TIBHAR K3 HYBRID>< DHS HL5 PROVINCIAL><TIBHAR MK PRO HYBRID

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                arata super. sper ca in doi ani sa fac si eu asa ceva. acum daca urca scrumbia toata luna asta...in doua luni dau ok la constructie.
                                                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de lucian dumi Vezi post
                                                  Salut. Mai exista si varianta, cea mai ieftina cred, de turnare a unei sape de egalizare autonivelanta, într-un strat mai consistent (va rezulta si o suprafata perfect dreapta), pe care sa aplici o vopsea speciala (caucicata cred) asa cum era la fost sala din cladirea Pionierul (vizavi de fosta maternitate Bucur). Aplicand metoda asta ramane insa inconvenientul unei suprafete tare, care nu face chiar bine genunchilor, insa mingea va avea o saritura buna din masa. Spor la treaba si sper sa gasisti solutia cea mai buna.
                                                  Sa stii ca vopseaua aia a tinut foarte putin. Nu cred ca este o solutie recomandabila.
                                                  TsE

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X