Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lovitura cu mana.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lovitura cu mana.

    Salutare...Ce se intampla daca lovesc mingea cu mana(mai precis cu degetul care tin palata).De exemplu adversarul imi inalta mingea,eu doresc sa o lovesc tare iar in mod accidental lovesc mingea cu degetul,rezultand o lovitura scurta langa fileu(desigur fara intentia mea ).Ce se intampla?Multumesc anticipat.

  • #2
    Conform regulamentului, o astfel de lovitura este valabila daca mingia a atins orice parte a mainii, pana la incheietura, nu mai sus.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      ...si sa nu mai atinga dupa aceea alta parte a mainii sau paleta...
      FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

      Comentariu


      • #4
        Mi s-a intamplat o faza nostima la un Amatur. Ca orice ierbar care se respecta, mai invart si eu paleta. Dupa ce am servit cu iarba, am vrut sa mut softul pe FH si am scapat paleta din mana, chiar cand din retur, mingea se apropia vertiginos! Cu palma maini din care am scapat paleta am plesnit mingea si am facut punctul, spre marea consternare a adversarului. Toti care au vazut faza mi-au dat mie punctul. Au avut dreptate?
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Nu. Asa cum a fost spus si inainte, paleta fiind jos, nu era in mana. Deci nu a fost folosita mana cu paleta, ci mana fara paleta.
          Punctul este pierdut.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            Foarte simpatica faza si foarte controversata. Daca paleta nu mai avea deloc contact cu mana, atunci, asa cum spune si Emil, punctul este pierdut, chiar daca inainte, aia era mana care tinea paleta.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Niste trisori ierbarii astia
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de laky Vezi post
                Mi s-a intamplat o faza nostima la un Amatur. Ca orice ierbar care se respecta, mai invart si eu paleta. Dupa ce am servit cu iarba, am vrut sa mut softul pe FH si am scapat paleta din mana, chiar cand din retur, mingea se apropia vertiginos! Cu palma maini din care am scapat paleta am plesnit mingea si am facut punctul, spre marea consternare a adversarului. Toti care au vazut faza mi-au dat mie punctul. Au avut dreptate?
                Chestia este ca odata ce ati scapat paleta si ati lovit cu mana, aceasta (adica mana) nu era in doua culori distincte - ceea ce contravine regulamentului
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Se pare ca asistenta a fost impresionata de miscarea in sine, punctul castigandu-l...prin votul spectatorilor la impresia artistica ! :Se intampla si prin parlament ca prin votul majoritatii sa se legifereze...faradelegea! Asa ca uite cum politica si-a facut loc si la masa de ping-pong....
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de RBlade Vezi post
                    Niste trisori ierbarii astia
                    Curat trisori... si mai ales dati dracului! Locul lor e la subsol, langa cazanul cu smoala!
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Dar pana la urma ai cedat punctul tot in aplauzele spectatorilor,nu?

                      Comentariu


                      • #12
                        Din moment ce toti au votat punct pentru mine (mai ales ca nu ma luminasem ca acum!!!), ca un democrat ce sunt (, am cedat vointei majoritatii si am contabilizat punctul in favoarea mea
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de laky Vezi post
                          Curat trisori... si mai ales dati dracului! Locul lor e la subsol, langa cazanul cu smoala!
                          Si cei care ne critica, in cazan
                          ---------- Post added 13.03.2012 at 22:46 ----------
                          Postat în original de Antal Denes Vezi post
                          Dar pana la urma ai cedat punctul tot in aplauzele spectatorilor,nu?
                          Atunci era alt regulament. Aveai voie sa joci si cu capul

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu este nicio problema daca mingea nu atinge mana mai sus de incheietura dar cu conditia sa atinga doar mana sau degetul daca atinge si paleta e considerata dubla

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Druzard Vezi post
                              Nu este nicio problema daca mingea nu atinge mana mai sus de incheietura dar cu conditia sa atinga doar mana sau degetul daca atinge si paleta e considerata dubla
                              Acum este valabila si dubla mana+paleta. Cititi noul Regulament pe www.ittf.com.
                              Ramane dubla (penalizata) atingerea de doua ori separat - paleta, apoi orice sau mana, apoi paleta in aceeasi lovitura.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                Asa cum a fost spus si inainte, paleta fiind jos, nu era in mana. Deci nu a fost folosita mana cu paleta, ci mana fara paleta.
                                Punctul este pierdut.

                                Comentariu


                                • #17
                                  GinetteHuber, ce fel de posturi sunt astea?
                                  Din 4 postari, 2 sunt reluari ale parerilor exprimate mai sus. Daca vrei sa citezi - apasa pe butonul "quote".
                                  Lucrul pe care eu nu-l fac acuma, ca ma citez singur, de fapt.
                                  Bine ai venit pe forumul nostru.
                                  TsE

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cine ma lamureste cu aceasta situatie: mingea loveste mana-mana-paleta => tripla mana sub incheietura.
                                    Ultima editare de Cosnic; 05.iun.2013, 00:01.
                                    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                    Aristotle



                                    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      ...si mingea pe masa?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de AndyM Vezi post
                                        ...si mingea pe masa?
                                        Pentru spectacol, sa zicem pe net si apoi tus.
                                        .....Bineinteles ca pe masa!
                                        We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                        Aristotle



                                        Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          se vede treaba ca sunt ''TENIS MENI'' CARE CITESC DOAR TITLURILE SI APOI ISI DAU CU PAREREA. Grasomega(Dl Cristi Cionoiu) sau mai de graba... DL. CRISTI CIONOIU(grasomega) ar trebui citit si recitit!!!

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Sa incercam sa fim On-topic. Avem mesaje private pentru impartasirea simpatiilor.
                                            Nu de alta dar discutand mai multe intr-un topic, se pierde din eficenta lui. Viitorii cititori vor pierde timpul citind lucruri care nu-i ajuta, iar Clau va avea mai mult de "optimizat" dupa noi...
                                            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                            Aristotle



                                            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              interesanta chestie, atunci eu pot lovi si cu potul palmei? de exemplu la returnarea serve lovesc cu palma si nu o mai scoate nici wang hao sau cu 2 degete tin paleta iar pe celalte 3 le tin lipite si lovesc mingea.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Dvs. vă subestimați, domnule MaxxWave. Sunt sigur că în cazul dumneavoastră (defapt, al tuturora) abilitatea de a lovi cu paleta o întrece pe aceea de a lovi cu degetul/ele.
                                                Andro TP Ligna CI Off
                                                Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                                                Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de zâmbesc Vezi post
                                                  Dvs. vă subestimați, domnule MaxxWave. Sunt sigur că în cazul dumneavoastră (defapt, al tuturora) abilitatea de a lovi cu paleta o întrece pe aceea de a lovi cu degetul/ele.
                                                  Evident ca astazi o depaseste dar chiar ar fi o idee sa se antreneze cineva la nivel inalt in a returna cu mana
                                                  Blade : Stiga Allround wood NCT
                                                  FH : Tenergy 05
                                                  BH : Tenergy 05fx

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X