Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dilema

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dilema

    Va rog sa-mi dati niste indicatii in urmatoarea problema:
    Recent am cumparat online o solutie de lipit "DONIC WALDNER SPEEDMASTER" (speedglue).Ideea este k nu sunt multumit de loc de efectul produs, mai precis,inainte foloseam o solutie "home-made" de care eram multumit in sensul ca efectul era vizibil si dura suficient pentru un antrenament.Acum insa nu pot sa spun acelasi lucru,efectul nu este vizibil aproape de loc, nu am nici sunetul acela specific dupa ce lipesc fetele(chiar si in 2 straturi)..... Trebuie spus k am schimbat si lemnul cu unul SH si suprafata acestuia nu mai este una lucioasa k la cele noi, ar putea fi asta problema?Nu reusesc sa-mi dau seama unde gresesc...
    MUltumesc frumos![/b]

  • #2
    Cam multe varialbile in aceasta ecuatie. Ai schimbat adezivul dar si lemnul. Spui ca suna diferit si efectul nu-i acelasi si nici de aceiasi durata. Ar fi trebuit sa folosesti noul adeziv cu acelasi lemn si fete pe care le aveai inainte ca sa poti face o comparatie corecta. Oricum, am inteles fondul "problemei". Trebuie sa sti ca lemnele au si ele o mare parte de contributie la sunetul "smash" sau "topspin". Sunt lemne care au un "ping" destul de pronuntat si fara ca fetele sa fie proaspat tratate cu speed glue si lemne cu care greu poti sa auzi ceva oricate straturi folosesti. Referitor la suprafețe, cele mate, teoretic, imbunatatesc aderenta, deci nu asta ar fi problema. O a doua cauza a lipsei sunetului dorit, poate fi intradevar adezivul. Nu-l cunosc pe cel mentionat de tine dar am o vaga banuiala ca viteza data de el nu-i prea mare. Pe semne ca este unul din adezivii mai 'blanzi",care urmaresc mai mult elasticizarea fețelor cu un control deosebit (pt un joc asemanator cu al lui Waldner), decat castigarea unor viteze "supersonice", pentru alte tipuri de joc. In fine o a treia cauza, pot fi fețele insusi pentru ca, odata cu adaugarea de noi straturi de adeziv, ele raspund din ce in ce mai putin la efectul acestuia, corespunzator cu aceasta fiind si scaderea parametrilor de sunet. Sper sa fie de folos.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Multumesc frumos pentru informatii!

      Comentariu


      • #4
        Adezivul folosit de tine este f. bun garantia este foarte mare daca nu este desigilat si lasat cu anii asa...
        Eu am folosit multe tipuri... si acesta este f. bun si da control , si viteza fețelor in cauza.
        Motivul poate fi lemnul sau procesul de lipire sa nu fie cel adecvat . Am observat si eu ca daca nu respect timpul de uscare sau straturile aceeasi paleta imi sare diferit . Tu ai schimbat si lemnul... deci nu are cum sa fie la fel ca inainte , pot sa fie si doua lemne identice , nu sar la fel .
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #5
          Multumesc!
          Asta era si banuiala mea,ca nu lipiciul este de vina....
          Ca sa strangem cercul suspectilor ,in legatura cu timpul de lipire, am lasat fetele minim 10 minute inainte sa le lipesc dar,am observat ca se dau jos foarte greu....Cred ca in definitiv lemnul ramane problema...

          Comentariu


          • #6
            Vezi poate fetele sunt de vina ...poate trebuie sa le curetzi dar asta doar daca ai experientza ca altfel le rupi pt ca tehnica este prin jupuire ))

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X