Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Serve "din mana"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Serve "din mana"

    O gramada din jucatorii de la AmaTour servesc "din mana" sau ascund mingea cu corpul in momentul serviciului. Atunci cand doi adversari au un scor strans, asa un serviciu incorect ofera un avantaj. Pai, e frumos?
    Si cum la AmaTour nu exista arbitru ramane ca fiecare sa-si testeze nervii cand da de asa o problema.
    Blade: Donic Defplay Senso
    FH/BH: Stiga Chop&Drive
    BH/FH: Stiga Destroyer

  • #2
    Este uneori adevarat. Ce solutie propui?

    Comentariu


    • #3
      Solutia mea e ca un set sa-l filmez cu un aparat digital si in al doilea, daca mai apare situatia, sa arat imaginile din primul set. Problema e la cei care isi fac un obicei din a servi incorect, nu la cei care o fac accidental. Ca toti mai gresim.
      O solutie pe termen lung ar fi scoaterea unui CD cu secvente faine din AmaTour, dar si cu momente amuzante in care sa fie inclusa o succesiune de servicii incorecte.
      Blade: Donic Defplay Senso
      FH/BH: Stiga Chop&Drive
      BH/FH: Stiga Destroyer

      Comentariu


      • #4
        Eu am pe DVD meciuri in AMATOUR unde anumiti jucatori servesc aproape excusiv din mana. Nici nu cred ca stiu sa serveasca altcumva. Am pierdut la un astfel de jucator dar altii nu s-au impiedicat de asta.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Solutia cea mai buna este sa ne punem o "iarba" si atunci nu mai avem treaba cu serviciile ascunse. Sunt unii jucatori care fura tot timpul la servici, nu dau nume ca stiu ei cine sunt!!!
          Blade: Butterfly Schlager Carbon
          FH:TENERGY 05
          BH:TENERGY 05

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de VISCO
            Eu am pe DVD meciuri in AMATOUR unde anumiti jucatori servesc aproape excusiv din mana. Nici nu cred ca stiu sa serveasca altcumva. Am pierdut la un astfel de jucator dar altii nu s-au impiedicat de asta.
            E superenervanta kestia asta . E o lipsa de respect , e o obisnuinta la cei ce sunt "mancati" sa castige si apeleaza la orice mijloace. Penalizarea e singura optiune!
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Dintre toate sporturile, la capitolul "fair-play", jucatorii de tenis de masă sunt pe primele locuri, daca nu chiar pe primul (asta, cel putin din ce am vazut eu lucrand de peste 10 ani in sport si din ceea ce spun si multi altii). Din pacate, si aici se adevereste zicala "nu este padure fara uscaturi".
              Butterfly Gergely Alpha
              Xiom Sigma Pro max
              Xiom Sigma Pro max

              Comentariu


              • #8
                da

                Am patit si eu la concursul de la bucuresti din primavara-vara, scorul era in permanenta strans si s-a ajuns la avantaje si a castigat setu cu o serva din mana adversarul..am trecut cu vederea ca nu imi place sa ..fac 'galagie' pt un pct sau asa...dar gandul nu putea sa treaca si apoi in setul urmator a incercat la fel si i-am zis ..sa o repete ca a servit din mana ...si el a zis: o sa incerc... deja ma enervasem.....si nu era genu care nu stia pt ca a servit asa doar cand era in dificultate... si mi-a lasat un gust amar...iar cu alt jucator dupa calculul meu scorul era 3-1 pt mine la seturi, ma duc sa dau mana cu el de final si el imi zice e 2-1 sau 2-2 numai stiu exact.... si am zis hai ca sa fie cum zice el sa joc ca si asa era ultimul meci si numai conta ca nici eu nici el nu mergea m ai departe ..si am pierdut pana la urma numai imi era cu gandul la joc asa deja imi facusem planu si tactica pt acele setuiri si asa ... in majoriatea sporturilor se face uz de orice posibilitate pt a castiga trecandu-se peste fair play...a fost prima mea participare in amatour si mi-a lasat o parere prosta partea asta..dar in rest mi-a placut majoritatea sunt fair play si organizarea e buna si nivelul destul de ridicat am ramas surprins...eu joc si in divizia onoare pe bucuresti si nivelul de la acel concurs a fost cu mult peste...
                Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                Fh: Xiom Omega II euro black
                Bh: Xiom Omega I euro max red
                Glue: Xiom i-bond
                http://www.okclub.lx.ro

                Comentariu


                • #9
                  De obicei in cazuri din astea mai mult conteaza starea de nervozitate care apare in urma unei kestii de astea si care influenteaza desfasurarea partidei in continuare ....asta daca nu te aduni repede.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Serve "din mana"

                    Nu prea e frumoasa chestia asta, dar stati linistiti ca se dau relativ serve din mana si ascunse si in divizia B/A/Superliga, asa ca .. eu zic ca nu e problema mare mare, dar daca se poate rezolva cu atat mai bine.
                    P.S.
                    Mai fac si eu posturi, trag tare sa il ajung pe Dl.Visco

                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Serve "din mana"

                      No chance at all!!!
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Serve "din mana"

                        Postat în original de mircea.garaz
                        Campionatul mondial Yokohama 2009
                        Arbitru Egypt:
                        a luat punct direct pentru serviciu incorect
                        Mingea aruncata in sus la serviciu,de Ma Long ii atinge fata si arbitrul da punct lui Maze. La faza asta te-ai referit?
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Serve "din mana"

                          Postat în original de laky
                          Postat în original de mircea.garaz
                          Campionatul mondial Yokohama 2009
                          Arbitru Egypt:
                          a luat punct direct pentru serviciu incorect
                          Mingea aruncata in sus la serviciu,de Ma Long ii atinge fata si arbitrul da punct lui Maze. La faza asta te-ai referit?
                          Ceva de genul, de fapt arbitrei respective i s-a parut ca Ma Long a ascuns mingea cu corpul la serviciu si a dat punct pentru Maze scorul devenind 10-10, deci intr-un moment decisiv al meciului. Probabil incerca sa isi spele din greselile de arbitraj. A stricat meciul femeia respectiva, l-a enervat la culme pe Maze care si-a pierdut cu ocazia asta si concentrarea.
                          Exemple de greseli:
                          1. Mingea atinge fata lui Ma Long, jucatorii opresc jocul si schimba serviciul, arbitra e nedumerita, striga ceva si acorda punctul invers, adica lui Ma Long. Maze incearca sa-i explice despre ce e vorba, femeia e la pamant cu engleza asa ca Maze foloseste limbajul trupului, arunca mingea in sus si o prinde in gura , intr-un final il roaga pe Ma Long sa-i zica si el arbitrei despre ce e vorba si cu greu se rezolva greseala.
                          2. Maze intarzie serviciul din cauza ca Ma Long nu era pregatit pentru primire, oricum nu o intarziere semnificativa, iar egipteanca il avertizeaza pe Maze cu cartonas galben.
                          3. Net-uri neobservate, repetate de jucatori, arbitra comenteaza si nu prea intelege... fragmenteaza jocul, pune tensiune pe jucatori.
                          Normal ca Maze s-a enervat, i-a si zis cateva cuvinte la finalul meciului, dar pe TV nu s-a auzit ce zice.
                          Ca o concluzie, e inadmisibil sa se arbitreze in asemenea hal la un campionat mondial.
                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                          fețe: Dignics 05/Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Serve "din mana"

                            singura solutie in cazul servelor din mana este solicitarea de arbitraj. daca-i reprosezi adversarului ca serveste din mana mi se pare un gest lipsit de fairplay. este posibil sa nu ai dreptate, fiind subiectiv in aceasta privinta si nu faci decat sa-ti enervezi adversarul. pentru inceput e bine macar in fazele superioare sa avem arbitraj la joc si echipament.
                            blade - JOO SE HYUK
                            rubbers - XIOM VEGA PRO & long pimples frictionless

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Serve "din mana"

                              Cand arbitra a dat punct pentru serviciu gresit, ii reprosa lui Ma Long faptul ca n-a aruncat bila mai sus de 15 cm, zicea ea. UP SERVE, UP SERVE repeta intr-o engleza "beduina". S-a vazut clar ca Ma Long a aruncat bila mai sus de 30 cm.
                              Cred ca arbitra mai bine la schi sau la bob .
                              Viscaria
                              Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Serve "din mana"

                                N-am vazut la nimeni sa arunce prea putin mingea deci faza cu Up serve e penibila.
                                Ce ar putea fi sanctionat e faptul ca unii jucatori isi arunca mingea spre ei si nu vertical, numai ca din pacate nu prea se intelege ce vb jucatorii cu arbitrii.
                                Oricum, arbitrajul e varza .... cum a fost atunci cand FIFA a adus arbitrii de prin Papua Noua Guinee sau ceva de genul ..... globalizare ca globalizare, dar totusi .... pun pariu ca aia de la meciul lui Maze n-a jucat tenis deloc, oricum ar trebui sa-l joace in trening si cu ceva pe cap la ea in tara, deci tot bambilici iese.
                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Serve "din mana"

                                  Postat în original de clau
                                  Postat în original de laky
                                  Postat în original de mircea.garaz
                                  Campionatul mondial Yokohama 2009
                                  Arbitru Egypt:
                                  a luat punct direct pentru serviciu incorect
                                  Mingea aruncata in sus la serviciu,de Ma Long ii atinge fata si arbitrul da punct lui Maze. La faza asta te-ai referit?
                                  Ceva de genul, de fapt arbitrei respective i s-a parut ca Ma Long a ascuns mingea cu corpul la serviciu si a dat punct pentru Maze scorul devenind 10-10, deci intr-un moment decisiv al meciului. Probabil incerca sa isi spele din greselile de arbitraj. A stricat meciul femeia respectiva, l-a enervat la culme pe Maze care si-a pierdut cu ocazia asta si concentrarea.
                                  Exemple de greseli:
                                  1. Mingea atinge fata lui Ma Long, jucatorii opresc jocul si schimba serviciul, arbitra e nedumerita, striga ceva si acorda punctul invers, adica lui Ma Long. Maze incearca sa-i explice despre ce e vorba, femeia e la pamant cu engleza asa ca Maze foloseste limbajul trupului, arunca mingea in sus si o prinde in gura , intr-un final il roaga pe Ma Long sa-i zica si el arbitrei despre ce e vorba si cu greu se rezolva greseala.
                                  2. Maze intarzie serviciul din cauza ca Ma Long nu era pregatit pentru primire, oricum nu o intarziere semnificativa, iar egipteanca il avertizeaza pe Maze cu cartonas galben.
                                  3. Net-uri neobservate, repetate de jucatori, arbitra comenteaza si nu prea intelege... fragmenteaza jocul, pune tensiune pe jucatori.
                                  Normal ca Maze s-a enervat, i-a si zis cateva cuvinte la finalul meciului, dar pe TV nu s-a auzit ce zice.
                                  Ca o concluzie, e inadmisibil sa se arbitreze in asemenea hal la un campionat mondial.
                                  Ma long a servit , a atins mingea cu fata si a facut si netz. Arbitra a anuntat netz. Scorul inainte de servi Ma long era 5-6. Maze considerind ca a cistigat punctul, scor 7-5, a facut pauza de prosop....arbitra nu a inteles nimic din ce se intimpla la masa......
                                  Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                  FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                  BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Serve "din mana"

                                    Postat în original de rflash
                                    N-am vazut la nimeni sa arunce prea putin mingea deci faza cu Up serve e penibila.
                                    Ce ar putea fi sanctionat e faptul ca unii jucatori isi arunca mingea spre ei si nu vertical, numai ca din pacate nu prea se intelege ce vb jucatorii cu arbitrii.
                                    Oricum, arbitrajul e varza .... cum a fost atunci cand FIFA a adus arbitrii de prin Papua Noua Guinee sau ceva de genul ..... globalizare ca globalizare, dar totusi .... pun pariu ca aia de la meciul lui Maze n-a jucat tenis deloc, oricum ar trebui sa-l joace in trening si cu ceva pe cap la ea in tara, deci tot bambilici iese.
                                    Sa stiti ca mingia trebuie sa se desprinda de mana 15 cm. Nu stiu faza care sa comentat dar stiu ca f des jucatorii ridica si mana cand arunca mingia, astfel ca mingia nu se departeaza decat vre-o 5 cm. Astefel de serva nu e conforma cu regulamentul desi cursa mingiei poate a fost mai mult de 30-40 cm pe total.
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Serve "din mana"

                                      Postat în original de Flam
                                      Cand arbitra a dat punct pentru serviciu gresit, ii reprosa lui Ma Long faptul ca n-a aruncat bila mai sus de 15 cm, zicea ea. UP SERVE, UP SERVE repeta intr-o engleza "beduina". S-a vazut clar ca Ma Long a aruncat bila mai sus de 30 cm.
                                      Cred ca arbitra mai bine la schi sau la bob .
                                      Ma Long a fost sanctionat si de alti arbitri pt ca nu a aruncat mingia suficient de sus. Exemplu, meciul de dublu contra lui Wang Hao si Chen Qi. Asa cum spuneam si mai sus, mingia trebuie sa se departeze de mana care o arunca cu minim 15 cm.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Vechi de tot topicul asta, dar atat de actual...

                                        La categoria serviciu ilegal (pe langa cele clasice: din mana, de sub masa, acoperita cu corpul, etc.) intra si asta:

                                        https://tabletennisengland.co.uk/new...-table-tennis/


                                        Asteptam cu nerabdare ca salile in care se desfasoara turneele Amatur sa fie dotate cu asemenea echipamente, si apoi sa il mai vad pe clasicul in viata care spune ca a servit corect, dar doar o data sau de doua ori si-a dat cu paleta peste degetele mainii cu care a "aruncat" mingea...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                          Vechi de tot topicul asta, dar atat de actual...

                                          La categoria serviciu ilegal (pe langa cele clasice: din mana, de sub masa, acoperita cu corpul, etc.) intra si asta:

                                          https://tabletennisengland.co.uk/new...-table-tennis/


                                          Asteptam cu nerabdare ca salile in care se desfasoara turneele Amatur sa fie dotate cu asemenea echipamente, si apoi sa il mai vad pe clasicul in viata care spune ca a servit corect, dar doar o data sau de doua ori si-a dat cu paleta peste degetele mainii cu care a "aruncat" mingea...
                                          Am filmat si analizat mai multe servici acum la ultimele turnee, si in afara de Mitrache Simion care la avertizarea mea a executat cateva corecte, eu nu am vazut serviciu executat corect din toate punctele de vedere, si asta ma refer la categoria open-elite.Oricare ar fi presiunile si reglementarile ,eu cred ca regula de bun simt este singura care se poate implementa in Amatur.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Și cum se implementează "regula de bun simț"?
                                            Hobby: Motoare si ski !
                                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                              .... eu nu am vazut serviciu executat corect din toate punctele de vedere, si asta ma refer la categoria open-elite....
                                              Sunt mulți jucători care servesc corect, probabil trebuie sa mergi la mai multe turnee.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                                Sunt mulți jucători care servesc corect, probabil trebuie sa mergi la mai multe turnee.
                                                Bogdane, imi pare rau ca iti spun, dar Emi are dreptate.
                                                Nu sunt multi jucatori care servesc regulamentar regulamentar.
                                                Iar problema cu bunul simt este una nasoala rau, pt. ca din punctul meu de vedere acest bun simt parca e din ce in ce mai mic, la unii chiar deloc.
                                                Si asta dupa 30 de ani ... de "libertate"!
                                                P.S.:
                                                Informativ, serva regulamemtara este atunci cand mingea se arunca vertical (la 90 de grade adica), iar palma trebuie sa fie deschisa cand se arunca mingea.
                                                Si asa ceva, te rog sa ma scuzi, dar nu prea vezi pe la turneele alea multe de care pomenesti tu.
                                                Acum am vazut cum chiar tu ai pus un video cu Lin Gaouyan cand isi arunca mingea spre corp, iar serviciul este considerat neregulamentar (si a mai cerut si challenge).
                                                Ultima editare de gpopescu; 12.dec.2019, 19:20.
                                                blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de GeluBv Vezi post
                                                  Și cum se implementează "regula de bun simț"?
                                                  Simplu Gelu��,
                                                  Mingea sa fie tinuta deasupra mesei si aruncata la o inaltime considerabila sa nu fie interpretabila ca acei 16 cm, ex 20-30 cm si sa nu fie acoperita cu vreo parte a corpului.
                                                  Asta mi se pare mie bun simt.

                                                  P.S.Regulamentul ITTF prevede tinerea mingii cu palma perfect deschisa ,in spatiul intersectilor celor 3 planuri ale laturilor si suprafetei mesei(foarte multi servesc din afara lor), si mingea trebe aruncata pe verticala,adica sa cada din locul care a plecat.Aproape nimeni din amaturisti nu reusesc, si nici din profesionisti.La ultima sedinta de la Budapesta unde s-a discutat introducerea unui unghi de cadere , si totodata a martorului video s-ar putea survenii cu o modificare in regulamentul de bun serviciu.Nu am auzit sa se fi modificat dar pot sa ma interesez .

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                                  Sunt mulți jucători care servesc corect, probabil trebuie sa mergi la mai multe turnee.
                                                  Bogdane cauta tu cateva filmari unde consideri ca jucatorii servesc corect si iti fac eu o analiza la ceea ce se vede.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X