Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Schimbare lemn

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Schimbare lemn

    Buna, am o problema cu setup-ul curent compus din lemn Btfy Timo Boll ALL+ si fete Tibhar Genius. Dupa ce am mai jucat cu alte palete ale colegilor am constatat ca paleta mea nu prea mi se potriveste; in principal lemnul nu-mi place, are o vibratie cam deranjanta si deasemena mi se pare ca paleta este putin cam grea fata de ce as dori eu. Am mai jucat cu un Timo Boll Alc cu fete Yasaka Rakza 7 si desi era o paleta mai rapida mi s-a parut mult mai controlabila, era parca mai echilibrata si culmea, mai usoara. Va rog sa imi recomandati un lemn mai usor din categoria OFF-, OFF cu care ati avut experiente placute.
    Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
    FH: Tibhar Genius
    BH: Tibhar Genius

  • #2
    Donic Burn OFF- , lemn semi-rigid, all wood ( mahon, araki si inca ceva ) mediu dpdv a greutatii ( 85 grame ) , control peste medie , viteza cu mult peste medie , sweet spot mare , centru de greutate situat destul de aproape de baza manerului ceea ce ii ofera o schimbare de "directie" FH-BH rapida . per total , un lemn extraordinar la pretul pe care il are, constructie solida, si rezistenta, iar pentru pretul de ~ 120-130 Lei , eu zic ca e afacerea lunii Aprilie !

    ca si fete, eu am folosit/folosesc Acuda S3 Max . Acuda S3 este o fata foarte laudata, deci nu cred ca ar mai trebui sa ii fac vreo prezentare.
    maine o sa "incalt" paleta cu un S2 ... sunt curios cum o sa mearga ...

    per total, eu zic ca e o configuratie bunicica , avand atat viteza , cat si control si spin , putand sa joc atat mingi scurte, cat si lungi.

    mai mult ca sigur, ceilalti "colocatari" de forum, vor veni cu configuratii asemanatoare sau diferite, dar cel putin la fel de bune cu a mea !
    Boys, be ambitious !

    Comentariu


    • #3
      Totusi Donic Burn are un simt dur,eu nu m-am obisnuit cu el in setul cat l-am testat.
      ALC in schimb,are un simt f placut,se vede calitatea si nu e doar reclama de el
      Eu ti-as recomanda sa incerci si lemnele de la Yasaka,offensive 40,ma lin extra offensive,chiar si ma lin soft carbon are un simt f placut
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        eu de curand am achizitionat un lemn Yasaka ma lin extreme offensive + fete rakza 7.are un feeling foarte bun, nu are vibratii iar controlul este ok.
        incearca sa joci cu el inainte si poate iti va placea.Oricum ca si sfat, joaca lemnul inainte de a cumpara.Poti avea surprize.Eu eram montat pe nitakku septear si m-am ales cu yasaka dupa ce am jucat.
        Yasaka Ma Lin Extra Offensive
        Rakza 7
        Rakza 7 Soft

        Comentariu


        • #5
          Sfat: tot timpul o sa ti se para ca paleta altuia sare mai bine decit a ta si ca e mai buna pentru tine deci ceea ce ai acum. Eu zic sa te linistesti. Am jucat vreo 2 ani cu TB ALL+ si e un lemn extraordinar.
          Iti garantez ca daca iti pun in mina pe nevazute (fara sa stii de la inceput ce lemn ai in mina) un ALC, un Septear si un TB ALL+ - iti vei da seama greu care e care. Stai linistit cu lemne + fete cu control mare ca pina sa ajungem sa dam cu TEnergy si ALC mai avem de papat. Aia de au ajuns acolo au stat sute de ore la antrenament. Noi jucam de 2 ori pe sapt cite 2-3 ore, reusim sa dam un top spin si uite asa ni se urca la cap ca sintem buni si avem nevoie de o paleta mai rapida, mai rigida - poate chair aia cu care joaca Ma Long sau Timo, de ce nu??? )
          Timo Boll ALC
          FH: DHS 3 NEO 2.2
          BH: DHS 3 NEO 2.2

          Comentariu


          • #6
            Pe mine ma ingrijoreaza mai mult acea vibratie a lemnului, posibil sa fie ceva specific lemnului meu nu neaparat modelului TB ALL+. Si cum spuneam, paleta e destul de grea in configuratia actuala si are centrul de greutate mai mult spre varf, prefer sa fie pe undeva pe la baza manerului, probabil aici contribuie si fetele.
            Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
            FH: Tibhar Genius
            BH: Tibhar Genius

            Comentariu


            • #7
              este posibil sa fii lovit lemnul sau sa fie plesnitpe interior?
              poti avea vibratii si de-acolo daca aiavut incidente.azi am jucat la munca, cu un coleg care are un tocator luat din topsport cu 60 ron.Vibratul se simte foarte putin, suna ca o oala sparta insa se poate juca cu ea
              Yasaka Ma Lin Extra Offensive
              Rakza 7
              Rakza 7 Soft

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de quenterro Vezi post
                Pe mine ma ingrijoreaza mai mult acea vibratie a lemnului, posibil sa fie ceva specific lemnului meu nu neaparat modelului TB ALL+. Si cum spuneam, paleta e destul de grea in configuratia actuala si are centrul de greutate mai mult spre varf, prefer sa fie pe undeva pe la baza manerului, probabil aici contribuie si fetele.
                Pune un overgrip-o sa echilibreze paleta,si o sa simti paleta mult mai bine,eu asa am procedat,si eu eram deranjat de centrul de greutate situat spre varful paletei
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de george25 Vezi post
                  Totusi Donic Burn are un simt dur,eu nu m-am obisnuit cu el in setul cat l-am testat.

                  pai de aceea am si zis George, ca e semi-rigid
                  nu e rigid ca o scandura, dar nici flexibil ca o nuia , e semi :P
                  Boys, be ambitious !

                  Comentariu


                  • #10
                    Din cate stiu eu geniusul sunt fete dure (47 grade)deci sunt si putintel mai grele si atunci firesc ca pe timo boll all+ care nu e foarte greu sa-i duca echilibrul inspre cap.
                    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                    Comentariu


                    • #11
                      Da, cred ca nu prea sunt compatibile fetele cu lemnul, ati putea sa-mi recomandati niste fete pentru TB ALL+ sau eventual un lemn ok pentru Tibhar Genius, cei care ati avut lemnul sau fetele?
                      Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
                      FH: Tibhar Genius
                      BH: Tibhar Genius

                      Comentariu


                      • #12
                        uite, daca nu ai incercat, un MUST TRY pentru tine ar fi Acuda S2 !
                        buretele este incriptionat cu Medium- , greutatea ( nu stiu in grame, nu am cantarit-o ) dar e acceptabila , control foarte bun, spin foarte foarte bun, si viteza foarte buna ( nu e nici foarte foarte rapida , de nu mai vezi mingea, insa e usor de contolat, oferindu-ti o varietate de viteze , in functie de miscarile mainii ).
                        durabilitate ? nu stiu , o am doar de azi , dar daca ai grija de ea ar trebui sa te tina ...

                        dupa cum am zis, e un MUST TRY , nu neaparat un MUST BUY , pentru ca , pana la urma, e decizia ta in ceea ce priveste configuratia paletei tale
                        Boys, be ambitious !

                        Comentariu


                        • #13
                          Am avut si eu Timo Boll cu ceva timp in urma si pot sa spun ca din ce am pus eu pe el si am povestit si cu alti posesori de timo boll all + la vremea aceia se combina pe forehand in mod absolut superb cu Butterfly Sriver G3 Fx max, chiar daca intradevar e o fata mai scumpica. Bafta!
                          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                          Comentariu


                          • #14
                            Stie cineva ce dimensiuni are Yasaka Ma Lin Carbon? Nu am gasit pe net nimic despre asta . Eventual care ar fi o alegere mai buna intre Yasaka Ma Lin Carbon si Soft Carbon, inclin spre Soft Carbon dar nu stiu cum sta cu vibratiile fata de varianta normala (din pacate nu am posibilitatea sa le testez).
                            Ultima editare de quenterro; 09.apr.2012, 10:24.
                            Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
                            FH: Tibhar Genius
                            BH: Tibhar Genius

                            Comentariu


                            • #15
                              157 x 152 , masura este standard , nici mai mic , nici mai mare .
                              Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                              Fete de palete tenis de masa
                              TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                              Comentariu


                              • #16
                                Damn, e putin diferit de 159 x 150 de la Timo Boll ALL+ al meu, probabil vor fi mai inguste fetele mele.
                                ---------- Post added 09.04.2012 at 14:47 ----------
                                In rest pareri/diferent despre Ma Lin Carbon si Soft Carbon?
                                ---------- Post added 09.04.2012 at 20:20 ----------
                                Inclin spre Yasaka Ma Lin Carbon (poate Soft) si Nittaku Septear. Ceva pareri pro/contra?
                                ---------- Post added 09.04.2012 at 20:27 ----------
                                Din cei care ati jucat cu Septear, e deranjant manerul, am inteles ca e mai subtire?
                                ---------- Post added 10.04.2012 at 11:21 ----------
                                Anyone?
                                Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
                                FH: Tibhar Genius
                                BH: Tibhar Genius

                                Comentariu


                                • #17
                                  Septear for the win ! maneru cam subtire ce-i drept la toate lemnele nittaku.
                                  Lemn: Zhang Jike Super ZLC
                                  FH : DHS Hurricane 3 Neo National/Blue Sponge
                                  BH : Butterfly Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Poti sa pui grip sa-l mai ingrosi, nu e problema... Hai la antrenament azi ca te mananc!
                                    Lemn: Butterfly Maze Passion OFF- [FL]
                                    FH : Tibhar Genius
                                    BH : Yasaka Rakza 7 Soft

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de mentor Vezi post
                                      Septear for the win ! maneru cam subtire ce-i drept la toate lemnele nittaku.
                                      Ceva vibratii la Septear?
                                      Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
                                      FH: Tibhar Genius
                                      BH: Tibhar Genius

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de TimeShift Vezi post
                                        uite, daca nu ai incercat, un MUST TRY pentru tine ar fi Acuda S2 !
                                        buretele este incriptionat cu Medium- , greutatea ( nu stiu in grame, nu am cantarit-o ) dar e acceptabila , control foarte bun, spin foarte foarte bun, si viteza foarte buna ( nu e nici foarte foarte rapida , de nu mai vezi mingea, insa e usor de contolat, oferindu-ti o varietate de viteze , in functie de miscarile mainii ).
                                        durabilitate ? nu stiu , o am doar de azi , dar daca ai grija de ea ar trebui sa te tina ...

                                        dupa cum am zis, e un MUST TRY , nu neaparat un MUST BUY , pentru ca , pana la urma, e decizia ta in ceea ce priveste configuratia paletei tale
                                        La Donic Accuda S2 MUST TRY-ul e urmat aproape intotdeauna de MUST BUY! E o fata super din toate punctele de vedere. Eu joc de DOI ANI cu ea si e aproape ca noua fara urme de uzura sau oxidare (cu conditia sa o cureti cu solutie cel putin o data in timpul unui antrenament!).
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Voi incerca si S2-ul probabil combinat cu un S3 dar, momentan, incerc sa caut alt lemn, ma cam deranjeaza vibratia excesiva la TB ALL+.
                                          Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
                                          FH: Tibhar Genius
                                          BH: Tibhar Genius

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de quenterro Vezi post
                                            Ceva vibratii la Septear?
                                            Mai mult feedback, decat vibratii la Septear. Lemnul nu vibreaza.
                                            Ma Lin Carbon este elastic, pentru un lemn cu carbon. Manerul mult mai confortabil. Personal, mi-a placut mai mult ca Septear.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare , credeti ca ar fi mai potrivita varianta Ma Lin Soft Carbon, eu venind de pe TB ALL+? E diferenta asa de mare de viteza intre cele doua?
                                              Lemn: Butterfly Timo Boll ALL+
                                              FH: Tibhar Genius
                                              BH: Tibhar Genius

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Nu prea stiu sa zic cum e Soft Carbon fata de Carbon, dar cred ca e mai lent. Mai lent inseamna, de cele mai multe ori, mai mult control. Oricum, chiar si Soft Carbon este mai rapid ca TB ALL+.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Joc cu Ma Lin Carbon si fete Xiom Omega IV si se potrivesc de minune,dar am ceva experienta si ti-as recomanda lemnul Mai Lin Carbon Soft-este mai controlabil!!!
                                                  Succes si iti trebuie mai multe ore la masa ca sa te adaptezi la noul setup!!!
                                                  Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                                  FH - Xiom Sigma II Pro
                                                  BH- Xiom Sigma II Pro

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X