Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inlocuirea paletei in timpul jocului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Inlocuirea paletei in timpul jocului

    La Focșani, domnul Dinicescu a semnalat un astfel de caz, cand Baiu Costel, aparent fara un motiv intemeiat, si-a inlocuit paleta in timpul meciului. Dupa cate stiu eu, in acest caz un motiv intemeiat este considerat deteriorarea accidentala a unei fete sau a lemnului( si nu cea intentionata precum aruncarea paletei de pamant sau lovirea de masa intru-un acces de nervi!). In acest caz este permisa utilizarea unei palete identice constructiv avand acelasi grad de uzura cu cea initiala.
    Referitor la cazul de mai sus ar fi bine de stiut daca:
    - motivul invocat se incadreaza in categoria celor enuntate mai sus
    - daca da, paleta de rezerva a fost identica cu cea cu care s-a inceput meciul?
    In cazul care una din aceste conditii nu a fost indeplinita, consider ca s-a incalcat regulamentul de joc.
    In alta ordine de idei, la un turneu de anul trecut de la Bistrița, intr-unul din meciurile din grupele inferioare, adversarul meu s-a oprit din joc si motivand ca paleta fiind murdara si nemaiintrandu-i topspinurile asa cum vroia el, a vrut sa-si stearga fetele cu solutie de curatat. Invocand regulamentul, m-am opus. A fost foarte contrariat, enervandu-se la culme! A continuat meciul stergand paleta de tricou, dar vizibil marcat de refuzul meu.
    Astept pareri asupra celor doua situatii expuse.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Asa de curiozitate,dvs.aveti doua palete identice cu care veniti la concursuri si daca raspunsul este unul afirmativ,va felicit ca nu v-a atins criza si ca stati foarte bine cu banii.Referitor la a-2-a problema ridicata,aveti perfecta dreptate ca jucatorul sa nu paraseasca tarcul de joc si sa-si stearga fetele paletei cu palma asa cum o fac marii jucatori in concursurile oficiale.Ar mai fii si varianta ca adversarul s-o;starga; de la masa,deoarece nu face fata retururilor venite din;IARBA;sau nu-i place cum arata adversarul ;nervos;comparativ cu cel intalnit la inceputul meciului dintre cei doi.
    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

    Comentariu


    • #3
      Criza e una si regulamentul e altul! Inchipuitiva ca un jucator, sa zicem un aparator, sesizand ca nu-i merge jocul, dupa doua seturi isi schimba paleta, avand de data aceasta pe rever in loc de un soft de aparare, o iarba(nu neaparat aprobata!) care ii permite sa schimbe total tactica de abordare a jocului. Diferenta enorma in dinamica jocului, faptul ca nu poate citi pe loc mingile care vin total diferit, desi lovitura pare aceeasi, il pot descumpani usor si meciul poate fi pierdut scurt. Am dat cel mai extrem caz cu putinta, doar pentru a sublinia unde poate duce tolerarea acestei practici. Deci daca n-ai paleta identica, vei continua cu cea avariata pana la sfarsitul jocului(exceptand cazul in care avaria produsa se incadreaza la cele incriminate de regulament si care duc la interzicerea folosirii ei). Paleta de rezerva o va folosi doar la meciul urmator.
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Scopul schimbarii paletei a fost evident sa puna presiune pe tanarul adversar care se obisnuise cu apararea f buna care o facea dl .BAIUL.Dupa ce marise spatiul de joc si bombanea ca adversarul nu stie jocul si ii arata dansul cum se castiga a solicitat paleta total diferita si ca dimensiune mai mica cu care a avut peste 5 atacuri reusite la care adv nu se astepta dearece rar a fost ofensiv.
        Am trimis copilul la masa organizatorilor dar fara folos dearece s a spus ca e tardiva observatia cu schimbarea paletei si nici macar o atentionare dl BAIU nu a fost facuta.
        DE CE UNII JUCATORI SUNT TRATATI PREFERENTIAL LA CONCURSURI ?FLORESCU E. ERDOS F. TREBUIA ELIMINATI.

        Comentariu


        • #5
          Dl Dinicescu , in calitate de co-organizator al turneului , dati-mi voie sa intervin pentru a nu induce lumea in eroare

          1.Tot ce s-a scris mai sus este perfect adevarat.Costel a schimbat fara motiv intre seturi paleta defensiva cu una total diferita , fapt care este interzis prin regulament!
          In aceasta situatie insa vina a fost a lui Marius , care trebuia sa semnaleze organizatorii in momentul in care Costel a schimbat paletele, nu dupa incheierea meciului!
          Cred ca erati prin preajma cand i-am spus personal lui Costel ca schimbarea paletei intre seturi e interzisa ,si ca daca as fi fost anuntat la timp ,ar fi fost eliminat!

          Cat priveste incercarea de aranjament dintre Florescu si Erdos, consider ca am rezolvat cu succes acest. I-am amentinat pe amandoi cu eliminarea daca meciul se termina 2-3 , Erdos speriindu-se si nerespectandu-si pactul pana la final.

          Multumesc

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de laky Vezi post
            La Focșani, domnul Dinicescu a semnalat un astfel de caz, cand Baiu Costel, aparent fara un motiv intemeiat, si-a inlocuit paleta in timpul meciului. Dupa cate stiu eu, in acest caz un motiv intemeiat este considerat deteriorarea accidentala a unei fete sau a lemnului( si nu cea intentionata precum aruncarea paletei de pamant sau lovirea de masa intru-un acces de nervi!). In acest caz este permisa utilizarea unei palete identice constructiv avand acelasi grad de uzura cu cea initiala.
            Referitor la cazul de mai sus ar fi bine de stiut daca:
            - motivul invocat se incadreaza in categoria celor enuntate mai sus
            - daca da, paleta de rezerva a fost identica cu cea cu care s-a inceput meciul?
            In cazul care una din aceste conditii nu a fost indeplinita, consider ca s-a incalcat regulamentul de joc.
            In alta ordine de idei, la un turneu de anul trecut de la Bistrița, intr-unul din meciurile din grupele inferioare, adversarul meu s-a oprit din joc si motivand ca paleta fiind murdara si nemaiintrandu-i topspinurile asa cum vroia el, a vrut sa-si stearga fetele cu solutie de curatat. Invocand regulamentul, m-am opus. A fost foarte contrariat, enervandu-se la culme! A continuat meciul stergand paleta de tricou, dar vizibil marcat de refuzul meu.
            Astept pareri asupra celor doua situatii expuse.
            Daca vrem sa fim foarte stricti cu aplicarea regulamentului de joc si cel pentru materiale, haideti sa luam in considerare urmatorii factori:
            1. In regulament nu cred ca scrie nimic referitor la gradul de uzura al paletei de rezerva. Sa presupunem, de dragul conversatiei, ca este specificat. Daca este asa, cum se poate dovedi sau verifica acest grad de uzura? Ochio-metric? Sunt sigur ca rigurozitatea verificarii va fi maxima în acest caz. Altfel, în cazul unei asemenea solicitari din partea unui jucator cu material pe o parte (anti, long-pips), deși încalca regulamentul, eu as permite schimbarea paletei, dar si reluarea jocului de la 0-0 si 0-0 la seturi. Practic, un jucator cu o alta paleta poate deveni alt jucator - schimbare de stil si tactica, în funcție de paleta.
            2. In cazul specific al jucatorului care a vrut sa-si curete paleta: daca avem ?ndatoriri - cum de exemplu este respectarea cu strictețe a faptului ca nu poti sa cureți paleta in timpul setului, atunci sunt sigur ca avem si drepturi - cum ar fi, de exemplu, curațenia impecabila a suprafeței de joc. In cazul în care avem curațenie impecabila, atunci un atacant nu ar avea nevoie sa solicite curațarea paletei in timpul setului.
            Daca Amatur va vota si valida verificarea paletelor si aplicarea tuturor reglementarilor (inclusiv arbitri cu masa si tabela la fiecare masa, la fiecare nivel al competiției, curațenie in sala, spațiul de joc suficient in toate direcțiile, lumina suficienta, temperatura buna etc.) - atunci sunt sigur ca unui jucator nu-i va fi permis sa-si înlocuiasca paleta la cerere sau altuia sa-și ștearga paleta cu soluție de curațat in timpul setului. Pana atunci, eu propun ca, in astfel de cazuri, sa nu ducem pâna în pânzele albe strictețea respectarii regulamentului, pentru chestiunile care se pot rezolva cu un dram de bun-simt si/sau înțelegere. Aici intra doar acele situații care nu pot fi verificate strict si cele care nu-si au locul într-o competiție de amatori.
            Trebuie sa ținem cont de cel mai important fapt - ca mergem la concurs pentru a juca în primul rând și pentru a câștiga în cel de-al doilea rând. Eu asa fac.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Apropos de ce chestiuni ati atins in acest post,bag si eu o fraza-doua-trei
              1.De cand mi am rupt paleta in mod accidental la un concurs(am lovit cu muchia paletei muchia mesei) am la mine tot timpul doua palete ,daca nu chiar identice cel putin cu caracteristici asemanatoare.
              2.In ceea ce priveste chestiunea expusa de dl Lakatos cu stergerea paletei ,teoretic ar trebui facuta doar intre seturi.Sa zicem ca adversarul nu si-a dat seama de condensul din sala deci elegant ar fi fost sa-i dati voie sa stearga O SINGURA DATA paleta in timpul meciului.Zic eu. Dar hai sa va povestesc ce am patit eu la un turneu Amatur,nu mai tin minte de unde,Mangalia acu doi ani,poate?
              Jucam in grupele superioare contra jucatorului iancu george din Ploiești.Era 1-1 la seturi.Cand s-a simtit in dificultate,a inceput ca la absolut orice pauza de sters cu prosopul(la fiecare 6 pcte) sa faca o pauza luuunga in care isi stergea tacticos paleta cu solutie apoi cu burete.Asta a continuat pana la sfarsitul meciului,reusind sa ma scoata din sarite.Cand i-am atras atentia,mi-a raspuns ca are voie ,ca e regulamentar.Nestiind exact,am admis vrand-nevrand.
              Nu mai zic la un turneu final de la Sibiu parca,tot in grupele superioare,cand adversarul si-a pus baiatul amplasat la marginea tarcului sa ovationeze de mama focului la toate punctele taticului,chiar daca erau simple greseli nefortate (si multe,ca de obicei)facute de subsemnatul.
              Asta e...Greu de facut educatie la batranete in lipsa celor 7 ani de acasa
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #8
                din cate stiu, la cate 6 puncte , conform ITTF , jucatorii au dreptul la maxim 1 minut in care sa se stearga de transpiratie.

                consider ilegala si de prost gust stergerea paletei in timpul jocului cu solutie de degresare a fetelor, dat fiind faptul ca nici-un jucator de top, si ma refer la top 100 mondial, nu doar 10 , nu o face in timpul meciului, ci o face inaintea meciului ( evident ca , Badea Gheorghe din varful muntelui se crede mai jucator decat cei din top 100 ai lumii, si-si permite sa faca acest lucru ).

                Dl. Cata_60, eu nu stiu de ce nu ati adus si un gratar la meciul in care adversarul isi tot stergea mingea. pai daca el avea dreptul la " pauze lungi si dese " ( cheia marilor succese ... sau succesuri , cum se zice corect ? ) , de ce sa nu trantiti si d-voastra un gratar pe acolo, niste mititei cu mustar, o ceafa cu cartofi pe disc , ca nu e precizat deloc in regulament ca nu aveti voie ! nu-i asa ? eu unul asa i-as fi dat peste nas !

                insa am si eu o intrebare : se poate sterge paleta cu prosopul din dotare odata la 6 puncte , cum e permis de regulament , fara a ofensa adversarul dar si fara a intra in "ilegalitate" ?
                Boys, be ambitious !

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de TimeShift Vezi post
                  din cate stiu, la cate 6 puncte , conform ITTF , jucatorii au dreptul la maxim 1 minut in care sa se stearga de transpiratie.
                  consider ilegala si de prost gust stergerea paletei in timpul jocului cu solutie de degresare a fetelor, dat fiind faptul ca nici-un jucator de top, si ma refer la top 100 mondial, nu doar 10 , nu o face in timpul meciului, ci o face inaintea meciului ( evident ca , Badea Gheorghe din varful muntelui se crede mai jucator decat cei din top 100 ai lumii, si-si permite sa faca acest lucru ).
                  Dl. Cata_60, eu nu stiu de ce nu ati adus si un gratar la meciul in care adversarul isi tot stergea mingea. pai daca el avea dreptul la " pauze lungi si dese " ( cheia marilor succese ... sau succesuri , cum se zice corect ? ) , de ce sa nu trantiti si d-voastra un gratar pe acolo, niste mititei cu mustar, o ceafa cu cartofi pe disc , ca nu e precizat deloc in regulament ca nu aveti voie ! nu-i asa ? eu unul asa i-as fi dat peste nas !
                  insa am si eu o intrebare : se poate sterge paleta cu prosopul din dotare odata la 6 puncte , cum e permis de regulament , fara a ofensa adversarul dar si fara a intra in "ilegalitate" ?
                  Am vazut ca toti jucatorii lasa paletele pe masa, inclusiv cand merg sa foloseasca prosopul.
                  Uneori vin cu prosopul la masa si sterg de pe masa picaturile de transpiratie manevrand prosopul cu o0 mana, ridicand cu grija paleta cu cealalta mana.
                  Impreuna cu ticurile cu stersul mainii de masa si stersul mingiei in buzunar, fac totul ca sa elimine suspiciunile de udare intentionata sau accidentala a mingiei.
                  TsE

                  Comentariu


                  • #10
                    pai Domnu' Emil, la ei (strainii) se doreste a dovedi ca sunt onesti, si dovedesc ca sunt mai buni in joc nu neaparat prin sculele pe care le au, ci prin tactica si strategia pe care o aplica in timpul jocului, prin efortul fizic , prin pregatirea mentala.
                    la noi, Badea Gheorghe e prea lenes sa mai gandesca, sa mearga la sala, sa caute solutii, sa citeasca serva , si , se gandeste ca el nu o fi mai prejos decat adversarul sau, asa ca " da-l in masa , sa se descurce si el " , si te trezesti ba cu o pauza de tigara, ba ca-ti lasa mingea uda si cand dai cu paleta zici ca ai lovit o minge de plastilina etc
                    sunt foarte curios : oare dansilor le-ar conveni astfel de situatii cand ei ar conduce detasat intr-un meci si adversarul lor ar incepe si el sa foloseasca "trucuri" de genul celor mentionate pe mai sus ?
                    Boys, be ambitious !

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                      Am vazut ca toti jucatorii lasa paletele pe masa, inclusiv cand merg sa foloseasca prosopul.
                      Uneori vin cu prosopul la masa si sterg de pe masa picaturile de transpiratie manevrand prosopul cu o0 mana, ridicand cu grija paleta cu cealalta mana.
                      Impreuna cu ticurile cu stersul mainii de masa si stersul mingiei in buzunar, fac totul ca sa elimine suspiciunile de udare intentionata sau accidentala a mingiei.
                      In concursurile internationale nu ai voie sa iei paleta de la masa in pauza de prosop sau in pauza dintre seturi. Esti obligat sa o lasi pe masa.
                      De asemenea, stergerea paletei cu prosopul in timpul jocului nu este permisa si este normal: daca in prosop ai imbibat niste substante VOC, care modifica paleta si joci mai bine, bati adversarul si VOC-ul se evapora pana la controlul de dupa? Mai ales ca acum controlul de dupa meci se va face doar daca nu ai prezentat paleta inainte...
                      Stergerea mainii de masa nu este atat de mult un tic, cat ceva practic: masa este o suprafata generoasa, care permite stergerea mainii eficient, fara a parasi spatiul de joc. Tricoul este ud de cele mai multe ori si putini au mansete prosop, pe care oricum le folosesc cu alt scop. De asemenea, stergerea mingii in buzunar este mai eficienta decat pe suprafata, intrucat in buzunar mingea are contact cu o suprafata de textil mai mare, deci operatiunea va dura mai putin.
                      Cat despre minge uda intentionat sau nu, schimbat paleta si alte chestii de genul acesta - toti stiu ca este impotriva regulamentului si pur si simplu nu fac asemenea chestii, cel putin nu la nivelul competitiilor internationale.
                      Postat în original de TimeShift Vezi post
                      pai Domnu' Emil, la ei (strainii) se doreste a dovedi ca sunt onesti, si dovedesc ca sunt mai buni in joc nu neaparat prin sculele pe care le au, ci prin tactica si strategia pe care o aplica in timpul jocului, prin efortul fizic , prin pregatirea mentala.
                      la noi, Badea Gheorghe e prea lenes sa mai gandesca, sa mearga la sala, sa caute solutii, sa citeasca serva , si , se gandeste ca el nu o fi mai prejos decat adversarul sau, asa ca " da-l in masa , sa se descurce si el " , si te trezesti ba cu o pauza de tigara, ba ca-ti lasa mingea uda si cand dai cu paleta zici ca ai lovit o minge de plastilina etc
                      sunt foarte curios : oare dansilor le-ar conveni astfel de situatii cand ei ar conduce detasat intr-un meci si adversarul lor ar incepe si el sa foloseasca "trucuri" de genul celor mentionate pe mai sus ?
                      Probabil ca incearca asemenea tertipuri din cauza ca le-au incercat altii deja pe ei.
                      Din regulament:
                      Despre pauze: Este permisa o pauza de 1 minut intre seturi. Pentru pauza de prosop nu se specifica decat ca timpul va fi scurt, nicidecum 1 minut. Jucatorul va lasa paleta pe masa in pauza dintre seturi sau in pricare pauza, dar o va putea pastra daca o are legata de mana. Jucatorii nu pot parasi suprafata de joc, decat sub supravegherea arbitrului, la maxim 3m de margine.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        Am patit o situatie asemanatoare in campionatul judetean, meci in deplasare (alt oras, acelasi judet) cu arbitru la masa. La 2-1 la seturi pentru mine adversarul schimba paleta cu softuri cu una cu anti si iarba. Atrag atentia ca nu e okay si lui si arbitrului, nu se intampla nimic. Meciul continua, pierd pe nestiinta si nervii mei, pe final pierdem si meciul pe echipe cu 9-8. Genul de situatie care iti lasa un gust amar. Nu suntem profesionisti, jucam ca sa facem miscare si sa ne simtim bine, e pacat cand se intampla astfel de trucuri. Cel putin am privit partea pozitiva si am inceput sa facem constant de atunci antrenamente contra jucatori cu iarba si anti.
                        Jun Mizutani
                        Tenergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de end-er Vezi post
                          Am patit o situatie asemanatoare in campionatul judetean, meci in deplasare (alt oras, acelasi judet) cu arbitru la masa. La 2-1 la seturi pentru mine adversarul schimba paleta cu softuri cu una cu anti si iarba. Atrag atentia ca nu e okay si lui si arbitrului, nu se intampla nimic. Meciul continua, pierd pe nestiinta si nervii mei, pe final pierdem si meciul pe echipe cu 9-8. Genul de situatie care iti lasa un gust amar. Nu suntem profesionisti, jucam ca sa facem miscare si sa ne simtim bine, e pacat cand se intampla astfel de trucuri. Cel putin am privit partea pozitiva si am inceput sa facem constant de atunci antrenamente contra jucatori cu iarba si anti.
                          foarte interesant...ceea ce ai afirmat la urma este realitatea caci multi din competitii nu stiu sa joace contra ierbii si anti......nu ii apar pe cei care incalca regulamentul,,dar acea persoana care o schimbat paleta in timpul jocului...daca intra direct cu iarba reuseai sa castigi??...putin probabil.....deci antrenament specific pt iarba si anti....si pe viitor vei avea o baza solida impotriva lor....
                          fh-xiom vega-pro 2mm
                          blade--galaxy-v16
                          bh-xiom omega tour--max

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de end-er Vezi post
                            Am patit o situatie asemanatoare in campionatul judetean, meci in deplasare (alt oras, acelasi judet) cu arbitru la masa. La 2-1 la seturi pentru mine adversarul schimba paleta cu softuri cu una cu anti si iarba. Atrag atentia ca nu e okay si lui si arbitrului, nu se intampla nimic. Meciul continua, pierd pe nestiinta si nervii mei, pe final pierdem si meciul pe echipe cu 9-8. Genul de situatie care iti lasa un gust amar. Nu suntem profesionisti, jucam ca sa facem miscare si sa ne simtim bine, e pacat cand se intampla astfel de trucuri. Cel putin am privit partea pozitiva si am inceput sa facem constant de atunci antrenamente contra jucatori cu iarba si anti.
                            Cred ca era arbitrul acela a aterizat de la tenis de camp! Acolo ai dreptul sa schimbi rachetele, cand ti se pare ca ai probleme cu racordajul!
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #15
                              Propun ca cei gasiti in neregula fie ca e vorba de paleta sau de aranjamente intre jucatori sa fie sanctionati cu cartonas galben sau rosu functie de gravitatea faptei.galben=15 puncte penalizare;rosu=30 puncte penalizare de exemplu,sau interzicerea de a participa la concursuri amatur o perioada anume 3-6-9-12 luni

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                Asa de curiozitate,dvs.aveti doua palete identice cu care veniti la concursuri si daca raspunsul este unul afirmativ,va felicit ca nu v-a atins criza si ca stati foarte bine cu banii.Referitor la a-2-a problema ridicata,aveti perfecta dreptate ca jucatorul sa nu paraseasca tarcul de joc si sa-si stearga fetele paletei cu palma asa cum o fac marii jucatori in concursurile oficiale.Ar mai fii si varianta ca adversarul s-o;starga; de la masa,deoarece nu face fata retururilor venite din;IARBA;sau nu-i place cum arata adversarul ;nervos;comparativ cu cel intalnit la inceputul meciului dintre cei doi.
                                Respect!nu v-am vazut la Focșani.
                                Blade: Xiom Fuga
                                FH: Xiom Vega Europe 2.0
                                BH: Xiom Vega Pro 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de tliviu Vezi post
                                  Respect!nu v-am vazut la Focșani.
                                  Corect.Am luat o pauza ceva mai lunga dupa turneul si mai ales drumul de la si pana la BAICOI.Apoi urma turneul pe echipe de la Fălticeni,unde trebuia sa ma prezint pregatit fizic si mai ales odihnit.Asa ca acum cand postez aceste randuri,m-am calificat cu echipa din VATRA-DORNEI de pe locul 2 mai departe ,dar la sectiunea Amatori.Sper ca pe viitor cand veti mai organiza vreun turneu la FOCSANI,sa va pot onora cu prezenta.
                                  Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                  Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    nu ai voie restul comentărilor sunt de sorginte romanească

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X