Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

probleme la lipirea unei fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • probleme la lipirea unei fete

    buna

    de 2 zile incerc sa lipesc o fata pe un lemn, prima data am dat un strat pe paleta, unul pe lemn uscate vreo 30 de secunde cu uscatorul, si surpriza, adoua zi cand dau sa vad cum sare mingea din ea, era dezlipita in cateva locuri

    a doua zi dau doua straturi si pe lemn si pe fata, tot cu uscatorul, am tinut paleta si sub pat 4 ore, dar azi aceeasi chestie....

    acuma seara am dat doua straturi, lasat la uscat natural 10 minute tinut sub presa o noapte si vad dimineata

    doresc sa va precizez ca folosesc Spring Fresh si poate nunstiu eu cum se lucra cu el... am vazut tot felul de tutoriale cu lipici, dar de asta nu mia zis nimeni cum se face, iar daca fac cum scrie acolo(pe prospect) din 50 de lipiri l-am terminat))

    astept un raspuns si un tutorial special pt acest lipici daca se poate: cum arata cand e gata de lipire, timpi de uscare, mod de lipire , timp de lipire, etc.
    multumesc
    FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

  • #2
    Nu cred ca e de la lipici. Poate fi prea lacuit lemnul. Ai mai lipit fete pe el inainte ?
    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
    Aristotle



    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

    Comentariu


    • #3
      Daca fata e noua iar lemnul este lacuit , vei intampina probleme la lipit, totusi sfatul meu e sa lasi sa se usuce foarte foarte bine, mai mult de 10 min cat ai scris mai sus poate chiar 30-40 de min. si apoi sa le lipesti si sa le pui sub presa.
      Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
      BH : Tenergy 05Fx
      FH : Tenergy 05Fx

      Comentariu


      • #4
        am scos paleta, banuiesc ca 12 ore au fost mai mult decat suficiente, voi juca cateva seturi azi si revin

        intrebarea mea este, daca las prea mult la uscat nu se poate sa se uste de tot, daca intelegeti ce vreau sa zic, dupa aceea sa nu se mai lipeasca
        FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

        Comentariu


        • #5
          Cu cat mai mult cu atat mai bine! Nu se usuca, stai lin. Dar trebuie sa ai grija sa nu cumva sa se astearna praf sau alte impuritati (scame, etc). Daca ai lacuit lemnul in exces, atunci ai probleme la lipit. Daca ai boostat fetele, si sunt foarte tensionate, vei avea probleme la lipit deasemenea. Daca fetele sunt noi, trebuie date 1-2-3 straturi de spring fres pe fata, 1 singur, subtire, pe lemn (nu mai multe)!

          Comentariu


          • #6
            Si eu am patit la fel mai de mult, cred ca Lemnul tau este f. lacuit si din cauza asta nu se lipeste cum trebuie, sunt 3 variante,,, sa dai cu lipici doar pe fețe si pe Lemn nu dai cu lipici, dar le lasi sa se usuce normal pana devin incolor si le lipesti,,, daca nu merge asa ca sa mai dai jos din lac poti sa dai cu putin Spirt medicinal pe o carpa si freci putin pe Lemn mai tare pe toata paleta dar se pune pe un scaun sau pe o masa Lemnul sa fie mai tare, si dai un strat subtire si pe lemn si pe fețe, dar nu lipesti imediat dupa 2,3 ore sa se usuce Lemnul de la Spirt ,,, daca nici asa nu merge depinde cat de scump este Lemnul tau, eu am dat cu smirghel fin pe abele parti si a mers fara probleme. Daca nu ai intales ceva te ajut cu placere, acolo am un nr. de Tel. Bafta!
            Ultima editare de leo33; 18.apr.2012, 11:07.

            Comentariu


            • #7
              pana la urma lemnul tau e lacuit sau nu?....eu lacuiesc lemnele pe care le am, lipesc fete noi si nu am probleme...se lipesc instantaneu...
              tibhar def plus jumulita
              gambler reflectoid 1,0
              dawei 388 D-1 ox

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de leo33 Vezi post
                Si eu am patit la fel mai de mult, cred ca Lemnul tau este f. lacuit si din cauza asat nu se lipeste cum trebuie, sunt 3 variante,,, sa dai cu lipici doar pe fețe si pe Lemn nu dai cu lipici, dar le lasi sa se usuce normal pana devin incolor si le lipesti,,, daca nu merge asa ca sa mai dai jos din lac poti sa dai cu putin Spirt medicinal pe o carpa si freci putin pe Lemn mai tare pe toata paleta dar se pune pe un scaun sau pe o masa Lemnul sa fie mai tare, si dai un strat subtire si pe lemn si pe fețe, dar nu lipesti imediat dupa 2,3 ore sa se usuce Lemnul de la Spirt ,,, daca nici asa nu merge depinde cat de scump este Lemnul tau, eu am dat cu smirghel fin pe abele parti si a mers fara probleme.
                In loc de spirt poti folosi si Acetona. Iar daca recurgi la metoda cu hartia abraziva, iti recomand ceva cu granulatie mai mica de 500.

                Comentariu


                • #9
                  fete au mai fost lipite, lemnul este un Tibhar IV s, si eu Nu am folosit lac!!! acuma in jumatate de ora ma duc sa dau de 2-3 ori cu paleta sa vad ce sm facut, sper sa nu pierd meciul din cauza asta))
                  FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                  Comentariu


                  • #10
                    mergi la cineva sa te ajute sa lipesti...poate gresesti tu undeva sau poate lipiciul are ceva
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #11
                      Joo mai putea ajuta sa lipesc 2 fete? Si eu am aceeasi problema.

                      Comentariu


                      • #12
                        aaaa, lipiciul lam cumparat recent, nu are probleme...sau sper....dar tocmai de aceea va cer sfatul pentru ca vreau (trebuie) sa invat si eu acest proces!!!....de aceea cer sfaturi despre: straturi, cum arata lipiciul cand e gata de lipit?, la ce trebuie sa am grija si la ce nu....ma intelegeti voi:P
                        FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                        Comentariu


                        • #13
                          E bine sa dai un strat pe lemn si doua pe fețe , pui un strat , lasi sa se usuce , cind dai este laptos , cind e gata de lipit este transparent , de regula dureaza cam 20 min pina se usuca , depinde si de temperatura din camera ... ca in sali unde am mai lipit a durat mai mult din cauza frigului si a umezelii , deci dupa ce s-a uscat mai aplici un strat pe fețe astepti sa se usuce apoi lipesti pe lemn .
                          Daca sint fețe noi recomand lipirea uneia , o decupezi , apoi cealalta.
                          - Daca intinzi uniform solutia este suficient si un strat .
                          - Mai bine stai mai mult cu ele la uscat ca tot se lipesc decit sa lipesti pe "ud " .
                          - Daca vrei sa sara mai tare dai 2-3-5 straturi , pentru ca se formeaza o pelicula de solutie care ajuta la viteza .
                          Pe aici sau facut probe si cu 8-10 straturi ... dar dureaza mult si daca nu vrei sa sara tare este suficient 1-2 straturi .
                          Pentru a curatza fețele e musai sa aiba mai multe straturi sa se poata curatza bine , nici o solutie data intr-un singur strat nu se poate curatza foarte bine de pe fețe , dupa v-o 3 straturi .. deja e "altceva" .
                          Daca le muti de pe un lemn pe altul si stratul de solutie ( 1-2 ) este uniform fara denivelari sau parti fara solutie poti da linistit inca un strat si lipesti . Nu e necesar sa il curetzi sa muti fețele .
                          Spor !
                          Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                          Fete de palete tenis de masa
                          TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                          Comentariu


                          • #14
                            bun bun bun...deci am cam inteles ca eu nu faceam bine:
                            -nu lasam destul lipiciul sa se uste deoarece imi era frica sa nu se uste prea tare, daca intelegeti ce zic))

                            in rest operatiunea e cam buna, oricum sunt destul de incepator in ale lipirilor, tunarilor de fete, etc...dar totul are un inceput, nu pot mereu sa ma duc la cineva "hai lipestemi doua fete ca iar mio venit cheful sa le dau jos"
                            FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                            Comentariu


                            • #15
                              Cu rabdare vine si experienta.

                              Comentariu


                              • #16
                                hmmm...dezamagire mare? lea lipit si un profesionist si same thing.....e ceva cu fata, sau compatibilitatea dintre lipici si fata, cu toate caaaa, lipiciul ramane pe fata nu pe lemn

                                acu dau lemnul cu acetona, si maine mai fac o ultima incercare

                                tin sa precizez ca am mai lipit cateva fete pe lemnul acesta si nu am avut probleme
                                FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                                Comentariu


                                • #17
                                  E foarte curbata fata ?
                                  We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                  Aristotle



                                  Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    din ce-ai spus tu concluzia e ca lipiciul nu adera la lemn...daca inainte ai putut lipi pe lemn fete, atunci problema e lipiciul care nu este destul de puternic...
                                    tibhar def plus jumulita
                                    gambler reflectoid 1,0
                                    dawei 388 D-1 ox

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      (at)Cosnic: fata este destul de curbata

                                      (at)Joo: interesant este faptul ca pentru celelalte fete, ex:Joola Mambo H, Tenergy 64, lipiciul era destul de puternic, dar pe amaratul asta de Tibhar, ca nu stiu cum sa ii zic, sa fie prea slab lipiciul?
                                      FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        pai chiar tu ai zis ca lipiciul ramane pe fata...deci adera si pe tibhar...problema e ca nu adera la lemn
                                        tibhar def plus jumulita
                                        gambler reflectoid 1,0
                                        dawei 388 D-1 ox

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          speed glue pe burete pana fata devine plata. lipita, lasata 12 ore la presa. Garanat nici o problema dupa aia

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            (at) Claudiu84: nu dispun de speed glue

                                            (at)Joo: intradevar asta am zis, dar de ce cu celelalte fete adera lipiciul la lemn?)
                                            FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Curata lemnul cu smirgel fin,stergel de praful care s-a format si ungel uniform lipiciul pe lemn,daca iti raman pete mai adauga un strat de lipici,cand s-a uscat bine pune fata,preseazal bine cu un tub de spray s-au o sticla de apa minerala.
                                              Pe fata daca ai lipiciul ramas nu mai trebuie uns.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Ar mai putea fi o problema , daca lemnul a fost lacuit foarte mult atunci .. nu prea se lipeste nici o fața bine pe el .
                                                Exact ce a spus si dl. Antal , trebuie curatzat lemnul .
                                                Daca nu te descurci , da-mi un telefon si vedem ce este de facut .
                                                Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                                Fete de palete tenis de masa
                                                TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Nu ai speed glue....nici o problema. Diluant auto D506. (60% toluen)... dai cate maini e nevoie pana se aplatizeaza fata!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X