Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

de ce lemnele OFF,OFF+ au preturi de doua trei ori mai mare decat celelelalte lemne?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • de ce lemnele OFF,OFF+ au preturi de doua trei ori mai mare decat celelelalte lemne?

    daca facem o comparatie intre lemne vedem ca cel off ,off+ au un pret mare in comparatie cu celelalte de ce ?nu

  • #2
    In primul rand pt. pt. technologia de lipire, materialul compozit (carbon, zylon, arylat,...) +adezivul care 3\4 ori mai scump decat celelalte adeziva, dar oricum si dupa parerea mea preturile sunt nejustificat de mare mai ales la anumite firme -stim de care..
    lemnele chinezesti, care contin carbon si asa mai departe, sunt mult mai ieftine, cred ca ei folosesc adeziv mult mai ieftin, nu stiu si calitativ cat de bune sunt (am cam indoiel)...
    lemn:HML -carbon, hinoki
    fetze; Victas V>01 Limber
    si echipament Xiom

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de levi Vezi post
      In primul rand pt. pt. technologia de lipire, materialul compozit (carbon, zylon, arylat,...) +adezivul care 3\4 ori mai scump decat celelalte adeziva, dar oricum si dupa parerea mea preturile sunt nejustificat de mare mai ales la anumite firme -stim de care..
      lemnele chinezesti, care contin carbon si asa mai departe, sunt mult mai ieftine, cred ca ei folosesc adeziv mult mai ieftin, nu stiu si calitativ cat de bune sunt (am cam indoiel)...
      se poate considera ca anumite firme ( nu spunem numele ) au preturi ceva mai mari/prohibite la variantele OFF/OFF+ dat fiind faptul ca , pe langa materialele scumpe folosite in constructia paletelor , se mai include si Research & Developmentul acestora ( gen Carbon Cristal , ZLF, eXtra Old wood etc etc etc ? sau este mai mult un fel de praf in ochii "consumatorilor" de tenis de masă ( in sensul ca R&D este deja facut public in tratate de cercetare cu privire materialele X , Y si Z aflate in paleta in cauza , iar compania/companiile doar aplica "reteta" in diferite variatii ) ? Ce parere aveti ?
      Boys, be ambitious !

      Comentariu


      • #4
        probabil un rol aici il are si cererea...cei ce folosesc lemne defensive is mult mai putini...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          daca ne uitam la stiga, in fiecare an observam ca "tehnologiile" lor sunt cel putin la nivelul NASA!
          Blade-Darker speed 90
          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
          Bh- Testing

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Joo Vezi post
            probabil un rol aici il are si cererea...cei ce folosesc lemne defensive is mult mai putini...
            Corect!...
            ---------- Post added 20.04.2012 at 23:19 ----------
            Postat în original de dado_daniel Vezi post
            daca ne uitam la stiga, in fiecare an observam ca "tehnologiile" lor sunt cel putin la nivelul NASA!
            Trebuie sa propunem sa trimite cateva exemplare...in spatiu, astronauti sa le testeze acolo
            lemn:HML -carbon, hinoki
            fetze; Victas V>01 Limber
            si echipament Xiom

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Joo Vezi post
              probabil un rol aici il are si cererea...cei ce folosesc lemne defensive is mult mai putini...
              si eu sunt de acord cu joo si cu levi , cred ca cererea e de vina, si daca comparam lemnele fara materiale compozite , tot pretul la cele off,off+ este mai mare (cu mult ) este un pic ne drept pt. cei care au un stil off,+

              Comentariu


              • #8
                Zylon este un material foarte scump in comparatie cu carbon sau arylate/kevlar/aramid.
                Altfel, sunt sigur ca toate firmele vor profit si, daca piata inghite pretul, de ce nu?
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Nu are nici treaba cererea, Innershield zlf este vre-o 150€ si nu vad aparatori inghesuindu-se la el, materialele si firma fac pretul.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de levi Vezi post
                    In primul rand pt. pt. technologia de lipire, materialul compozit (carbon, zylon, arylat,...) +adezivul care 3\4 ori mai scump decat celelalte adeziva, dar oricum si dupa parerea mea preturile sunt nejustificat de mare mai ales la anumite firme -stim de care..
                    lemnele chinezesti, care contin carbon si asa mai departe, sunt mult mai ieftine, cred ca ei folosesc adeziv mult mai ieftin, nu stiu si calitativ cat de bune sunt (am cam indoiel)...
                    Nu comparati materialele chinezesti cu materialele europene,ex:fetele europene nu sunt lipicioase,dar cele chinezesti sunt.Materialele chinezesti sunt mai ieftine datorita reclamei proaste facute de oameni si la imbracaminte si incaltaminte,ex:adidasi nike made in China nu se compara cu adidasi nike made in Vietnam si cand lumea aude de chinezarii se gandesc la ceva rau.Deci la tenis de masă este cu totul altceva!Stima.
                    Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                    FH:Joola Rhyzm
                    BH:Joola Samba+ max

                    Comentariu


                    • #11
                      De ce sunt preturile mari? Ganditi-va cu ce joaca majoritatea jucatorilor de talie mondiala, nu cu lemne ofensive? Noi credem ca daca jucam cu lemnul lui X o sa jucam ca el si daca vrem lemnul lui X platim juma de salariu...la fel si cu imbracamintea, daca scrie Y pe spatele meu sunt mai aproape de profesionisti, deci vezi Doamne mai aprope de nivelul lor de joc... daca vreau asta platesc si cum sunt multi care fac asta producatorul umfla pretul!
                      Fh: Rakza X
                      Blade: Bty Innerforce ULC
                      Bh: Rakza X Soft

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Gabriel N Vezi post
                        Nu comparati materialele chinezesti cu materialele europene,ex:fetele europene nu sunt lipicioase,dar cele chinezesti sunt.Materialele chinezesti sunt mai ieftine datorita reclamei proaste facute de oameni si la imbracaminte si incaltaminte,ex:adidasi nike made in China nu se compara cu adidasi nike made in Vietnam si cand lumea aude de chinezarii se gandesc la ceva rau.Deci la tenis de masă este cu totul altceva!Stima.
                        Eu unul condamn materialele china pentru inconsecventa.
                        Nu mentin masurile corecte, au calapoade mici la incaltari, nu seamana materialele cu cele originale, desi aspectul este acelasi.
                        Riscurile sunt mari cand comanzi ceva sa primesti altceva, care ti-e nefolositor. Atunci, brusc, devine prea scump acel Made in China.
                        Reclama proasta si-o fac ei...
                        TsE

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Gabriel N Vezi post
                          Nu comparati materialele chinezesti cu materialele europene,ex:fetele europene nu sunt lipicioase,dar cele chinezesti sunt.Materialele chinezesti sunt mai ieftine datorita reclamei proaste facute de oameni si la imbracaminte si incaltaminte,ex:adidasi nike made in China nu se compara cu adidasi nike made in Vietnam si cand lumea aude de chinezarii se gandesc la ceva rau.Deci la tenis de masă este cu totul altceva!Stima.
                          da-mi voie sa te contrazic.

                          materialele chinezesti rar se ridica la un nivel ce poate sa concureze calitatea germana sau japoneza.
                          nu zic ca nu exista lucruri, produse chinezesti care nu sunt bune , insa marea majoritate nu ating nici nivelul inferior al calitatii japoneze.
                          de ce ?
                          pentru ca marea majoritate a companiilor chinezesti produc in masa, fara a tine cont de asa numitul " STAS " sau Quality Check.
                          daca un batch/serie de produse se dovedeste a fi defectoasa , atunci este inlocuita automat de o alta serie. producand in masa, pierderea este usor de eliminat din sistem.
                          companiile germane si japoneze, nu merg pe acest principiu, pentru ca legislatia in aceste 2 tari este mult mai dura.
                          in primul rand , exista o legislatie cu privire la forta de munca ( limite de varsta, numar de ore lucrate, pauza, concedii etc - aminteste-ti de scandalul iscat acum cateva luni bune la 2 fabrici Apple , unde angajatele erau obligate sa lucreze 14-16 ore, iar la nu-stiu-ce linie de asamblare, erau persoane care lucrau si 18 ore / tura . daca strainii s-au ingrijorat ca multe angajate se sinucideau, conducerea din china nu a luat nici-o masura. tot atunci , nu mai stiu ce reporter strain, cu camera ascunsa a gasit prin depozite copii ce erau "folositi" la impachetarea produselor si incarcarea lor in tiruri, practica ce la vestici nu prea exista ) , o legislatie cu privire la poluare ( China nu respecta absolut nici-o legislatie cu privire la scaderea cantitatii de CO2, a deversarii de materiale toxice etc ) , legislatie cu privire la " STAS " ( European Normative in EU, Deutsches Institut f?r Normung in Germania etc ) , legislatie cu privire la testarea produselor ( aminteste-ti te rog de celebrele cazuri din presa straina care erau preluate de presa noastra, in care au fost mari scandaluri legate de jucarii care inca folosesc pigmenti/vopsele pe baza de plumb ) , o legislatie cu privire la protectia muncii etc.
                          toate chestiile astea se platesc , Research & Development-ul in Germania/Japonia nu se compara cu cel din China, si nu din cauza ca nu ar avea " creiere " chinezii, ci pentru ca , de cele mai multe ori China nu beneficeaza de aparatura si de fonduri pentru cercetare.
                          si atunci, chinezii, inventivi de felul lor, s-au apucat de copiat ( exemple sunt nenumarate : Lifetime Motorcycles Ltd China , produce copii exacte ale motocicletelor Honda, cu o mica diferenta : pe rezervor nu scrie Honda, ci Hongda. a incercat in zadar Honda sa ii dea in judecata ... au chiar si pierdut. ).
                          dupa aceea vin taxele, care sunt mari in Germania si Japonia, si mici in China.
                          nici nu are rost sa vorbim despre salarii, sa le comparam intre aceste 3 tari ...

                          si cand tragi linia si pui produsele si costurile de productie la comparat, iti pui mainile in cap in Germania si Japonia si mult mai mici in China.
                          si toate astea se reflecta in pretul produselor.
                          Boys, be ambitious !

                          Comentariu


                          • #14
                            complex raspuns time....dar vorbind strict de tenis de masă....si privind raportul de pret calitate la produsele chinezesti.....sunt f bune....tineti cont si de faptul ca noi romanii avem salarii de kkt,si cei care avem echipamente scumpe in tenisul de masa ori isi permit pt ca sunt persoane mai in varsta realizate deja....ori sunt muncitori care au strans cureau pe undeva,dar tinetetul nostru cei sub 18 ani care nu au parintii instariti cu ce isi cumpara ei echipamente japoneze sau europene??
                            fh-xiom vega-pro 2mm
                            blade--galaxy-v16
                            bh-xiom omega tour--max

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Gabriel91 Vezi post
                              De ce sunt preturile mari? Ganditi-va cu ce joaca majoritatea jucatorilor de talie mondiala, nu cu lemne ofensive? Noi credem ca daca jucam cu lemnul lui X o sa jucam ca el si daca vrem lemnul lui X platim juma de salariu...la fel si cu imbracamintea, daca scrie Y pe spatele meu sunt mai aproape de profesionisti, deci vezi Doamne mai aprope de nivelul lor de joc... daca vreau asta platesc si cum sunt multi care fac asta producatorul umfla pretul!
                              vezi filmul "operatiunea monstrul",ai gasi o explicatie de ce oamenii isi doresc lucruri de calitate si cu o anumita marca. http://www.youtube.com/watch?v=jUQy3...feature=relmfu
                              DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                              FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de zalter Vezi post
                                complex raspuns time....dar vorbind strict de tenis de masă....si privind raportul de pret calitate la produsele chinezesti.....sunt f bune....tineti cont si de faptul ca noi romanii avem salarii de kkt,si cei care avem echipamente scumpe in tenisul de masa ori isi permit pt ca sunt persoane mai in varsta realizate deja....ori sunt muncitori care au strans cureau pe undeva,dar tinetetul nostru cei sub 18 ani care nu au parintii instariti cu ce isi cumpara ei echipamente japoneze sau europene??
                                da , ai pefecta dreptate.

                                exista companii chinezesti care si-au depasit "existenta" oferind produse competitive pe piata. personal am indoieli ca sunt cele mai bune ( am vazut pe alte forumuri ceva persoane care ziceau ca sunt cele mai bine ... nici pomeneala ),
                                insa sunt perfect constient de DHS, Double Fish , LKT/KLT . exista companii care ofera produse Made in China care respecta standarde internationale , si culmea sunt aprobate de ITTF. jos palaria !
                                insa, nici aceste companii, bune de felul lor, nu pot face fata unor giganti de genul Butterfly, Donic, Stiga, Tibhar etc. ( e chestia aia cu R&D de mai sus ).

                                va dau un exemplu : intr-o sala de antrenament ( sala de forta ) in care era instalata si o masa de tenis , am fost surprins sa vad multe aparate de forta de la DHS ( cu greutati, elemente etc ). per total bune aparatele, costau unele aparate , din ce m-am interesat, peste 3000 de lei , insa m-am uitat atent la felul in care erau punctele de sudura facute, cum era vopsite , si analizand detaliile , DHS nu a facut o treaba prea buna. evident, te duci sa faci muschi , nu sa te te uiti dupa puncte de sudura, dar , ma gandesc eu ca este " o chestie de estetica " ... daca faci o treaba, fa-o bine !

                                legat de " gaina din varful gunoiului " , stiu de unde am plecat : prima mea paleta buna a fost un Chang Yung , pe care inca o am. calitativ, este cu cel putin 20 % mai buna decat paletele Active de 45 de lei din Metro.
                                a fost buna la vremea ei, pana cand am testat si trecut Cornilleau, Stiga , Donic .

                                legat de salariile de kkt ... salariile nu sunt de kkt, sunt asa cum sunt. puterea de cumparare a leului , insa , lasa de dorit !
                                in anglia, de exemplu, poti sa traiesti linistit, intr-o chirie cat de cat, sa mananci binisor, sa mergi la tenis , sa-ti mai cumperi un tricou , un pantalon odata pe luna, cu salariul minim. dar nimic mai mult.
                                lira e tare, leul e ... un fel de soarece atrofiat, si deja intram in politica , deviem de la subiectul nostru de baza.
                                Boys, be ambitious !

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X