Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

xi enting.astept indicatiile vostre daca merita sa le cumpar

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • xi enting.astept indicatiile vostre daca merita sa le cumpar

    Xi EnTing "Shark 686" Ti + Carbon + Ceramic Fibre Blade
    speed: 10
    control:9
    Thickness: 6.5mm
    Weight: around 88g
    Ply: 11, (Tinanium mesh + 2 layer Carbon + 2 layer Ceramic fibre + Honeycomb structure Wood)
    Type: Force Attack Loop

    Dawei Evolution (Carbon, OFF),
    Speed: 9
    Control: 8
    Ply: 5 + 2

    Xi EnTing T7705 Carbon Table Tennis Blade.
    Speed: 9.6
    Spin: 8.5
    Control: 8.0
    Thickness: 6.0mm
    Weight: around 88g
    Ply: 5w + 2porcelain
    Type: Quick attack at near-table.

    Kokutaku Tulpe Carbon blade -7007
    Speed: 12
    Control: 10.5
    Ply: 5 + 2
    Weight: 85g ±5g
    Thickness: 6.4mm ±0.2mm
    Material: Wood + Carbon
    Type: Attack

    Astea au fost lemnele care mi au atras atentia,iar ca fata ma gandesc la dawei inspirit (nu quattro):
    The Latest INSPIRIT include Japense rubber’s High Friction, Germany rubber’s extremely fast, also the Chinese rubber’s fantastic spin capabilities. The crowning achievement of Japanese Technology of the Vario series, despite that extremely fast with fantastic spin. A really uniquefeel for the game!
    INSPIRIT use the latest technology “EDCS”, we called it Energy Deactivation Control System. This tech . improved the rubber’s more weighty to let it is suitable for more technology players.Some have compared it with the famous Butterfly Bryce FX, saying that it has more spin and control.


    Vreau sa mai fac schimbari in jocul meu si o sa incep de la 0 exact cum a zis VALI.
    BLADE:Kreanga Aeros
    BH:Tibhar Torpedo
    FH: Globe National

  • #2
    fețele dawei inspirit sunt f bune insa sa ai rabdare cu ele, abia dupa vreo 4 lipiri sare cum trebuie :P
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Te atrage f tare "comercialul". Aia de la Xi EnTing mai aveau sa puna pe Shark-ul ala, marmura de Carara Mai bine vezi ca au deschis forumistii un thread cu materialele cu care joaca profesionistii, ia de acolo un setup al unui jucator apropiat ca stil de al tau si eventual downgradeaza-l usor la nivelul fetelor
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Te contrazic Visco, am Shark si e un super lemn. Costa 30 dolari si la banii aia nu stiu ce ai putea sa iei ceva echivalent.
        Am Gergely Carbon si Samsonov Carbon dar prefer Sharkul E mai rapid si parca cu mai mult control. Daca dai un topspin cu Shark si iti intra si pe masa - adios muchachos !
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          eu totusi nu inteleg cum vine spin ul la lemn fara fete.poate ma lamureste cineva
          BLADE:Kreanga Aeros
          BH:Tibhar Torpedo
          FH: Globe National

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de barzalau
            eu totusi nu inteleg cum vine spin ul la lemn fara fete.poate ma lamureste cineva
            E kestie de flexibilitate . Teoretic cu cat lemnul e mai flexibil ai dwell time mai mare si poti da spin mai bine.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Salut, Vali!
              o traducere ping-pong-academica la "flexibilitate lemn" sau "lemn flexibil" si cu ceva exemple de lemne se poate va rog?
              Ce recomanzi tu ca lemn, fețe, pentru jocul cu topspin mai rarutz, bazat pe contre, capace, control si atac drept, "furibund"?...
              te intreb pe tine ca si cunoscator, orice sfat al tau il pretuiesc!

              Cele bune!
              Xiom -Mitzutani - Xiom

              Comentariu


              • #8
                Lemne flexibile sunt majoritatea celor cu 5 ply , in general lemnele recomandat pentru looping nu pentru fast-attack.Lemnele flexibile induc vibratii mai mult sau mai putin suparatoare. Un bun exemplu de lemn flexibil e Jonyer-Hinoki de la Butterfly .

                Hai ca nu oi fi io chiar asa meserias mai zic si io una alta... Tu vrei de fapt un lemn mai de "fast-attack" mai mult un joc tipic chinezesc decat european bazat pe raliuri lungi , asa e ?
                In cazul asta iti trebe un lemn rigid si gen OFF/OFF+ pe scurt "hard, heavy and fast". Butterfly Mazunov sau Stiga Clipper sunt bune d easa ceva . Xienting Shark e foarte bun si e mai ieftin - daca vrei un lemn de blocuri si attack asta e.Doar manerul e mai subtire si scurt - asta e partea ce poate te -ar nemultumi , dar e un lemn tipic chinezesc si cum kinezii au maini mici .......
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Aici am pus niste poze cu XieEnting Shark facute cu telefonul :

                  http://oneofakindtrading.com.au/forum/v ... 9550#19550
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    intre primorac carbon si xi enting shark,care e mai bun la feeling si control,cu fete tacky fire special soft? prietenul meu care se intereseaza joaca mai mult pe contre .abia acum vrea sa intre in topspinuri si si-a luat fete Globe 999.
                    BLADE:Kreanga Aeros
                    BH:Tibhar Torpedo
                    FH: Globe National

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de vali
                      Te contrazic Visco, am Shark si e un super lemn. Costa 30 dolari si la banii aia nu stiu ce ai putea sa iei ceva echivalent.
                      Am Gergely Carbon si Samsonov Carbon dar prefer Sharkul E mai rapid si parca cu mai mult control. Daca dai un topspin cu Shark si iti intra si pe masa - adios muchachos !
                      Eu nu te contrazic Vali, este posibil ca acel lemn sa fie potrivit pt anumiti jucatori dar sti, mie-mi place bradul de craciun natural si cu cateva globuri, eventual numai rosii, decat unul plin de globuri, stelute, cosulete, zane, spiridusi, beteala, ghirlande, vaporase, avioane si... trist ca i se rup cracile. Eu stiu ca, in general, geniale sunt numai lucrurile simple desi in acest caz pot sa ma insel. Am constatat insa un lucru: cand un jucator depaseste un anumit nivel si jocul sau incepe "sa se lege" mai bine, el are o parere buna despre o gama mult mai mare de echipamente decat unul care se afla mai la inceput. Ce zici?
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de barzalau
                        eu totusi nu inteleg cum vine spin ul la lemn fara fete.poate ma lamureste cineva
                        Intradevar, lemnul fara fețe nu poate avea spin dar in cazul intregului numit paleta, la factorul spin contribuie si lemnul, asa cum a spus Vali, prin flexibilitatea lui mai mare sau mai mica. Aici trebuie spus un lucru: flexibilitate prea mare a lemnului inseamna totusi lipsa de control. De aceia este mai bine sa cauti flexibilitate la fețe mai mult decat la lemne. De aceia anumite combinatii sunt mai reusite decat altele...
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          La inceput am fost sceptic si eu referitor la kinezisme - ma gandeam la ce se gaseste de obicei la noi prin piete - si am dat bani grei pe produse "occidentale". Cat m-am inselat ! Lemnele kinezesti sunt tot asa de bune ca si cele vestice si mult mai ieftine. Am o parere acum extraordinara fata de produsele kinezesti, lemne si fete ... Acum cu metafora ta , Visco , am vazut un Jonyer Hinoki de la Butterfly rupt de la maner , am vazut cum au zburat bucatile dintr-un lemn Cryzer BTY atins de masa ...
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de george, c-ta
                            Salut, Vali!
                            o traducere ping-pong-academica la "flexibilitate lemn" sau "lemn flexibil" si cu ceva exemple de lemne se poate va rog?
                            Ce recomanzi tu ca lemn, fețe, pentru jocul cu topspin mai rarutz, bazat pe contre, capace, control si atac drept, "furibund"?...
                            te intreb pe tine ca si cunoscator, orice sfat al tau il pretuiesc!
                            Cele bune!
                            Galaxy MC1 - uite un review dupa niste teste facute de jucatori din prima liga poloneza care au testat toata gama MC de la Galaxy :
                            MC-1 . It is fast blade (OFF/OFF+), so for a player who uses slower blades, it takes at least a week to get used to that speed. It is one of the best blade for smashes, it has a good elasticy (catapult) in that element and extreme speed. It is not good for pimple out rubbers, it is too hard for that kind of rubbers. The topspin is very easy, but only in close to the table game. The more away form the table, it is harder to play with topspin, it takes even a few weeks of practice, to play a game away from the table with MC1. If you are able to handle that speed, your opponents will be simply crashed.
                            http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1236

                            Lemnul are o kestie pe fete gen Kreanga Carbon si nu arata rau deloc ...
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Sunt convins de faptul ca se pot face lucruri bune cu bani mai putini si sunt convins de faptul ca au si Chinezii minte. Asa cum am mai spus, avem mare nevoie de "pionieri" ca tine care sa deschida noi perspective. Cu totii suntem tentati sa cumparam branduri de renume, pt a suplinii lipsa noastra de informatie si de cunostinte (ma refer la faptul ca ne bazam pe experienta fabricantului ) dar daca am putea sa scapam mai ieftin nu ar fi mai bine?
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de VISCO
                                Sunt convins de faptul ca se pot face lucruri bune cu bani mai putini si sunt convins de faptul ca au si Chinezii minte. Asa cum am mai spus, avem mare nevoie de "pionieri" ca tine care sa deschida noi perspective. Cu totii suntem tentati sa cumparam branduri de renume, pt a suplinii lipsa noastra de informatie si de cunostinte (ma refer la faptul ca ne bazam pe experienta fabricantului ) dar daca am putea sa scapam mai ieftin nu ar fi mai bine?
                                Avantajul chinezului este ca statul le subventioneaza productia , dar au si ei bubele lor de marketing gen Hurricane King care costa 120 de dolari fiind lemnul lui Liqin , de fapt dupa unii neavand nimic special ... In general lemnele de la Galaxy si fetele de la Friendship sunt cele mai calitative cu mici exceptii ...
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de barzalau
                                  intre primorac carbon si xi enting shark,care e mai bun la feeling si control,cu fete tacky fire special soft? prietenul meu care se intereseaza joaca mai mult pe contre .abia acum vrea sa intre in topspinuri si si-a luat fete Globe 999.
                                  Intre cele doua ca sa glumesc e cel mai bun Tibhar Samsonov Carbon - are inca o mare calitate : avand manerul lung este foarte bine echilibrat si nu da senzatia de lemn greu.
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de george, c-ta
                                    Salut, Vali!
                                    o traducere ping-pong-academica la "flexibilitate lemn" sau "lemn flexibil" si cu ceva exemple de lemne se poate va rog?
                                    Ce recomanzi tu ca lemn, fețe, pentru jocul cu topspin mai rarutz, bazat pe contre, capace, control si atac drept, "furibund"?...
                                    te intreb pe tine ca si cunoscator, orice sfat al tau il pretuiesc!
                                    Cele bune!
                                    Sharkul e bun , kiar foarte bun la contre . Dar un lemn bun mai este si Tibhar Samsonov Carbon - este la Buzău cu 130 RON - ieftin pentru ca peste tot se gaseste la 50 euro. Este lemnul meu de baza si il poti avea mai repede decat Sharkul in 2 zile cu prioripostul.
                                    Blade DHS PG 2
                                    FH: DHS Hurricane 3
                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am testat azi Samsonov Carbon + Sriver L de 1.9 . E bomba , mare atentie !
                                      Blade DHS PG 2
                                      FH: DHS Hurricane 3
                                      BH: Stiga Airoc Astro M

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Cum este sriver L fata de FX?
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          La L e mai tare buretele , de jucat nu am jucat cu FX - ala cred ca e cel mai moale din seria Sriver , iar EL e la mijloc.
                                          Blade DHS PG 2
                                          FH: DHS Hurricane 3
                                          BH: Stiga Airoc Astro M

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Dupa ce am mai jucat cu Shark pot spune ca e un lemn minunat . Echipat cu Hurricane 2 (blue sponge) pe forehand si Focus 2 pe rever este super si pentru jocul cu spin si pentru blocuri si smashuri. Merita banii cu varf si indesat !
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Nu pot decat sa te aprob.i-a venit si colegului meu Sharkul.Atat ar mai fi de spus ca cu Globe 999 intra orice si rupe tot.
                                              BLADE:Kreanga Aeros
                                              BH:Tibhar Torpedo
                                              FH: Globe National

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de barzalau
                                                Nu pot decat sa te aprob.i-a venit si colegului meu Sharkul.Atat ar mai fi de spus ca cu Globe 999 intra orice si rupe tot.
                                                Ma bucur . Eu consider Sharkul o alternativa ieftina si foarte buna la Tibhar Samsonov Carbon ori Gergely Carbon. Cred ca lemnele astea o sa le pun la pastrare pentru colectia personala.
                                                Blade DHS PG 2
                                                FH: DHS Hurricane 3
                                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Hei baieti, astept si eu Sharkul dupa Sarbatori... Nu stiu daca am fost inspirat in alegerea fetelor... "mi-au facut cu ochiul" o pereche de Sword King si inca o pereche de Dawei Inspirit.
                                                  Sper sa dea rezultate pe Shark, altfel imi comand iar niste Hurricane 2 blue cu 729 Focus II sau Globe 999, caci vad ca sunt deja combinatii testate...

                                                  Cele bune!
                                                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X