Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fair-play

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    maestre Csaba, am observat că uneori citezi din versurile mele și asta mă onorează.

    legat de discuția de față, aș vrea să-ți dau un sfat, pentru că știu că în materie de tenis de masă ăsta e singurul lucru pe care pot să-l fac fără teamă.
    încearcă să joci tot timpul pentru victorie, de la primul până la ultimul punct. ca să câștigi un set trebuie să faci 11 puncte, indiferent dacă adversarul face 2 sau 7.
    Nu ceda nervos și nu ieși singur din ritmul firesc, atâta timp cât adversarul nu a ajuns el primul la 11 puncte. iar dacă ai pierdut cumva un set, concentrează-te foarte bine la următoarele.
    și încă ceva foarte important: la tenis de masă, când cei doi adversari nu sunt de acord, DREPTATE ARE DOAR ARBITRUL. dacă cumva nu există arbitru la masă, cedează cât mai repede punctul ?dubios? și conservă-ți energia (cea nervoasă mai ales) pentru celelalte puncte. așa cum am spus, ai nevoie de 11 ca să câștigi setul.
    iar în spiritul acelui fair-play despre care vorbești, te rog să nu dai niciodată vina pe un punct ?dubios? pe care l-ai pierdut, ca să justifici faptul că ai pierdut meciul. mai ales dacă la masă nu a existat arbitru.

    și ca să te conving și mai bine (a-propos de versurile mele pe care le citezi din când în când):

    Un geam ce nu se mai închide bine
    și-o nevralgie ce se agravează,
    Un adversar ce-ntr-una-ți r?de-n față
    și c-un sălbatic ,,cho!? te agasează...


    Lumina care vine dintr-o parte
    și sandviciul cam rece și sleit,
    Ierbarul ce te scoate din sărite
    cu jocu-i monoton și chinuit...

    O plasă care nu mai stă întinsă
    și-o minge care sare...cum vrea ea,
    Te-au scos din minți, dar le vei duce dorul
    ?n orice sâmbătă din viața ta...!

    ?n ziua asta chiar nu mai contează
    dacă nu-s toate fără de cusur...
    Asta-i o zi când totul e posibil
    și-i spunem simplu ,,sâmbăta din AMATUR?


    ...?mi cer scuze, am citit mai atent și am văzut că de fapt a existat arbitru la masă! păi atunci problema e și mai simplă!!! trebuia să rămână cum a spus arbitrul și să joci normal mai departe, nu să-i dai un punct gratis (pentru ce? )

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de adimucu Vezi post


      Lumina care vine dintr-o parte
      și sandviciul cam rece și sleit,
      nu ai gasit alta rima,este ?

      Comentariu


      • #28
        """"...?mi cer scuze, am citit mai atent și am văzut că de fapt a existat arbitru la masă! păi atunci problema e și mai simplă!!! trebuia să rămână cum a spus arbitrul și să joci normal mai departe, nu să-i dai un punct gratis (pentru ce? ),,,""""

        Maestre,in situatia creata nu era vorba doar de "punct" in sine sau de victorie,era exemplul cel mai normal de fair-play pe care orisicine (care se respecta pe sine si respecta acest sport) trebuie sa-l cunosca si sa-l aplice oportun.Eu am fost mai mult dezamagit de faptul ca adversarul meu(in viziunea mea un adevarat domn,la etatea si experienta lui ca antrenor) nu a stiut sau nu a vrut asa ceva!!!Cand cineva iti da o minge intentionat afara,atunci trebuie sa te puna pe ganduri si te intrebi de ce a facut-o?...
        .........Acum cativa ani merg cu copii la Baicoi,se juca la gramada inca,si joc cu Alex Ciobanu(pe atunci locul 1 in Amatur) in superioare:ma conduce 10-0 in primul set si se pregateste sa serveasca,eu pe nicaieri,nu intelegeam nimic din servele lui si nu reuseam sa fac un punct...el,spre surprinderea mea,serveste afara(vreo 50 de cm de masa),eu ma bucur in prima faza ca nu am luat-o la zero..dar apoi revad filmul servei si inteleg ca a facut-o intentionat..intre seturi il intreb de ce nu mi-a tras-o la zero la care el imi raspunde ca nu avea chiar nimic de castigat daca ma batea la zero chiar si toate seturile pentru ca nu este relevanta aceasta victorie pentru el,in schimb pentru mine si moralul meu conta mai mult si ma putea marca pe viitor si ma sfatuieste sa-mi dau drumul la joc caci nu am nimic de pierdut si ca valoarea mea nu este de 0-11 oricum..
        Da..in orice moment al jocului poti fi pus in situatii limita in care trebuie sa iei decizia cea mai buna,cea justa,chiar cu riscul de a pierde un punct sau un meci!Dar vei castiga mult mai mult decat un meci,vei castiga un prieten,vei castiga respectul unui om..si asta te va face mai fericit decat o victorie oarecare.....pentru ca victoriile sunt trecatoare dar respectul este pentru totdeauna...
        Asadar,Maestre,am fost dezamagit de imaginea pe care mi-o facusem asupra unei persoane, care s-a dovedit a fi falsa,iar reactia mea nu a fost decat un raspuns,in maniera proprie,la dorinta lui de a castiga cu orice pret(i-am arata pretul pe care sunt dispus sa-l platesc,faptul ca nu ma interesa victoria ci mai mult maniera in care o puteam obtine,fara nici un dubiu!!).Nu stiu daca a inteles mesajul,as vrea sa cred ca da......eu sunt gata sa procedez la fel in oricare alta situatie asemanatoare.......
        I love table tennis !

        Comentariu


        • #29
          Frumos topic. Daca faceti o lista cu cazuri de fair-play, am si eu un caz de promovat. Respecte, Ionut!
          TsE

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de Vali 100% Vezi post
            nu ai gasit alta rima,este ?
            nici nu-ți închipui cât de bine mă pricep să caut și să găsesc rime totdeauna atunci când am nevoie...

            ce am scris acolo am scris pentru așa era cel mai frumos, nu pentru că nu am găsit altă rimă. tot ce scrie în poezia aia are semnificație. dacă pentru tine asta era semnificația, că n-aș fi găsit altă rimă, să-ți fie de bine...

            delectează-te cu textele „subtile” și „sublime” din manele dacă astea nu ți se par destul de bune

            - - - Actualizat - - -

            Postat în original de csabazedler Vezi post
            Asadar,Maestre,am fost dezamagit de imaginea pe care mi-o facusem asupra unei persoane, care s-a dovedit a fi falsa,iar reactia mea nu a fost decat un raspuns,in maniera proprie,la dorinta lui de a castiga cu orice pret(i-am arata pretul pe care sunt dispus sa-l platesc,faptul ca nu ma interesa victoria ci mai mult maniera in care o puteam obtine,fara nici un dubiu!!).Nu stiu daca a inteles mesajul,as vrea sa cred ca da......eu sunt gata sa procedez la fel in oricare alta situatie asemanatoare.......
            Probabil a înțeles mesajul domnul acela, dar dumneata ai pierdut un meci pe care n-ar fi trebuit să-l pierzi.
            Ești un exemplu pentru mulți. în numele lor și al meu, pentru că vrem să stai tot timpul acolo unde ?ți este locul, adică printre cei mai buni, am o rugăminte, nu un sfat:

            joacă meciurile de tenis LA MASĂ.... și câștigă-le, dacă-s de câștigat, iar fair playul și discuțiile despre acesta păstrează-le în suflet sau undeva pe forum dacă e cazul...
            tot ce ai scris aici e foarte adevărat și cred că mulți vor fi de acord când vor citi. numai dumneata, însă, vei putea cântări dacă a meritat de fapt să pierzi meciul acela.


            pe mine m-a „ciuruit” cineva un set la zero. dar acum îl consider un bun prieten. nu știu dacă mă ajuta dacă-mi dădea un punct. așa mi-a demonstrat de fapt că mă respectă și mă ia în serios. naturlich, Herr Zedler, la dumneata e altceva. e vorba de doi jucători de valori apropiate și jucătorii valoroși totdeauna se „protejează” între ei. e foarte bine că domnul Ciobanu ți-a dat punctul acela. mie însă dacă-mi dădea un punct cine m-a bătut la zero, îmi demonstra de fapt că știe că-s slab și mă compătimește

            Comentariu


            • #31
              Niciodata nu este prea tarziu!
              Intr-un post anterior va relatam un episod din acest topic in care am fost implicat personal("manareala" brasovenilor Costel si Dorel la turneul din București),eveniment care in prima faza mi-a lasat un gust amar dar care,ulterior,m-a intarit psihic si m-a determinat sa fiu mai concentrat asupra prestatiilor mele si nu pe rezultatele altora!
              S-au scurs aproape trei ani de-atunci,cu zeci de turnee la care noi trei ne-am mai intalnit si salutat,mai mult formal,caci ochii lor erau tot timpul coborati(pentru ca "ochii sunt oglinda sufletului",nu-i asa?!?,si,in adancul sufletelor,ei stiau ca au gresit fata de mine)!
              Dar eu i-am iertat de mult(poate chiar a doua zi),chiar daca asa ceva se uita destul de greu,si speram in sufletul meu sa se intample ceva,un nu stiu ce,care sa schimbe macar "penibilul" intalnirilor posibile si probabile de la turnee.........iar acel ceva s-a intamplat!!!!!
              Dupa o dimineata plina de suspans,cosmar si depresie,ma gandeam ce "minune" s-ar mai putea infaptui ca sambata de gala mult asteptata(de mine si trupa de copii) de la Victoria sa nu se transforme cu totul intr-o zi neagra!Mancat de draci,ma prezint la masa de joc pentru partida cu ...Dorel Anitei.Pregatit pentru protocolul de inceput de fiecare partida(salutul,paleta si restul),raman surprins cand Dorel ridica ochii spre mine,se uita in ochii mei si ma roaga sa-l iert pentru episodul de acum trei ani,asumandu-si toata vina celor petrecute atunci!!!!!Va marturisesc ca,pe moment,am ramas surprins,aproape fara reactie.Dupa cateva secunde insa,ca dupa o electrocutare,o placuta caldura interioara mi-a cuprins tot corpul si,inexplicabil,m-am simtit dintr-o data relaxat.Am zarit pe fata lui o doza de roseata provocata de starea emotionala,ochii-i erau sinceri iar sufletul usurat de "povara" purtata in tot acest timp!Mi-a marturisit ca-i pare rau de cele intamplate,de situatia creeata si urmarile nefaste pe care eu le-am resimtit dupa aceea si,cel mai mult,detesta sa nu se poata uita in ochii cuiva simtindu-se vinovat catusi de putin.A fost,in ochii mei,o adevarata proba de curaj,sinceritate si barbatie din partea unui om care,recunoscandu-si gresela facuta,mi-a dovedit ca a invatat ceva din mustrarile interioare care l-au insotit in tot acest timp,apasandu-i sufletul.Mai mult de-atat,gestul sau ne demonstreaza tuturor ca,mai devreme sau mai tarziu,e mai frumos si omenesc sa traim cu totii invaluiti de aura placuta a fair-playului!
              Dorel Anitei,CHAPEAU!
              I love table tennis !

              Comentariu


              • #32
                V-AM SPUS DE ATATEA ORI SUNTEM O FAMILIE,O FAMILIE AMATUR.
                Si eu m-am bucurat de gestul acestui sportiv
                CINSTE VOUA
                Asa trebuie sa ne simtim la masa ca prieteni adevarati nu ca niste............,nici nu vreau sa scriu acel cuvant si sa murdaresc acest episod frumos din familia AMATUR.

                SANATATE SI MULT RESPECT
                Blade . PHOTINO
                Fh. Tibhar ev. Mx-p
                Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                Comentariu


                • #33
                  Fortat oarecum de unele reactii aparute ulterior postarii mele,ma simt dator sa clarific aici "enigma" de la Oradea dintre Deian Sorescu si Vladut Farcas,scutind postul turneului de polemici inutile.
                  Sigur,interpretarea bazata pe vizionarea unei casete poate fi incompleta,dar eu m-am referit doar la momentul de la final!Chiar daca pe parcursul partidei si unul si celalalt au apelat la chouri inoportune si exagerate,de bucurie, pumni "amenintatori","intarzieri" subtile de reluare a jocului...cum au reliefat si ceilalti colegi in postarile lor,si care,toate,fac parte dintr-un "arsenal" strategic pentru demoralizarea adversarului,deci independent de toate acestea,la finalul jocului ma asteptam ca Deian sa-l felicite pe Vladut pentru victorie!Asa cum bine a punctat Gabi(Gogu),sunt doi tineri foarte talentati care fac cinste Amaturului,cu o frumoasa cariera sportiva in fata,a caror implinire va fi totala atunci cand latura sportiva va fi armonios completata cu cea morala!
                  Pentru mine (si pentru Amatur),Deian si Vladut sunt doua diamante care mai trebuiesc putin "slefuite" ca sa straluceasca la adevarata lor valoare!Iar stralucirea lor va fi cu atat mai apreciata cu cat sportivitatea,respectul si fair-playul se vor ridica la nivelul talentului lor sportiv!
                  I love table tennis !

                  Comentariu


                  • #34
                    eu cred că Vlad Farcas a evoluat foarte mult din acest punct de vedere.

                    Comentariu


                    • #35
                      As prefera sa nu existe o regula ca invingatorul sa astepte sa-i fie stransa mana de catre invins. Ar putea la fel de bine sa fie si invers, astfel se evita de multe ori o "politete a invidiei". In circuitul nostru deja putem vorbi despre "o lupta" intre prieteni dar ea,prietenia, nu poate fi dusa mai departe daca nu suntem in stare sa trecem peste mici greseli. Un om cult are o minte deschisa catre bunatate si frumusete si in cazul de fata chiar nu conteaza cine intinde mana primul. Asa cum am mai spus,orgoliul distruge sufletul. Stima !
                      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de noro Vezi post
                        As prefera sa nu existe o regula ca invingatorul sa astepte sa-i fie stransa mana de catre invins. Ar putea la fel de bine sa fie si invers, astfel se evita de multe ori o "politete a invidiei". In circuitul nostru deja putem vorbi despre "o lupta" intre prieteni dar ea,prietenia, nu poate fi dusa mai departe daca nu suntem in stare sa trecem peste mici greseli. Un om cult are o minte deschisa catre bunatate si frumusete si in cazul de fata chiar nu conteaza cine intinde mana primul. Asa cum am mai spus,orgoliul distruge sufletul. Stima !
                        Stima !

                        Comentariu


                        • #37
                          Nu mai stiu cine a spus-o si cui a spus-o, dar o spun si eu. Noro, esti o duminica de om.
                          4/3 din oameni au probleme cu fractiile

                          Comentariu


                          • #38
                            Inca o data, Noro imi intareste convingerea ca nu face parte dintre cei 4/3 oameni care au probleme cu fractiile. El face parte dintre ceilalti, adica din alta lume. O bunatate, o empatie si un altruism care ma impresioneaza continuu.
                            Ultima editare de Dan2; 23.feb.2016, 21:49.

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de csabazedler Vezi post
                              ....pentru ca frumusetea acestui sport ,la urma urmei,nu trebuie sa fie conditionata nici de prietenii si nici de mici probe de solidaritate intre concurenti.Numai pierzand ai posibilitatea sa inveti sa castigi mai apoi,iar castigand "pe bune" castigi implicit si respectul partenerului si a celorlalti colegi!!
                              - - - Actualizat - - -

                              Postat în original de csabazedler Vezi post
                              [COLOR="#40E0D0"]Niciodata nu este prea tarziu!
                              .......o adevarata proba de curaj,sinceritate si barbatie din partea unui om care,recunoscandu-si gresela facuta,a dovedit ca a invatat ceva din mustrarile interioare care l-au insotit in tot acest timp,apasandu-i sufletul.Mai mult de-atat,gestul sau ne demonstreaza tuturor ca,mai devreme sau mai tarziu,e mult mai frumos si omenesc sa traim cu totii invaluiti de aura placuta a fair-playului!CHAPEAU!
                              - - - Actualizat - - -

                              ............Nu vrei sa lasi destinul sa-ti ?fure? nemurirea,
                              Mai pui pe lemn o ?iarba?, mai faci o smecherie,
                              Sa smulgi, daca se poate, macar înca o cupa
                              Sau sa mai faci cinci puncte în falsa ?ierarhie?!

                              Aceste randuri scrise de colegul nostru poet Adimucu sintetizeaza cel mai bine ceea ce,din pacate pentru noi toti,se intampla cateodata in Amatur!!!!!Tocmai de aceea,stimati colegi,menirea noastra,ca pur AMATORI,este de a scoate la lumina aceste fapte!!!Chiar cu riscul de a pierde un "prieten"!!!altfel riscam curand sa jucam in CIRCU(itu)L AMA(R)tur!!!
                              I love table tennis !

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X