Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sistemul organizatoric de anul viitor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de VISCO
    Postat în original de ursuleanvasile
    faceti cum credeti ca e mai bine !
    dar eu cand merg la un turneu vreau sa joc cat mai mult !
    Asa este draga Vasile, si eu sunt dornic sa joc cat mai mult. In momentul de fata se joaca aprox. 10-15 minute si se sta cam 30 sau mai mult.
    merci !
    ar trebui o modalitate ca sa se joace mai mult decat se sta sau macar jumi-juma.....
    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
    FH: Tenergy 05 FX
    BH: Tenergy 05 FX

    Comentariu


    • #52
      Da, dar pana la urma totul se rezuma la raportul dintre numarul de jucatori dintr-un turneu si numarul de mese disponibile. Asa ca, datorita faptului ca participarea a crescut mult, ar trebui ca turneele celor doua grupe valorice sa se dispute in zile diferite...
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #53
        Sunt de acord cu treaba asta. Trebuie in schimb sa mestecam problema destul de bine in momentul in care separam datele de desfasurare a turneelor celor doua grupe ne trezim ca nu mai vin jucatorii pentru ca in medie intr-o masina vin 2 din grupa open si 2 din grupa amatori. Oricum eu sunt total pentru 2 grupe valorice.

        Comentariu


        • #54
          Cred ca se poate tine in aceasi zi.In functie de nr. de participanti din fiecare grupa valorica se poate aloca mesele(3+3,3+4,4+4) asta va depinde de organizator cate mese vor fi.Important este sa fim cu toti de acord cu impartirea jucatorilor in 2 grupe valorice.Organizatoric va fi mai multa bataie de cap.

          Comentariu


          • #55
            Daca o sa fie 8 mese si o participare de 80 de oameni cred ca se pot desfasura in aceiasi zi
            Primorac Carbon
            FH Dignics 09C
            BH JOOLA MAXX

            Comentariu


            • #56
              Intradevar acestea sunt problemele dar Tycutz are dreptate. Nu vrem sa ne despartim ca prieteni, chiar daca facem parte din grupe valorice diferite! Dar sistemul actual este depasit si trebuie pus la vot daca lumea vrea impartirea in doua grupe valorice. Filo, te rog deschide un topic In care toata lumea sa voteze daca doreste sau nu, impartirea circuitului in doua grupe valorice, sa vedem cum stam.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #57
                in clasament vad ca am avansat.......... in spate

                Comentariu


                • #58
                  Visco, nu stiu cum o sa fie cu votul, caci suntem la sala acum 14 insi si 13 vor grupe valorice, dar numai 3-4 dintre noi intram pe forum... realitatea este care este si ar trebui sa mergem oricum pe doua grupe chiar in cadrul acelasi turneu, cu promovari si retrogaradari... important este sa hotaram de la ce loc impartim aceste grupe... primii 100 grupa 1, restul grupa 2... clasamente actualizate dupa fiece turneu... cotizatii anuale si retribuirea celor care tin aceste evidente... ce ziceti?
                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                  Comentariu


                  • #59
                    oricum nu putem multumi pe toata lumea dar e mai bine cu 2 grupe valorice........deja suntem multi si chiar daca e mai greu pt organizatori e mai bine pt unii dintre noi

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de noniro
                      oricum nu putem multumi pe toata lumea dar e mai bine cu 2 grupe valorice........deja suntem multi si chiar daca e mai greu pt organizatori e mai bine pt unii dintre noi
                      asa este Ionut! cu mentiunea ca este mai bine nu doar pt "unii" ci pentru "multi" dintre noi! sunt convins ca si celor din fata le convin meciuri de 3 din 5 cu adversari buni din primele meciuri ale turneului... cum si noua celor mai amatori ne plac meciurile in care sa putem spera, lupta, nu cu invingator dinainte stiut!
                      daca se ia aceasta hotarare ne revedem cu placere la galati, bucuresti, breaza... etc
                      tu pe cand faci vizita promisa la cta?
                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                      Comentariu


                      • #61
                        Dupa ce m-am uitat pe clasament am vazut ca majoritatea participantilor de la locul 100 pana la sfarsit au participari sporadice in circuit(cateva doar) si grosul participarii il da primii 100 din clasament deci cred ca limita celor doua grupe ar trebui sa fie undeva mai sus de locul 100 pentru a avea competitori si intr-o grupa si in cealalta. Oricum prima data sa vedem impactul propunerii si apoi putem discuta detalii.
                        Primorac Carbon
                        FH Dignics 09C
                        BH JOOLA MAXX

                        Comentariu


                        • #62
                          Cu siguranta participarile sporadice au fost determinate si de insatisfactia de a mai concura dupa ce ai fost odata, de doua ori, ai vazut ca amatorii nu sunt tocmai amatori si ca nu ai nicio placere sa bati drumul ca sa fii eliminat dupa 4-5 meciuri (mai nou, cu meciuri de doua din trei)...
                          sunt convins ca noul sistem va crea o noua emulatie si motivatie in ambele categorii, pe langa meciurile mai echilibrate, apropiate valoric, va exista acum si emotia promovorii, retrogradarii... pe langa premiile celor fruntasi.
                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                          Comentariu


                          • #63
                            Ca tot veni vorba de premii, va fi necesar ca organizatorii sa asigure cite doua seturi de cupe si medalii?
                            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #64
                              Daca ati vazut in clasament cei trecuti cu verde sunt in grupa Open deci cea de legitimati+amatori avansati, cei cu albastru in cea de amatori `pur-sange`. Nu este o problema cu departajarea grupelor, retrogradarea sau promovarea, aceste lucruri sunt deja stabilite. Problema este daca oamenii vor cu adevarat sau nu 2 grupe. Noi am incercat si anul trecut, am supus la vot, la vot a iesit ca se doresc 2 grupe dar cand am mers la reghin sa facem 2 grupe nu a mai dorit nimeni, deci un vot pe forum nu e cea mai buna solutie, trebuie sa incercam sa vedem cum iese si apoi putem trage concluzii. Oricum eu voi deschide un nou topic cu vot.

                              Comentariu


                              • #65
                                Cei care doresc doua grupe sunt nostalgici si sunt cu gandul la Ion Creanga" decat codas la oras mai bine in satul tau fruntas. Personal chiar daca nu am rezultate remarcabile, nu vad ca vreodata sa ma inscriu in grupa a doua valorica. Pur si simplu imi scad sansele de a progresa. Unde nu este concurenta nu este nici progres.
                                Un singur amanunt Va relatez. In iulie 2006 am fost la primul turneu AMATOUR, care s-a desfasurat in Cluj. La final am fost bucurosi ca am lluat toti cate doua-trei seturi. De victorie nici nu putea fi vorba. Nu ne-am descurajat, ba mai mult am marit numarul antrenamentelor. Daca pana atunci ne antrenam numai o data pe saptamana, de atunci ne antrenam de doua ori pe saptamana si rezultatele au aparut. Verificati cate persoane sunt in primi 50 din Reghin si Va veti convige ca am dreptate. Facand doua grupe, din start duce la o ruptura, o separare care nu este benefica nimanui. CE se intampla daca in grupa a doua valorica se inscriu numai 4-5 persoane? Joaca o ora si merg acasa? Si la profesionisti exista un clasament mondial cu sute de jucatori? Ce ar fi daca Ma LIn ar zice ca nu joaca cu X sau Y pentru ca e numai al 250-lea jucator mondial?
                                Acesta este scopul Amatour-ului sa cuprinda si sa angreneze cat mai multi jucatori.
                                " PROBLEMA CEA MAI GRAVA" nu este numarul mare de jucatori, ci calitatea jocului si a jucatorilor care au crescut enorm in valoare. Poate Rares va pune un grafic cu rezultatele de la Reghin. Au fost multe rezultate de 3-2, 3-1 si datorita acestui fapt s-a lungit turneul. Rezultatele de 3-0 sunt tot mai putine si pe cale de consecinta a crescut si durata turneului. Acest aspect al calitatii turneului ar trebui apreciat si nu trebuie sa duca la separarea jucatorilor. Riscam sa ne trezim ca grupa valorica 1 joaca intr-o zi si cei din grupa valorica doi joaca intr-o alta zi. O alta intrebare: Cei din grupa doua vor juca pe mese de 20 de ani si cei din grupa 1 vor juca pe mese Butterfly?
                                Un aspect important este ora de incepera a turneului si numarul meselor. La Reghin s-a lungit, deoarece am inceput dupa ora 10. Daca incepeam la 9.00 ne-am fi incadrat in timp.
                                Concluzionand, pot sa afirm ca cei din Reghin dorim ca Amatour-ul sa ramana in forma in care s-a consacrat adica fara nici o discriminare valorica. Toti mergem la turnee pentru ca ne place acest sport , dar trebuie sa acceptam infrangerile cu capul ridicat.........numai acela va putea castiga, care a invatat sa piarda.

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de FlorinBN
                                  Ca tot veni vorba de premii, va fi necesar ca organizatorii sa asigure cite doua seturi de cupe si medalii?
                                  Daca se doreste, se pot face si doua seturi de medalii dar cred ca promovarea in grupa superioara este cel mai frumos premiu!
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de Kantor Imre-Zoltan
                                    Cei care doresc doua grupe sunt nostalgici si sunt cu gandul la Ion Creanga" decat codas la oras mai bine in satul tau fruntas. Personal chiar daca nu am rezultate remarcabile, nu vad ca vreodata sa ma inscriu in grupa a doua valorica. Pur si simplu imi scad sansele de a progresa. Unde nu este concurenta nu este nici progres.
                                    Un singur amanunt Va relatez. In iulie 2006 am fost la primul turneu AMATOUR, care s-a desfasurat in Cluj. La final am fost bucurosi ca am lluat toti cate doua-trei seturi. De victorie nici nu putea fi vorba. Nu ne-am descurajat, ba mai mult am marit numarul antrenamentelor. Daca pana atunci ne antrenam numai o data pe saptamana, de atunci ne antrenam de doua ori pe saptamana si rezultatele au aparut. Verificati cate persoane sunt in primi 50 din Reghin si Va veti convige ca am dreptate. Facand doua grupe, din start duce la o ruptura, o separare care nu este benefica nimanui. CE se intampla daca in grupa a doua valorica se inscriu numai 4-5 persoane? Joaca o ora si merg acasa? Si la profesionisti exista un clasament mondial cu sute de jucatori? Ce ar fi daca Ma LIn ar zice ca nu joaca cu X sau Y pentru ca e numai al 250-lea jucator mondial?
                                    Acesta este scopul Amatour-ului sa cuprinda si sa angreneze cat mai multi jucatori.
                                    " PROBLEMA CEA MAI GRAVA" nu este numarul mare de jucatori, ci calitatea jocului si a jucatorilor care au crescut enorm in valoare. Poate Rares va pune un grafic cu rezultatele de la Reghin. Au fost multe rezultate de 3-2, 3-1 si datorita acestui fapt s-a lungit turneul. Rezultatele de 3-0 sunt tot mai putine si pe cale de consecinta a crescut si durata turneului. Acest aspect al calitatii turneului ar trebui apreciat si nu trebuie sa duca la separarea jucatorilor. Riscam sa ne trezim ca grupa valorica 1 joaca intr-o zi si cei din grupa valorica doi joaca intr-o alta zi. O alta intrebare: Cei din grupa doua vor juca pe mese de 20 de ani si cei din grupa 1 vor juca pe mese Butterfly?
                                    Un aspect important este ora de incepera a turneului si numarul meselor. La Reghin s-a lungit, deoarece am inceput dupa ora 10. Daca incepeam la 9.00 ne-am fi incadrat in timp.
                                    Concluzionand, pot sa afirm ca cei din Reghin dorim ca Amatour-ul sa ramana in forma in care s-a consacrat adica fara nici o discriminare valorica. Toti mergem la turnee pentru ca ne place acest sport , dar trebuie sa acceptam infrangerile cu capul ridicat.........numai acela va putea castiga, care a invatat sa piarda.
                                    As vrea sa discut fiecare aspect in parte:
                                    1. Nu se fac inscrieri intr-o grupa sau alta ci se impart jucatorii dupa pozitia actuala in clasament (peste sau sub locul 100).
                                    2.Concurenta va ceste si in grupa valorica a doua datorita dorintei de a promova a multor jucatori.
                                    3. Nu se produce nici o ruptura pt ca se poate organiza un turneu comun care se joaca pe grupe diferite, la mese diferite. Nu se joaca o ora si se pleaca acasa, ci se joaca ca si pana acum, multe meciuri de la ora 9-10 pana se termina turneul, adica seara.
                                    4. Nu cred ca Ma Lin joaca in turneul campionilor mondiali cu X nr 250.
                                    5. Amatourul va cuprinde si va angrena si mai multi jucatori, care trebuie sa stie unde le este locul. Sunt din cei care joaca ocazional si se intalnesc cu jucatori de valoare mai mare ca ei in grupa a doua sau sunt din cei care au trecut de la un antrenament pe saptamana, la doua sau mai multe si au meciuri cu oponenti mai valorosi, din primii 100.
                                    6.Desi ar fi fost mai comod ca turneele sa se desfasoare in zile diferite, pt ca jucatorii sunt prieteni si se deplaseaza la distanta impartind costurile, trebuie sa ramana intr-un singur turneu.
                                    7. Calitatea turneului nu are de suferit ci, datorita competitiei care se formeaza pt promovarea in grupa superioara, va creste.
                                    8, Mesele se vor atribui aleatoriu iar organizatorii vor face efortul de a pune la dispozitie conditii de joc cat mai bune pt toata lumea.
                                    9. Ar fi bine ca cei din Reghin sa voteze individual, luand in considerare argumentele pro sau contra ce se discuta aici pe forum. Pt cei care nu au un cont in acest forum, nu ar strica sa-l deschida, fie si numai pt a-si exprima pozitia in aceasta chestiune pt ca nu este cinstit sa hotarasca doar forumistii soarta lor.
                                    10. Concluzionand as vrea sa spun ca nu este nici o discriminare valorica ci o departajare valorica si ca vom merge in continuare cu mare placere la acest turneu unde pana acum am invatat sa pierdem si unde am vrea sa se creeze un echilibru valoric care sa indrepte balanta.
                                    VOTATI IN CUNOSTINTA DE CAUZA!!!
                                    Cu drag si stima, Aurel Onut.
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Nu s-a pus niciodata problema sa fie la alegere intrarea intr-o grupa sau alta. Daca esti de exemplu in primii 50 sau la ce limita o sa fie separarea intri in prima grupa daca nu intri la grupa a doua. Problema zic eu o sa fie limita la care sa se faca impartirea astfel incat numarul participantilor sa fie cat de cat echilibrat(se poate face doar prin practica). Ca si numar de meciuri se poate gasi un sistem in care si cu doua grupe se pot juca un numar mare de jocuri dar cu adversari de un nivel apropiat.
                                      Primorac Carbon
                                      FH Dignics 09C
                                      BH JOOLA MAXX

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Sant destui jucatori care n au timp sau resurse financiare sa mearga la multe turnee amatour,dar joaca un tenis bun,mult peste valoarea locurilor 50-100 din amatour.Pot sa dau si exemple:Carpovic,Rusti,si lista ar putea continua.
                                        Cu alte cuvinte,cand un jucator bun care nu participa la multe turnee amatour vrea sa participe la un turneu Amtour mai apropiat de casa nu o va putea face decat in grupa a 2 a valorica,se pare
                                        of all the things i lost i miss my mind the most

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Poate ca in privinta resurselor financiare aveti dreptate dar a timpului nu. Cand ai o pasiune care te "arde" i-ti faci timp. Daca nu-ti faci timp, inseamna ca nu te arde, ca ai alte preocupari prioritare. Eu am renunutat la ocupatii aducatoare de venit pentru acest sport si nu sunt singurul. Stiu oameni care au afaceri "grele" si "pierd" timpul pe la sala. Poate ca locul meu in clasament nu este cel mai aproape de realitate dar sunt multi factori care pot influenta aceasta si nu ma plang. Daca vreau sa urc, voi urca, nu ma va impiedica in vre-un fel noul sistem de joc.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de VISCO
                                            Poate ca in privinta resurselor financiare aveti dreptate dar a timpului nu. Cand ai o pasiune care te "arde" i-ti faci timp. Daca nu-ti faci timp, inseamna ca nu te arde, ca ai alte preocupari prioritare. Eu am renunutat la ocupatii aducatoare de venit pentru acest sport si nu sunt singurul. Stiu oameni care au afaceri "grele" si "pierd" timpul pe la sala. Poate ca locul meu in clasament nu este cel mai aproape de realitate dar sunt multi factori care pot influenta aceasta si nu ma plang. Daca vreau sa urc, voi urca, nu ma va impiedica in vre-un fel noul sistem de joc.
                                            asa este !
                                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                            FH: Tenergy 05 FX
                                            BH: Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de cata_60
                                              Sant destui jucatori care n au timp sau resurse financiare sa mearga la multe turnee amatour,dar joaca un tenis bun,mult peste valoarea locurilor 50-100 din amatour.Pot sa dau si exemple:Carpovic,Rusti,si lista ar putea continua.
                                              Cu alte cuvinte,cand un jucator bun care nu participa la multe turnee amatour vrea sa participe la un turneu Amtour mai apropiat de casa nu o va putea face decat in grupa a 2 a valorica,se pare
                                              Ce naiba voi chiar nu stiti cum merge treaba, vad ca trebuie sa-i explic la fiecare in parte CEI CU VERDE DIN CLASAMENT SUNT IN GRUPA OPEN deci Rusti e in grupa Open cat despre Carpovici, cand o sa aibe rezultate care sa-i justifice prezenta in grupa Open va fi in ea.

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Clasamentul asta va genera multi nervi ...

                                                Eu unul nu doresc sa joc la un moment dat sub presiuni de genul : cistigi meciul asta sau retrogradezi in grupa cealalta ... am avut destule competitii si concursuri in viata ... macar in timpul liber sa fiu linistit.

                                                Daca voi mai participa la AmaTour, ma duc linistit de la bun inceput in grupa inferioara si joc toate meciurile din grupa hors-concours, ca un legitimat. Nu deranjez pe nimeni, joc complet de placere si ma simt bine.

                                                In ultima vreme am observat ca in lupta oarba pentru rezultate si performanta, se cam pierd prieteni si se cistiga dusmani

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Pai poate ca si eu voi merge in grupa de amatori ca am dreptul nefiind niciodata legitimat........cine stie?............ mai vedem.

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    primii 5 din gr. inf. la un an de zile calendaristic sa promoveze in gr.sup. si ultimii 5 din gr, sup. sa retrogadeze.NR.DE MESE ALOCAT PT> GR. SA FIE IN FUNCT. DE JUCATORII SOSITI LA ACEL CONCURS

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X