Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SKT - 16 iunie

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • SKT - 16 iunie

    LOCALITATEA: București
    DATA: 16 iunie 2012
    ORA:
    09:00 AMATORI
    13:30 OPEN
    17:30 EXPERT
    LOCUL DE DESFASURARE: Top Tenis Arena; (http://www.toptenis.ro)
    ADRESA : Splaiul Independentei, nr. 319, sector 6, București - in incinta complexului SEMA PARC (Semanatoarea)
    INDICATII DE ACCES : de la Statia de metrou Petrache Poenaru (fosta Semanatoarea) se merge pe cheiul Dimbovitei spre Grozavesti (Carrefour Orhideea) aprox 50m, pina la strada care intra in SEMA PARC cu bariere auto. Se urmaresc panourile indicatoare cu directia. Puncte de reper : service-ul auto Mechanikus, Pagini Aurii.
    NR SI TIP MESE: 18 - DONIC WORLD CHAMPION, aprobate ITTF;
    SPATIU DE JOC: foarte bun, suprafata de joc: Gerflor Taraflex Table Tennis;
    FACILITATI: Vestiare si dusuri ultramoderne, garderoba, spatiu dedicat (inchis) pt fumatori, minibar complet;
    TIMPUL PROBABIL ALOCAT: 09:00 – 23:00;
    1 Turneul AMATORI : Participa orice jucator amator cu media turneelor A mai mica sau egala cu 18;
    Numarul maxim de participanti la AMATORI: 72;
    2 Turneul OPEN : Participa jucatorii amatori clasati pana la locul 60, cei cu media turneelor A de minim 19p, jucatorii legitimati in divizia B, precum si jucatorii amatori cu MA 13-18 (care sunt rugati sa-si anunte optiunea la OPEN); Numarul maxim de participanti la OPEN: 48
    3 Turneul EXPERT : Participa jucatorii legitimati in divizia A sau Superliga, precum si cei care isi exprima optiunea de a juca la aceasta categorie; Numarul maxim de participanti la EXPERT : 32
    Un participant nu poate concura decat la o singura categorie valorica, singura exceptie fiind AM + EX, dar prezenta amatorilor se va realiza doar in limita locurilor disponibile.
    MATERIAL DE PREMIERE: Diplome + Premii in bani
    PREMII Locul 1 Locul 2 Locul 3 Locul 4
    AMATORI 150 120 80 40
    OPEN 250 180 120 60
    EXPERT 400 250 150 0
    TAXA JUCATOR: 35 lei
    SISTEMUL DE JOC:
    1. Grupe inferioare (cate 4-5 in grupa), se califica 2-3;
    2. Grupe recalificare (cate 4 in grupa), se califica primul clasat plus o parte din locurile 2;
    3. Grupe superioare (4 in grupa), se califica primii 2;
    4. Eliminatoriu.
    In toate fazele se joaca 3 din 5 seturi.
    INSCRIEREA PARTICIPANTILOR: forum, telefonic (Costi Motoroi - 0728959799)
    MASA: sandwich, apa, placinta
    Incepand cu acest turneu fiecare participant va avea un rating valoric, care se va calcula in urma fiecarui meci disputat. Amatorii vor debuta cu un rating de 1400 puncte, cei de la Open cu 1550, cei din Divizia A cu 1700, iar cei din Superliga cu 1800. Dupa disputarea a 2-4 turnee, impartirea in categorii valorice se va realiza in baza acestui rating si nu in functie de divizia in care joaca.
    Ultima editare de rflash; 08.iun.2012, 11:34.
    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

  • #2
    Domnul Costi eu am drept de participare in turneu sau trebuie mai intai sa-mi dau demisia de la Viva ?
    Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
    http://www.VivaSportShop.ro

    Comentariu


    • #3
      In calitate de avocat al Dlui Motoroi iti raspund eu : ai voie cu o singura conditie : sa pui pozele si filmuletele de la concursul din 26.05. Mersi !
      Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de VIVASPORTCLUB Vezi post
        Domnul Costi eu am drept de participare in turneu sau trebuie mai intai sa-mi dau demisia de la Viva ?
        Avand in vedere situatia Costi va scrie in seara asta un raspuns oficial.
        Alte informatii :
        1. Echipamentul de joc : Cele 2 fete trebuie sa fie de culori diferite si sa fie omogene, adica pentru soft fara basici, bucati lipsa, etc; pentru iarba fara prea multi zimti lipsa, etc. Orice reclamatie TREBUIE facuta inainte de inceperea meciului.
        2. La nivel de grupe fiecare masa va avea un program, adica grupa X, meciul 1, grupa X, meciul 2, grupa Y, meciul 2 ....... Din motive de continuitate e posibil ca ultimele 1-2 meciuri sa fie mutate la alte mese. Fiecare participant va fi strigat 1 data de la masa juriului, in cazul in care nu este la masa. Daca din momentul in care este strigat nu este la masa de joc in maxim 2 minute, el pierde meciul prin neprezentare. NU se accepta scuze, explicatii, etc. Programul pe fiecare masa va fi afisat si in sala intr-un loc vizibil, astfel incat fiecare participant sa poata sa vada exact ce program de joc are.
        3. La inceputul fiecarui meci, participantii vor primi foaia de joc unde vor trebui sa completeze rezultatul fiecarui meci, mingea de joc si 1 pix. Invingatorul se va prezenta la masa juriului cu foaia completata, cu mingea si cu pixul.
        - - - Actualizat - - -
        Si pentru cei care se intreaba SKT = Sport Kombat Tournement.
        - - - Actualizat - - -
        Site-ul nostru, www.sportkombat.ro este partial operational. Daca vreti sa va inscrieti direct acolo si scriptul nu merge va recomand sa-l injurati/contactati prin pm pe Cristi Cionoiu
        - - - Actualizat - - -
        La categoria Amatori, in functie de numarul inscrierilor si de numarul maxim de participanti (mai mare decat cel anuntat la acest turneu, dar pe 16 nu vom avea toate mesele la dispozitie) vor fi invitati sa participe si un numar de 5-10 copii. Mai multe detalii va posta Costi cat de curand.
        Ultima editare de rflash; 05.iun.2012, 15:47.
        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de rflash Vezi post
          Site-ul nostru, www.sportkombat.ro este partial operational. Daca vreti sa va inscrieti direct acolo si scriptul nu merge va recomand sa-l injurati/contactati prin pm pe Cristi Cionoiu
          Inscrierile vor fi functionale pe site in cateva zile. Daca e timp, poate chiar azi.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Am si eu o sugestie: nu se poate ca taxa de 35 de lei sa fie diminuata pentru cei de la categoria amatori cam pe la 20 de lei? Ca doar nu jucam cu cei din superliga si sa zici da bai frate dau un ban dar am jucat cu meseriasi, merita. Inteleg ca se dau premii dar nu vad de ce astia mai pricajiti asa trebuie sa sustina premiile celor buni fara sa aiba ocazia sa joace cu ei. Nu mai zic ca atunci cand joci cu unul din divizia B incepand, nu mai zic de div.A (iar la superliga deja e prea mult sa sper), joaca mai mult la misto cu tine, cu baloane sau tot felul de lovituri din astea bascalioase, asa ca nu inveti nimic. Ceea ce zic acum este doar o sugestie, stiu deja raspunsul: daca nu-ti convine stai acasa. Parerea mea este ca veti aduna mai multi bani cu o taxa mai mica decat cu taxa asta prohibitiva. Scuze de deranj.

            Comentariu


            • #7
              Din cate inteleg eu, se ofera premii la toate categoriile, deci nu este vorba de "sustinut" premiile de la alta categorie.
              Altfel, cei de la AM pot participa, in limita locurilor libere, si la categoria EX. Rezulta ca nu este nici cazul "fara sa aibe ocazia sa joace cu ei".
              Parerea mea.
              P.S. Chestia cu "jocul la misto" este reala, dar trebuie sa recunosc ca, daca diferenta de valoare este foarte mare, cel avansat nu va fi "stimulat" de adversar sa dea totul - de ce ar face-o?
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                " P.S. Chestia cu "jocul la misto" este reala, dar trebuie sa recunosc ca, daca diferenta de valoare este foarte mare, cel avansat nu va fi "stimulat" de adversar sa dea totul - de ce ar face-o?"
                Nici nu aveam pretentia sa dea totul dar macar 70-80 la suta, cat sa te bata bine si sa pleci nauc de la masa. Cat despre motivatia de a juca cat de cat serios? Pai eu as zice ca respectul pentru adversar ar fi suficient sa te faca sa joci nu sa mimezi, ca ma intreb eu de ce oare nu punem scorul de la inceput 3-0 pentru ala bunu si sa nu mai pierdem timpul degeaba.

                Comentariu


                • #9
                  Asa cum a punctat si Cristi vor fi premii in bani la fiecare categorie. Cuantumul acestora este :
                  AMATORI : 150 (1) / 120 (2) / 80 (3) / 40 (4)
                  OPEN : 250 (1) / 180 (2) / 120 (3) / 60 (4)
                  EXPERT : 400 (1) / 250 (2) / 150 (3)
                  In momentul in care sistemul de rating va fi operational, adica dupa 3-4 turnee jucate se va introduce si posibilitatea de a juca si la o categorie superioara fara a plati taxa de participare. De exemplu, vor fi prevazute 8 locuri la OPEN pentru jucatorii de la amatori. Fiecare jucator isi va putea exprima disponibilitatea in momentul in care s-au terminat grupele de recalificare, deci in momentul in care se stiu grupele superioare si cei eliminati. Avand in vedere ca cei care vor ajunge in fazele superioare din sistemul eliminatoriu nu vor putea participa la OPEN pentru ca se suprapun deja turneele e foarte probabil ca cei care au dorit sa joace si la OPEN si au fost eliminati cam in primele 2 tururi de pe tabloul eliminatoriu sa poate juca si la OPEN fara a plati o taxa suplimentara.
                  Iarasi dupa cum a punctat Cristi cei de la Amatori au posibilitatea de a juca la EXPERT, situatie in care insa vor plati si taxa de participare la acel nivel. Inca nu e 100% sigur, dar e posibil ca cineva care joaca la ambele categorii sa nu plateasca 35+35 ci 35+25/30.
                  - - - Actualizat - - -
                  Pe viitor, vor fi organizate turnee la gramada, dar in functie de diferenta de rating dintre jucatori cel mai slab va pleca cu niste puncte avans, astfel incat oricine va avea o sansa reala de a castiga concursul si in plus din cauza punctelor in plus si jucatorul mai bun va juca serios.
                  Ultima editare de rflash; 06.iun.2012, 12:37.
                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                    Nici nu aveam pretentia sa dea totul dar macar 70-80 la suta, cat sa te bata bine si sa pleci nauc de la masa. Cat despre motivatia de a juca cat de cat serios? Pai eu as zice ca respectul pentru adversar ar fi suficient sa te faca sa joci nu sa mimezi, ca ma intreb eu de ce oare nu punem scorul de la inceput 3-0 pentru ala bunu si sa nu mai pierdem timpul degeaba.
                    Adevarat ca respectul iti impune sa joci serios, dar un jucator bun poate sa castige in fata unuia foarte slab si fara sa cheltuiasca prea multa energie. In cadrul unui concurs, asta poate fi important (daca dai prea mult cand nu conteaza, ce mai dai cand conteaza?). Modelul propus de rflash (cu handicap de puncte) este mult mai bun, intrucat sileste jucatorul mai bun sa se concentreze sa nu greseasca si atunci cel mai slab simte intr-adevar ce inseamna sa joci cu un adversar dintr-o clasa superioara.
                    In fata unui adversar mult mai bun incerc sa joc jocul meu cel mai bun, iar daca el, jucand "la misto" ma bate rau, imi inchipuiesc cu usurinta ce mi s-ar intampla daca ar juca la maxim. Apoi, jucand eu serios si punctand greselile lui, il pot sili sa ridice nivelul cat e necesar sa ma invinga, asa ca eu zic ca in primul rand atitudinea mea ii dicteaza adversarului cum sa abordeze meciul. Daca el joaca lejer si eu ma enervez ca el nu se concentreaza (ca nu are de ce), iar el continua sa faca puncte usoare, este, cu siguranta, si vina mea.
                    Parerea mea.
                    Ultima editare de grasomega; 13.iun.2012, 14:36.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Felicitari pentru initiativa! Orice competitie e binevenita, si speram sa aiba succes cat mai mare.
                      Cat despre jucatul cu cei mai buni, este oarecum firesc ca cel mai bun sa coboare nivelul dupa cel mai slab. E ca si cum as juca eu cu un coleg de facultate care joaca o data la 3 ani tenis si as incepe sa trag cat de tare pot si sa ma fortez sa transpir....e inutil. Si sunt sigur ca fiecare dintre noi are un prieten pe care sa-l bata cu 5-6-7-8 puncte avans, si nici unul nu forteaza. Aceeasi situatie e si pentru jucatorii de divizie
                      Blade: Viscaria
                      FH: Tenergy05
                      BH: Tenergy05

                      Comentariu


                      • #12
                        Si cateva vorbe despre sistemul de rating. Gasiti detalii si pe http://www.sportkombat.ro

                        Inclusiv sistemul de punctaj al ITTF a trecut la un sistem asemanator, doar ca sunt acordate si niste puncte bonus in functie de cat de sus ai ajuns in cadrul unui turneu, fapt care din punct de vedere matematic nu este chiar o idee buna. In plus sistemul ITTF este foarte iertator daca de exemplu pierzi la un jucator mult mai slab cotat.

                        In functie de rezultatele obtinute in acest an e posibil ca formula de calcul sa sufere modificari pe viitor.

                        In urmatorul tabel se pot observa pe coloana 1 diferenta de rating dintre cei 2 jucatori, iar pe coloana 2 punctele acordate :

                        0-8 16
                        9-25 15
                        26-44 14
                        45-64 13
                        65-86 12
                        87-109 11
                        110-135 10
                        136-164 9
                        165-197 8
                        198-234 7
                        235-278 6
                        279-330 5
                        331-396 4
                        397-483 3
                        484-616 2
                        616-903 1
                        Acest tabel se aplica in situatia in care jucatorul mai bine cotat castiga. Lui i se vor aduna punctele de pe coloana 2 la totalul existent, iar celui mai slab cotat care a fost invins i se vor scadea punctele de pe coloana 2.
                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                        Comentariu


                        • #13
                          Ideea mi se pare f buna si chiar mi-ar place sa vin si eu, mai ales ca pe 13 iunie vin in Buc la un concurs de tenis de camp pt doctori. Promit sa urmaresc acest topic, plin de interes...
                          In alta ordine de idei, sistemul acesta, cu grupe de recalificare, a fost folosit si de Sorin Botirca la Topoloveni, parca si mi s-a parut superior celui folosit de obicei in AMATUR. Un motiv in plus sa tzin aproape Si daca unul din jucatorii mai bine cotati nu da 100% in meciul cu mine... problema lui... eu stiu ce am de facut, numai sa-mi si mearga
                          Iulian Toma

                          Comentariu


                          • #14
                            Va asteptam dl dr
                            Sistemul de joc a fost propus de mine acu vreo 2 ani, iar Sorin a fost curajosul care l-a implementat pentru prima data, din pacate nr total de participanti a cazut excelent pt grupe de 6 si el a mers pe aceasta varianta, fapt care a lungit timpul total al concursului.
                            Acest sistem de joc garanteaza minim 6 meciuri pentru fiecare. Permite o sansa in plus celor care au avut o distributie nefericita in grupele inferioare. Grupeaza un pic mai bine din punct de vedere valoric meciurile, fapt care va duce la stabilirea unui rating valoric real intr-un numar ceva mai mic de meciuri.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #15
                              filimon bogdan open

                              Comentariu


                              • #16
                                Boaca Valentin - open.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  Lungu Cosmin open

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Micuda Mihai, amatori
                                    Blade: Viscaria
                                    FH: Tenergy05
                                    BH: Tenergy05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Birlan Laurentiu-expert

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Drenea Daniel-amatori
                                        Drenea Calin-amatori

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ghetu Gabriel - OPEN
                                          Macarenco Mario - OPEN
                                          DHS Hurricane King - FL
                                          FH: Tenergy 05 - 2.1
                                          BH: Donic Barracuda - 2.1

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Micu Cosmin - Targoviște - amatori
                                            FH/Butterfly Tenergy 05
                                            Blade/DHS Hurricane King
                                            BH/Butterfly Tenergy 05

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              cum se stabilesc grupele

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Grupele se vor stabili in functie de clasamentul FRTM si de clasamentul Amatur, dupa exact acelasi algoritm. E tot de mine programat si merge bine. Singura diferenta este ca algoritmul de forare a grupelor va tine cont de orasul/judetul participantilor.
                                                Dupa 2-3-4 concursuri grupele se vor stabili in functie de ratingul fiecaruia.
                                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Tomica Silviu-amatori
                                                  Dascalasu Viorel-amatori

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X