Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

paleta lemn yasaka sweden classic + fețe yasaka extra hg

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • paleta lemn yasaka sweden classic + fețe yasaka extra hg

    Salut prieteni,
    Am invațat foarte multe de la foarte mulți care posteaza aici. Prima paleta am achiziționat-o tot în urma sfaturilor citite aici (mulțam fain RBlade). Acuma intervine problema: am vazut pe un site o oferta la paleta gata asamblata lemn=yasaka sweden clasic, fețe=yasaka extra hg la 220 ron, eu am o paleta lemn=lkt instinct, fețe= 729 cream transcend, jocul meu este cam allround, cu taiate, topspin (care merge super cu paleta pe care o am), etc. ceea ce se întâmpla este faptul ca multe mingi ușoare îmi merg peste masa, deci trebuie sa lovesc foarte ușor mingea sau sa-i imprim mult efect ca sa nu treaca dincolo de masa. Nivelul la care ma aflu = cam mediu (aș vrea sa cred ) întrebare: ar fi o soluție cumpararea paletei yasaka menționata mai sus sau schimbarea fețelor, sau lemnului, (de preferat tot chinezești lunând în considerare prețuirile) nu de alta dar sa mai prind și io masa )? Este mai controlabila yasaka ?

    Cu respect.

  • #2
    Cere sfatul cuiva care te poate vedea jucand. Nu cred ca ai nevoie deocamdata de alta paleta, iar paleta care ti-a facut cu ochiul e mai rapida decat cea pe care o folosesti acum. O paleta rapida nu te lasa sa iti dezvolti loviturile corect datorita timpului scurt in care mingea e in contact cu ea iar niste fete cu mult spin te vor exaspera datorita traictoriilor pe care le va lua mingea dupa contactul cu ele(mai ales daca lovesti incet in minge). Adica mai exact daca vrei mai mult efect atunci vei si simti mai mult efect de la adversar. Incearca in prima faza sa vezi ce tip de lovituri dai in afara mesei si apoi sa le exersexi in afara meciurilor. Poate ca o simpla inchidere mai mare a paletei(unghiul ei cu masa sa fie mai mic) cand dai astfel de lovituri sa rezolve in timp problema. Sau poate tehnica loviturilor nu este pusa la punct si atunci este firesc sa nu poti controla mingea. Asa ca in concluzie ma repet: cauta pe cineva mai bun care sa te vada cum joci. E greu sa ca cineva de pe forum care nu te cunoaste , nu stie cum joci si ce vrei de fapt de la tenis, sa iti dea un sfat perfect. Nu te grabi sa investesti intr-o paleta noua pana nu ai o informatie corecta. Succes!
    YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

    Comentariu


    • #3
      Eu am jucat aproape un an intreg cu Sweeden Classic,cu fete rakza 7 soft-mi-a placut foarte mult la inceput,imi ieseau loviturile cu ea,dar dupa ce am schimbat cu paleta din semnatura am vazut exact care ii erau minusurile:
      -In primul rand fetele pe care le-ati mentionat,sunt fete din generatia veche,facute a fi lipite cu speed glue-deci daca le veti lipi cu solutie pe baza de apa,nu veti obtine rezultate multumitoare.
      -In al doilea rand,acele fete sunt chiar mai moi decat rakza 7 soft,pe care nu le recomand pe un lemn ca Sweeden Classic,deoarece nu mai are paleta deloc putere si nici viteza-devine o paleta buna la contre si la topspinuri din lovituri drepte care vin fara viteza.
      -O alta problema sunt mingile ce trebuie taiate,deoarece trebuie apasata mingea,nu este o miscare tocmai naturala.
      In concluzie,recomand cu toata caldura fete cu burete mediu pentru Sweeden,care este un lemn extraordinar,cu control 10/10,dar care nu se impaca deloc bine cu fete moi,daca sunteti un jucator care ataca.
      V-as recomanda rakza 7,sau stiga boost,sau acuda s1,va rezulta o combinatie controlabila,cu care veti putea face absolut orice-topspin,retopspin,joc scurt,chiar joc de la o distanta de 2-3 metri de masa .-daca doriti o alternativa mai ieftina,puteti lua legatura cu Rblade,sa va recomande niste fete in genul a Rakza 7,Acuda s1,sau stiga Boost
      O seara buna,si sper ca v-am ajutat in luarea unei decizii.
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Mulțumesc pentru raspunsuri, voi continua sa joc cu paleta pe care o am acum pâna îmi perfecționez puțin tehnica. Dupa aceea voi analiza iarași situația. Sincer mi-a cam facut cu ochiul paleta yasaka. Pentru o eventuala schimbare de fețe voi apela la RBlade, care mi-a asamblat paleta mai fain decât multe din magazine.
        Va salut și va doresc toate cele bune.

        Comentariu


        • #5
          Lemnul e Instinct sau Instinct+? Instinct e lent si moale spre mediu, iar Instinct+ se situeaza in zona All+ spre Off- si e ceva mai tare. Pt Instinct te-ar putea ajuta o fața cu burete ceva mai tare decat Cream Transcend, care arunca puternic. Si eu am avut dificultati in a tine mingea pe masa cu ea, iar lemnul pe care o pusesem nu e super-rapid (Temper Tech All+). Problema s-a rezolvat pe loc cu Globe 999 National. Buretele tare ajuta la underspin. Nu-i exclus sa mearga Globe-ul si la Instinct+
          Daca preferi fețe de tip european, exista una ce-mi inspira incredere si nu e scumpa (http://www.tabletennis11.com/other_e...nlord-adler-ii). Am s-o testez cand mi se va epuiza stocul actual.
          Pentru lemne poate-ar fi mai bine sa le spui maestrilor nostri (Levi sau Alehandro) ce-ti doresti decat sa dai banii pe cele de marca. Dl. Levi mi-a facut o minunatie, care m-a convins sa-mi vand pana si Andro Temper Tech-ul, in ciuda presei sale excelente si a rezultatelor bune ce le avusesem cu el (http://www.tabletennisdb.com/blade/a...-all-plus.html). De-acum voi apela doar la dansii intrucat pot face usor ceva pliat pe stilul meu de joc.
          Unul singur l-as cumpara online de-as fi atacant (Palio TC-6). E un lemn Off exceptional si costa doar 18 USD + vreo 7 transportul (pe eacheng.net)
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X