Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Controversa: Turnee Amatori puri sau Fosti Legitimati?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Controversa: Turnee Amatori puri sau Fosti Legitimati?

    Cat poti pierde din cunostinte in doi ani? Parca asta e regula de acceptare a fostilor jucatori legitimati in circuitul amatorilor... sa nu fi fost legitimat in ultimii doi ani... adica poftiti sa va distrati in turneul de amatori!
    Stiu ca au mai fost discutii pe tema asta, poate nu as fi eu cel mai in masura sa ridic problema asta, dar vreau niste reactii pertinente...
    ce-ar fi sa reactualizam discutia, sa facem un sondaj doar in randul amatorilor si nu in a fostilor legitimati (sau a celor care tin secret ca au jucat, pana intra la masa si ii tradeaza miscarile...).
    Sigur, avem de invatat de la ei, sunt bineveniti (mie sincer mi-ar fi fost jena ca fost jucator sa particip la turnee de amatori sa-mi etalez talentele printre randurile lor...), dar de ce nu s-a ramas la doua turnee paralele sa se distreze si oamenii acestia cu cei de teapa lor si vice-versa?
    Ca mai sunt cateva exceptii de amatori care sunt super-jucati si se pot masura cu fostii legitimati am inteles, dar ce ne facem cu restul amatorilor, sute din toata tara?
    Nu suntem aici pentru premii si glorie, dar ar fi fost fair sa ne masuram fortzele intre oameni cu miscari atipice ca si noi, neslefuiti in copilarie/tinerete de roboti, antrenori cu cutii si multiple concursuri...
    Si am o mare curiozitate... comisia de aprobare a regulamentelor e formata majoritar din fosti legitimati sau din pur amatori?
    Am intrebat si yo, n-am dat cu paru'!...

    Cele bune!
    Xiom -Mitzutani - Xiom

  • #2
    erata: mie sincer mi-ar fi fost jena sa joc printre amatori daca as fi fost legitimat!...
    nu mai zambi, Visco! ...m-am grabit...
    Xiom -Mitzutani - Xiom

    Comentariu


    • #3
      de acord!!!

      da,sunt de acord cu ce ai zis,in legatura daca poate sa vina la competitii pt. amatori si fosti legitimati.sa iti dau un exemplu!sunt din hunedoara si in sfarsit am gasit si eu o sala unde pot sa ma duc sa joc.este o asociatie sportiva, unde antrenorul este un fost jucator profesionist de tenis de masă, jucand in liga I mai mult de zece ani. si ma bate fara probleme!!!dar nu sa ma laud, dar intre cei care nu au fost legitimati niciodata, nu prea am adversar in zona.dar vine domnul asta,si ma bate la 6-7 punvcte,mai mult nu pot sa fac.deci,si in amotour ar trebui sa eliminam pe cei care au avut vreodata legitimatie.am fost la un concurs anul trecut, din pacate la numai unul,dar anul asta revin in forta,si acolo am vazut ca nu numai unu a fost care a fost legitimat.cum zici tu,il tradeaza miscarea
      atat am vrut sa zic, csabi
      csabi

      Comentariu


      • #4
        Eu am propus un sistem cu doua ligi valorice (cei cu verde din clasament sunt in grupa superioara) dar ideea a cazut la vot.

        Comisia de aprobare a regulamentului e formata numai din jucatori amatori.

        Am infiintat AMATouR-ul in ideea ca fiecare dintre noi sa progresam si pot zice despre mine ca in acesti doi ani am progresat enorm (desi am scazut in clasament) si acest fapt se datoreaza jucatorilor de valoare din circuit care sunt intr-o masura tolerabila fosti legitimati. AMATouR-ul a progresat enorm ca nivel mediu si cred ca fiecare jucator amator a progresat in acest timp. Problema este unde stabilim granita intre amatori si avansati (legitimati, fosti legitimati, etc) si eu inca nu am un raspuns categoric, dar eu sunt in principiu in favoarea unei participari cat mai mari.

        O singura remarca am: incercati sa veniti si cu idei nu numai cu reprosuri ca eu mi-am batut capul de nenumarate ori cum sa facem sa fie bine pentru toata lumea si inca sunt destui nemultumiti.

        Comentariu


        • #5
          Ideea de AMATOUR presupune amatori. Ex legitimatii nu sunt amatori, oricat ar vrea ei. Si pot trece si 10 ani, ei tot profesionisti vor ramane. S-a zis ca a crescut nivelul competitiei si ca a crescut nivelul jucatorilor. Wrong. Nu-ti creste valoarea cat o iei in freza 3 seturi de nici nu apuci sa pui mingea pe masa. Si ideea unei competitii este sa ai posibilitatea sa aderi la locul 1 al turneului. In momentul in care vin ex-legitimatii, moare din start acest tel. Este foarte frustrant sa stii ca mai mult de grupe si, eventual, inca o etapa, nu poti trece.

          Am participat o singura data la turneul de amatori si nu va spun ce nume erau. Multi jucatori de top.

          In concluzie, la amatour ar trebuie sa participe persoane care nu au fost NICIODATA legitimate. Nu stiu cat e de realizabil, dar asa ar fi cinstit. Ori, sa nu se mai cheme amatour. Ce ziceti?

          Acum m-am uitat pe situl lui Filo si am vazut ca cel de la care am luat bataie la turneul de amatori la care am participat este nr. 8 in clasamentul general. Si atunci a luat locul 1. In optimi am dat de el; el, probabil, ex legionar, iar eu amator get beget. Sanse de mers mai de parte ZERO.
          Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
          FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
          BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

          Comentariu


          • #6
            daca s-a votat asa, iar comisia de validare formata din amatori a aprobat, n-are rost sa mai discutam!.. ma scuzati ca am venit cu o asa problema idioata!
            sa multumim etern legitimatilor care devin in doi ani amatori si apoi vin sa arate la turneele de profil amatour ce au dobandit ca profesionisti!
            inclin steagul si caut sa merg pe deviza lui Coubertin "important e sa participi" desi nu urmaream sa cuceresc everestul sau medalii pe aici, ci doar sa vad cum ma situez intre cei care sunt AMATORI 100% ca si mine... repet ca mi-ar fi fost rusine sa vin ca fost profesionist sa ma masor cu diletantii!
            unde este conduita ludica?

            PS Filo, fostii legitimati de ce nu-si fac o comisie a lor, sa se organizeze intr-un sistem cu turnee, in care sa-si aiba clasamentele lor ?
            Sau la aceleasi turnee "Amatour" sa aiba loc doua competitii separate cu fosti si non-legitimati? Parca s-a mai incercat asa, nu era mai cinstit?
            Acum discutam si noi asa putin la gura sobei, fara resentimente, ca oricum e cam lancezeala pe site perioada asta fara concursuri!...

            Simt totusi ca sunt mai multi amatori care gandesc in felul acesta, insa urmeaza sau se complac in "regulile casei"...
            oricum eu "macan" pe aici, in fata monitorului, dar la concursuri o sa pierd/castig cu strangeri de mana prietenesti!
            Xiom -Mitzutani - Xiom

            Comentariu


            • #7
              Cand m-am inscris la concursul la care am participat, am dat in sila cei 20 RON fiindca stiam din start ca ii voi pierde. Nu ar trebui sa fie asa. Trust me, incet incet acest turneu de amatori va deveni turneul ex legitimatilor sau al rezervelor care nu prea prind meciuri oficiale, fiindca este descurajant sa stii ca de fiecare data tu, amatorul, esti sponsorul premiilor puse in joc. In toate sporturile se pastreaza "calibrul" participantilor. In box n-o sa vedem niciodata pe Tyson luptand cu unu de 70 de kilograme. Se poate merge la nesfarsit cu exemple. Iar daca vreti, este chiar jignitor sa permiti legionarilor, daca tot i-am numit asa, sa se bata cu profanii.
              Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
              FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
              BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

              Comentariu


              • #8
                Ca sa fie si mai clar statutul turneului, propun sa-l impartim in mai mult de doua grupe valorice, adica:
                -fosti legitimati;
                -amatori care se antreneaza cu fosti legitimati;
                -amatori care se antreneaza cu legitimati activi;
                -amatori care se antreneaza doar in spatele blocului;
                Si ca tot veni vorba de locul 8, acesta e Nistor Dorel care acu' 6 ani a pus mina pe paleta si n-a avut nici antrenor cu cutie, nici robot.
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Traiasca turneul non-amator!
                  Parerea lui kimbao sau baboscs am mai ascultat-o si de la alti amatori inscrisi in circuit in discutii particulare... si mi se par total indreptatite!
                  Sau cum simpatic imi spune in privat un cunoscator al fenomenului din bucuresti, participant la turnee si amator adevarat: "jucam dupa un regulament incorect, dar bine macar ca e valabil pentru toata lumea!"
                  numai ca aici sunt doua lumi, iar lumea amatorilor (pentru care credeam ca s-a infiintat de fapt aceasta competitie) este total defavorizata!!
                  Masuri Filo? amatori la amatori, fara concesii, restul sa se organizeze dupa bunul plac! ce este oare atat de complicat ?
                  amatorii care se cred (sau sunt) zmei gata sa se lupte cu non-amatorii, se pot alatura frumos in circuitul "fostilor" profesionisti, sa progreseze rapid alaturi de ei.

                  Cele bune!
                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                  Comentariu


                  • #10
                    Florin, 'geaba ma apuc eu la 30-40 ani sa ma antrenez cu fosti sau actuali legitimati... sau chiar daca or exista cateva mici exceptii pe-aici... nu te mai formezi in doua-trei sedinte pe saptamana (mai avem servici, familii) ce s-a format la un ex-jucator de copil/tanar, care si-a insusit corect miscari, serve, lovituri, facand zilnic 2-3 ore antrenamente ani la rand ! Hai sa nu cadem in derizoriu cu exemple puerile si n categorii/grupe ! Atunci mai adauga o grupa: iubitori patimasi de tenis, niciunul fost-legitimat, dar fruntasi intre amatorii din c-ta (castigatori/finalisti la turnee amatori pe plan local) care se antreneaza(fac incalzire) 1/2ora apoi meciuri doua ore intre ei, de doua-trei ori pe saptamana, in sala privata, pe mese aprobate ittf, nu in spatele blocului sau antrenori fosti/actuali legitimati!! Dorel Nistor? Cinste lui! Mana, talent, munca!...dar amator!
                    Tu in care grupa te afli?
                    Xiom -Mitzutani - Xiom

                    Comentariu


                    • #11
                      Salut George,
                      ..sunt nou pe forum si te-ntreb ceva.. am 40 de ani si am facut ceva tenis de masă cam un an un an jumate inainte de '89, dupa care nu am mai pus mana pe paleta pana anul trecut.. unde ar trebui sa particip ?.. eu zic ca la amatori..
                      ..scuze ca m-am bagat in discutie..

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu am jucat acu' 25 de ani ca legitimat, apoi vreo 10 ani n-am mai jucat deloc, apoi prin facultate de vreo 2 ori pe luna si de 10 ani incoace joc 2-4 ore pe saptamina daca nu cumva le sar si pe alea. Dupa regula ta ar trebui ca eu sa fiu non-amator iar unul care joaca de 5 ori mai des decit mine si, poate, cu parteneri mai de valoare, sa fie amator pur-singe.
                        Iar cind jucam eu ca 'profesionist' eram semi-aparator, stiam doar doua servicii si nici n-aveam miscarile corecte de care va temeti toti.
                        Iar chestia cu 'spatele blocului' am spus-o ca sa vezi ca doar aceia ar trebui sa se numeasca amatori adevarati, pentru ca restul beneficiaza de aceleasi conditii ca un fost legitimat (adica sala, parteneri de o oarecare valoare, materiale...).
                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut, Victor! Bine ai venit!

                          ...Pai n-ai unde, decat la amatori! Este un circuit al tuturor! Poti sa ai si 30 ani si sa fi facut 20 tenis (intre 8 si 2, ca tot aici intri!
                          Inca nu s-a infiintat circuitul fostilor legitimati!
                          Eu consider ca trebuie delimitate clar odata pentru totdeauna aceste dispute pe tema amatorismului!...
                          Segmentul amatorilor puri e imens si ar trebui luat ca atare si respectat!
                          E frustrant, asa cum zicea si kimbao, sa faci eforturi sa te invoiesti de la serviciu, de la neveste, bati tara cate 800-1000 km dus intors pe tren sau masina, platit transport, cazare, taxa n-o mai pun... ca sa devii "carne de tun" pentru un "fost" care iti ascunde mingea la masa si abia faci 2-3 puncte si pleci cu coada intre picioare gandindu-te pe drum "oare eu n-aveam ce cauta la acest concurs sau el??"


                          Cu siguranta o sa fie oricum si intre pur amatori diferente de valoare considerabile, dar macar suntem cu inima impacata ca am pierdut de la un amator ca si noi, mai ambitios, mai talentat, mai calm... e chestie de principiu! Te ambitionezi si tu acasa sa muncesti mai mult si iti zici: "cum poate juca amatorul care m-a caftit, pot si eu sa incerc mai mult"

                          Cei fosti legitimati (mai mai mult sau mai putin timp, mai recent sau mai demult) fac segmentul lor si o sa aiba si ei evident diferentele lor de valoare sau de antrenament!
                          Daca se accepta concesii,("hai la amatori ca ai fost legitimat mai putin si mai demult") o sa se amestece iar "ciorba"!
                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                          Comentariu


                          • #14
                            Florin, ne antrenam noi in sala cu mese bune si ceva materiale de pe internet, dar cum am mai spus, o facem intre noi, amatorii ca majoritatea din intreaga tara!!! unde este non-amatorismul la noi?
                            Daca Dorel zici ca nu a fost legitimat la viata lui si joaca asa pentru ca are sansa sa se antreneze in centrul olimpic de la Bistita cu jucatori de superliga, norocul lui!...
                            Cum si tu probabil te antrenezi tot pe-acolo, iti mai lipseau anii de juniorat de performanta de care spui, tocmi bun de participat la circuitul Amatour!
                            Ma intreb ce gust, placere, glorie or simti "fostii" galonati cand infrang un amator?
                            Banuiesc ca si voi sunteti destui, chiar nu v-ati gandit sa faceti un circuit al vostru?
                            Si putem inca avea prin bunavointa lui Vali Rozescu acest site comun, in care sa schimbam impresii si sa fie armonie deplina!
                            Cat despre organizare, eu zic ca putem fiecare sa participam lunar/anual cu o cotizatie(de membru) pentru eforturile/ timpul lui Filo si Leorda Dan
                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                            Comentariu


                            • #15
                              uitati-va la Opincaru,amandoi fratii, Nitu Bogban,Gatea Marius si mai vin cativa din urma (de unde sa fi fost vreodata legitimati? ), si fac fata cu brio,la oricare din turneu,eu cred ca conteaza cum te antrenezi si cat,si nu in ultimul rand ceva chemare pentru acest sport...asa ca eu cred ca trebuie sa ramana cum este

                              Comentariu


                              • #16
                                Multumesc pentru intelegere George )
                                ..degeaba ai miscarea care te da de gol daca mingea nu se duce pe masa, si in 3-4 ore pe saptamana nu poti ajunge din urma un amator care a jucat constant.
                                ..nu am experienta concursurilor, am participat doar la cel din Galați din decembrie la care au fost cam 25 de jucatori.. are rost sa-i imparti pe nu stiu cate categorii ?.. ce farmec ar mai avea?.. si mai este si gustul pe care il are un amator cand invinge un ex.
                                ..un sistem pe care sa-l respecte toti este mai bun decat 5-6 alternative care ar naste tot timpul discutii, si conteaza enorm si bunul simt.
                                ..de acord 100% pentru cotizatie..

                                Comentariu


                                • #17
                                  Nu inteleg de ce ziceti ca AMATouR-ul inseamna una sau alta ca doar eu l-am inventat si inca nu m-a intrebat nimeni ce a fost in capul meu cand l-am facut.........

                                  Eu si acum sunt pentru 2 ligi si am propus sa facem 2 turnee separate la turneul A de la Reghin anul trecut dar nu a vrut nimeni!!!! ...........

                                  Daca se accepta 2 ligi eu sunt de acord cu placere.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Ideea de amator 100% cred ca s-a pierdut in clipa in care au aparut clasamentele generale si calitatea de favorit al unui turneu.
                                    In principiu, pentru un amator 100%, cred ca nu ar trebui sa conteze al catelea favorit este, iar la tragerea la sorti a grupelor preliminare sa nu se tina cont decat de localitatea fiecaruia (nu e nimeni curios sa bata tara in lung si in lat ca se joace cu partenerul de antrenament). Dupa terminarea turneului si felicitarea invingatorilor se ia totul de la zero. Si atunci (cu putin noroc) cred ca si amatorii get-beget au sanse sa ajunga in fazele superioare.

                                    E doar o idee...

                                    PS. Ca simplu spectator al circuitului Amatour cred ca in forma care este, cu mici imbunatatiri, la doar un an si un pic de activitate cred ca este extraordinar in ce stadiu a ajuns.
                                    BUTTERFLY Romania
                                    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                    E-mail: office@prosoftbn.ro
                                    BUTTERFLY Store Bucuresti
                                    Tel. Mihai: 0736-887467
                                    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                    Instagram: @butterflyromania
                                    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                    http://www.tt-shop.ro
                                    http://www.butterfly.tt
                                    http://www.tenisdemasa.ro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Ma uit la fratii Opincaru, Nitu Bogdan, Gatea Marius si altii care vin puternic din urma si constat ca avem noi amatorii destule elite de la care sa invatam cate ceva!
                                      Nu mai este necesar sa ingramadim alte 10-15 elite fost legitimate, care "intamplator" acapareaza fruntea clasamentului general si fazele finale ale concursurilor! Practic nu mai ai loc de ei, ca amator! Ti se taie orice speranta! Atunci, cui ii lipseste bunul simt? Este orgoliul (sportiv vorbind) un defect?

                                      Eram convins ca nu o sa rastorn eu ierarhii si obiceiuri, dar macar o noua discutie pe argumente si o (macar) imbunataire a sanselor participantilor amatori nu e de prisos!... mai ales daca urmariti evenimentele (rezultate/castigatori) din ultimele concursuri!... cred cu tarie ca actualul regulament poate fi imbunatatit in sprijinul amatorilor si nu in defavoarea lor !

                                      Razvan vine cu o prima idee de luat in seama!

                                      Eu propun pentru inceput ca distanta de "lasare la vatra" a legitimatilor sa fie macar de 5 ani! 2 ani e o nimica toata!

                                      Putem supune aceste doua amendamente Filo?(cu conditia fireasca sa aiba drept de vot doar amatorii, caci legitimatii vor vota normal in favoarea lor...)

                                      Cat despre jucatori care s-au lasat acum 20 ani dupa ce au jucat 1-2 ani, avem exemplu la noi la sala... din cand in cand mai vine o fata de 32 ani care a dat in copilarie 2 ani... nu stie topspin sau serve incomode, dar ne face contre, atac flat si capace de ne aliniaza pe toti din sala! Iar noi ne dam "mari meseriasi"!... asa ca e relativa si kestia cu "2 ani facuti in copilarie!"...
                                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        fata de cei pe care ii cunoastem, ai cunostinta si de altii(scuza-ma ca-ti scriu la pers. a 2-a am facut incalzirea la Cluj,dupa care am cazut intr-o grupa...iti amintesti de mingea din primul set,care am lovit-o cu cantu si a venit inapoi ,pacat ca nu a fost filmata)

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          e normal sa fie tot timpul discutii......eu spun ca nu putem sa interzicem fostii legitimati nu e fair asa ca unde putem umbla e la cei 2 ani am putea cum a mai zis cineva sa-i facem 5.......cam atat.

                                          mai multe grupe valorice multa bataie de cap......parerea mea.

                                          numai bine

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Noniro, asa am si inceput topicul "cat poti pierde din ce ai inavatat in doar doi ani"? si asta e valabil pentru orice sport... pai cu putin efort si antrenament, poti sa-ti reiei activitatea la nivelul de performanta anterior, iar ei intra in circuitul frumos denumit "AMATour"... se pare totusi ca denumirea acestui a creeaza marea confuzie!...iar eu am cazut (ca si altii) in aceasta capcana !
                                            Stiu ca ar fi fost incurcatura cu mai multe grupe, insa tare interesant, fidel si corect ar fi fost un circuit strict de amatori...
                                            Repet ca si "fostii" se puteau organiza separat... fara batai de cap!
                                            De fapt acum si aici e lipsa de fair-play... fata de amatori!
                                            Oare cum o fi in alte tari, stii tu Vali, ca mai intri pe site-uri straine?
                                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              pot sa participe,de ce nu??? incepem setul de la vreo 7 puncte avans ... oricum nu mai conteaza 2 sau 5 ani diferenta ,cei din circuit sunt la fel de buni...si la urma urmei ... ne intalnim la o competitie,schimbam o parere,dam un set...miscare...chiar doriti neaparat locul I??? parerea mea e ca avem numai de invatat de la ei....din partea mea, tot inainte....
                                              TB SPIRIT
                                              TGY 05
                                              TGY 05 FX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de Orza Catalin
                                                pot sa participe,de ce nu??? incepem setul de la vreo 7 puncte avans ... oricum nu mai conteaza 2 sau 5 ani diferenta ,cei din circuit sunt la fel de buni...si la urma urmei ... ne intalnim la o competitie,schimbam o parere,dam un set...miscare...chiar doriti neaparat locul I??? parerea mea e ca avem numai de invatat de la ei....din partea mea, tot inainte....
                                                bravo Orza !!! ... ei pot sa joace cu noi , doar invatam de la ei , numai sa nu fie punctati pt. clasamentul general , sa aiba amatorii locurile din fata .
                                                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                FH: Tenergy 05 FX
                                                BH: Tenergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Daca venim sa jucam in grupe valorice (amatori, nonamatori, etc) mai bine stam acasa.
                                                  Eu am gasit in acest circuit AMATouR un motiv in plus de perfectionare care sa fim seriosi la virsta mea nu credeam ca mai exista pina la descoperirea acestui circuit, pentru ca in rest tenisul era numai pentru miscare fizica si mici rivalitati locale.
                                                  Am regasit spiritul de competitie, de a fi invingator, de a avea prieteni in aproape toate orasele, cred ca daca stau sa ma gindesc mai gasesc o multime de argumente pro... pentru a lasa lucrule sa curga asa cum sunt.

                                                  Despre fosti sau actuali profesionisti sa stiti ca noi cei de la Piatra Neamț am platit cite 20 de lei de fiecare partida ca sa ne bata cu 6 in fata acum doi ani si am fost onorati ca a stat 2 zile cu noi ( in final a jucat si gratis dupa ce ne-a luat banii) si am putut juca cu un jucator adevarat.

                                                  Daca vin in circuit-ul AMATour eu unul ma voi simti onorat sa pot juca cu ei, depinde numai de mine cit de usoara le fac viata.

                                                  Nu va mai faceti atitea probleme ca nu vine nici Ma Lin nici Timo Boll, nici ... asa ca cei care vin sunt abordabili ( ei prind o zi proasta , eu una foarte buna si totul este posibil )

                                                  Credeti ca este atit de important punctajul si locul in Clasament, eu nu cred pentru ca totul este destul de relativ si valoarea si-o apreciaza cel mai bine fiecare.

                                                  Eu cred ca bat vreo zece care sunt plasati mai sus ca mine in Clasament dar cred ca sunt cel putin 20 mai jos ca mine care ma bat... are asa mare importanta...
                                                  Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                                  FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                                  BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X