Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fata iarba

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • fata iarba

    salutare am un nitaku septear si am mari prbl cu scoaterea serviciului ce ierba mi s-ar potrivi

  • #2
    Nu trebuie iarba pentru a returna serviciul,trebuie doar sa cititi corect spinul venit de la adversar,si sa aveti antebratul si priza paletei foarte,foarte relaxate,in caz contrar mingea sarind in toate directiile din cauza spinului advers.
    Aveti aici un filmulet extrem de instructiv legat de cum se returneaza serviciile,in functie de efectul acestora

    O zi buna,si spor la exersat,e nevoie de multa rabdare
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Lemnul Hinoki arunca tare, deci pt a putea tine mingea pe masa la blocuri ti-ar trebui o iarba cu peri moi sau cel mult medii (ca duritate) si lenta.
      Exemple:
      1. Dawei Saviga: http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1320
      2. Spinlord Dornenglanz: http://www.tabletennis11.com/other_e...rd-dornenglanz
      3. Dawei 338D-1: http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=928 (asta s-ar spune ca are viteza 5.5 fata de 4.2 pt Dragon's Talon, dar mi s-a parut mult mai lenta decat Talon-ul). Merge greu atacul cu ea (fara burete, cel putin).
      4. Galaxy Neptune: http://ttnpp.com/shop/galaxy-yinhe-n...ips-p-303.html. Merg toate loviturile (atac, chop, bloc)
      Daca vrei sa faci usor tranzitia e indicat s-o iei cu burete de 1.2 la 1.5 mm, dar atunci nu va fi deranjanta pt adversar. Cu burete poti si sa ataci mult mai usor decat fara.
      Am jucat doar cu 3 si 4. Neptune e ceva mai buna calitativ, dar nu prea incurca adversarul. Ambele sunt All-Around si putin deranjante. Pentru inceput ia-o pe cea mai ieftina (388 D-1) si vezi cum te descurci. Din lista asta Dornenglanz-ul are cea mai buna presa.
      (at)George: cititul spinului se poate dovedi foarte dificil. Am adversari care trimit mingea in moduri complet diferite miscand mana aproape identic. Eu nu percep diferenta si trimit mingea la cucurigu cand nu apuc sa pun iarba.
      Ultima editare de tudorprecup; 15.aug.2012, 12:18.
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #4
        Ma bag si eu ca musca-n lapte pe aici referitor la primit servicii
        Si eu am "experienta" in a pierde meciuri tocmai datorita incapacitatii de a returna eficient, primind macar 2 efecte diferite cu aceeasi miscare, problema accentuandu-se mai ales daca e o serva atipica ( nu pendulum sau reverse pendulum)
        Ce m-a ajutat pe mine este tactica de a urmari mingea tot timpul, in special daca efectele sunt foarte diferite.
        Mai ales la nivelul de amatori, servele cu topspin se duc tare si au tendinta de a se accelera, no-spinul are o traiectorie mai putin pronuntata, in timp ce backspinul este deobicei mai scurt si uneori coboara.
        Cand joci cu jucatori cu servicii mai complete, ceea ce am zis eu mai sus nu e neaparat valabil, unii pun mingea oriunde pe masa si cu orice fel de efect vor ei cu aparent aceeasi miscare de baza.
        Desi nu prea merge pentru observat diferentele subtile intre serve, sper ca v-am ajutat

        Comentariu


        • #5
          salut,
          daca iti pui iarba o iei pe o alta cale
          esti sigur de treaba asta ?
          mai bine ai rabdare, perseverezi si iti dezvolti backhand-ul cu fete soft
          in timp vei ajunge nu numai sa raspunzi bine la serve dar si sa ataci frumos pe rever, nu renunta la treaba asta
          si oricum chiar si asa trebuie sa inveti sa citesti efectul si sa raspunzi la serve, ce te faci daca ti se serveste numai pe forehand ?
          doar n-oi vrea sa iti pui iarba pe ambele fete ?

          Comentariu


          • #6
            cum spunea si tudor...lemnele cu hinoki cum e septear nu cred ca-s pt iarba...resping tare si topaie mingea...cauta ierburi cu perisori moi si mai lente...daca alegi iarba, alegi sa faci aparare pe bh, asa ca ai nevoie de control si de pus mingile pe masa...incepe cu un galaxy neptune sau national pogo...dobandesti tehnica dupa care daca vrei si esti in stare treci la altele mai deranjante, mai rapide...

            cum spuneau si colegii, jocul cu iarba e altceva...ai avantaje dar dupa ce joci un timp vezi si dezavantajele...un amic de-al meu care era tocat pe rever si-a pus iarba, a capatat incredere si a dezv.f mult jocul pe fh...are acum niste topspinuri cum n-am vazut pana acum...dupa un timp a trecut din nou la fata normala...
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #7
              lumea se agita sa-i dea sfaturi iar pe el il doare la krici.....

              Comentariu


              • #8
                +1 Poate ar trebui sa mai si raspunda in topicul creat de el!

                Comentariu


                • #9
                  scuze

                  Postat în original de maverick Vezi post
                  salutare am un nitaku septear si am mari prbl cu scoaterea serviciului ce ierba mi s-ar potrivi
                  multumesc la toata lumea ptr informatii si scuze ptr absenta am avut niste probleme mai deosebite

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X