Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Conditii de participare turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Conditii de participare turnee

    As dori sa va intreb care sunt conditiile de participare la turneele organizate de FRTM.
    Obiectivul meu pe termen mediu este ca intr-un an sa reusesc sa particip la turnee cat de cat importante,pentru asta acord 4-5 ore pe zi acestui sport si am un program foarte bine pus la punct.
    Totusi,nu am inteles niciodata modul prin care poti participa la turnee oficiale.Exista un clasament ca si in tenisul de camp,gen ATP sau WTA?fiecare turneu castigat iti ofera niste puncte iar la sfarsit se trage linie si se face un clasament?
    Trebuie sa fi neaparat legitimat la un club afiliat FRTM?(asta nu e o problema)
    O problema reala ar fi costurile,ca sa participi la 2-3 turnee pe luna care se desfasoara in toata tara necesita niste costuri si banuiesc ca,clubul la care voi fi eu afiliat nu are bani pentru deplasarile mele.
    Multumesc!

  • #2
    Aici este calendarul FRTM http://www.frtenismasa.ro/calendar_intern.html
    Dupa cum se observa, la seniori individual sint doar doua turnee la care poti merge: Cupa Romaniei si Campionatul National - asa ca poti sa nu-ti faci probleme atat de mari cu costurile
    Daca intri cu o echipa in divizia B atunci mai prinzi vreo 4 deplasari pe an, dar acolo imparti cheltuielile cu colegii.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Sunt sigur ca circuitul Amatur va ajunge in cativa ani, nu multi, 3-4 ani, mai tare decat FRTM si competitiile asigurate de ea. Mai trebuiesc inca cateva mici modificari in regulamentul Amatur si acesta va deveni cum am spus, si anume:
      -sa se permita numai fete de paleta aprobate ITTF (acest lucru creaza o reticenta jucatorilor cat de cat profesionisti care ar fi tentati sa intre in Amatur)
      -sa nu mai existe interdictie pentru jucatorii care activeaza in Div. A si superliga de a juca in Amatur.

      Comentariu


      • #4
        Stati ca umpic sunt ingrijorat de raspunsurile dvs.
        Adica eu intr-un an competitional nu am dreptul decat sa merg la 2 turneeîși restul anului ce fac?ma antrenez...eu ma gandeam ca macar o data pe luna sa am un turneu.
        Am vazut si eu ca circuitul Amatour e foarte bine pus la punct,e organizat aproape excelent si a crescut foarte mult in ultimii ani dar daca nu are un caracter oficial...
        Turnee de dublu?am un partener cu care ma inteleg excelent si m-ar interesa si astfel de turnee.
        Eu am mari dificultati in a intelege organizarea la nivel national a acestui sport (am impresia ca circuitul Amatour e mult mai bine organizat).
        Divizia A si B...ce sunt astea?un fel de liga 1 si liga 2 la fotbal,nu?Spre exemplu in Valea jiului nu este nici-o echipa care sa active in niciuna din cele 2 ligi.Asta inseamna ca nu am nici-o sansa sa obtin inca 4 deplasari
        Complicat...

        Comentariu


        • #5
          Exista 3 divizii la nivel national, Superliga, A si B, divizii pe echipe desigur. In anumite orase exista Divizie locala de Calificari. Si mai exista acele 2 turnee de individual la care nu stiu exact criteriile de participare, sunt alte persoane pe forum care stiu mai bine.
          Personal iti recomand sa incerci sa participi la turnee Amatur.
          - - - Actualizat - - -
          Cat despre caracterul oficial, care e diferenta? sa ajungi sa castigi bani din tenis de masă e foarte greu spre imposibil, cunosc exemplul unui jucator care intr-un an de divizia A, lua 300 ron, parca p luna, nu garantez.

          Eu personal am mai multa satifactie dupa ce joc 7-13 meciuri intr-un concurs amatur si avem si clasament, decat dupa o etapa din Calificari, care e mai "oficiala" dar nu avem un clasament, cateodata nici nu se posteaza rezultatele etapelor.
          Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
          FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
          BH: Tibhar Quantum X Pro Max

          Comentariu


          • #6
            Nici prin cap nu mi-a trecut sa scot bani din tenis de masă...nu asta e scopul.
            Nici nu stiu exact cum sa ma exprim...pentru mine sportul e totul,eu sunt obsedat dupa sport si nu doar tenis,toata copilaria mi-am petrcut-o facand sport si toate amintirile mele sunt legate de sport dar din foarte multe motive niciodata nu am putut face tenis macar la nivel de semi-profesionist.Acum s-a invit o ocazie unica (ce-i drept cam tarziu la 19 ani) si as vrea sa profit.
            D-nul Gyongyosi m-a vazut jucand tenis si fara falsa modestie a zis..."intr-un an prin foarte multa munca si combinat cu talentul pe care il ai poti recupera anii irositi si poti ajunge aproape de nivelul celor din lotul national".Eu vreau sa incep pas cu pas,nu ma gandesc chiar asa de departe dar imi place sa imi fixez obiective cat mai indraznete.
            Si eu ma gandeam...daca nu particip la turnee cu caracter oficial care sunt sansele macar sa fiu bagat in seama vreodata de cineva important in acest domeniu?
            Sa fiti siguri ca voi participa si eu la turnee Amatour in viitorul cat de cat apropiat,imi place foarte mult aceast competitie,e dovada ca si in Romania se poate ajunge acolo sus si prin munca si daruire.
            Am comparat mereu situatia din tenisul de masa romanesc cu ce a nationalei de polo...performante notabile pe burta goala.

            Comentariu


            • #7
              La care lot national se refera dl. Gyongyosi? La 19 ani esti senior, iar cel putin 75% din lotul Romaniei au deja contracte la cluburi din strainatate - cat de mult te poti antrena ca sa-i ajungi?
              Pe de alta parte, spor la antrenamente si bine ai venit in Amatur .
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                Sunt sigur ca circuitul Amatur va ajunge in cativa ani, nu multi, 3-4 ani, mai tare decat FRTM si competitiile asigurate de ea. Mai trebuiesc inca cateva mici modificari in regulamentul Amatur si acesta va deveni cum am spus, si anume:
                -sa se permita numai fete de paleta aprobate ITTF (acest lucru creaza o reticenta jucatorilor cat de cat profesionisti care ar fi tentati sa intre in Amatur)
                -sa nu mai existe interdictie pentru jucatorii care activeaza in Div. A si superliga de a juca in Amatur.
                Cred ca glumiti cand spuneti ca jucatorii legitimati nu vin in Amatur pentru ca sunt folosite fete de paleta neaprobate ITTF.
                Banuiesc ca aveti vreun exemplu de legitimat din divizii care are reticienta asta?
                Nu vreau sa supar pe nimeni dar nu cunosc un nici un jucator din Amatur care sa joace cu fete interzise ITTF si sa puna probleme unui jucator legitimat FRTM care vrea sa participe in Amatur.
                Primorac Carbon
                FH Dignics 09C
                BH JOOLA MAXX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de crysty23 Vezi post
                  Nici prin cap nu mi-a trecut sa scot bani din tenis de masă...nu asta e scopul.
                  Nici nu stiu exact cum sa ma exprim...pentru mine sportul e totul,eu sunt obsedat dupa sport si nu doar tenis,toata copilaria mi-am petrcut-o facand sport si toate amintirile mele sunt legate de sport dar din foarte multe motive niciodata nu am putut face tenis macar la nivel de semi-profesionist.Acum s-a invit o ocazie unica (ce-i drept cam tarziu la 19 ani) si as vrea sa profit.
                  D-nul m-a vazut jucand tenis si fara falsa modestie a zis..."intr-un an prin foarte multa munca si combinat cu talentul pe care il ai poti recupera anii irositi si poti ajunge aproape de nivelul celor din lotul national".Eu vreau sa incep pas cu pas,nu ma gandesc chiar asa de departe dar imi place sa imi fixez obiective cat mai indraznete.
                  Si eu ma gandeam...daca nu particip la turnee cu caracter oficial care sunt sansele macar sa fiu bagat in seama vreodata de cineva important in acest domeniu?
                  Sa fiti siguri ca voi participa si eu la turnee Amatour in viitorul cat de cat apropiat,imi place foarte mult aceast competitie,e dovada ca si in Romania se poate ajunge acolo sus si prin munca si daruire.
                  Am comparat mereu situatia din tenisul de masa romanesc cu ce a nationalei de polo...performante notabile pe burta goala.
                  Tinere prieten,
                  pasiunea ta pentru tenisul de masa nu poate dacat sa ne bucure. Faptul ca maestrul Gyongyosi ti-a facut complimente si ti-a prezis o ascensiune rapida,gratie talentului remarcat, conditionat insa de o munca asidua (as zice eu -si bine indrumata), consider ca este un "argument" puternic menit sa-ti tina treaza dorinta de a performa. Imi place ca esti ambitios...In ce priveste "graba" de a fi remarcat si de a juca in cadrul organizat de FRTM, fara a fi iesit la "rampa" si prin intermediul altor turnee, eu zic ca este ...precipitare. Ia-o usor, tinere. 19 ani nu este o varsta neaparat "trecuta". Iti inteleg nerabdarea, dar...
                  Amaturul este un circuit serios, de mare amploare, cu multi jucatori valorosi si tineri promitatori. Participa la cat mai multe turnee in acest circuit. Sunt destule si in proximitatea ta si nu este "scumpa" participarea. Urmareste doar calendarul. O sa ramai surprins de numarul mare de...aspiranti, talentati ca si tine. Poti da aici dovada ca esti bun ... si de bagat in seama. Nici nu sti cati urmaresc "fenomenul" Amatur; ma refer la oficiali si factori de decizie. Daca esti intr-adevar bun si confirmi, sunt convins ca predictia maestrului Gyongyosi se va adeveri si vei ajunge...unde trebuie,.. adica unde doresti.
                  Mult succes,deci !
                  Fii sigur ca evolutie ta va fi urmarita. Si, te rog,nu ne insela asteptarile!
                  Numai bine !

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de tycutz Vezi post
                    Cred ca glumiti cand spuneti ca jucatorii legitimati nu vin in Amatur pentru ca sunt folosite fete de paleta neaprobate ITTF.
                    Banuiesc ca aveti vreun exemplu de legitimat din divizii care are reticienta asta?
                    Nu vreau sa supar pe nimeni dar nu cunosc un nici un jucator din Amatur care sa joace cu fete interzise ITTF si sa puna probleme unui jucator legitimat FRTM care vrea sa participe in Amatur.
                    ...eu zic ca va inselati...dar ca sa va convingeti dv. intrebati-l pe dl.Garduli de finala turneului din Timișoara la open cand a pierdut cu 3-1 contra unui aparator (Roman Bogdan) jucator care joaca cu Super Block de la Dr. Neubauer...tot respectul pentru dl. Garduli si pentru talentul lui incontestabil dar s-a vazut clar ca nu prea intelegea jocul cu astfel de "material interzis"...mai trebuie adaugat faptul ca nu doar dansul a avut astfel de probleme, ci si multi altii, tot jucatori de open, fosti legitimati etc...
                    Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                    Lume multa, oameni putini...

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X