Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Din ce este confectionata masa de tenis de masa?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Din ce este confectionata masa de tenis de masa?

    as dori sa imi confectionez o masa de tenis si nu stiu ce material sa aleg sa fie identic cu o masa de tenis. astept niste pareri.

  • #2
    Sincer,mai bine cumperi una gata facuta,de 500 ron,se gaseste la Real.
    Nu cred ca vei iesi mai ieftin,si nici rezultatul nu va fi mai bun daca o construiesti singur
    Eventual,poti strange bani impreuna cu niste prieteni,colegi,si ar fi mult mai bine
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      se multumeste domnu george

      Comentariu


      • #4
        N-as zice ca o astfel de masa e cea mai buna solutie! Cu materiale la vreo 500 de lei+ajutorul dezinteresat al unui tatic, unchi, frate sau verisor mai priceput, poti sa scoti o masa de vis, cu mult peste ceea ce vei gasi dea gata la acesti bani.! Mesele din hipermarketuri au o mare deficienta, au probleme mari cu planeitatea, blatul avand o tendinta accentuata de a se deforma. Un mod foarte simplu de a-i imbunatati (semnificativ!) performantele, este sa-i montezi pe margini si pe mijloc(pe directia liniei despartitoare)o rama din scandura de 7 cm latime si 2 cm grosime. Rama impiedica deformarea si imbunatateste foarte mult saritura mingii. Daca ti-ai luat masa si mai vrei detalii in acest sens, iti stau la dispozitie.
        Ultima editare de laky; 05.sep.2012, 08:47.
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de laky Vezi post
          N-as zice ca o astfel de masa e cea mai buna solutie! Cu materiale la vreo 500 de lei+ajutorul dezinteresat al unui tatic, unchi, frate sau verisor mai priceput, poti sa scoti o masa de vis, cu mult peste ceea ce vei gasi dea gata la acesti bani.! Mesele din hipermarketuri au o mare deficienta, au probleme mari cu planeitatea, blatul avand o tendinta accentuata de a se deforma. Un mod foarte simplu de a-i imbunatati (semnificativ!) performantele, este sa-i montezi pe margini si pe mijloc(pe directia liniei despartitoare)o rama din scandura de 7 cm latime si 2 cm grosime. Rama impiedica deformarea si imbunatateste foarte mult saritura mingii. Daca ti-ai luat masa si mai vrei detalii in acest sens, iti stau la dispozitie.
          Cu un mic detaliu,ca acea rama sa fie de esenta tare, si bine uscat.Alminteri...lucreaza,se si suceste....etc
          BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
          FH - TENERGY 64
          BH - XIOM VEGA EUROPE

          Comentariu


          • #6
            Lemnul uscat e o condiție esențiala.Faptul ca trebuie sa fie din esența tare e discutabil, lemnul de brad fara noduri e la fel de bun. Fixarea se face cu nipluri de lemn incleiate cu aracet și cu șuruburi pentru lemn. Suprafața de contact dintre rama si masa, se unge deasemenea cu aracet.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              multumesc domnu laky

              Comentariu


              • #8
                Scuze dar tot nu am inteles, este indicat sau nu sa-ti confectionezi singur o masa de tenispentru acasa? Si daca da din ce materiale, cum s-o faci?

                Comentariu


                • #9
                  Daca esti pasionat de fenomenul diy, elementul cel mai important, practic, suprafata de joc, o debitezi la un magazin specializat de bricolaj, gen Hornbach, din MDF de 18, sau mai bine de 22mm. Daca optezi ptr 18, cele doua blaturi te costa cam 170 de lei (adica materialul propriiu zis, plus debitarea) Mai departe, tii cont de recomandările dl. Lacky. Iti mai rămân picioarele de facut. Aici poti lasa imaginatiei frau liber .
                  Mi-am propus sa traiesc vesnic. Deocamdata sunt in grafic..

                  Comentariu


                  • #10
                    pentru vopsit, ce recomandati? o cunostinta mi-a recomandat vopsea pe baza de lemn mata...cu ce vopsim? cu pistolul? cu pensula?

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de haisanu Vezi post
                      pentru vopsit, ce recomandati? o cunostinta mi-a recomandat vopsea pe baza de lemn mata...cu ce vopsim? cu pistolul? cu pensula?
                      Vopseaua pe baza de lemn e cam greu de gasit,nu stiu daca s-a inventat.

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X