Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sistemul de punctaj din 2008

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sistemul de punctaj din 2008

    La sugestia multora dintre participantii la circuit vom modifica sistemul de punctaj astfel se vor aduna ultimele 2 A+, ultimele 5 A si ultimele 3B (fara cele mai bune nu-stiu-cate din nu-stiu-cate). Am mai avut in considerare si puntarea in plus a jucatorilor care au multe participari dar acest lucru e imposibil de facut in acest moment (numai daca platim pe cineva sa se ocupe de site si de clasament ca mie nu-mi ajunge timpul). De o saptamana lucrez numai pe convertirea de pe un sistem pe altul (ca nu ma pricep prea bine la excel) si mai am inca de modificat pe site, dar sper ca noul clasament va fi gata pana la sfarsitul saptamanii.

    Daca se hotaraste ca fiecare participant sa plateasca o suma de 10-15
    ron pe an putem angaja pe cineva care se pricepe cat de cat sa ne faca o treaba buna si rapida, restul sumei eventual sa fie folosita pentru turnee (diplome, cupe, etc).

    Veniti cu idei ca nu stiu cum sa facem!!!!

  • #2
    Sa vedem cit de complicat e algoritmul stabilit, cu toate cazurile particulare (punctare dubla la turnee mari etc.) Cred ca se poate programa in Excel.

    Ramine problema introducerii datelor dupa fiecare turneu. Vrei sa faca programul automat si conversia loc->puncte ?

    Apoi la granita dintre ani sa vedem ce se "mosteneste".

    Comentariu


    • #3
      De acord cu cotizatia anuala! mi se pare fireasca! timpul fiecaruia dintre noi e pretios... o mai buna organizare cu cei 10-15 roni de caciula prind bine competitiei!
      Filo, creeaza un fond de rulment unde sa se stranga cotizatiile tuturor participantilor la AMATouR.

      Cele bune!
      Xiom -Mitzutani - Xiom

      Comentariu


      • #4
        sunt si eu de acord.....si cotizatie si angajarea unei persoane care sa se ocupe de treaba asta......

        Comentariu


        • #5
          Trebuie sa vedem si cine ar dori sa se ocupe, sa vedem ce pretentii are si apoi ne putem face un buget anual.

          Comentariu


          • #6
            Filo, trimite-mi instructiuni pe MP ce trebuie sa faca foaia de calcul in detaliu ... cum ti-o imaginezi.

            Daca pot, o fac eu in citeva zile si nu e nevoie de nici un ban.

            Sau iti trimit un prototip sa vezi cum functioneaza si o ajustam impreuna, ca sa fie usor de folosit si actualizat, eventual cu conversii, etc.

            Comentariu


            • #7
              ok. discutam in week-end cand am si io mai mult timp........

              Comentariu


              • #8
                totusi Filo a zis bine sa platim pe cineva care se pricepe sa tina evidenta de aproape ,(pt. ca Filo nu are timp) ca atunci cand e platit simte si obligatie pe langa placere , si tine lucrurile sub control permanent.
                ar fi bine la fiecare turneu sa se adauge la taxa de participare o anumita suma pt. organizatori si cred ca o sa fie mai bine.
                !!! SUCCES !!!
                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                FH: Tenergy 05 FX
                BH: Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Banul e ochiul dracului !

                  Am mai spus-o si cu alte ocazii, sa ne ferim in a introduce si componenta financiara in AmaTour. Cel putin deocamdata, pina nu are personalitate juridica. Nu stiu daca Filo a intreprins ceva demersuri in acest sens, cum s-a facut la Cluj. Fiecare regiune ar trebui sa-si faca o filiala AmaTour cu acte in regula, sa se plateasca taxe de membru etc. si pe tara sa existe o federatie AmaTour. No problem in acest caz.

                  Deocamdata i-am propus lui Filo miercuri un prototip de calcul. E aproape automat si asa de simplu, ca mai trebuie doar 30-40 minute introducerea datelor la 16-32 jucatori dupa turneu. Ce dureaza acum mai mult este preluarea datelor ultimelor turnee din 2007 din vechea baza de date.

                  Comentariu


                  • #10
                    Ciprian, arata-ne si noua propunerea ta, poate ca e foarte buna, poate ca mai apar idei bune. Tabelul pe care l-am utilizat acum doi ani putea oferi oricarui interesat, cu un mimim de cunostinte de EXCEL rezultatele la toate concursurile, clasamentul national, clasamente pe judete, localitati, clasamentul jucatorilor avansati sau amatori, juniori, fete, etc.
                    Reluarea inregistrarilor intr-un format asemanator poate oferi multumire si celor care doresc sa-si cunoasca pozitia intre amatorii adevarati.
                    Nu cred ca trebuie sa platim pe cineva pentru calculul acestui clasament, asta o putem face si singuri.
                    Daca nu aveti variante mai bune, luati in considerare si oferta mea de a relua inregistrarea rezultatelor si de a calcula clasamentul 2008, fie in formatul EXCEL pe care l-am utilizat acum doi ani, fie intr-un alt format imbuntatit.

                    Comentariu


                    • #11
                      De indata ce Filo analizeaza solutia, vom pune la dispozitia tuturor doritorilor modelul de calcul. Orice idee de imbunatatire e binevenita.

                      Comentariu


                      • #12
                        Pentru mine este ok orice varianta. Singura cerinta pe care o am este sa fie intr-un format care sa apara pe site (nu numai prin download).

                        Comentariu


                        • #13
                          salut

                          incepusem si eu o 'unealta' de administrare pentru concursuri si jucatori. dar din pacate nu 'a prins' printre organizatorii de atunci.
                          avantajul ar fi fost ca apareau concursurile si jucatorii pe site destul de repede dupa un concurs.
                          as putea extinde si la nivelul calcularii de punctaje daca sistemul este stabilit.
                          lista de concursuri: http://www.tenisdemasa.ro/index.php?menu=ac
                          lista de jucatori: http://www.tenisdemasa.ro/index.php?menu=aj

                          Comentariu


                          • #14
                            Se pare ca dificultatea majora in implementarea "formulelor" ar fi grila de punctare, care in unele cazuri particulare s-a adaptat turneului respectiv.

                            Eu aveam o viziune optimista : Filo introduce locul ocupat in turneu, eventual bonus de organizare sau de distanta....si gata : functiile user-defined calculeaza imediat punctajul in spreadsheet (recomandabil OpenOfficeCalc - ca e gratis si legal), apoi suma ultimelor X turnee de tip Y etc.

                            Din pacate, nu toate turneele au beneficiat de aceeasi grila unica !
                            Sunt inca variabile care trebuie lamurite mai atent: nr. participanti, nr. grupe, gr. inf. si direct eliminatoriu etc.

                            Filo se ocupa acum de generarea unui sistem de grile de punctaj astfel incat sa poata acoperi orice situatie. Abia apoi avem ce programa

                            Comentariu


                            • #15
                              Un sistem de calcul simplu de calculat si usor de inteles ar avantaja pe toata lumea;
                              Pentru ca s-au generalizat turneele care in faza finala sunt eliminatorii, ar trebui urmarit ca in fazele finale sa ajunga intotdeauna multiplu de 4 (8, 16) si as propune urmatoarele punctaje:
                              Pentru B: 10 8 6 6 4 4 4 4 2... Daca se joaca stil turneu, punctajul ramane acelasi. Pentru n> 20 persoane se considera doua turnee paralele, pentru N>40 patru turnee;
                              Pentru A: 30 25 21 21 16 16 16 16 11 11 11 11 11 11 11 11 5... se puncteaza suplimentar primii 16;
                              Pentru A+: 50 40 32 32 24 24 24 24 18 18 18 18 18 18 18 18 9... se puncteaza suplimentar primii 16;
                              Valorile sunt direct proportionale cu importanta turneului si locul ocupat, sunt usor de retinut, iar punctajul maxim pentru un nr minim de turnee de 5B+5A+2(A+) este 300; distanta intre puncte este variabila, astfel incat sa apara cat mai putine situatii de egalitate. La numar egal de puncte, se ia in calcul nr de clasari superioare la turnee A+ si apoi A.

                              Comentariu


                              • #16
                                Grila de punctaj e diferita la fiecare turneu pentru ca fiecare turneu este altfel, nu putem puncta la fel un turneu de 40 cu unul de 50, sau un turneu cu 4 grupe inferioare cu unul cu 6 grupe inferioare. Am sa fac un sistem de grile de punctaj care sa fie aplicabile tuturor tipurior de turnee.

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X